Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #18  
Vechi 22.06.2022, 16:18:43
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
ca parintii lui Ioan, Zaharia si Elisabeta, au fost randuiti pentru a-l creste si pregati pe Ioan, care inca din pantecele mamei sale s-a umplut de Duh Sfant, urmand astfel sa fie vrednic pentru misiunea-i proorocita de secole.
Ioan a fost proorocit parintilor sai, pe cand parintii sai, Zaharia si Elisabeta(e drept, deosebit de vrednici), n-au fost proorociti bunicilor lui Ioan.
În Viețile Sfinților pe luna Iunie la ziua 24 link, scrie că Zaharia(tatăl Înaintemergătorului) a fost executat de oamenii lui Irod, iar Elisabeta a murit 40 de zile mai târziu când se ascundea în peșteră.

„[...]După patruzeci de zile de la uciderea lui Zaharia, Sfînta Elisabeta, maica Mergătorului Înainte, a murit în peștera aceea. Iar Sfîntul Ioan, rămînînd singur, a fost hrănit de înger pînă la creșterea lui și păzit în pustietăți, pînă în ziua arătării sale către Israel. Astfel păzea și acoperea pe Sfîntul Ioan mîna Domnului, ca el să meargă înaintea feței Lui cu duhul și cu puterea lui Ilie, să-I gătească astfel cale, că venea să mîntuiască neamul omenesc.[/...]”

Deci Elisabeta și Zaharia și-au ”crescut” fiul câteva luni maxim, în rest a crescut orfan conform Predaniei Ortodoxe, nu se pune problema că i-ar fi putut transmite și o pregătire prin educație și anumite facultăți de gândire pe care le pune școala.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Imi cer scuze, Iulian Predescu (autorul acestei ziceri), insa nu-mi vine a crede ca inainte-mergatorul Ioan a venit pe lume datorita rugaciunilor parintilor sai, adica nu datorita rugaciunilor lor s-a nascut Ioan Botezatorul ca sa vesteasca pe Iisus,
Nimic nu e întâmplător la nivelul acesta, poate datorită rugăciunilor lor a venit în familia lor acest Sfânt, poate se năștea în altă familie dacă nu erau ei printre cei mai credincioși.

Nu cred că autorul greșește când subliniază puterea rugăciunii, poate vrea să încurajeze și familiile actuale care își doresc urmași și nu au cu privire la stăruință.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O hotararea noua publicata pe www.basilica.ro mihailt Generalitati 6 14.01.2011 22:11:54
Activitatile saptamanii la Centrul de Formare si Consiliere fragmente Stiri, actualitati, anunturi 0 13.09.2010 09:25:35
Centrul Academic International Eminescu ( 121 de ani in eternitate ) cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 14.06.2010 17:59:31
Am noutati: cred ca stiu cine e NOI mq Generalitati 19 02.09.2009 13:54:01
Noutati uimitoare la Altermedia!Tesla a fost roman!Parol! mihailt Generalitati 3 21.05.2009 21:43:39