Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.12.2015, 12:23:15
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Pai... cam asta face stiinta de mii de ani... explica ce se credea a fi supranatural...
sau crede ca explica...
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.02.2016, 15:30:53
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

CONFESIUNILE UNUI FOST ATEU (9)

Revelaț›ia creș™tină




-I-

Am ezitat mult înainte de a ajunge la creștinism™. Deși ș™tiam că Evanghelia cuprinde adevăruri atât de mari, atât de impresionante, atât de inimitabile că sunt imposibil de inventat, nu mă puteam hotărî s-o admit.

Am căutat prin urmare altceva, dar sistemele cu care se încearcă înlocuirea învăț›ăturii lui Hristos m-au dezamăgit. Eram în acel moment dezorientat. Ce m-a pus pe gânduri, ce m-a determinat în cele din urmă să adopt creș™tinismul au fost violenț›a și reaua-credință a atacurilor îndreptate împotriva sa.

Legătura dintre ostilitatea față de Religie și Biserică, subminarea biologică a Națiunilor, slăbirea Statelor și aspiraț›iile la dominație globală ale unora e evidentă. Ce se întâmplă nu e de bine. Țara e acum ca o corabie ameninț›ată de furtună, iar noi, echipajul ei, avem toate motivele să căutăm prin apropierea de Dumnezeu putere, unitate și speranț›ă.



-II-

Analizând atent creș™tinismul, am remarcat armonizarea sa perfectă cu legile sufletului, societăț›ii și naturii. Nu e nimic în el care să nu își aibă rădăcinile în inimile noastre și în realitate.

Tainele, în care nu vedeam altădată decât practici superstiț›ioase, m-au uimit prin buna cunoaștere a firii noastre. Împărtășania, cea mai inexplicabilă dintre ele, nu vorbește doar sufletului, ci lasă să i se bănuiască înț›elesul la fiecare descoperire a ș™tiinței care tinde tot mai mult să formuleze principiul "Totul e în toate"€. Dacă am cunoaș™te secretele unei picături de apă, le-am cunoaște și pe cele ale universului.

Când savanț›ii spun că la nivel atomic direcț›ia trecutului nu se poate deosebi de cea a viitorului, că în stabilitate există o instabilitate permanentă, că ordinea e produsul dezordinii, că ireversibilitatea se bazează pe reversibilitate ș.a.m.d., nu prezintă taine la fel de mari ca ale Religiei?

-III-

Am constatat personal că rugăciunea creș™tină e consolatoare. Ea ne smereș™te și ne face să găsim plăcută contemplarea idealului divin. Ea produce minuni de alinare, de răbdare și de curaj. Dar efectele ei fericite sunt considerate de contestatarii Religiei ca fiind produse de autosugestie. Un psiholog ateu i-a recomandat să-și repete în gând "€Mă simt perfect"€ unei paciente care după o săptămână i-a spus fin: "€žMi-e destul de bine acum. Dumnezeu m-a ajutat să mă conving singură că sunt mai puțin deprimată."€



Omul cu o inteligență superioară și cu o inimă delicată se regăseș™te în doctrina creș™tină. Montesquieu spunea: "€žReligia creș™tină, ce pare să aibă ca obiect fericirea pe lumea cealaltă, ne face fericiț›i și pe lumea aceasta."€

-IV-

Studiul mi-a arătat că sistemele așa-zis filozofice înlocuiesc revelaț›ia creș™tină cu supoziț›ii neverosimile care complică problemele în loc să le rezolve și produc efecte deplorabile fie asupra vieț›ii individului, fie asupra vieț›ii comunităț›ii.

Conț›inutul evangheliilor e remarcabil. Să ne gândim cât ar fi fost de contestată de experienț›a trecutului și de descoperirile ș™tiinț›ei o concepț›ie mai puțin strălucită ca aceea a lui Hristos. Or doctrina Sa e la fel de inatacabilă astăzi ca acum două mii de ani. Cum am putea să nu o socotim divină?

-V-

Deși mai aveam unele îndoieli cu privire la Religia lui Hristos, morala sa mă fascina.

O serie de filozofi din trecut și din prezent fac caz de analogiile dintre creștinism și Religii mai vechi. Dogmele creș™tine, morala creș™tină chiar, s-ar regăsi după ei în cărț›ile sfinte din Egipt, din India și din China. Din punctul lor de vedere Iisus nu ar fi decât un epigon al lui Buddha sau al lui Confucius. Desigur că toate acestea sunt falsuri și exagerări. Creș™tinismul nu exclude revelaț›ia naturală care-i vorbește omului prin rațiunea sa. Revelaț›ia naturală și-a găsit interpreț›i remarcabili în filozofii antici și în întemeietorii Religiilor străvechi, dar ei s-au limitat la noț›iuni etice elementare ca dreptatea, bunătatea și omenia. Creș™tinismul a perfecț›ionat morala ridicând-o la un nivel nebănuit până la el.

-VI-

Cum să nu fii uimit de ce a realizat creș™tinismul? Cum să-l conteș™ti? Un copac bun se cunoaș™te după roade. O Religie bună se cunoaș™te după acț›iunea sa asupra lumii. Virtuț›ile creș™tine, împiedicându-ne să ne irosim energiile, ne-au asigurat progresul. Oamenii stăpâniț›i de patimi nici nu mai pot fi consideraț›i oameni, pentru că încetează să mai fie raț›ionali.



Predescu Virgil
__________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX!

Last edited by TINERI PENTRU ROMANIA; 03.02.2016 at 16:20:06.
Reply With Quote
Răspunde