Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.01.2013, 22:12:04
Pascaru Manole Pascaru Manole is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit Cei care locuiti in strainatate ati mai vazut fluturi?

Foarte multi fluturi(farfale).
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.01.2013, 22:37:57
Pascaru Manole Pascaru Manole is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit CU CE A DERANJAT STARETUL EFREM PE STAPANII LUMII? (II) “Eu sunt impotriva Europei!

Pentru Romania si pentru noi romanii,aderarea la U/E si N.A.T.O. nu este benefica.Noi sa ne vedem de pacatele noastre.Pentru ce mor copiii nostri pe teatrele de razboi din lumea intreaga?Facem jocul strainatatii?A politistului international.De ce pentru aderarea la aceste monstruoase coalitii nu a fost necesar sa se afle starea de spirit a muritorului de rand(adica referendum).Sa facut cu acordul parlamentului si a guvernului.Acestia au vandut poporul roman.Acestia sant tradatorii natiunii romane.Acestia au distrus,furat si vandut biata Romanie.Toti parlamentarii si guvernele de la decembrie '89 pana astazi.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.01.2013, 12:24:56
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Cu ce a deranjat staretul Efrem pe stapanii lumii

Cu aderarea la NATO, intradevar, si eu as fi preferat ca Romania sa fie in situatia Suediei, Elvetiei, Finlandei, Austriei sau Irlandei, insa situatia geopolitica din zona noastra nu stiu daca ar fi permis acest lucru! S-ar fi putut incerca de exemplu o intelegere cu Rusia de genul "noi ramanem neutri, nu intram in nici un bloc militar, si in schimb voi ne facilitati unirea Basarabiei cu Romania"! Consider ca mult mai importanta era unirea Basarabiei cu Romania, decat aderarea la NATO! Insa repet, e foarte de greu de zis cu certitudine daca acest scenariu s-ar fi putut realiza!
In legatura cu trimiterea de trupe romane sa lupte in Irak sau Afganistan a fost decizia guvernului roman! Macar daca in schimbul participarii noastre in Irak recuperam miliardele de dolari datorate noua de statul irakian!

In legatura cu aderarea la UE aceasta s-ar fi putut dovedi benefica (cum de altfel s-a dovedit, cel putin din punct de vedere economic, pentru tari ca: Finlanda, Irlanda, Polonia, Spania si Portugalia in anii 80'), insa cu conditia ca Romania sa fi avut conducatori patrioti, care sa stie sa negocieze tratatul de aderare in cu totul alte conditii!

Cu agricultura practicata in alte tari dezvoltate: evident ca nici aceea nu e perfecta, exista multe aspecte negative (poluare, folosirea excesiva a ingrasamintelor chimice, etc), insa, comparativ cu agricultura practicata acum in Romania, este - cel putin din punct de vedere canditativ al productiei la hectar- net superioara! Noi am facut mari prostii: am distrus CAP-urile, am faramitat pamantul in parcele mici (1-2 hectare), am distrus sistemul de irigatii (nu poti face o agricultura competitiva asteptand numai sa vina ploaia), apoi si complexele zootehnice, astfel ca astazi importam 70% din necesarul de produse agricole, in conditiile in care suprafete intinse de pamant fertil stau nelucrate!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 18.07.2012 21:42:34
Staretul Efrem de la Manastirea Vatoped antoniap Mari Duhovnici si predicile lor 1 24.01.2012 21:13:48
Pericolul insularizării Europei în islamofobie ioanna Religia Islamica 1 04.10.2011 12:05:38
Proiectul N.A.S.A. “Blue Beam”. Simularea holografica a venirii “Salvatorului” Noii O annajanette Generalitati 52 26.05.2011 00:46:16
Staretul manastirii idealist Preotul 17 27.06.2010 21:23:37