Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.06.2010, 13:18:03
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca nu m-ar ajuta Dumnezeu, n-as avea nici macar capacitatea de a observa cand fac voia lui Dumnezeu si cand fac voia celui rau. Ma chinuiesc sa-mi vad la timp pacatele si nu e deloc usor. Uneori stiu ca fac ceva gresit, si totusi nu renunt in ideea ca voi marturisi la spovedanie... De fapt capacitatea de a-mi vedea la timp pacatele o consider cea mai importanta in vederea mantuirii.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.06.2010, 13:18:53
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
gresit!de era asa,intitulam topicul:stati jos si ochii mari la mine!e vorba aici de toti,nu doar de mine.ideea e:hai sa descoperim!capacitatile umane is multe,eu invitam la o descriere a celor mai bizare,nu la cele clasice,care deja se stiu.
Nu te astepta la ceva extravagant sa uimitor, ci la lucruri mici, cum ai spus, furnicaturi, daca poti sa le numesti asa.

Ideea este ca doar cei cu adevarat desavarsiti duhovniceste primeste asemenea capacitati, si nu spre implinirea personala. Asadar, doar de un sfant ai putea spune ca are capacitati "supra"-naturale.

Insa sfintii nu prea stiu sa stea pe internet.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.06.2010, 14:01:53
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
Mmmmmmmm,ce ziceti de titlu?va propun un nou subiect:cele mai ciudate,nastrusnice,atipice,neintalnite capacitati ale voastre.de pilda,eu,cand vorbesc cu cineva,daca spune adevarul,am reactii fizice pe partea dreapta:usoare dureri,intepaturi,amorteli,ce trec repede si nu ma afecteaza cu nimic.daca ma minte,am pe stanga.voi cum stati?
Eu am capacitatea sa imi dau seama ca nu ai aceasta capacitate daca nu vorbesti tet-a-tet cu respectiva persoana. E corect? Sint tare?

Last edited by topcat; 01.06.2010 at 14:18:41.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.06.2010, 18:07:51
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
Mmmmmmmm,ce ziceti de titlu?va propun un nou subiect:cele mai ciudate,nastrusnice,atipice,neintalnite capacitati ale voastre.de pilda,eu,cand vorbesc cu cineva,daca spune adevarul,am reactii fizice pe partea dreapta:usoare dureri,intepaturi,amorteli,ce trec repede si nu ma afecteaza cu nimic.daca ma minte,am pe stanga.voi cum stati?
Daca vorbesti de capacitati extrasenzoriale,cred ca toata lumea le are intr-o masura mai mare sau mai mica,doar ca putini le constientizeaza si chiar si mai putini isi bat capul sa le dezvolte.
De exemplu,mie telepatia mi se pare o capacitate mai mult decat fireasca si chiar nu o consider ca fiind prea iesita din comun.Cu persoanele de care esti mai apropiat sufleteste sau cunoscute functioneaza cel mai bine,cel putin din ce am observat din propria experienta.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.06.2010, 18:12:40
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Wink

o capacitate, cred! Inainte ca nenea "nastasa" sa-si afiseze falnic portretul am banuit ca poarta lant de aur, greu, de manelist. Confirmarea a venit fara sa astept prea mult.
(dupa felul in care "vorbeste" l-am identificat in acea categorie)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.06.2010, 19:58:30
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Eu am capacitatea sa imi dau seama ca nu ai aceasta capacitate daca nu vorbesti tet-a-tet cu respectiva persoana. E corect? Sint tare?
Crezi ca nu este posibil ca o persoana sa simta ceva in legatura cu o alta persoana sau situatie, decat avand o tangenta directa?
inca o intrebare: cum explici aceste senzatii? impulsuri ale creierului in legatura cu anumite idei despre o persoana? Adica ti-ai format o anumita idee deste o persoana sau situatie( din auzite sau din tangenta directa), iar datorita gandului pe care il investesti, corpul reactioneaza prin anumite senzatii ?

Last edited by maria-luisa; 01.06.2010 at 20:18:22.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.06.2010, 20:23:23
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forfota Vezi mesajul
o capacitate, cred! Inainte ca nenea "nastasa" sa-si afiseze falnic portretul am banuit ca poarta lant de aur, greu, de manelist. Confirmarea a venit fara sa astept prea mult.
(dupa felul in care "vorbeste" l-am identificat in acea categorie)
Mai, nenea forfota, "lantu' de aur" ii de lemn de fapt...si de el atarna o cruce mai, tot de lemn...is luate de la biserica din colt mai, din simbria mea de "manelist"...Si mai, portretu' falnic, l-am afisat ca "am simtit" cu abilitatile care le am, ca iti doresti nespus de mult sa-l admiri...asa ca, iaca-ta-ma-s falnic in poza...acu na', ai pe cine sa'njuri, ca sa nu mai vorbesti de unu' singur cu computeru' lu' matale...nu de alta, da sa nu fii privit ciudat...

p.s. descarca poza da-i un zoom si te convingi...si dup'aia sa vezi, cum, ai dat iara cu muci'n geam.
Ai curaj sa-ti afisezi portretu' in dreapta lu' paragrafu' ? A ?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...

Last edited by eodor nastasa; 01.06.2010 at 20:28:24.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.06.2010, 20:40:21
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forfota Vezi mesajul
o capacitate, cred! Inainte ca nenea "nastasa" sa-si afiseze falnic portretul am banuit ca poarta lant de aur, greu, de manelist. Confirmarea a venit fara sa astept prea mult.
(dupa felul in care "vorbeste" l-am identificat in acea categorie)
Fuji, mai , de-aici, ca nenea nastasa e baiat fain...

Asta am vazut datorita capacitatilor mele [ca sa fiu on]
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.06.2010, 20:42:21
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Singura capacitate este de a-mi recunoaste , in sfarsit, micimea sufleteasca.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.06.2010, 20:53:36
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Crezi ca nu este posibil ca o persoana sa simta ceva in legatura cu o alta persoana sau situatie, decat avand o tangenta directa?
inca o intrebare: cum explici aceste senzatii? impulsuri ale creierului in legatura cu anumite idei despre o persoana? Adica ti-ai format o anumita idee deste o persoana sau situatie( din auzite sau din tangenta directa), iar datorita gandului pe care il investesti, corpul reactioneaza prin anumite senzatii ?
Hai mai intai sa confirme kiralina capacitatile mele :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Unul dintre cele mai ciudate vise din viata mea Raluca1905 Generalitati 19 04.12.2017 23:18:24
vise ciudate Tia Intamplari adevarate 26 04.09.2012 22:26:00
Manifestari ciudate (?) Roseinthedesert Alte Religii 70 25.10.2010 23:40:01
Chestii ciudate in articolul de azi de pe crestinortodox.ro mihailt Generalitati 16 24.04.2010 09:19:49
vi sau intamplat unele lucruri ciudate chiar in zi pintilescu Botezul 10 29.08.2007 22:01:13