Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.01.2008, 16:50:06
pocoo pocoo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2008
Mesaje: 3
Implicit

:thumbsup:
as vrea sa aflu si eu cateva pareri daca exista soarta sau nu
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.01.2008, 17:17:11
GEORGIANA22 GEORGIANA22 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.08.2007
Mesaje: 95
Implicit

NU EXISTA SOARTA, OMUL SE NASTE CU VOINTA LIBERA, DUMNEZEU II PUNE IN FATA UN DRUM PE CARE SA MEARGA DAR NU ESTE OBLIGAT SA MEARGA PE ACEL DRUM.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.01.2008, 17:30:00
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:) si totusi... eu cred ca viata este ca un gherghef cu margini clare, pe care putem sa brodam ce dorim, insa nu putem depasi conturul gherghefului!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.01.2008, 18:33:22
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
:) si totusi... eu cred ca viata este ca un gherghef cu margini clare, pe care putem sa brodam ce dorim, insa nu putem depasi conturul gherghefului!
Frumoasa comparatie cu ghergheful:)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.01.2008, 18:39:33
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GEORGIANA22
NU EXISTA SOARTA, OMUL SE NASTE CU VOINTA LIBERA, DUMNEZEU II PUNE IN FATA UN DRUM PE CARE SA MEARGA DAR NU ESTE OBLIGAT SA MEARGA PE ACEL DRUM.
Nu exista soarta dar nu poti sa te abati de la drumul dat de Dumnezeu.
Poi daca te abati de la drum te ratacesti.







Doamne fie voia ta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.01.2008, 18:42:33
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

atunci de unde m-ai vine expresia:"cum o da Domnul"? sau atunci cand avem parte de un necaz in viata noastra de ce spunem:" asa a vrut Dumnezeu"?
da si eu consider ca suntem responsabili de propriile noastre alegeri (in sensul de bine si rau), dar atunci de ce nu nicioadata lucrurile nu se intampla asa cum vrem noi? de ce niciodata nu ne ies planurile?
aceste lucruri nu sunt deja hotarate de cineva mai presus de noi, iar viata noastra nu e traita chiar dupa propria dorinta?
de multe ori facem alegeri in viata fara sa stim de ce le-am facut (ca de ex. eu cand am dat la facultatea la care am dat :D)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.01.2008, 18:57:47
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
atunci de unde m-ai vine expresia:"cum o da Domnul"? sau atunci cand avem parte de un necaz in viata noastra de ce spunem:" asa a vrut Dumnezeu"?
da si eu consider ca suntem responsabili de propriile noastre alegeri (in sensul de bine si rau), dar atunci de ce nu nicioadata lucrurile nu se intampla asa cum vrem noi? de ce niciodata nu ne ies planurile?
aceste lucruri nu sunt deja hotarate de cineva mai presus de noi, iar viata noastra nu e traita chiar dupa propria dorinta?
de multe ori facem alegeri in viata fara sa stim de ce le-am facut (ca de ex. eu cand am dat la facultatea la care am dat :D)
dar atunci de ce nu nicioadata lucrurile nu se intampla asa cum vrem noi? de ce niciodata nu ne ies planurile?


Nu mai fi asa dezamagita de viata si uite la altii din jurul tau si ai sa zici"auleu eu nu am chiar asa probleme"
La urma urmii Dumnezeu ne da ce vrea cind vrea si cit vrea.Cine sintem noi sa-l luam la raspundere.Citeodata tot raul il primim spre bine.... o stiu din experienta.
Multumesc Domnului ca mi-a dat rau ca sa ajung la bine asa am inteles ca ma iubeste.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.01.2008, 19:19:13
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford
Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
atunci de unde m-ai vine expresia:"cum o da Domnul"? sau atunci cand avem parte de un necaz in viata noastra de ce spunem:" asa a vrut Dumnezeu"?
da si eu consider ca suntem responsabili de propriile noastre alegeri (in sensul de bine si rau), dar atunci de ce nu nicioadata lucrurile nu se intampla asa cum vrem noi? de ce niciodata nu ne ies planurile?
aceste lucruri nu sunt deja hotarate de cineva mai presus de noi, iar viata noastra nu e traita chiar dupa propria dorinta?
de multe ori facem alegeri in viata fara sa stim de ce le-am facut (ca de ex. eu cand am dat la facultatea la care am dat :D)
dar atunci de ce nu nicioadata lucrurile nu se intampla asa cum vrem noi? de ce niciodata nu ne ies planurile?


Nu mai fi asa dezamagita de viata si uite la altii din jurul tau si ai sa zici"auleu eu nu am chiar asa probleme"
La urma urmii Dumnezeu ne da ce vrea cind vrea si cit vrea.Cine sintem noi sa-l luam la raspundere.Citeodata tot raul il primim spre bine.... o stiu din experienta.
Multumesc Domnului ca mi-a dat rau ca sa ajung la bine asa am inteles ca ma iubeste.
nu sunt dezmagita de viata, ba sunt foarte multumita pentru ca familia mea e sanatoasa, la lucru imi merge bine si mai reusesc sa o scot la capat si cu facultatea:D deci pot sa zic ca nu am nici un motiv de nemultumire, dar vorbeam in general, incercam sa subliniez ca viata noastra e deja hotarata de Dumnezeu si ca noi ca simpli muritori nu avem puterea sa ne hotaram singuri soarta. Aceasta este deja hotarata de cineva mai puternic ca noi si chiar daca noi nu intelegem de ce ni se intampla anumite lucruri, pana la urma acestea se dovedesc a avea sens si logica.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.01.2008, 19:40:06
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
Citat:
În prealabil postat de Hartford
Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
atunci de unde m-ai vine expresia:"cum o da Domnul"? sau atunci cand avem parte de un necaz in viata noastra de ce spunem:" asa a vrut Dumnezeu"?
da si eu consider ca suntem responsabili de propriile noastre alegeri (in sensul de bine si rau), dar atunci de ce nu nicioadata lucrurile nu se intampla asa cum vrem noi? de ce niciodata nu ne ies planurile?
aceste lucruri nu sunt deja hotarate de cineva mai presus de noi, iar viata noastra nu e traita chiar dupa propria dorinta?
de multe ori facem alegeri in viata fara sa stim de ce le-am facut (ca de ex. eu cand am dat la facultatea la care am dat :D)
dar atunci de ce nu nicioadata lucrurile nu se intampla asa cum vrem noi? de ce niciodata nu ne ies planurile?


Nu mai fi asa dezamagita de viata si uite la altii din jurul tau si ai sa zici"auleu eu nu am chiar asa probleme"
La urma urmii Dumnezeu ne da ce vrea cind vrea si cit vrea.Cine sintem noi sa-l luam la raspundere.Citeodata tot raul il primim spre bine.... o stiu din experienta.
Multumesc Domnului ca mi-a dat rau ca sa ajung la bine asa am inteles ca ma iubeste.
nu sunt dezmagita de viata, ba sunt foarte multumita pentru ca familia mea e sanatoasa, la lucru imi merge bine si mai reusesc sa o scot la capat si cu facultatea:D deci pot sa zic ca nu am nici un motiv de nemultumire, dar vorbeam in general, incercam sa subliniez ca viata noastra e deja hotarata de Dumnezeu si ca noi ca simpli muritori nu avem puterea sa ne hotaram singuri soarta. Aceasta este deja hotarata de cineva mai puternic ca noi si chiar daca noi nu intelegem de ce ni se intampla anumite lucruri, pana la urma acestea se dovedesc a avea sens si logica.
Ma bucur pentru tine sa-ti ajute Domnul sa termini si facultatea la care nu stii de ce te-ai inscris stie Domnul.
Daca mergi miine la Sf Liturghie sa fii atenta cind zice parintele: Sa multumim Domnuluuuui si strana raspunde: Cu vrednicie si cu dreptate....valabil si pentru POCOO cel care a deschis topicul.

Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.01.2008, 22:14:28
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pocoo
:thumbsup:
as vrea sa aflu si eu cateva pareri daca exista soarta sau nu
nu exista soarta ,dar exista DESTIN ,rinduit de DUMNEZEU ,iar noi ,fiecare in libertatea noastra il putem urma sau nu,adica nu stim ce se va intimpla daca alegem sa nu ne urmamam destinul,dar vom avea ocazia ,fiecare in parte sa vedem pe parcursul vietii.:rolleyes:
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Soarta Livadariudragos Intrebari utilizatori 4 15.02.2012 21:18:21
Cine nu crede in Dumnezeu ladyanda Generalitati 235 14.08.2011 14:08:26
cine mai crede in cuvantul prietenie? alinutza0707 Nunta 30 22.03.2011 14:52:27
Soarta Turku Despre Biserica Ortodoxa in general 6 09.05.2008 21:22:14