Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 11.03.2011, 23:45:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu am aflat abia acum cateva ore,ca trebuia sa plec la drum si am cautat pe internet cum va fi vremea in urmatoarele zile...(nici eu nu ma prea uit la tv)
Tare m-am intristat,nu conteaza ca sunt galbeni,maro,verzi sau rosii,sunt oameni ca si noi si chiar daca nu impartasesc aceasi religie,sunt unii dintre cele mai respectoase si de bun simt natii!
Sa ne rugam si pt ei oameni buni!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 11.03.2011, 23:50:42
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Tare m-am intristat,nu conteaza ca sunt galbeni,maro,verzi sau rosii,sunt oameni ca si noi si chiar daca nu impartasesc aceasi religie,sunt unii dintre cele mai respectoase si de bun simt natii!
Sa ne rugam si pt ei oameni buni!
Asa e Yasmina, ai dreptate! Sa-i ajute bunul Dumnezeu !
Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.03.2011, 23:53:37
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Acolo de unde Dumnezeu isi intoarce privirea... e prapad!
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 12.03.2011, 00:46:53
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Mereu apar teorii ale conspiratiei. Orice eveniment major/notabil contemporan are si o "poveste" ascunsa,deja ne-am obisnuit cu asta. Nu neg cu desavarsire afirmatiile insa nu vad la ce ne-ar folosi.
Se spune despre marii Sfinti Parinti ca au dobandit darul deosebirii duhurilor. Ei intelegeau cu precizie care este limita dintre bine si rau, dintre adevar si minciuna.

Probabilitatea ca noi sa traim inceputul vremurilor din urma este destul de mare. Nu spun asta din cauza cutremurului din Japonia, ci datorita profetiilor multor Sfinti si Cuviosi contemporani, datorita marturiei celui care a dezvoltat proiectul RFID, datorita faptului ca evreii s-au adunat deja in Israel, din cauza fenomenului de globalizare, din cauza otravirii mancarii la nivel mondial samd. Unde vreau sa ajung? Exact la versetele acestea din Noul Testament care spun asa:

Și vor fi cutremure mari și, pe alocurea, foamete și ciumă și spaime și semne mari din cer vor fi.[...]
Se vor scula hristoși mincinoși și prooroci mincinoși și
vor face semne și minuni, ca să ducă în rătăcire, de se poate, pe cei aleși.[...]
Iar venirea aceluia va fi prin lucrarea lui satan, însoțită de tot felul de puteri și de
semne și de minuni mincinoase,

Eu atat vreau sa va transmit: daca vreodata veti vedea "semne si minuni" pe cerul liber insotite de cutremure si eventual de sunete spectaculoase, sa va aduceti aminte de faptul ca exista tehnologia pentru a realiza practic toate aceste false minuni. Se pot proiecta imagini holografice de inalta calitate in atmosfera cu ajutorul satelitilor (cautati despre proiectul Blue Beam). Se pot induce artificial cutremure locale prin folosirea undelor electromagnetice de mare putere, concentrate prin reflexie pe ionosfera catre catre anumite locatii de pe Terra (cautati despre proiectul HAARP). Prin acelasi procedeu posturile de radio pe unde lungi emit la distante enorme; ca exemplu Radio Iasi se receptioneaza in Malaiezia. Mai mult, sunt aproape sigur ca exista tehnologii despre care noi doar banuim sau despre care credem ca sunt de origine extraterestra (de exemplu OZNurile), care vor avea influenta asupra credintei oamenilor la un moment dat.

Deci, in caz ca incepand cu o anumita zi, poate ca in decembrie la anul, poate ca mai devreme sau mai tarziu vom fi pusi in fata unor fapte concrete care ne vor incerca propria credinta, sa nu ne lasam inselati. Sa ne pastram mintea limpede, constiinta treaza si credinta vie, chiar daca lumea in general va lua-o razna din cauza asa-ziselor "semne si minuni". Sa-i intarim si pe ceilalti mai slabi, explicandu-le cat de cat "fenomenele" percepute in mod direct. Dar oamenilor le va fi greu sa nu creada ceea ce vad... In sfarsit, oricum toate acestea se vor intampla, din moment ce Insusi Hristos ne avertizeaza in privinta lor - aici nu am nici un dubiu! Nu stim cand, insa sa stam bine, sa stam cu frica, sa luam aminte...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 12.03.2011, 08:30:22
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vezi si grupajul de stiri:

1. Și erau de față în acel timp unii care-I vesteau despre galileienii al căror sânge Pilat l-a amestecat cu jertfele lor.
2. Și El, răspunzând, le-a zis: Credeți, oare, că acești galileieni au fost ei mai păcătoși decât toți galileienii, fiindcă au suferit aceasta?
3. Nu! zic vouă; dar dacă nu vă veți pocăi, toți veți pieri la fel.
4. Sau acei optsprezece inși, peste care s-a surpat turnul în Siloam și i-a ucis, gândiți, oare, că ei au fost mai păcătoși decât toți oamenii care locuiau în Ierusalim?
5. Nu! zic vouă; dar de nu vă veți pocăi, toți veți pieri la fel.
6. Și le-a spus pilda aceasta: Cineva avea un smochin, sădit în via sa și a venit să caute rod în el, dar n-a găsit.
7. Și a zis către vier: Iată trei ani sunt de când vin și caut rod în smochinul acesta și nu găsesc. Taie-l; de ce să ocupe locul în zadar?
8. Iar el, răspunzând, a zis: Doamne, lasă-l și anul acesta, până ce îl voi săpa împrejur și voi pune gunoi.
9. Poate va face rod în viitor; iar de nu, îl vei tăia.
(…)
23. Și I-a zis cineva Doamne, puțini sunt, oare, cei ce se mântuiesc? Iar El le-a zis:
24. Siliți-vă să intrați prin poarta cea strâmtă, că mulți, zic vouă, vor căuta să intre și nu vor putea.
25. După ce se va scula stăpânul casei și va încuia ușa și veți începe să stați afară și să bateți la ușă, zicând: Doamne, deschide-ne! - și el, răspunzând, vă va zice: Nu vă știu de unde sunteți,
26. Atunci voi veți începe să ziceți: Am mâncat înaintea ta și am băut și în piețele noastre ai învățat.
27. Și el vă va zice: Vă spun: Nu știu de unde sunteți. Depărtați-vă de la mine toți lucrătorii nedreptății.
28. Acolo va fi plângerea și scrâșnirea dinților, când veți vedea pe Avraam și pe Isaac și pe Iacov și pe toți proorocii în Împărăția lui Dumnezeu, iar pe voi aruncați afară.
29. Și vor veni alții de la răsărit și de la apus, de la miazănoapte și de la miazăzi și vor ședea la masă în împărăția lui Dumnezeu.
30. Și iată, sunt unii de pe urmă care vor fi întâi, și sunt alții întâi care vor fi pe urmă.
(din Evanghelia dupa Luca, cap. 13)


Sursa: Razboi intru cuvant

Last edited by antoniap; 12.03.2011 at 08:33:23.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 12.03.2011, 10:07:10
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Acolo de unde Dumnezeu isi intoarce privirea... e prapad!
Sa...ma ierti....Nu cred ca Dumnezeu si-ar fi intors privirea de la ei....In opinia mea este o incercare , ce face parte din timpul de pe urma , menita sa implineasca profetii....
Reply With Quote
  #37  
Vechi 12.03.2011, 12:56:32
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Acolo de unde Dumnezeu isi intoarce privirea... e prapad!
Da, " sigur ca da "...iar eu ma intreb, prin ce se identifica Dumnezeu, Duhul Lui Dumnezeu in viata oamenilor ? Prin dat din gura cum fac romanii " ortodocsi " pana la urechi ? Tare m-am saturat de ipocrizie si ignoranta !
Oamenii aceia de la care consideri ca Dumnezeu si-a intors fata, sunt oameni care se ajuta reciproc, oameni care-si hranesc semenii, sunt oameni care nu dau navala in urma dezastrelor sa fure tot ce prind in cale, sunt oameni din sanul carora un parlamentar care a primit mita de 450 de dolari, din constiinciozitate isi da demisia, sunt oameni care au mai putine avorturi ca-n tara asta " crestina ", oameni pentru care munca reprezinta cu adevarat o porunca, oameni in a caror strazi nu-ti ete teama sa mergi la orice ora din zi si din noapte, sunt oameni care-ti vorbesc frumos oriunde te-ai afla, care-si respecta semenii, oameni in a caror spitale nu-ti este teama sa intri si nici NU EXISTA SPAGA, in orice domeniu te-ai afla . Sunt oameni care este imposibil sa dobandeasca statutul de " doctoranzi " sub aspectul real de semianalfabeti . Aceia sunt OAMENI, noi suntem niste parveniti . Desi femeile nu sunt imbrobodite in zile de duminica, ca ale noastre, nici nu le vezi cu sanii pe afara si cu buricul gol pe strada, sau, si mai rau, pe la televizor .
Ca atare, vor fi tratati ca niste oameni si, desi se afla intr-o situatie economica dificila, statul nu va lua pielea de pe om ca sa o redreseze, ci va face tot posibilul sa creeze un echilibru si un trai decent oamenilor in continuare . Pentru ca sunt oameni, iar noi suntem niste dobitoace si asa suntem tratate .
Nu mai stiu sigur unde salasluieste Dumnezeu, in " ortodoxia de pe frunte ", in cuvinte, sau in fiecare simtamant, gest, cuvant si fapta pe care o fac oamenii intre oameni si pentru oameni .
La noi, NO COMMENT !, spagile sunt de milioane de euro, doctori calca in picioare pacientii, fizic si moral, toata lumea tipa la toata lumea chiar si gratuit si fara motiv, lenea se simte in aer, prostia planeaza ca o virtute a simplitatii, nesiguranta pe strada si , chiar in casa este accentuata, betia are multi adepti, avorturile si sexul nu-si mai gasesc rusine, copii strazii misuna ca sobolanii prin canalizari, de parca nu ar fi suflete rationale, rahati de animale pe strada din 50 in 50 de centimetri, mizerie peste tot, analfabetii si interlopii sfideaza societatea, televiziunile promoveaza silicoanele, sexul, tigania si prostia, hotia este reprezentata de viata cotidiana in orice domeniu, violenta nu se mai teme de nimic, judecatorii si magistratii isi vand demnitatea pentru nimic, votul se cumpara cu un litru de ulei,....la noi totul este posibil, ne-a mai ramas sintagma de " ortodocsi ", de care ne mai agatam cu aceiasi indolenta cu care ne-am obisnuit sa traim in faradelegea acutizata.
Prin ce suntem crestini, pana la urma ?
Sa inteleg ca Dumnezeu este hot, nepasator si ipocrit de ne sustine pe noi si nu-si intoarce fata, sau cum ?...caci nu mai inteleg nimic si tare m-am saturat de rautatea si indiferenta asta " crestineasca " .
De ce nu putem fi mai buni, mai constiinciosi, de ce nu putem sa sfidam pacatul tocmai pentru ca-L sustinem pe Dumnezeu ? De ce nu facem ceva concret fiecare dintre noi ca sa fie mai bine ? Pentru ca " A FI OM ESTE LUCRU MARE ".....
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 12.03.2011 at 13:26:34.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 12.03.2011, 15:54:26
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Sa...ma ierti....Nu cred ca Dumnezeu si-ar fi intors privirea de la ei....In opinia mea este o incercare , ce face parte din timpul de pe urma , menita sa implineasca profetii....
Am raspuns eu mai sus,a facut si @antoniap referire la asta,de ce va faceti ca nu vedeti?


Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Sa ne aducem aminte de cei 18 peste care s-a daramat turnul Siloamului,impreuna cu cei care au fost omorati de Pilat... De ce a ingaduit Dumnezeu acele lucruri? Apostolii se intrebau daca nu cumva au fost aceia mai pacatosi,sau ar fi facut ceva rau. Iar Hristos a spus ca "Nu!". Ci acele lucruri s-au intamplat pt. ca ceilalti SA IA AMINTE! Oare nu mai este valabil si pt. noi,mai ales in prezenta unor nenorociri cu mult mai mari (vedeti tsunamiul din 2005,cutremurul din Haiti,acum Japonia etc. etc.)?

Deci NU au fost japonezii mai pacatosi sau ca Dumnezeu si-ar fi intors privirea de la ei. NU! Ci e pentru ca ceilalti sa ia aminte! Sa luam aminte ca si noi putem pati la fel!

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 12.03.2011, 16:08:20
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Pentru ca cei ortodocsi in adevartul sens al cuvantului incep sa fie din ce in ce mai putini din pacate. Ai vazut vreun politician sau dintre cei care iau spaga pe la biserica in afara de perioada in care au nevoie de voturi? Eu nu !
O tara se disciplineaza prin legi aspre....ai aruncat o hartie pe jos, pac! plateste o amenda! Te-a prins ca ai luat spaga? Proces penal si inchisoare, frate!
De ce acelasi roman care aici arunca mizerii pe jos, conduce masina imprudent, fura sau mai stiu eu ce alte bazaconii face cand ajunge afara din tara e cuminte, munceste si isi vede de treaba? De ce? Pentru ca acolo au legi stricte.
Nu suntem noi nici mai idioti nici mai lenesi decat altii ba as spune din contra....si iti dau un exemplu personal.... Am fost in Germania la munca pentru o luna, am lucrat ca bezmetica....am plecat din tara cu conceptia ca nemtii sunt oameni harnici, diciplinati si de cuvant....Nici vorba! Am lucrat intr-un fast food.....furau nemtii ca-n codru din mancarea patronului. La ei pauza de masa e pauza de masa, tuna , crapa , full de lume nu conta! Eu ca o nebuna fugeam cat ma tineau picioarele si mainile si munceam de dimineata pana seara. Patronul a fost foarte multumit dar de platit nu m-a platit mai mult decat stabilise initial. Nemtii dragii de ei plini de orgolii....m-a intrebat daca stiu ce e aia "Ariel"? Nu, draga sunt cazuta din copac! Ele dimineata la ora 7 cand se deschidea acel fast food erau cu bebelusii in carucior veneau sa "serveasca" un vin de dimineata....habar nu aveau sa faca o lingura de mancar.....am intrebat-o pe o "mormeza" ce i- gatit familiei? Supa la plic! Le-am facut o prajitura si mi-au spus ca n-au mancat in viata lor ceva mai bun! Pai normal ca in cofetariile lor prajiturile parca sunt din cauciuc atat sunt de proaste.
Draga Ory la noi pestele se impute de la cap. Ne-am procopsit cu o sleahta de politicieni incapabili care nu sunt in stare de nimic. Asta pentru ca oamenii de valoare si care stiau ce sa faca n-au intrat in nici un partid. In partide, cu unele exceptii, au intrat doar persoanle care erau bata profesional si doreau ca partidul sa-i mai ridice cumva in sus, asa am ajuns aici.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 12.03.2011, 16:14:44
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Si ca aici se vorbeste de japonezi: poa' sa fie ei cat de exemplari iar noi cat de rai,dar ati uitat sa amintiti ceva: noi avem LITURGHIE iar ei NU au! Asta face diferenta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
imagini haioase ... LapetiteMoc Generalitati 34 23.10.2013 00:22:51
IMAGINI DI ROMA kekodu Stiri, actualitati, anunturi 8 19.10.2010 14:02:29
imagini cutremuratoare florisca Generalitati 50 15.10.2009 16:57:59
Ortodoxia în Japonia - prima parohie Ortodoxă românească din Japonia cristiboss56 Despre Biserica Ortodoxa in general 10 09.08.2009 01:47:49
Ortodoxia in Japonia Laurentiu Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 22.12.2008 23:06:02