Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.04.2010, 14:16:49
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Nu fii asa de sigura ca e un vis de la diavol. Poate Dumnezeu il cheama spre pocainta.
Daca ii spunea ceva care sa il maguleasca, era de la diavol, dar asa... numai Dumnezeu stie.
Exact. Dumnezeu i-a aratat ca are o credinta de hartie si are nevoie sa lase la o parte dragostea de bogatii. Numai Dumnezeu poate face acest lucru, satan nu are nici un interes sa te indemne la pocainta.

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Dumnezeu, Mantuitorul, Fecioara Maria li se arata in vis cu adevarat doar celor puri, curati sufleteste, lipsiti de pacat. In rest, sunt inselari!
Dumnezeu se arata celor pe care vrea sa-i salveze si sa-i mantuiasca. "Nu cei sanatosi au trebuinta de doctor, ci cei bolnavi" .Ce folos ar fi sa se arate numai sfintilor? Ei deja sunt sfinti. Sutasul Corneliu era un pacatos cand i s-a aratat un vis de la Dumnezeu. La fel si Saul, prigonitorul. Si mai sunt. Dar Dumnezeu li s-a aratat ca sa le indrepte caile.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.04.2010, 15:32:15
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Cand mai ai vise dintr-acestea sa spui repede "inapoia mea, satana!" Diavolul este mai viclean decat ne imaginam!
Sa nu ne pripim.Personal eu cred ca e de la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.04.2010, 15:40:57
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

O singura neclaritate am cu privire la lumina aia.A fost ca o "fantoma" , un contur, o forma fara consistenta sau a fost doar o lumina puternica?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.04.2010, 16:06:46
Parker Parker is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.04.2010
Locație: Timisoara
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Cand mai ai vise dintr-acestea sa spui repede "inapoia mea, satana!" Diavolul este mai viclean decat ne imaginam!
LapetiteMoc eu nu cred ca exista satana deci varianta asta e exclusa din mintea mea, satana e doar in oameni, daca Dumnezeu avea un contracandidat il distrugea, doar pentru ca e trecut numele sau prin unele carti nu trebuie sa credem ca intradevar exista, acum e parerea mea, fiecare o poate contesta.
Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
O singura neclaritate am cu privire la lumina aia.A fost ca o "fantoma" , un contur, o forma fara consistenta sau a fost doar o lumina puternica?
Am precizat ca era soarele care avea o lumina puternica si un chip.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.04.2010, 16:28:59
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Mda... du-te la preot. :)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.04.2010, 17:22:03
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Nu credeti in vise sau vedenii, mai bine sa refuzi sa crezi intr-un vis sau vreo aparitie angelica chiar de ar fi sa fie de la Dumnezeu decat sa te lasi inselat si prostit de vrajmasul.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.04.2010, 17:52:43
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Si mai bine e sa inveti sa deosebesti, ca nu cumva Dumnezeu sa vrea sa-ti spuna ceva iar tu sa-l confunzi cu satan si sa-L gonesti. Ar fi si pacat si o mare jignire la adresa Lui...care vrea sa-ti faca un bine.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.04.2010, 17:54:36
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parker Vezi mesajul
...eu nu cred ca exista satana....
Ar trebui sa crezi.
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.04.2010, 18:10:59
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Si mai bine e sa inveti sa deosebesti, ca nu cumva Dumnezeu sa vrea sa-ti spuna ceva iar tu sa-l confunzi cu satan si sa-L gonesti. Ar fi si pacat si o mare jignire la adresa Lui...care vrea sa-ti faca un bine.
Nu chiar, oricum pentru vedenii exista modalitati de a testa daca sunt de la Dumnezeu sau de la diavol. Insa daca ai refuzat sa dai crezare unei astfel de aparitii Dumnezeu stie de ce ai facut-o, si intelege, chiar de ar fi un inger trimis de el, de aceea daca trebuie neaparat sa-ti comunice ceva personal va cauta o alta cale. Cat despre vise in privinta lor trebuie intotdeauna sa ramai neincrezator, acest lucru daca nu ma insel il spunea si parintele Cleopa, care a si scris depsre vise si natura lor.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.04.2010, 18:33:22
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parker Vezi mesajul
Salut, numele meu este Andrei si am 18 ani, in urma cu 2 seri am avut un vis nu tocmai obisnuit:
Se facea ca eram undeva la scara blocului meu si a venit o vecina la mine si mi-a spus.. uite am o piatra si ti-o voi da sa o cari si vei merge cu mine sa-l vedem pe Dumnezeu exact asa mi-a spustrebuie sa precisez ca piatra era atat de mare incat in realitate nu cred ca as putea o ridica) ei bine am plecat cu piatra aia in spate, dar intre timp vecina mea disparuse din vis si visam cum mergeam cu piatra aia in spate pe strada, in timp ce mergeam din piatra se rupeau bucati si deveneau din ce in ce mai mici, la un moment dat am ajuns in dreptul unei salcii (care in realitate se afla acolo) si deodata cerul s-a intunecat (in vis se facea ca era spre amurg) au aparut pe cer multi nori negrii, deja ma speriasem in vis, m-am oprit si ma uitam spre cer, dintre nori a aparut un soare, stralucea foarte tare, avea chip, unul bland si bun, m-am uitat, imi era teama, se uita la mine, in momentul acela am simtit in vis ca ar fi Dumnezeu si am grait in visul meu "Doamne daca esti chiar Tu, iti dau piatra aceasta si imi vei scrie numele meu pe ea", ei bine mi-a luat piatra si mi-a dat inapoi doar un carton in care era batut numele meu (ca si atunci cand ai bate cu un ac, ai scrie ceva cu acul) dupa asta, El m-a intrebat "Ce dorinta ai?" sau "Ce doresti?" nu imi mai amintesc exact, era o voce ca din ecou, groasa, in momentul acela ca orice om pacatos .. m-am balbait putin si am spus ca doresc bogatie, ei bine in momentul acela.. s-a uitat la mine nu a mai spus nimic, a luat 2 degete Si-a atins gura si apoi mi-a atins mana mea si a plecat intre nori, din viziunea mea cred ca in momentul in care am dat raspunsul bogatie, Dumnezeu s-a intristat si tocmai de aceea a dorit sa plece, eu as mai fi vrut sa spun ceva, dar a plecat.

Eu nu sunt asa de credincios, nu merg la Biserica, rugaciuni mai fac, insa nu am o credinta asa cum cere scriptura, eu am o credinta interioara a mea.
Acum as vrea sa stiu ce parere aveti despre visul meu, sau ce credeti ca semnifica, am auzit mai multe pareri din partea prietenilor dar nu stiu ce sa cred.. consider ca acest forum este cel mai capabil sa imi dea un raspuns bun.
Va multumesc ca ati citit!

Nu cred ca suntem noi demni pentru a-L vedea pe Dumnezeu, nici macar in vis... Suntem prea pacatosi, fratilor.... Personal, nu as lua visul de la Dumnezeu, ci din contra, m-as gandi ca satana se joaca cu necredinta mea ("se preface in inger de lumina")...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
L-am visat pe Domnul Iisus Hristos alexandra28again Intamplari adevarate 30 19.04.2010 23:39:35