Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 11.07.2011, 10:01:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
In cazul asta suntem cu totii un fel de suporteri, un fel de ultrasi ce ne ciomagim pe forumuri, aparent din cauza fotbalului, insa fara nici o legatura cu sportul in sine :)
Ar fi o chestie rara? :)
Dar sa nu generalizam..
Reply With Quote
  #232  
Vechi 13.07.2011, 19:47:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Elevii ca elevii, dar profesorii??

Dezastru la titularizare: Mii de profesori au dezertat, zeci au fost prinsi copiind

http://www.ziare.com/scoala/titulari...opiind-1107312
Reply With Quote
  #233  
Vechi 13.07.2011, 19:56:00
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Elevii ca elevii, dar profesorii??

Dezastru la titularizare: Mii de profesori au dezertat, zeci au fost prinsi copiind

http://www.ziare.com/scoala/titulari...opiind-1107312
Am participat multi ani ca profesor corector in comisia de titularizare la invatatori si la limba romana.
O perla mi-a ramas in minte pentru ca m-a socat din partea unui absolvent de Litere. Aveau de argumentat apartenenta la clasicism si romantism, totodata, a nuvelei istorice "Alexandru Laspusneanul" (C. Negruzzi). Intr-o teza (din Maramures) am citit: "Actiunea se petrece pe malul Nilului dupa al doilea razboi mondial."
Reply With Quote
  #234  
Vechi 13.07.2011, 20:06:53
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Elevii ca elevii, dar profesorii??

Dezastru la titularizare: Mii de profesori au dezertat, zeci au fost prinsi copiind

http://www.ziare.com/scoala/titulari...opiind-1107312
si ne mai miram de calitatea foarte slaba a invatamantului, sau de rezultatele de la BAC.
probabil ca i-a intimidat Funeriu
Reply With Quote
  #235  
Vechi 13.07.2011, 20:52:25
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Smile haz de necaz

Reply With Quote
  #236  
Vechi 14.07.2011, 01:30:19
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ganduri din Bucuresti

Daca oamenii nu isi vor staqpani nervii si vor izbucni la orice mica problema, vom deveni un popor bolnav de nervi.
Am exagerat, evident. Constat insa, ca oamenii, cel putin in Bucuresti, nu numai ca rabufnesc f repede, indiferent de motiv, dar mai sunt si mandri de acest lucru.

Ma uit la apa, care se scurge din aparatele de climatizare: din unele mai mari curge apa suvoi. Alaturi plantele si iarba se usuca din lipsa de apa. Oare nu s-ar putea valorifica aceasta apa CURATA, provenita din condens? Ne plangem de lipsa de bani, dar nu folosim resursele gratis, care se ofera.

Am constatat si un lucru bun: stropitoarele, care uda soselele supraincalzite. Ingenios de simplu! Si ploaia, care a spalat strazile! Multumim, Doamne!

Un mare minus: curatenia lasa de dorit in spatiile comune. De ce, dragi concetateni? Oare nu treceti si voi prin gangurile cu miros de WC?
Ma gandesc ce de bani s-ar putea castiga din facutul curateniei, ca someri sunt din belsug.
Reply With Quote
  #237  
Vechi 14.07.2011, 08:40:00
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Constat insa, ca oamenii, cel putin in Bucuresti, nu numai ca rabufnesc f repede, indiferent de motiv, dar mai sunt si mandri de acest lucru.
Intotdeauna a fost asa in Bucuresti. Oamenii sunt intr-o stare de agresivitate latenta care la cel mai mic impuls exterior se manifesta..Pulsul strazii este infiorator de alert..
Nicaieri in tara asta eu nu am vazut oameni atat de preocupati doar de propriile nevoi, ca in Bucuresti.(desigur exista si exceptii dar insesizabile pentru ca procentul lor este f. mic) Probabil ca tocmai acest lucru ii face asa cum sunt..
Reply With Quote
  #238  
Vechi 14.07.2011, 09:21:09
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Daca oamenii nu isi vor staqpani nervii si vor izbucni la orice mica problema, vom deveni un popor bolnav de nervi.
Am exagerat, evident. Constat insa, ca oamenii, cel putin in Bucuresti, nu numai ca rabufnesc f repede, indiferent de motiv, dar mai sunt si mandri de acest lucru.

Ma uit la apa, care se scurge din aparatele de climatizare: din unele mai mari curge apa suvoi. Alaturi plantele si iarba se usuca din lipsa de apa. Oare nu s-ar putea valorifica aceasta apa CURATA, provenita din condens? Ne plangem de lipsa de bani, dar nu folosim resursele gratis, care se ofera.

Am constatat si un lucru bun: stropitoarele, care uda soselele supraincalzite. Ingenios de simplu! Si ploaia, care a spalat strazile! Multumim, Doamne!

Un mare minus: curatenia lasa de dorit in spatiile comune. De ce, dragi concetateni? Oare nu treceti si voi prin gangurile cu miros de WC?
Ma gandesc ce de bani s-ar putea castiga din facutul curateniei, ca someri sunt din belsug.
Dar de ce constatari numai din Bucuresti?ati facut si alte inspectii si ceilalti din alte orase au trecut cu brio???
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #239  
Vechi 14.07.2011, 09:23:27
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Intotdeauna a fost asa in Bucuresti. Oamenii sunt intr-o stare de agresivitate latenta care la cel mai mic impuls exterior se manifesta..Pulsul strazii este infiorator de alert..
Nicaieri in tara asta eu nu am vazut oameni atat de preocupati doar de propriile nevoi, ca in Bucuresti.(desigur exista si exceptii dar insesizabile pentru ca procentul lor este f. mic) Probabil ca tocmai acest lucru ii face asa cum sunt..
De unde cunosti amanuntele astea?Mergi des prin Bucuresti?Ai contacte dese cu bucuresteni?
Cred ca sunt in mare parte numai clisee!!!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #240  
Vechi 14.07.2011, 09:33:31
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Daca oamenii nu isi vor staqpani nervii si vor izbucni la orice mica problema, vom deveni un popor bolnav de nervi.
Am exagerat, evident. Constat insa, ca oamenii, cel putin in Bucuresti, nu numai ca rabufnesc f repede, indiferent de motiv, dar mai sunt si mandri de acest lucru.
Se adeveresc spusele psalmistului :
"Ce te falesti intru rautate puternice?"
In Bucuresti viata este foarte grea ,e multa agitatie si oamenii sunt stresati.
Lipsurile ii streseaza si mai mult.
Evident , nu e un motiv pentru astfel de manifestari.
In Occident e un alt nivel de trai si exista o educatie civica care se face din familie si scoala.
Ca sa fie curat in Bucuresti ar trebui sa fie bani pentru curatenie .
Sunt foarte multi oameni fara adapost ,care traiesc la marginea societatii si acestia fac multa mizerie
Eu cred ca macar atat ar trebui sa facem si noi ,sa ne civilizam.
La mine la bloc este multa verdeata.
Vin elevi (e o scoala peste drum) si mananca seminte .
Cand trec le spun,dar nu inteleg.
I-am mai luat si peste picior ,ca nu se mai civilizeaza, dar degeaba.
I-am mai si gonit dar m-am linistit ,ma gandeam ca imi zgarie masina.
Daca in scoli s-ar face campanii de adunare a gunoaielor cred ca nici ei nu s-ar mai purta asa.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Exceptional -Exemplu de demnitate nationala,Biserica Ortodoxa Greaca alaturi de popor tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 4 19.11.2011 02:18:41
Cum face noua Irodiada dna Elena Udrea inselata de draci sminteala in popor mihailt Generalitati 12 29.04.2010 19:37:25
POPOR ALES, IUDEOMASONERIE SI IUDEOCOMUNISM adelin_antonescu Iudaismul 3 14.06.2007 19:17:40