Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.02.2011, 23:56:10
gloupgloup gloupgloup is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit mincions religios

Buna seara tuturor,

in ultima vreme intampin o problema foarte mare, care ma macina incet incet.

De cateva luni mi-am schimbat locul de munca, preferand sa lucrez impreuna cu un prieten, ca si subaltern al lui.Stiind ca omul respectiv a urmat Seminarul si facultatea de Teologie, m-am gandit ca este un om sincer, insa m-am inselat amarnic, tot ce urmareste este satisfactia lui materiala, fara a se gandi la cei din jurul sau, asa cum sustine.

In ultima saptamana am aflat insa ca ma minte cu nerusinare, am aflat datorita neglijentei lui si priceperii mele, poate a fost un dar si de la Dumnezeu, sa-mi deschida ochii, sa vad cu cine am de-a face.

Problema cea mai mare este ca nu stiu cum sa procedez.Afacerea este a unor straini, el are doar un contract cu ei pentru administrarea afacerii.Din comportamentul lui observ ca ii este frica incontinuu ca cineva sa-i ia afacerea, lucru care pe mine nu ma intereseaza, mai ales ca mi-e prieten.Insa el crede ca asta vreau sa fac, desi i-am spus de nenumarate ori ca acest lucru nu ma intereseaza.
Din comportamentul strainilor observ ca apreciaza foarte mult faptul ca eu am venit sa lucrez in societatea respectiva, cu rezultate foarte bune in cele cateva luni pe care le am impreuna cu ei.

Cat de mult gresesc daca le spun adevarul strainilor despre toate cele pe care le observ?Pentru ca seful meu roman ii minte si pe ei doar pentru satisfactii materiale si minte cam pe toata lumea pentru satisfactii materiale, chiar daca este o persoana care cunoaste foarte bine Preoti si oameni ai Bisericii in functii destul de inalte, chiar si pe acestia ii minte.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.02.2011, 00:05:45
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Cred ca daca taci te si smeresti (in ideea ca te.ai putea mandri ca iata in sfarsit ai scos tu adevarul la lumina),mentii si pacea fara sa iti strici relatia de prietenie care din cate spui tu e cam la interes din partea lui si salvezi si aparentele.Daca tu spui ca lui ii e teama ca nu cumva tu sa ii iei locul,iti dai seama ca ceea ce ai spune tu nu ar parea din iubirea de adevar ,ci din invidie si cu scopul de a.l detrona.

Stiu ca e mai bine sa iubim pacea decat dreptatea. Minciuna are picioare scurte.
Roaga.te pt el sa ii lumineze Dumnezeu mintea si vei vedea ca adevarul va iesi la iveala fara ca tu sa il pui intr.o lumina proaste.Faptele lui o vor vadi
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.02.2011, 00:11:36
gloupgloup gloupgloup is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Cred ca daca taci te si smeresti (in ideea ca te.ai putea mandri ca iata in sfarsit ai scos tu adevarul la lumina),mentii si pacea fara sa iti strici relatia de prietenie care din cate spui tu e cam la interes din partea lui si salvezi si aparentele.Daca tu spui ca lui ii e teama ca nu cumva tu sa ii iei locul,iti dai seama ca ceea ce ai spune tu nu ar parea din iubirea de adevar ,ci din invidie si cu scopul de a.l detrona.

Stiu ca e mai bine sa iubim pacea decat dreptatea. Minciuna are picioare scurte.
Roaga.te pt el sa ii lumineze Dumnezeu mintea si vei vedea ca adevarul va iesi la iveala fara ca tu sa il pui intr.o lumina proaste.Faptele lui o vor vadi
Multumesc pentru reply foarte mult, eu ma rog lui Dumnezeu si pentru binele lui, chiar daca ma simt tradat, intr-un fel, dar nu voi cauta razbunare, nu ma intereseaza afacerea respectiva pentru mine.

Si da, ai dreptate, este la interes relatia de prietenie a lui fata de mine, pentru ca s-a straduit sa ma faca sa vin sa lucrez pentru el, initial oferindu-mi "marea cu sarea" si apoi nerespectand cele negociate in totalitate.

Insa nu mai ma pot uita la aceasta persoana cu aceiasi ochi in momentul in care observ ca sunt mintit in fata.

Last edited by gloupgloup; 04.02.2011 at 00:16:25.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.02.2011, 00:13:09
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gloupgloup Vezi mesajul
Buna seara tuturor,

in ultima vreme intampin o problema foarte mare, care ma macina incet incet.

De cateva luni mi-am schimbat locul de munca, preferand sa lucrez impreuna cu un prieten, ca si subaltern al lui.Stiind ca omul respectiv a urmat Seminarul si facultatea de Teologie, m-am gandit ca este un om sincer, insa m-am inselat amarnic, tot ce urmareste este satisfactia lui materiala, fara a se gandi la cei din jurul sau, asa cum sustine.

In ultima saptamana am aflat insa ca ma minte cu nerusinare, am aflat datorita neglijentei lui si priceperii mele, poate a fost un dar si de la Dumnezeu, sa-mi deschida ochii, sa vad cu cine am de-a face.

Problema cea mai mare este ca nu stiu cum sa procedez.Afacerea este a unor straini, el are doar un contract cu ei pentru administrarea afacerii.Din comportamentul lui observ ca ii este frica incontinuu ca cineva sa-i ia afacerea, lucru care pe mine nu ma intereseaza, mai ales ca mi-e prieten.Insa el crede ca asta vreau sa fac, desi i-am spus de nenumarate ori ca acest lucru nu ma intereseaza.
Din comportamentul strainilor observ ca apreciaza foarte mult faptul ca eu am venit sa lucrez in societatea respectiva, cu rezultate foarte bune in cele cateva luni pe care le am impreuna cu ei.

Cat de mult gresesc daca le spun adevarul strainilor despre toate cele pe care le observ?Pentru ca seful meu roman ii minte si pe ei doar pentru satisfactii materiale si minte cam pe toata lumea pentru satisfactii materiale, chiar daca este o persoana care cunoaste foarte bine Preoti si oameni ai Bisericii in functii destul de inalte, chiar si pe acestia ii minte.
Un individ care ar vinde-o si pe mama si pe tata pentru bani, este un individ care nu merita consideratia nimanui.E atat de jos spiritual incat trebuie ajutat din mai multe directii.Parerea mea este ca puteti sa-i dati o mana de ajutor,adica sa faceti lumina si sa spuneti adevarul tuturor celor inselati,daca se poate intr-un mod transparent,cu el de fatza, ca sa nu cadeti in cleveteala si urseala pe la spate.Daca scopul dumneavoastra e unul sincer,cel de ajutorare a lui si al celorlalti,nicidecum de a va pune singur in luminile rampei,in aceste conditii,chiar daca va considera ca l-ati tradat, dumneavoastra l-ati ajutat.La un moment dat,probabil o sa-si dea seama cum.E un pas important sa smulgeti raul din radacina.Si va trebuie curaj!:-)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.02.2011, 00:19:02
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Un individ care ar vinde-o si pe mama si pe tata pentru bani, este un individ care nu merita consideratia nimanui.E atat de jos spiritual incat trebuie ajutat din mai multe directii.Parerea mea este ca puteti sa-i dati o mana de ajutor,adica sa faceti lumina si sa spuneti adevarul tuturor celor inselati,daca se poate intr-un mod transparent,cu el de fatza, ca sa nu cadeti in cleveteala si urseala pe la spate.Daca scopul dumneavoastra e unul sincer,cel de ajutorare a lui si al celorlalti,nicidecum de a va pune singur in luminile rampei,in aceste conditii,chiar daca va considera ca l-ati tradat, dumneavoastra l-ati ajutat.La un moment dat,probabil o sa-si dea seama cum.E un pas important sa smulgeti raul din radacina.Si va trebuie curaj!:-)
Totusi Melisa nu crezi ca e treaba Lui Dumnezeu sa aduca incercarile pe umerii oamenilor cand crede El?Poate nu e pregatit sufleteste de o astfel de incercare.Daca deznadajduieste?Cum se va simti amicul lui(cel care a scris) cand vede ca a lasat un om somer si eventual copii fara hrana?

Nu e un atac,doar ca parerile sunt subiective si tre sa ne gandim si la consecintele faptelor noastre si ce lasa in inima fratilor nostri.Dreptatea?O face Dumnezeu cand vede dorinta noastra de a se infaptui dreptatea si iubirea noastra fata de fratele nedrept,mincinos
O seara cu pace
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.02.2011, 00:19:32
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Un lucru e clar: nu poti continua sub influenta minciunii, deoarece te afecteaza si pe tine, devii partas al minciunii chiar prin inchiderea ochilor sau contrans la randul tau sa minti pentru a acoperi alte minciuni. Daca situatia m-ar constrange sa mint prin tacere (omisiune) sau pentru a acoperi alte minciuni, atunci n-as lua parte la situatie alegand una dintre cele doua alternative: plec sau scot adevarul la lumina.
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.02.2011, 00:20:36
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gloupgloup Vezi mesajul
Buna seara tuturor,

in ultima vreme intampin o problema foarte mare, care ma macina incet incet.

De cateva luni mi-am schimbat locul de munca, preferand sa lucrez impreuna cu un prieten, ca si subaltern al lui.Stiind ca omul respectiv a urmat Seminarul si facultatea de Teologie, m-am gandit ca este un om sincer, insa m-am inselat amarnic, tot ce urmareste este satisfactia lui materiala, fara a se gandi la cei din jurul sau, asa cum sustine.

In ultima saptamana am aflat insa ca ma minte cu nerusinare, am aflat datorita neglijentei lui si priceperii mele, poate a fost un dar si de la Dumnezeu, sa-mi deschida ochii, sa vad cu cine am de-a face.

Problema cea mai mare este ca nu stiu cum sa procedez.Afacerea este a unor straini, el are doar un contract cu ei pentru administrarea afacerii.Din comportamentul lui observ ca ii este frica incontinuu ca cineva sa-i ia afacerea, lucru care pe mine nu ma intereseaza, mai ales ca mi-e prieten.Insa el crede ca asta vreau sa fac, desi i-am spus de nenumarate ori ca acest lucru nu ma intereseaza.
Din comportamentul strainilor observ ca apreciaza foarte mult faptul ca eu am venit sa lucrez in societatea respectiva, cu rezultate foarte bune in cele cateva luni pe care le am impreuna cu ei.

Cat de mult gresesc daca le spun adevarul strainilor despre toate cele pe care le observ?Pentru ca seful meu roman ii minte si pe ei doar pentru satisfactii materiale si minte cam pe toata lumea pentru satisfactii materiale, chiar daca este o persoana care cunoaste foarte bine Preoti si oameni ai Bisericii in functii destul de inalte, chiar si pe acestia ii minte.

Faptul ca a urmat teologia nu are absolut nici o legatura cu omul in sine.Omul poate fi bun sau rau si cu facultatea de teologie si fara,depinde numai de sufletul lui.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.02.2011, 00:22:33
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gloupgloup Vezi mesajul
Buna seara tuturor,

in ultima vreme intampin o problema foarte mare, care ma macina incet incet.

De cateva luni mi-am schimbat locul de munca, preferand sa lucrez impreuna cu un prieten, ca si subaltern al lui.Stiind ca omul respectiv a urmat Seminarul si facultatea de Teologie, m-am gandit ca este un om sincer, insa m-am inselat amarnic, tot ce urmareste este satisfactia lui materiala, fara a se gandi la cei din jurul sau, asa cum sustine.

In ultima saptamana am aflat insa ca ma minte cu nerusinare, am aflat datorita neglijentei lui si priceperii mele, poate a fost un dar si de la Dumnezeu, sa-mi deschida ochii, sa vad cu cine am de-a face.

Problema cea mai mare este ca nu stiu cum sa procedez.Afacerea este a unor straini, el are doar un contract cu ei pentru administrarea afacerii.Din comportamentul lui observ ca ii este frica incontinuu ca cineva sa-i ia afacerea, lucru care pe mine nu ma intereseaza, mai ales ca mi-e prieten.Insa el crede ca asta vreau sa fac, desi i-am spus de nenumarate ori ca acest lucru nu ma intereseaza.
Din comportamentul strainilor observ ca apreciaza foarte mult faptul ca eu am venit sa lucrez in societatea respectiva, cu rezultate foarte bune in cele cateva luni pe care le am impreuna cu ei.

Cat de mult gresesc daca le spun adevarul strainilor despre toate cele pe care le observ?Pentru ca seful meu roman ii minte si pe ei doar pentru satisfactii materiale si minte cam pe toata lumea pentru satisfactii materiale, chiar daca este o persoana care cunoaste foarte bine Preoti si oameni ai Bisericii in functii destul de inalte, chiar si pe acestia ii minte.


Ai incercat sa vb cu amicul sa ii explici ca greseste?
Ar fi bine ca tu sa vb cu duhovnicul inainte sa iei o decizei


Am auzit un caz in care o fata vroia sa se duca la duhovnicul prietenei ei care gresise cu ceva, ca sa o ia usurel la spovedanie si sa o povatuiasca.Si asta din iubire.Acum nu stiu daca e cel mai bun sfat
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.02.2011, 00:24:22
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
Un lucru e clar: nu poti continua sub influenta minciunii, deoarece te afecteaza si pe tine, devii partas al minciunii chiar prin inchiderea ochilor sau contrans la randul tau sa minti pentru a acoperi alte minciuni. Daca situatia m-ar constrange sa mint prin tacere (omisiune) sau pentru a acoperi alte minciuni, atunci n-as lua parte la situatie alegand una dintre cele doua alternative: plec sau scot adevarul la lumina.
Pai cred ca daca scoti adevarul la lumina, trebuie sa pleci oricum.:-) De asta am spus ca iti trebuie curaj.
Imi place ca esti dintr-o bucata si tu!Si eu detest minciuna.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.02.2011, 00:26:07
gloupgloup gloupgloup is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriel 30 Vezi mesajul
Faptul ca a urmat teologia nu are absolut nici o legatura cu omul in sine.Omul poate fi bun sau rau si cu facultatea de teologie si fara,depinde numai de sufletul lui.
Intr-adevar, poate nu are legatura, dar apropierea foarte stransa de Biserica si comportamentul religios (poate uneori fals) m-a determinat sa am incredere foarte mare in aceasta persoana.

Nu pot spune ca sunt o persoana foarte "bisericoasa", insa pot spune cu tarie ca sunt o persoana care crede in Dumnezeu si in ceea ce ne-a pregatit tuturor.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Umorul in discursul religios orfelina1 Generalitati 41 19.07.2012 06:57:26
experiment "religios" oni91 Teologie si Stiinta 10 22.01.2008 21:26:01
Radio religios Firuflorin82 Biserica Ortodoxa si Massmedia 30 01.01.2008 20:32:20
divortul "religios" Corina_Mihaela Nunta 1 05.09.2007 10:28:13
extremismul religios niceboyrom Generalitati 1 17.12.2006 13:20:57