Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.02.2008, 15:39:19
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de seminaristul
Citat:
În prealabil postat de Nosam
Sunt unii greci care, din iubire multa fata de virtutea fecioriei, si nici cu multa atractie fata de calugaria normala, precum in S. Munte Athos sau in oricare manastire. Acestia, primesc taina Nuntii de la Preot sau Erpiscop, numai ca, desi slujba este aceiasi cu a nuntii obisnuite, opinia mirilor difera. Acestia dizolva ideea nasterii de prunci, precum si impartasirea mirilor, dupa fire, unul fata de celalalt. Toate acestea, dupa cum am amintit mai sus, din prea mare virtutea fecioriei!
-Acest lucru este neinchipuit de frumos; dar, nu cumva este un pericol pentru umanitate, cat si pentru sanatatea respectivilor?
din cate stiu eu acest tip de nunta e necanonica
cine vrea feciorie sa mearga la manastire
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.02.2008, 15:57:39
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nosam
Sunt de ambele pareri!
1. se cuvine sa le respectam opinic, ca atata vreme cat nu se rup de ortodoxie, sunt cu voia Lui Dumnezeu!
2. Trebuie sa pastram traditia, ca mirii sa aiba copii.
..................
3. nu sunt de acord cu familile care nu fac roadele nuntii - copiii - pentru ca sunt un mare pericol uman, si din nefericire au inceput sa se inmulteasca aceste familii.
Frate, nu poate sa fie si asa si asa...In problema asta nu merge cu calea de mijloc.
Respectam opiniile atata vreme cat nu se rup de ortodoxie... Pai bine, dar cununia fara rost ce e? Ascultarea se poate face fata de duhovnic.

Sincer - m-am tot socotit- nu vad rostul si nu inteleg asa ceva... Pentru ce nunta asta daca nu este si unire?
Daca doi tineri se simt atrasi unul de altul si vor sa se apropie, sa se cunune si sa traiasca impreuna ca "un trup", dupa firea omului si cu binecuvantarea lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.02.2008, 16:33:42
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

De vreme ce in Liturghier se cere in una din rugaciuni:"Si acum, insuti Stapane, trimite mana Ta din sfantul Tau locas si uneste pe robul Tau (N), si pe roaba Ta (N), pentru ca de la Tine se uneste barbatul cu femeia. Uneste-i pe dansii intru unirea gandului, incununeaza-i intr-un trup, daruieste-le lor roada pantecelui, castigare de prunci buni", consider ca a rosti altceva decat scrie in liturghier este necanonic. Nu inteleg de ce mai e nevoie de casatorie daca cei doi declara ca vor sa traiasca neintinati toata viata. Nu pot birui ispitele daca nu se privesc? Daca nu-si vorbesc? Ma tem ca e o cale sigura spre intinarea mintii si nu spre luminarea ei.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.02.2008, 21:03:44
filotheos filotheos is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.10.2007
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Sa fii cununat si sa te infranezi de la impreunare o viata intreaga si sa "cresti" prunci duhovnicesti o fi la fel de greu cu reciproca, adica cresterea propriilor prunci ?
-De ce totusi cununie intre doi soti care se infraneaza?
-Nu cumva, ca sa fie totusi sub o ascultare (unul de altul) si sa nu se simta singuri?
Necunoscute sunt caile Domnului! Dar de cei care dau nastere la 1-2 copii si dupa aceea hotarasc sa traiasca in curatie, ce mai spuneti?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.02.2008, 21:06:18
filotheos filotheos is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.10.2007
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leinarius
Citat:
În prealabil postat de Nosam
Sunt de ambele pareri!
1. se cuvine sa le respectam opinic, ca atata vreme cat nu se rup de ortodoxie, sunt cu voia Lui Dumnezeu!
2. Trebuie sa pastram traditia, ca mirii sa aiba copii.
..................
3. nu sunt de acord cu familile care nu fac roadele nuntii - copiii - pentru ca sunt un mare pericol uman, si din nefericire au inceput sa se inmulteasca aceste familii.
Frate, nu poate sa fie si asa si asa...In problema asta nu merge cu calea de mijloc.
Respectam opiniile atata vreme cat nu se rup de ortodoxie... Pai bine, dar cununia fara rost ce e? Ascultarea se poate face fata de duhovnic.

Sincer - m-am tot socotit- nu vad rostul si nu inteleg asa ceva... Pentru ce nunta asta daca nu este si unire?
Daca doi tineri se simt atrasi unul de altul si vor sa se apropie, sa se cunune si sa traiasca impreuna ca "un trup", dupa firea omului si cu binecuvantarea lui Dumnezeu.
Din cate stiu eu, este si calea de mijloc.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.02.2008, 21:16:39
filotheos filotheos is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.10.2007
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nosam
Sunt de ambele pareri!
1. se cuvine sa le respectam opinic, ca atata vreme cat nu se rup de ortodoxie, sunt cu voia Lui Dumnezeu!
2. Trebuie sa pastram traditia, ca mirii sa aiba copii.
..................
3. nu sunt de acord cu familile care nu fac roadele nuntii - copiii - pentru ca sunt un mare pericol uman, si din nefericire au inceput sa se inmulteasca aceste familii.
Nici eu nu sunt de acord cu cei care nu dau nastere la prunci. Uite, eu, mi-am pus nadejdea in Dumnezeu atunci cand m-am casatorit si m_am rugat Lui, sa-mi dea atatia copii cat crede El de cuviinta ca as putea sa cresc. am 11 ani de casnicie, 2 copii la diferenta de 7 ani intre ei, nu am facut paza de copii SUB NICI O FORMA, cu toate ca sunt persoane care ma suspecteaza ca as fi luat cine stie ce porcarii sa nu raman insarcinata.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.02.2008, 02:02:38
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Nu inteleg de ce ar avea loc o asemenea ceremonie. De ce sa treci prin Taina Cununiei daca nu vrei sa ai copii si vrei sa traiesti in infranare. Pai asa poti sa faci si fara cununie.

Si apoi o astfel de casatorie nu e sanatoas. Daca ai o familie si ai si copii cand esti batran o sa aiba cine sa aiba grija de tine. La fel si la manastire. Dar asa?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.02.2008, 03:32:50
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Nu inteleg de ce ar avea loc o asemenea ceremonie. De ce sa treci prin Taina Cununiei daca nu vrei sa ai copii si vrei sa traiesti in infranare. Pai asa poti sa faci si fara cununie.

Si apoi o astfel de casatorie nu e sanatoas. Daca ai o familie si ai si copii cand esti batran o sa aiba cine sa aiba grija de tine. La fel si la manastire. Dar asa?
Si dupa ce esti batrân ce faci?

Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.02.2008, 19:55:27
Nosam Nosam is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de seminaristul
Citat:
În prealabil postat de Nosam
Sunt unii greci care, din iubire multa fata de virtutea fecioriei, si nici cu multa atractie fata de calugaria normala, precum in S. Munte Athos sau in oricare manastire. Acestia, primesc taina Nuntii de la Preot sau Erpiscop, numai ca, desi slujba este aceiasi cu a nuntii obisnuite, opinia mirilor difera. Acestia dizolva ideea nasterii de prunci, precum si impartasirea mirilor, dupa fire, unul fata de celalalt. Toate acestea, dupa cum am amintit mai sus, din prea mare virtutea fecioriei!
-Acest lucru este neinchipuit de frumos; dar, nu cumva este un pericol pentru umanitate, cat si pentru sanatatea respectivilor?
din cate stiu eu acest tip de nunta e necanonica
NU! Aceasta este o nunta canonica! Am vazut in Grecia ierarh ortodox facand unor tineri o astfel de nunta. AMBII ERAU IMBRACATI IN ALB, IAR FATA AVEA FLORICELE DEASUPRA PARULUI.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.02.2008, 20:03:42
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nosam
Citat:
În prealabil postat de seminaristul
Citat:
În prealabil postat de Nosam
Sunt unii greci care, din iubire multa fata de virtutea fecioriei, si nici cu multa atractie fata de calugaria normala, precum in S. Munte Athos sau in oricare manastire. Acestia, primesc taina Nuntii de la Preot sau Erpiscop, numai ca, desi slujba este aceiasi cu a nuntii obisnuite, opinia mirilor difera. Acestia dizolva ideea nasterii de prunci, precum si impartasirea mirilor, dupa fire, unul fata de celalalt. Toate acestea, dupa cum am amintit mai sus, din prea mare virtutea fecioriei!
-Acest lucru este neinchipuit de frumos; dar, nu cumva este un pericol pentru umanitate, cat si pentru sanatatea respectivilor?
din cate stiu eu acest tip de nunta e necanonica
NU! Aceasta este o nunta canonica! Am vazut in Grecia ierarh ortodox facand unor tineri o astfel de nunta. AMBII ERAU IMBRACATI IN ALB, IAR FATA AVEA FLORICELE DEASUPRA PARULUI.
SI tot nu inteleg. Ce rost are??? Ce rost au floricelele in cap si toata ceremonia, cand cei doi vor fi cel mult doi amici? Adica era de inteles pe vremea comunistilor cand calugarii si maicutele erau persecutati, si atunci ca sa fie lasati in parte putea avea loc acea casatorie alba. Dar asta numai fiindca erau persecutati, si cu gandul ca or sa se intoarca la manastire cand vremurile vr fi mai bune. In zilele de azi mi se pare mai mult un moft, un fel de a impaca si capra si varza.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Calugaria alba Angela Calugarul 169 06.01.2018 23:37:30
Casatoria si calugaria Laurentiu Generalitati 17 29.01.2016 17:20:47
Calugaria marinaru Calugarul 58 23.03.2012 03:50:16
Calugaria AlexieOmulLuiDumnezeu Calugarul 11 19.09.2011 16:46:44
calugaria cosmin95 Calugarul 29 19.03.2010 01:21:52