Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.08.2011, 21:05:53
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit Care este asemanarea dintre vrajitorie si minune?

Care este asemanarea dintre vrajitorie si minune?

Pentru ca deosebirea este evidenta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.08.2011, 21:33:20
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pai nu stiu... nu prea pare sa fie nici o asemanare.

"...mai repede se va incalzi zapada decat sa te ajute pe tine diavolul vreodata"(Sf.Ioan Gura de Aur) Deci ce asemanare poate fi... nici una. Minunea e iubirea Domnului mantuitoare, vrajitoria este inselatoria diavolului.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.08.2011, 21:40:49
florinbv florinbv is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Am putea spune ca prin vrajitorie si prin minune se intampla lucruri deosebite. Dar asta este doar o aparenta. De fapt prin vrajitorie se intampla o nenorocire.
Eu, personal, le vad total opuse...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.08.2011, 01:06:51
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Smile

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Care este asemanarea dintre vrajitorie si minune?
Asemanare: - ambele presupun o minte naiva.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.08.2011, 01:26:59
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Care este asemanarea dintre vrajitorie si minune?

Pentru ca deosebirea este evidenta.
si care e deosebirea?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.08.2011, 14:35:00
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
si care e deosebirea?

Deosebirea este intentia.

Vrajitoria, asa cum este inteleasa din perspectiva crestina, are la baza motivatia egoului (in particular, placerea demonica de a genera suferinta).

Minunea are la baza dragostea.


Asemanarea

Ambele au capacitatea de a transforma realitatea in chip suprafiresc sau la nivel subtil.

Ambele sunt transformari induse de intentie .

Aceasta putere vine, in principal, din fuzionarea la un anumit nivel al mintii cu realitatea.

Fuzionarea este posibila cand este sesizata relativitatea subtila a proceselor.

In crestinism, ca si in celelate religii prolifereaza transformarile pozitive:

cel pacatos devine sfant, cel necunoscator ajunge la cunostinta,
cele obisnuite devin sfinte (painea si vinul in Trupul Lui Hristos)...

Efortul spiritual consta in aprofundarea transformarilor, in primul rand in propria constiinta.

Puterea de a transforma creste progresiv pe masura ce trece timpul dar si prin diversitatea experientelor.

Transformarea esentiala este 'transformarea cu puritate'.

Astfel se produce minunea prin care impuritatea devine puritate.

Acesta este sensul profund si puterea adanca a 'rabdarii'.

Rabdarea intelegatoare le innoieste pe toate.

Iata minunea.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.08.2011, 00:35:46
Sara I's Avatar
Sara I Sara I is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.07.2011
Mesaje: 73
Implicit

As pune mai degraba in antiteza.."credinta"...si "vrajitoria", caci inteleg minunile ca un rod(consecinta) a credintei..in Dumnezeu...asa cum vrajitoria o inteleg ca un rod, sau actiune a "voii cazute a omului" care in esenta e demonica..si o imitatie a celei dantai.

Parca Luther zicea ca diavolul este maimuta lui Dumnezeu, in sens ca el/diavolul, nu are capacitatea de-a crea..nimic...eventual de-a imita/copia...veni cu falsuri, cu "facaturi"

Credinta zice ceva de genul.."Doamne Dumnezeule, stiu ca TU ESTI, si ca Tu m-ai facut...si eu, in anii mei fara Tine, sub stapanirea diavolului, am ajuns mai rau ca un dobitoc,(ca dobitoacele/animalele, isi stiu cursul lor firesc) si nu mai am idee nici ce sunt, nici cine sunt, nici ce e bine pentru mine, si nici ce e naspa...nici ce-mi trebuie, nici ce nu-mi trebuie...dar cred ca Tu Esti si Tu stii.. si ca ma iubesti...si Tie isi pasa cu adevarat de mine, si ma vrei langa Tine..ca Tu esti Tatal meu...si eu sunt faptura mainilor Tale...si lumina ochilor Tai..
De aceea, condu-ma Tu, invata-ma Tu, creste-ma Tu, vreau s-o iau de la zero cu Tine, ca unul care astazi m-am nascut..si n-am nici trecut...nici pacate, ca mi le-ai luat Tu..prin Hristos..si astfel Tu esti trecutul meu...si viitorul meu...esti tot Tu...Tu stii ce e bine, ce am eu nevoie...daca imi trebuie femeie/barbat...da-mi, daca imi trebuie casa/masina/piscina...da-mi...daca nu-s de nici o utilitate pentru mine...pentru Tine...nu-mi da...dar orice imi dai sau nu..atat te rog...Tu pe mine..sa nu ma lasi de mana...ca stii ca am "naravul"...s-o iau razna.. si fara Tine...imi este viata o agonie zadarnica..o gluma ingrozitor de proasta"....si apoi sa vezi minuni...

Firea cazuta...care vrajitoreste...zice ceva de genul...(ca doar e invatata de tata-so...diavolul...mincinosul si tatal minciunii)..."eu...si numai eu...si ce vreau eu...conteaza..si eu sunt un om(un necajit si amarat tzepuit..da nu-mi dau seama...deh...sunt "vrajit")...tare...si destept..si bun...si puternic..si merit...si vreau asta, cu orice chip, ce ala sau aiba si eu nu, da ce, is mai prost..nu ma las eu... si eu stiu ce e bine pentru mine...si ce imi doresc...si o sa fac tot posibilul sa obtin..chiar daca va trebui sa calc peste cadavre..si de ex,daca ma "indragostesc"...de cutare...si se intample sa fie casatorit...ma duc la o baba care face vraji..ca sa se desparta de "aia"/"ala"...si sa ma ia pe mine..sau sa-mi faca "spor de bani"...sau de "succes"..sau cum le-or mai zice..etc..si chiar daca as obtine "minunea" vrajitoreasca..as tremura tot timpul..ca piftia..sa nu o pierd..sa nu se duca..sa nu se stinga...sa nu mi-o ia altii....caci adanc in mine as stii ca nu rezista..ca e "din furate"..ca ce-am facut..e Rau...

Eu inteleg foamea noastra de supranatural..de "magie"....de nirvane, si shambale...de absolut...de contopire cu universul...de "wooow"...de vise de marire si cantece de vitejie..e normala pana la un punct..ca noi am fost creati in cer...si pentru cer...si suntem...enorm..urias..de mult...sub nivelul de umanitate...asa cum a conceput-o Dumnezeu...si cautam sa ne saltam in sus cum putem...dar..am ratacit drumul...toti, pana la unu...si fara Hristos...nimeni nu se mai descurca...
__________________
"Mergeti pretutindeni, spunand tuturor ca Dumnezeu exista, si ca in Adevar, Dragoste El este. Si..daca trebuie..folositi si cuvinte"(Francisc de Assisi)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.08.2011, 10:46:00
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Nu exista nici o asemanare.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.08.2011, 12:11:39
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Asemanarea tine de forma exterioara -efectul vizbil. De ex levitatia poate avea doua naturi diferite.insa vindecarea bolilor incurabile nu poate fi facuta (si cu efect trainic) decit de puterile divine.

In mod normal omul nu are puterea de a le deosebi fiindca nu vede realitatile nevazute - tocmai de aceea si fariseii au spus ca Iisus nu face minuni ci vraji.

Insa ei nu au tinut cont sau nu au stiut ca nu orice face Dumnezeu poate fi copiat -nici ca forma exterioara nici ca efect interior -fie el si de moment.

Iar pentru deosebire este nevoie de darul deosebirii duhurilor (si al adevarului) prin intermediul caruia primesti informatii despre realitatile nevazute ochiului.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O minune...Un om care cu credinta in Dumnezeu este acum viu tigerAvalo9 Generalitati 32 04.05.2013 14:39:46
copilul minune care vorbeste ca un om mare alexandra28again Generalitati 26 01.01.2013 19:19:13
Sfântul Ioan Gură de Aur despre asemănarea și deosebirea dintre rai și Scriptură NECTARIE Despre Sfanta Scriptura 0 26.01.2011 14:05:08
Folclorul este oare vrajitorie? cozia Vrajitoria 18 05.01.2008 14:08:56