Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 20.07.2007, 19:31:41
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

constat cu stupoare cum in Romania credinta in reincarnare si in alte bazdaganii este cool.Esti in tendinte daca practici yoga,ai bratara rosie kabala,esti vegetarian,practici exercitii pilates(sau cum s-or numi)...ian ganditi nitel romaneste:Stefan cel Mare de ce n-a fost fratilor budist,sau Martor al lui Iehova,de ce mama mare nu facea yoga...ridicam false probleme.Budismul s-a nascut in Asia si sa ramana acolo(remarcati traditionalismul).
Reply With Quote
  #42  
Vechi 20.07.2007, 19:34:02
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

e foarte comod sa te magulesti gandindu-te ca in alta viata ai fost cine sie ce rege falos,decat sa-0ti vezi neputinta si pacatele si sa incerci sa te indrepti.E mai comoda prima varianta.Budismul este pentru oameni trufasi,carora le place sa se amageasca,pentru narcisisti.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 22.12.2007, 17:12:44
godan godan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2007
Mesaje: 15
Implicit

Urzicutza draga, nu prea se vede spiritul crestin in tine. Esti sigura de ce zici, pentru ca esti bine indoctrinata. Insa tot ceea ce crezi ai luat de la altii, care-ti spun "crede si nu cerceta". Preotul spune, sfantul cutare spune, biblia spune ... Nu ai descoperit tu singura Adevarul acestei lumi, asa ca oricat de urzicatoare ai fi si oricat ai nega restul lumii, nu ai cum sa dovedesti. Trufasi, narcisisti, amagitori ... nu sunt deloc cuvinte demne de un bun crestin. Oare tu esti? Cum e cu judecata care nu trebuie sa o faca decat Dumnezeu? Cum e cu aruncatul pietrei? Esti chiar atat de curata, de fara pacat?
Uite, eu cred in budism, Asta nu ma impinge sa neg crestinii, musulmanii, francmasonii ... Ca-i Dumnezeu, ca-i Energie Cosmica, ca-i Marele Maestru, Shiva sau oricum i-o spune, Dumnezeu este unul.
Tu nu-ti cumperi decat masini romanesti, pentru ca pe cele japoneze, americane sau nemtesti nu scrie "Dacia"? Pastreaza-ti credinta, mergi pe Calea ta, este ok pentru tine. Sau nu poti sa te mantuiesti pentru ca noi meditam, ne rugam la Buda, credem in Marele Maestru sau ne inchinam in moschei?
Ai grija de faptele si vorbele tale, caci nimeni nu-ti garanteaza Adevarul Absolut! Pe noi, lasa-ne cu "pacatele" noastre, bine?
Reply With Quote
  #44  
Vechi 22.12.2007, 21:36:01
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
Budismul s-a nascut in Asia si sa ramana acolo(remarcati traditionalismul).
bine zis, urzicuta, sunt de aceeasi parere. expansionismul acestei religii este foarte daunator pentru lumea vestica, mereu in cautare - uneori fara discernamant! - de ceva "cool", cum spuneai si tu.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 25.12.2007, 02:42:56
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Eu cred ca ar trebui sa ne pastram religia in care ne-am nascut pentru ca schimbarea religiei(daca am avut o legatura stransa cu aceasta) conduce la dezechilibru emotional si la un sentiment de vinovatie si de dezorientare.Noi,romanii, ortodocsi de 2000 de ani, mai ales ar trebui sa ne vedem de treaba noastra si sa nu adoptam conceptii straine de religia noastra, avand in vedere cate sacrificii au facut domnitorii si martirii pentru pastrarea dreptei credinte...si oricum, "nimeni nu poate cunoste Adevarul absolut".Cat despre budisti, lasati-i fratilor in pace...fiecare cu religia si cultura lui...si nu cred ca ar trebui sa confundam budismul autentic cu cel promovat pe la noi de toti sarlatanii:dozingoff:
Reply With Quote
  #46  
Vechi 28.12.2007, 21:52:03
godan godan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2007
Mesaje: 15
Implicit

Ai dreptate, Oni! Fiecare este liber sa-si aleaga religia. Ce poate fi mai rau decat sa avem o religie pe care nu o intelegem, in care nu credem, sau pur si simplu care nu ne implineste?
Apreciez pe oricine are o religie (indiferent care) pt simplul fapt ca crede in divinitate. Si-l consider mai presus decat pe un indoctrinat care improsca cu noroi in stanga si in dreapta fara sa inteleaga mare lucru din Adevar, numai pentru ca-i partizan religiei sale. Nu-i prea mare dovada de intelepciune aici.
Si da, sunt multi sarlatani in lume. Incepand cu ceea ce se intampla in Romania cu asa zisii budisti din "Miscarea pt integrare in Absolut", sau cum se numeste ea. Eu sunt departe de tara si practic budismul sub indrumarile unui adevarat lama tibetan, al unei scoli traditionale tibetane si pot sa-mi dau seama de diferenta.
Dar ce ma deranjeaza pe acest forum este ca nu se discuta, nu se dezbate o problema, nu se aduc argumente reale. E mai comod sa se jigneasca, sa se arunce cu noroi, sa se catalogheze principii si persoane decat sa se gandeasca putin.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 17.01.2008, 01:20:47
stirbupetrisor stirbupetrisor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.12.2006
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eremieb
de ce spui asta Madonna?
Si as vrea sa stiu de ce alti oameni de pe forum nu si-au spus parerea despre acest post(mai ales administratorul care este foarte activ{asta am observat in 20 de minute- scuzati-ma daca am gresit})

As mai vrea sa stiu daca voi credeti ca alte religii pot duce la mantuire.
DOMNUL NOSTRU IISUS HRISTOS NE INDEAMNA SI ACUM SA LUAM PIATRA,DACA SUNTEM FARA DE PACATE.
NU VA MAI PIERDETI PRINTRE LITERE,TRECETI LA RUGACIUNE,ASTA E SALVAREA.
REFERITOR,DACA SI ALTE RELIGII POT DUCE LA MANTUIRE,EVIDENT CA DA,ALTFEL DOMNUL NU AR FI SPUS ,CA FIECARE VA FI JUDECAT DUPA LEGEA LUI !!!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 17.01.2008, 10:46:11
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Budismul e acelashi lucru cu Iluminismul omului de catre sine insushi, ca sa se impartasheasca intre ei apoi in adunarile lor, ca boda inseamna iluminare, adica ei se straduie sa capete o intzelepciune, nefacand altceva decat gandind shi iar gandind ca ce shi cum sunt ei in ei shi in trupul lor, preferand nu sa se roage ci sa afle una alta prin fachirizarea spre "curvie" a gandului, a sufletului, a inimii, a trupului, prin suferintza dorind sa se impace cu suferintza, adica se imunizeaza la orice suferintza devenind cum s-ar zice la vot, ei se abtzin de a suferi suferintza, incecand sa se faca nesimtzitori in toate pana la infinit. Shi cand nu ii mai atinge suferintza ei se bucura shi spun ca s-au iluminat.... ca iacata ca respectiva durere nu-i mai afecteaza.... poi atunci noi suntem gata budishti cu totzii ca shi pe noi ne cam doare pe undeva de toate alea, bucurandu-ne de pasivitatea nesimtzita a sufletului nostru in a pricepe ceva shi fericindu-ne in a urma malahienismul repetarii minciunii dreptatzii asupra victimei intr-un coshmar de nonsens al mirarii de noi inshine.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 04.05.2008, 17:49:52
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Dar, nu se poate sa slujesti la doi dumnezei!
In yoga, toate bune, se zice ca te imbunatatesti pe tine, iti ordonezi gandurile, inveti sa meditezi, dar fara Dumnezeu! Asta e problema, de fapt, ca nu Il include pe Dumnezeu, transformarea asta.
Exista alte metode de imbunatatire pentru noi, ortodocsii: postul, rugaciunea, spovedania, Impartasania, chiar rugaciunea inimii, pentru pastrarea treziei mintii.
La ce imi mai trebuie yoga, daca eu cred cu adevarat in Dumnezeu?
Reply With Quote
  #50  
Vechi 04.05.2008, 19:25:24
pauldani pauldani is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2008
Mesaje: 54
Implicit

Nu stiu..dar eu ma tot gandesc daca noi am fi undeva in rai, si ceilalti se chinuie, am sta si ne-am uita la ei, batandu-ne in piept ca noi am fost ordocsi..Eu multumesc lui Dumnezeu ca m-am nascut aici, am avut si eu ratacirile mele si inca le am..ceva yoga..ceva arte martiale si putin din latura lor spirituala si pot sa spun ca in meditatie foarte mult creste ego-ul, mandria...Vreti spiritualitate incercati Rugaciunea inimii dar o sa va invete altceva, o sa invete smerenia, si culmea smereniei, smerenia lui Hristos...Un Dumnezeu drept nu poate sa judece stramb. Ecumenismul le vrea pe toate unite si asta nu trebuie sa acceptam..sa ramanem imbracati in Hristos, daca noi am merge imbracati in Hristos sunt sigur ca si budistii ar trece la Hristos, dar nici noi nu suntem prea buni...
Legat de asemanari..la suprafata sunt, dar eu am gasit in Hristos totul fiind logic si simplu. eu nu vreau reincarnari, sunt inutile, ce rost au, ar fi un calvar. Eu vreau sa raman o persoana nu vreau sa ma pierd in nu stiu ce ocean. Persoana e cuvantul care-mi spune ce vreau, e cuvantul tainei..eu am gasit raspunsuri in ortodoxie si orice fel de meditatie imi provoaca doar zambete, nu vreau sa levitez, pentru ce?!..nu vreau sa-mi manifest vointa asupra altora, vreau sa le respect libertatea, eu vreau comuniune... sa ne aparam credinta atunci cand va fi atacata, oamenii sunt liberi sa aleaga care drum vor, daca vor sa mai amane pentru viata viitoare atunci e decizia lor, eu nu mai pot asta, pot sa intuiesc ca nu asta e drumul...numai bine
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Are budismul asemanari cu crestin ortodoxia?Parerile fratiilor voastre mihailt Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 45 31.03.2010 19:37:22