Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.02.2013, 23:35:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Eugen,

Daca suntem de acord cu teoria (mai mult ipoteza, dar sa zicem teorie) ca formele de viata au aparut din una in alta prin mutatii aleatoare, inevitabil ajungem sa ne intrebam si cum a aparut prima forma de viata cu capacitate anti-entropica si de replicare.

Atat timp ca nu se poate oferi o explicatie rezonabila in acest sens, teoria este incompleta.
Nu ca in rest explicatiile ar fi perfect rezonabile si teoriile care o compun 100% falsificabile.

Faptul ca nu exista o teorie creationista, care sa ofere o alternativa la "mutatiile intamplatoare si selectia naturala" nu inseamna ca teoria evolutionista este corecta si validata stiintific.

Corect?
Daca nu, obiectiile tale te rog.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.02.2013, 23:57:26
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca suntem de acord cu teoria (mai mult ipoteza, dar sa zicem teorie) ca formele de viata au aparut din una in alta prin mutatii aleatoare, inevitabil ajungem sa ne intrebam si cum a aparut prima forma de viata cu capacitate anti-entropica si de replicare.
In prezent, din punct de vedere stiintific, evolutionismul biologic este teorie (si nu doar o ipoteza).
Abiogeneza nu face parte din teoria evolutionista.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Faptul ca nu exista o teorie creationista, care sa ofere o alternativa la "mutatiile intamplatoare si selectia naturala" nu inseamna ca teoria evolutionista este corecta si validata stiintific.
Din punct de vedere creationist de ce trebuie neparat sa fie eronata teoria evolutionista neo-darwinista? Oare creationismul este incompatibil cu evolutionismul biologic? Modul tainic in care Dumnezeu creaza formele de viata nu poate include evolutionismul biologic? Suntem noi mai intelepti decat Dumnezeu si vrem neaparat sa intelem cele duhovnicesti in mod rational?
Credem noi ca "Duh este Dumnezeu"... sau nu cumva idolatrizam un anumit model creationist desuet?
Evolutionismul nu poate fi nicidecum o alternativa la creationism, pentru ca teoria evolutionista nu este eshaustiva din punct de vedere al existential. De aceea are nevoie sa i se confere un sens existential in domeniul metafizic: filzofie sau teologie.

De ce nu ne este suficient faptul ca stiinta nu va putea oferi niciodata o explicatie stiintifica pentru cauza Bing Bang-ului precum si cauza acestui mod e functionare al universului... si a constiintei umane, a ceea ce ne face oameni?

Formele de viata sunt inrudite intre ele.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Muta%C8%9Bie_genetic%C4%83
http://ro.wikipedia.org/wiki/Meioz%C4%83
http://ro.wikipedia.org/wiki/Evolu%C8%9Bionism

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.02.2013, 00:29:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Sunt de parere ca Biserica nu trebuie sa intervina in stiinta, cum nici stiinta nu trebuie sa intervina in teologie, intrucat sunt doua domenii distincte.
Eu nu am sustinut ca Biserica ar trebui sa intervina in stiinta. Ci in formarea oamenilor de stiinta. Pricepeti diferenta ? E o subtilitate ceva mai mica decat deosebirea dintre teorie si ipoteza.

Citat:
Consider ca Scolasticismul apusean nu a fost si nu este pertinent in ceea ce priveste relatia onesta: teologie-stiinta.
(...)
BO nu a cazut in "capcana" de a incerca sa "controleze" directiile stiintei, asa cum din nefericire s-a intamplat in apus.
Daca tot ajungem la ridicarea poalelor confesionale indiferent de topic, am sa va spun si ce consider eu. Eu consider ca obscurantismul rasaritean nu a fost in stare sa ridice universitati nu fiindca nu a vrut, ci fiindca nu a putut. Nema putirinta. Cine sa faca universitati ortodoxe ? Popi care buchiseau scriitura Ceasloavelor si care boscorodeau Sfanta Liturghie ?

Citat:
Cu totii cunoastem atitudinea ostracizatoare fata de Galilei a BC.
Dar de ce toti ? Eu, de exemplu, nu o cunosc.


Citat:
Asadar consider ca teologii trebuie sa iasa din letargie si sa confere paradigmei stiintifice actuale un sens hristocentric
Uau, ce langaj ! Deci, care este paradigma stiintifica actuala privind aparitia vietii pe Pamant ? La ce anume ziceti ca trebuie teologii sa confere "sens hristocentric"?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.02.2013, 00:35:21
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu nu am sustinut ca Biserica ar trebui sa intervina in stiinta. Ci in formarea oamenilor de stiinta. Pricepeti diferenta ? E o subtilitate ceva mai mica decat deosebirea dintre teorie si ipoteza.



Daca tot ajungem la ridicarea poalelor confesionale indiferent de topic, am sa va spun si ce consider eu. Eu consider ca obscurantismul rasaritean nu a fost in stare sa ridice universitati nu fiindca nu a vrut, ci fiindca nu a putut. Nema putirinta. Cine sa faca universitati ortodoxe ? Popi care buchiseau scriitura Ceasloavelor si care boscorodeau Sfanta Liturghie ?


Dar de ce toti ? Eu, de exemplu, nu o cunosc.




Uau, ce langaj ! Deci, care este paradigma stiintifica actuala privind aparitia vietii pe Pamant ? La ce anume ziceti ca trebuie teologii sa confere "sens hristocentric"?
Voi care l-ati omorat cu zile pe Galilei care era dac.
Mihnea e adevarat ca se foloseste transplant de os din coasta ? Am gasit ceva pe internet dar vreau sa-mi confirme un medic ( chiar daca e eretic si n-a terminat printre premianti. )

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=Djee2jA35Gg
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.02.2013, 00:40:21
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Faptul ca nu exista o teorie creationista, care sa ofere o alternativa la "mutatiile intamplatoare si selectia naturala" nu inseamna ca teoria evolutionista este corecta si validata stiintific.

Corect?
Daca nu, obiectiile tale te rog.
Si teoria geocentrismului se stia ca are hibe. Cand a aparut heliocentrismul, nu a fost acceptat pt ca desi explica niste lucruri mai bine, nu explica altele(de exemplu paralaxa stelara, si mai avea niste greseli datorate orbitelor, care desi sunt elipse, in teorema originala erau cercuri, iar asta strica niste calcule).
Deci nu, o teorie poate sa fie mai plina de gauri ca un svaiter, pana nu vine cineva si face una mai buna, biologia nu o sa abandoneze o teorie de 150 de ani pt ca a gasit un creationist niste greseli.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.02.2013, 00:42:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Mihnea e adevarat ca se foloseste transplant de os din coasta ? Am gasit ceva pe internet dar vreau sa-mi confirme un medic ( chiar daca e eretic si n-a terminat printre premianti. )
Da, coastele au cateva mari avantaje fata de alte oase. Se face, se face. Dar mai degraba in spitale catolice decat ortodoxe, la care credinciosii pravoslavnici nu au dezlegare decat daca stropesc mai intai salonul cu agheasma si pun pe perete icoana cu sfantul nu stiu care al Crimeii, spre a da sens hristocentric paradigmei stiintifice actuale.

Banuiesc ca va referiti la autotransplant, mai degraba decat la transplant.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.02.2013, 00:46:43
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Da, coastele au cateva mari avantaje fata de alte oase. Se face, se face. Dar mai degraba in spitale catolice decat ortodoxe, la care credinciosii pravoslavnici nu au dezlegare decat daca stropesc mai intai salonul cu agheasma si pun pe perete icoana cu sfantul nu stiu care al Crimeii, spre a da sens hristocentric paradigmei stiintifice actuale.

Banuiesc ca va referiti la autotransplant, mai degraba decat la transplant.
Da, la acelasi pacient, chiar daca e eretic sau dreptmaritor.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.02.2013, 00:53:03
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Da, la acelasi pacient, chiar daca e eretic sau dreptmaritor.
Asa, da. E autotransplant. Ma temeam ca vreti sa luati o bucata de coasta de la un dreptmaritor ca sa confectionati un oscior eretic.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.02.2013, 01:00:16
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Asa, da. E autotransplant. Ma temeam ca vreti sa luati o bucata de coasta de la un dreptmaritor ca sa confectionati un oscior eretic.
Era bancul ala cu romanul care afla ca moare si-si schimba numele intr-unul unguresc ca sa moara unul de-al lor. Cam asa e si cu transplantul interconfesional.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.02.2013, 17:54:40
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asa este, acesta e singurul argument evolutionist: creationismul nu este stiintific.
nici istoric.
Reply With Quote
Răspunde