Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.04.2008, 07:14:28
gheorghecoser23 gheorghecoser23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2008
Mesaje: 1
Implicit

As vrea sa stiu si eu anumite lucruri despre pacate: de cate feuri sunt, cele mai grele; sfaturile duhovnicului; canoanele duhovnicilor
Ce se intampla daca ne este rusine de pacatele noastre, dar daca mergem si le spovedim?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.04.2008, 13:28:58
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Pt a afla multitudinea pacatelor bine este ati face rost de un indreptar pt spovedanie. Sunt astfel de brosuri la pangarele bisericilor,al manastirilor ori la magazinele de carte duhovnicesca.
Dupa ce ai facut rost de aceasta brosura, analizeazate sufleteste, ce-ai gresit, ce-ai pacatuit, iei frumos o coala de hartie si-ti scrii toate pacatele pe coala. Asta pentru ca fiind prima spovedanie, e bine sa fii sigur ca nu-ti scapa nimic nespus. Se mai intampla cand ai multe de spovedit exact atunci la scunul spovedaniei sa nu ti-le mai aduci aminte. Si apoi avandu-le deja scrise pe hartie nu o sa incerci sa le ascunzi din cauza rusinii. Trebuie sa treci prin botezul rusinii ca sa pui inceput bun.
Daca te grabesti sa te spovedesti si nu ai timp de toate cele de mai sus, mergi la preot si-i spui ca-i prima data cand te spovedesti si ca tu nu stii care sunt pacatele si daca vrea sa le enumere el (ca preot le stie mai bine) si tu sa adeveresti daca le-ai facut ori nu.
Cum intri cel mai usor in contact cu-n preot?
Pt ca stim ca acum in Post e o perioada mai aglomerata pt preoti...Mergi dis de dimineata, mai inainte de inceperea Sfintei Liturghii ori a Utreniei (daca se face) cu-n pomelnic si lumanre aprinsa in momentul cand o dai Preotului la Sfantul Altar, il apuci de mana cu care iti i-a pomelnicul (ca sa nu se intoarca repede in altar) si dintr-o rasuflare sa-i zici "Parinte, nu m-am spovedit nici-o data si vreau sa pun si eu inceput bun! Cand aveti timp sa ma spvediti si pe mine?
Spovedania sa o ceri la Preotul paroh de care apartii, ca e mai bine.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.04.2008, 16:03:09
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Gheorghe, nu cred ca este atat de important sa cunosti cate pacate sunt si care este cel mai mare. Important este sa stii ca prin pacat te desparti de Dumnezeu. De aceea ia aminte la sfatul lui Constantin. Nu-i rau ca ne este rusine de pacate, insemana ca nu sunt potrivite firii si ca trebuie sa le marturisim si astfel sa primim vindecare.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.04.2008, 17:29:21
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pacatul cel mai mare e cel pe care il ai tu, si cu care trebuie sa te lupti.
Acest lucru e valabil pentru fiecare din noi, caci la ce ne-ar folosi sa ne luptam cu pacate care nu ne stapanesc?!? Am ajunge la parerea eronata ca nu avem pacate. Dar stiut este, ca nu e om fara pacate, si dupa ce am depus efort dupa puterile noastre, Iisus Hristos este Cel, care indeparteaza de la noi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.04.2008, 23:39:49
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gheorghecoser23
As vrea sa stiu si eu anumite lucruri despre pacate: de cate feuri sunt, cele mai grele; sfaturile duhovnicului; canoanele duhovnicilor
Ce se intampla daca ne este rusine de pacatele noastre, dar daca mergem si le spovedim?
Esti pe "drumul cel bun" daca tu constientizezi ca trebuie sa te spovedesti. Si eu am folosit indreptarul de spovedanie, asa ca nu mai ramane decat sa iti faci rost de unul, si sa te apuci de treaba, adica de bifat pacatele ca sa parasti dracii ce te-au pus sa faci! :D
Apropo, sunt si pe internet indreptare, uite aicea unul maaaaare dupa care sa faci o analiza comparativa: http://www.rugulaprins.ro/documente/invataturi/SFANTA_SPOVEDANIE.pdf
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.06.2008, 18:01:23
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sa nu uitam ca in ortodoxie nu-i nimic juridic. Sfintenia consta in dragoste desavarsita si nu in comportament impecabil. Nu am nevoie de norme - ma conformez lor, dar raman stricat in interior. Nu am nevoie de o masca comportamentala. In concluzie pacatul nu afecteaza doar ceva din natura umana, ci intreaga natura. A spus minunat Yannaras ca pacatul este "esecul existential". De aceea eu nu doresc sa fac o ierarhie care e mare si care e mic, caci toate duc la despartirea de Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 14:28:48
Despre Canoanele Bisericii, reguli de organizare spre_rasarit Dogmatica 2 19.02.2012 00:45:39
Despre necazuri,pt mantuire si pacate ionut12 Generalitati 3 16.12.2010 16:00:37
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 16:37:16