Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.06.2011, 14:28:06
simona's Avatar
simona simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2005
Locație: italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Poate ca daca voi, parintii baiatului, aveati o alta atitudine fata de relatia lui, lucrurile stateau altfel. Dar probabil credeti ca fata nu-i buna pentru fiul vostru si i-ati impus/interzis relatia, i-ati denigrat iubita etc.. si acum suportati consecintele unui astfel de comportament.

Nu incercati sa schimbati baiatul. El cum sa va respecte daca voi nu-i aratati respect fata de alegerea lui? Incercati sa va schimbati pe voi si atitudinea voastra fata de el si de relatia lui. Lucrurile poate nu sunt atat de grave. Dar reactia voastra vis-a-vis de evenimente este cea care da masura gravitatii.Lucrurile in viata trebuie luate cu calm, asa cum vin. Bune, rele, ele trebuie primite cu deschidere pentru ca din fiecare avem o lectie de invatat si fiecare ne lasa mai experimentati un pic..
credetima ca am incercat de prima oara cand a intrat in casa sa ma apropii de ea dar nu am avut cu cine, este o fire rece ascunsa si razbunatoare.am lasat de la noi si efectiv am plecat capul in fata ei si a mamei ei ca sa le fie lor bine, eu sunt o fire milosa si am privito ca pe o copila dar degeaba,sotul meu in urma acestor probleme sa imbolnavit de diabet deci nici macar nu indrazneam sa ma cert cu ei, veneam de la munca ei nu lucrau niciunul si ma apucam sa fac curat dupa ei,sunt multe de zis dar am avut rabdare cu ea si mila,DOAME AJUTA!
__________________
simona.m.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.06.2011, 14:45:41
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona Vezi mesajul
credetima ca am incercat de prima oara cand a intrat in casa sa ma apropii de ea dar nu am avut cu cine, este o fire rece ascunsa si razbunatoare.am lasat de la noi si efectiv am plecat capul in fata ei si a mamei ei ca sa le fie lor bine, eu sunt o fire milosa si am privito ca pe o copila dar degeaba,sotul meu in urma acestor probleme sa imbolnavit de diabet deci nici macar nu indrazneam sa ma cert cu ei, veneam de la munca ei nu lucrau niciunul si ma apucam sa fac curat dupa ei,sunt multe de zis dar am avut rabdare cu ea si mila,DOAME AJUTA!
Imi pare foarte rau de suferinta voastra.. am sa ma rog si eu ca Maica Domnului sa-si puna Sfantul Ei Acoperamant si asupra lui Robert Stefan si sa-l fereasca pe el de toata cursa vrajmasului!

Sa va ajute bunul Dumnezeu !
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.06.2011, 14:53:15
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Imi este tare mila de Simona, Doamne ajuta-i! Da-le Doamne pace si liniste in familie! Scoate-i Doamne si cursele vrasmasului si adu-i pe calea cea buna catre Tine!

Tiganii! Doamne iarta-ma! Eu am botezat un copilas de tigan din satul natal. Tare mi-e mila de ei, Doamne... Sunt vreo 6-7 frati, mici toti si infometati si zgribuliti de ma ia cu rau de la inima.

Totusi, cu tiganul sa nu te faci tovaras la nimic. Sunt duplicitari si mincinosi si sunt in stare sa-si vanda si mama.
Cu toata dragostea mea miorlaita, si "proferata" pe aici (vorba dlui Zaharia), pe astia nu ii prea iubesc. Mi-e mila de ei dar, le dau pomana, (ca altfel nu scap...) dar...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.06.2011, 14:53:33
LaReine
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Poate ca daca voi, parintii baiatului, aveati o alta atitudine fata de relatia lui, lucrurile stateau altfel. Dar probabil credeti ca fata nu-i buna pentru fiul vostru si i-ati impus/interzis relatia, i-ati denigrat iubita etc.. si acum suportati consecintele unui astfel de comportament.

Nu incercati sa schimbati baiatul. El cum sa va respecte daca voi nu-i aratati respect fata de alegerea lui? Incercati sa va schimbati pe voi si atitudinea voastra fata de el si de relatia lui. Lucrurile poate nu sunt atat de grave. Dar reactia voastra vis-a-vis de evenimente este cea care da masura gravitatii.Lucrurile in viata trebuie luate cu calm, asa cum vin. Bune, rele, ele trebuie primite cu deschidere pentru ca din fiecare avem o lectie de invatat si fiecare ne lasa mai experimentati un pic..


Si ce rezolvi daca-l susti si-i dai apa la moara cand vezi ce "poama " si-a gasit? Tot o sa ajunga peste 10 ani sa te invinovateasca ca nu l-ai pus in lanturi in momentul care trebuia.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.06.2011, 15:24:28
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaReine Vezi mesajul
Si ce rezolvi daca-l susti si-i dai apa la moara cand vezi ce "poama " si-a gasit? Tot o sa ajunga peste 10 ani sa te invinovateasca ca nu l-ai pus in lanturi in momentul care trebuia.
Nu era vorba nici de sustinere, nici de dat apa la moara, ci de atitudinea cu care trebuie intampinata o astfel de situatie. Daca scoti sabia, de sabie mori..

Iar chestia cu invinovatitul parintilor pentru esecul si suferinta copilului aflat intr-o astfel de situatie, denota o grava lipsa de caracter si bun simt si evident absenta totala a responsabilitatii faptelor si actiunilor proprii.. Adica eu, copilul, sunt tembel si de vina-i tata, ca nu m-a legat de calorifer??:-))
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.06.2011, 16:51:21
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Doamna Simona eu va scriu in cunostinta de cauza. Dvs. nu veti reusi oricat de mult ati incerca sa-l determinati sa-si schimbe gandirea. El acum nu mai poate discerne raul de bine. Este "legat" de ea! Cand esti legat de cineva nu mai judeci rational....nu mai poti gandi. Tot ceea ce-ti spune acea persoana este litera de lege si faci exact ce ti se spune.
E fiul dvs. si eu va sfatuiesc sa nu-l lasati sa-si distruga viata! Dupa cum v-a spus si preotul cu el se intampla ceva. Trebuie neaparat sa-l duceti la Slujba de Maslu de mai multe ori si TREBUIE neaparat sa-l indepartati de acea femeie prin orice mijloace. Sa nu mai ia legatura cu ea deloc nici prin iternet nici prin telefon.
Cei care va sfatuiesc sa-l lasati in pace ca e matur si trebuie sa gandeasca de unul singur ori nu sunt patiti ori nu au copii. O mama face orice pentru copilul ei chiar daca copilul e la varsta maturitatii...nu conteaza e tot copilul ei. Cine nu este "patit" ca sa spun asa nu-si da seama ce periculoase sunt aceste vraji si farmece care pot distruge un om definitiv.
Trebuie sa luptati cu toate fortele pentru ca doar pe dvs! Cei din afara privesc detasati ce i se intampla fiului dvs. sa nu credeti ca ii pasa cuiva.
Dumnezeu sa va ajute si sa va lumineze calea!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.06.2011, 17:40:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ma mira ca a inceput sa va urasca asa chiar fara motiv asta dupa ce v-ati dat peste cap sa-i faceti pe plac.

Probabil niste certuri au fost, dar nu va invinovateste nimeni pe partea asta, oricum din ce spuneti, ati facut mult mai mult decat era normal ca sa fie el multumit.

La 25 ani chiar nu aveti ce sa-i faceti, la varsta asta este deja produsul finit, nu doar femeia respectiva este problema ci si ce a inteles el din viata si relatiile cu sexul opus pana acum.
Daca o sa supravietuiasca acestei relatii poate ii vine mintea la cap si o sa aleaga cu mai multa intelepciune data viitoare.
E clar ca de acum nu aveti ce sa-i mai faceti, ca nu-i puteti interzice nimic sau sta in cale sau obliga sa faca ce nu vrea, cum sugera cineva mai sus.
Daca se poate incerca ceva, doar cu duhul blandetii, cu altceva nu veti obtine decat rezultate dimetral opuse asteptarilor dvs.

Si nu vad pentru ce motiv s-ar pune contra casatoriei dvs., oricum faptul ca ati fost atat timp necasatoriti nu cred ca a fost cel mai buna lectie de viata pentru el.

Si daca ati crezut ca acceptand concubinajul cu aceasta femeie o sa-l puneti pe un drum bun, iarasi ati gresit, pasiunea asta care pare de neoprit poate avea ca sursa si acest gen de relatie imorala.

Oricum, acum mai mult de atat nu cred ca aveti ce face, rugati-va in continuare pentru el si poate se va trezi.

Last edited by AlinB; 28.06.2011 at 17:43:04.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.06.2011, 18:56:16
florentina26luca's Avatar
florentina26luca florentina26luca is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 44
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru florentina26luca
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona Vezi mesajul
Sa indepartat de noi de cand a cunuscut aceasta fata pe internet,dupa 1 luna a venit la noi in casa hotarata sa se marite,la intrebarille noastre despre familia ei ne/a raspuns ca ei sunt tigani moldoveni si era mandra de acest lucru.ne/a dat un raspuns evaziv ca mama ei nu este de acord cu relatia ei si de atunci au venit toate problemele,fiul meu dupa 2 luni a plecat in tara dupa ea, mama ei facea nunta intre timp se impacase ra dar cu noi nu vruia sa vorbeasca . Plecand a ramas fara munca aici si sa dus la familia ei in sicilia de unde dupa 2 luni au inceput certurile si l/au dat afara din casa fara acte si bani,saintors inapoi la noi dupa care au urmat cateva luni de liniste,ea la cautat din nou si s/au impacat din nou mutanduse impreuna singuri toate au fost bune pana sau terminat banii si au inceput certurile.Mama ei neimpacanduse cu ideia ca sunt impreuna n/ea dat in judecata in urma unor mesaje trimise intre noi 2.fata a 2 oara la lasat singur si fara bani iar el a avut o tentativa de suicid,a plecat sotul meu de urgenta si a incercat sa/l aduca acasa el nevrand sa vina fara ea.NE/AM UMILIT IN FATA EI SI AM RUGATO SA VINA SA STEA DIN NOU CU NOI, am tratato ca pe fica mea de aceasta data nu cumparam nimic fara sa nu ii iau si ei ,ieseam noi din casa ca sa/i lasam singuri etc iar dupa 4 luni cand ne mintea ca mama ei este pe moarte si bunica noi milosi ne ingrijoram de ei au venit neamurile ei si au loato de pe strada cand se plimba cu fiul meu fara sa.i dea nici o explicatie sa urcat in masina si dusa a fost.Dupa putin timp s/au impacat el nu ne vorbeste deloc zice ca ne uraste ca ne.am m bagat in viata lui,ne/am bagat numai sa/l ajutam cand era singur printre straini.Am vorbit cu preotul nostru de aici care ne/a zis ca e clar ca i/au facut ceva.e imposibil cat de mult si/a batut joc de el si de noi sa nu vada ca de fapt il distruge.Sper ca BUNUL DUMNEZEU SI MAICA DOMNULUI SA NE AJUTE SI SA/L LUMINEZE, DOAMNE AJUTA! Am uitat sa scriu el are 25 de ani ia 23 si a m/ai fost maritata o data, iertatima daca v/am tulburat!
Doamna Simona,va citesc randurile si parca o ascult pe mama.....Ce vreau eu sa va spun e ca trebuie sa aveti multa rabdare si sa aratati mai multa blandete fata de cei cu care sunteti in conflict.Eu cred ca undeva ati gresit si dumneavoastra (n/ea dat in judecata in urma unor mesaje trimise intre noi ),banuiesc ca in acele mesaje nu ia-ti urat de sanatate:)Daca-i raspundeti raului tot cu rau nu ajungeti nicaieri ,din contra ii veti atata si mai mult.Fiti dumneavoastra mai inteleapta!E tiganca si a mai fost casatorita o data,asta e,nu-i o problema ,omul din greseli invata.Poate ca nu i-ati spus in fata fiului dumneavoasta ca nu o agreati,insa si privirile vorbesc.Eu va indemn sa-i lasati o perioada in pace,sa va rugati mult pentru amandoi si sa-l lasati pe Dumnezeu sa lucreze.
Unii oameni cand iubesc cu patima se lasa "calcati in picioare",fiul dumneavoasta o iubeste pe aceasta femeie,incercati sa-l intelegeti,apropiati-va incet de el(inceputul o sa fie mai dificil,dar nimic nu este imposibil)altfel riscati sa-l faceti sa cedeze psihic(unei tentative de suicid ii poate urma alta).Acum sa nu continuati cu "i-a facut ceva",lasati vrajile ca nu ajungeti nicaieri,fiul dumneavoasta iubeste,poate e prima lui dragoste adevarata,trebuie sa-l intelegeti chiar daca nu va convine anumite chestii.Rugati-va si iar rugati-va,o sa vedeti ca va veti gasi linistea atat dumneavoasta cat si fiul.Damne ajuta!
__________________
„Mântuitorul a ales crucea, fiindcă astfel se moare cu mâinile întinse. El S-a sfârșit îmbrățișându-ne.”(Sfântul Atanasie cel Mare)

http://www.youtube.com/watch?v=EcFIBnadHbU
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.06.2011, 13:58:31
simona's Avatar
simona simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2005
Locație: italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Doamna Simona eu va scriu in cunostinta de cauza. Dvs. nu veti reusi oricat de mult ati incerca sa-l determinati sa-si schimbe gandirea. El acum nu mai poate discerne raul de bine. Este "legat" de ea! Cand esti legat de cineva nu mai judeci rational....nu mai poti gandi. Tot ceea ce-ti spune acea persoana este litera de lege si faci exact ce ti se spune.
E fiul dvs. si eu va sfatuiesc sa nu-l lasati sa-si distruga viata! Dupa cum v-a spus si preotul cu el se intampla ceva. Trebuie neaparat sa-l duceti la Slujba de Maslu de mai multe ori si TREBUIE neaparat sa-l indepartati de acea femeie prin orice mijloace. Sa nu mai ia legatura cu ea deloc nici prin iternet nici prin telefon.
Cei care va sfatuiesc sa-l lasati in pace ca e matur si trebuie sa gandeasca de unul singur ori nu sunt patiti ori nu au copii. O mama face orice pentru copilul ei chiar daca copilul e la varsta maturitatii...nu conteaza e tot copilul ei. Cine nu este "patit" ca sa spun asa nu-si da seama ce periculoase sunt aceste vraji si farmece care pot distruge un om definitiv.
Trebuie sa luptati cu toate fortele pentru ca doar pe dvs! Cei din afara privesc detasati ce i se intampla fiului dvs. sa nu credeti ca ii pasa cuiva.
Dumnezeu sa va ajute si sa va lumineze calea!
Este exact cum spuneti dvs. postand aceasta problema a mea mi/am dorit doar ca cei ce citesc sa spuna o mica rugaciune pentru fiul meu.Toti acei ce ne cunosc nu/si gasesc nici o explicatie legata de comportamentul lui,este atat de schimbat si iirait impotriva noastra incat a inceput si sa ne injure ,sa ameninte si sa sparga din casa,sper numai sa i/si revina ca de 3 ori l.am lasat sa se descurce singur si a fost greu pentru el si pentru noi,oricat incercam sa fim nepasatori nu ne lasa inima sper cu ajutorul DOMNULUI SA O IA PE CALEA CEA BUNA,DOAMNE AJUTA!
__________________
simona.m.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.06.2011, 14:04:17
simona's Avatar
simona simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2005
Locație: italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ma mira ca a inceput sa va urasca asa chiar fara motiv asta dupa ce v-ati dat peste cap sa-i faceti pe plac.

Probabil niste certuri au fost, dar nu va invinovateste nimeni pe partea asta, oricum din ce spuneti, ati facut mult mai mult decat era normal ca sa fie el multumit.

La 25 ani chiar nu aveti ce sa-i faceti, la varsta asta este deja produsul finit, nu doar femeia respectiva este problema ci si ce a inteles el din viata si relatiile cu sexul opus pana acum.
Daca o sa supravietuiasca acestei relatii poate ii vine mintea la cap si o sa aleaga cu mai multa intelepciune data viitoare.
E clar ca de acum nu aveti ce sa-i mai faceti, ca nu-i puteti interzice nimic sau sta in cale sau obliga sa faca ce nu vrea, cum sugera cineva mai sus.
Daca se poate incerca ceva, doar cu duhul blandetii, cu altceva nu veti obtine decat rezultate dimetral opuse asteptarilor dvs.

Si nu vad pentru ce motiv s-ar pune contra casatoriei dvs., oricum faptul ca ati fost atat timp necasatoriti nu cred ca a fost cel mai buna lectie de viata pentru el.

Si daca ati crezut ca acceptand concubinajul cu aceasta femeie o sa-l puneti pe un drum bun, iarasi ati gresit, pasiunea asta care pare de neoprit poate avea ca sursa si acest gen de relatie imorala.

Oricum, acum mai mult de atat nu cred ca aveti ce face, rugati-va in continuare pentru el si poate se va trezi.
Aveti dreptate la inceput ne/am opus relatiei,ganditiva un pic a adus o fata in casa cunoscuta pe internet,mama ei nu vruia sa ne vorbeasca dincomportamentul ei fata de fiul meu se vedea ca nu prea ii pasa de el ,dar can le/am oferit ajutorul si tot sprijinul nostru tinandui pe amandoi fara servici se certau de nenumarate ori i/am impacat precum ar fi fost amndoi copii mei,degeaba nu am avut cu cine.DE CAND A AFLAT CA VOM FACE NUNTA SI M/AI INRAIT ESTE ZICE CA ESTE INVIDIOS CA EL AR FI TREBUIT SA FACA NUNTA SI MULTE ALTELE.O sa/mi duc crucea pana la capat eu tot mama lui o sa fiu si sper sa se indure bunul DUMNEZEU DE EL,DOAMNE AJUTA!
__________________
simona.m.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O rugaminte pentru cei din Bucuresti Florin-Ionut Pictura si Sculptura Bisericeasca 1 01.05.2011 10:37:22
O rugaminte pentru voi din suflet cmihai Slujba inmormantarii 4 05.08.2010 06:32:29
Rugaminte pentru cei din strainatate Va_iubesc Umanitare 9 07.01.2010 02:03:50
O rugaminte pentru o rugaciune Va_iubesc Generalitati 4 23.08.2007 08:10:13