Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.02.2011, 14:44:28
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Dumnezeu s-o ierte si cu dreptii s-o odihneasca pe bunica ta!

Avand in vedere cele ce ne-ai povestit depre ea nu ai cum sa nu speri ca bunul Dzeu o va rasplati.Te rog draga mea, fii increzatoare!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.02.2011, 15:21:14
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Pt. rugaciunile sfintilor parintilor nostrii, ale Maicii tale Preacurate si ale cuvioasei macii noastre Paraschiva, Doamne Iisuse Hristoase , fiule si cuvintul lui D.zeu, odihneste pe roaba ta Dochita in sinurile lui Avraam , la un loc cu dreptii tai !


Adevereste-ne noua Doamne cum ca ai iertat-o pe roaba ta Dochita. Spune-i ei ca o primesti in locasurile bucuriei Tale iara noua descopera toate acestea in taina sufletului nostru ca sa-ti cintam : Aliluia ! (Acatistul celor adormiti; din condacul al 10-lea)
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.02.2011, 15:30:36
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Odihnește Doamne sufletul adormitei roabei Tale Dochița și așează sufletul ei în loc luminat, în loc cu verdeață de unde a fugit toată întristarea și toată durerea.
Dumnezeu să o ierte .Amin
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.02.2011, 15:52:55
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Am intalnit oameni minunati pe acest forum, de aceea indraznesc sa impartasesc cu voi o mare durere a sufletului meu: bunica mea, care m-a crescut si mi-a fost ca o mama, a plecat la Domnul. Va rog din tot sufletul, care puteti, sa o pomeniti si voi la rugaciunile voastre particulare si la liturghii: DOCHIȚA. A trait si s-a jertfit precum o lumanare, pana in ultima clipa, a muncit si s-a sacrificat pentru familie pana in ultima zi. Ultima oara cand a fost spovedita si impartasita a fost de Craciun. Astazi am ingropat-o... Uriase responsabilitati de tot felul atarna acum de capul meu, dar mai presus de toate, vreau sa fac tot ce depinde de mine pentru ca sufletul ei sa se mantuiasca. Ea a avut foarte mare evlavie la Sfanta Parascheva. Pentru rugaciunile Nascatoarei de Dumnezeu si ale Sfintei Parascheva, Doamne Iisuse Hristoase, iarta pacatele roabei tale Dochita si mantuieste-o! Si noua, celor care am ramas, sa ne dea putere...
Dumnezeu să o odihnească pe bunica ta și s-o pomenească în Împărăția Sa!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.02.2011, 15:54:39
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Dumnezeu sa o ierte pe bunica ta Dochița si sa o pomeneasca intru imparatia Sa totdeauna, Amin.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.02.2011, 16:13:26
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Va multumesc tare mult tuturor si va rog sa nu incetati pomenirea pentru bunica mea Dochița!

Icosul 10:
Imi indrept privirea in departare pe calea vietii trecute si vad o multime din cei care au raposat, din prima zi si pana acum, binefacatori ai mei, si cu indatorat dragoste strig unele ca acestea:
Tatal nostru, miluieste pe toti cei ce mi-au dorit si mi-au facut mie bine;
Tatal nostru, invredniceste-i mariri Tale, pe parintii si fratii nostri si pe cei de aproape;
Tatal nostru, mantuieste pe cei ce mi-au binevestit mie cuvantul Tau;
Tatal nostru, preamareste in fata ingerilor pe cei ce m-au invatat sa Te iubesc pe Tine;
Tatal nostru, daruieste bucurie celor ce m-au povatuit cu pilda vietii lor sfinte;
Tatal nostru, indulceste cu tainica mana pe cei ce m-au ajutat in zile grele;
Tatal nostru, Imparatia Ta sfarsit nu are, fa ca sa intre cei adormiti intru bucuria Ta;
Tatal nostru, iubirea cea nemarginita, odihneste sufletele adormitilor robilor Tai!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.02.2011, 17:05:19
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu sa-i miluiasca pe toti cei adormiti din neamurile noastre si sa ne ajute si pe noi sa ne mantuim. Amin.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.02.2011, 18:27:04
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Dumnezeu s-o odihneasca!

Draga Ana-Maria, bunul Dumnezeu sa-ti aline durerea din suflet, sa ai putere sa-i faci toate randuielile ce o ajuta sa treaca cu bine " vamile vazduhului " si fiindca azi a inceput perioada Triodului, sa nu uiti ca pe 26 febr.2011 sarbatorim " Mosii de iarna " si pana in 16 martie 2011, inainte de Duminica Floriilor, in fiecare sambata avem posibilitatea sa ne pomenim pe cei dragi plecati de langa noi.
Dumnezeu s-o aseze in randul dreptilor si s-o odihneasca pe bunica ta , Dochita iar tie si familiei tale sa va dea putere sa suportati durerea despartarii !
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.02.2011, 18:57:11
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Va multumesc tare mult tuturor si va rog sa nu incetati pomenirea pentru bunica mea Dochița!

Icosul 10:
Imi indrept privirea in departare pe calea vietii trecute si vad o multime din cei care au raposat, din prima zi si pana acum, binefacatori ai mei, si cu indatorat dragoste strig unele ca acestea:
Tatal nostru, miluieste pe toti cei ce mi-au dorit si mi-au facut mie bine;
Tatal nostru, invredniceste-i mariri Tale, pe parintii si fratii nostri si pe cei de aproape;
Tatal nostru, mantuieste pe cei ce mi-au binevestit mie cuvantul Tau;
Tatal nostru, preamareste in fata ingerilor pe cei ce m-au invatat sa Te iubesc pe Tine;
Tatal nostru, daruieste bucurie celor ce m-au povatuit cu pilda vietii lor sfinte;
Tatal nostru, indulceste cu tainica mana pe cei ce m-au ajutat in zile grele;
Tatal nostru, Imparatia Ta sfarsit nu are, fa ca sa intre cei adormiti intru bucuria Ta;
Tatal nostru, iubirea cea nemarginita, odihneste sufletele adormitilor robilor Tai!


Nu o sa incetam Ana, draga! Dumnezeu sa te intareasca si sa te bucure, iar pe bunica ta DOCHITA sa o mantuiasca! Amin.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.02.2011, 22:38:51
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Dumnezeu s-o ierte si s-o odihneasca. Sincere condoleante.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Madalina Manole a plecat la Domnul ! cristiboss56 Generalitati 238 04.10.2021 15:38:38
Cornel Fugaru a plecat la Domnul + cristiboss56 Generalitati 8 15.07.2011 12:10:54
IPS Bartolomeu, a plecat la Domnul!+ cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 77 18.03.2011 12:13:17
Compozitorul Anton Șuteu a plecat la Domnul cristiboss56 Generalitati 8 19.09.2010 16:23:30
A plecat la Domnul Parintele Viorel Mihoc cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 5 13.06.2010 12:30:22