Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 22.06.2014, 01:33:51
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Badescu Vezi mesajul
2) Crezi in karma si reincarnare?
- Aceste crezuri te invata cum sa atingi "nirvana", sa ajungi la depersonalizare, mai exact, te indruma sa lupti sa ajungi nimic. Daca totusi crezi in aceste crezuri, nu crezi ca e mai bine sa ai sute sau mii de vieti repetate decat sa fii nimic? totusi esti ceva...
Alegand sa iti iei viata nu faci decat sa te intorci din nou sub o alta forma. Cert e ca sunt putine sanse sa te intorci tot ca om, te poti reincarna in stir/palamida/loboda sau lucerna... sau te poti reincarna desigur in vierme, nevastuica, broasca sau melc... Eu cred ca e mai important sa iti traiesti aceasta viata de om pana la capat, nu?
Mai rau, un sinucigas se reincarneaza in sinucigas, ca regula, conform acelor invataturi.
Deci nu numai ca nu scapi, ci pana si Nirvana este 99% inchisa, si vietile pe care le vei petrece vor fii acelasi chin ca aceasta, sfarsite din nou in suicid.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #222  
Vechi 29.07.2014, 09:57:42
ciresica ciresica is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2009
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stefan500 Vezi mesajul
De 8 ani am vrut si eu o prietena. Mi-am dorit sa am pe cineva foarte apropiat. Si nu mai rabdare. Daca Dumnezeu nu vrea sa-mi dea o prietena, asta e! Am avut 8 ani rabdare, dar si rabdarea are limite. Daca Dumnezeu are ceva sa-mi spuna, sa-mi spuna.
Omule, poate ca tie ti se potriveste ceva mai bun: o iubita, nu o prietena. Sau poate o sotie. Sa stii ca ”prietenia” nu inseamna totdeauna dragoste. Nu te-ai gandit ca poate ca Dumnezeu vrea sa iti dea ceva mai bun?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Politistii romani se sinucid pe capete !!! guardian knight Generalitati 65 29.06.2014 00:34:11