Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.09.2009, 17:27:21
BoGdAn000 BoGdAn000 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 8
Post

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa Vezi mesajul
Am avut o discutie cu o colega, care mi-a spus ca nu crede in sfinti. M-am simtit tare neputincioasa, trista ca nu pot sa-i spun ceva ...E adevarat ca nu am citit foarte multe scrieri religioase ...eu cred si atat...Ce as fi putut sa-i spun?
odata trebuie sa o intrebi dak crede in Dumnezeu,in Iisus Hristos...sa certe invataturile Mantuitorului,si dak nici atunci nu va crede inseamna ca e o ignoranta,ignora"adevarul pur".........sfintii sunt cei care renunta la placeriile lumesti.si isi duc viata in curatie sufelteasca si trupeasca...asta e sfintenie.....sau du-o la un moaste sa vada ,sa simta mirosul divin.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.09.2009, 20:28:47
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa Vezi mesajul
Am avut o discutie cu o colega, care mi-a spus ca nu crede in sfinti. M-am simtit tare neputincioasa, trista ca nu pot sa-i spun ceva ...E adevarat ca nu am citit foarte multe scrieri religioase ...eu cred si atat...Ce as fi putut sa-i spun?
Nu-i spune nimic. Daca te-ar fi intrebat, din dorinta sincera de a cunoaste, credinta ta ar fi nascut cuvintele potrivite pentru a-i raspunde. Acesta este miezul ortodoxiei. Nu tine discursuri, nu promoveaza credinta ortodoxa ci raspunde la intrebari si nu la oricare ci la acelea puse cu dorinta sincera de a afla. Numai atunci raspunsurile pe care le dai sunt bune.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.09.2009, 22:55:19
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Este un semn de la El

Doamne-ajuta!

Cum nimic nu e intamplator, eu as retine din cele ce ti s-au intamplat cateva aspecte:

1. Dumnezeu te-a pus intr-o situatie care sa-ti arate ca trebuie sa dedici mai mult timp studiului despre ortodoxie.

2. Acest test te face constienta ca in cazul in care vei avea de a face cu incercari mai grele s-ar putea ca din cauza unor fisuri in intelegerea ortodoxiei sa iei hotarari gresite. Un exemplu foarte "bun" este fratele Condor, care, daca citesti ce a scris si nu cunosti suficient, te poate debusola usor. Pare a avea dreptate, insa, dreptatea fratiei sale nu e si a lui Dumnezeu. Parintele Arsenie Boca spunea despre persoane ca fratia sa ca "se duc in Iad cu Biblia in mana".

3. Cred ca Dumnezeu a vrut sa-ti arate si cat de mult iti lipseste un duhovnic.

4. Incearca si citeste pe acest forum, cat poti, sectiunile despre moaste, mari duhovnici, minuni ale ortodoxiei si despre cele 7 taine.

5. Rabdare

Dumnezeu sa te binecuvanteze.
Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.09.2009, 09:08:59
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
Si Omul Iisus Hristos nu a murit acum 2 mii de ani ?
Ceea ce nu stiti este ca a inviat acum 2000 de ani, este viu si slujeste pentru noi ca "singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni"(1 Timotei 2:5).


Sfintii raman modele de credinta si vietuire crestina. Ne-au lasat si pretioasele lor invataturi. Ii putem cinsti ascultand de sfaturile lor (ma refer, in special, la Sfintii Apostoli). Dar, singurul care ne poate ajuta pentru iertarea si izbavirea de pacatele noastre este Domnul Iisus Hristos. Numai El S-a jertfit pentru noi si numai El este Dumnezeu si are puterea sa ne scape din robia pacatului.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.09.2009, 09:11:33
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Parintele Arsenie Boca spunea despre persoane ca fratia sa ca "se duc in Iad cu Biblia in mana".
Iar Domnul Iisus Hristos spunea: "Va rataciti pentru ca nu cunoasteti Scripturile" (Matei 22:29).
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.09.2009, 09:18:13
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Credinta nu e intemeiata pe argumente. Argumentele sunt temelia ratiunii.
Iar credinta depaseste cu mult ratiunea. Uneori chiar incepe acolo unde se termina ratiunea.

Sfintii sunt bunatatea impinsa la maxim pe acest pamant. Noi abia putem face cate o fapta buna sau cate o mica jertfa pentru aproapele. Oare cat de limitati si orbi sa fim pentru a nu vedea cum, la sfinti, bunatatea nu incepe si nu se termina, ci se intinde de'a lungul intregii lor vieti.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.09.2009, 11:51:15
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Credinta nu e intemeiata pe argumente. Argumentele sunt temelia ratiunii.
Iar credinta depaseste cu mult ratiunea. Uneori chiar incepe acolo unde se termina ratiunea.
In crestinismul biblic exista o frumoasa armonie intre ratiune si credinta. Acestea nu se anuleaza una pe alta ci se completeaza. Intra-adevar, prin ratiune mergem pana la un punct (Dumnezeu se dezvaluie, atat cat poate duce mintea noastra); mai departe mergem prin credinta. Spre exemplu: prin credinta stiu ca Domnul Iisus Hristos se va intoarce, stiu ca va fi o inviere a mortilor la intoarcerea Sa, ca putem mosteni viata vesnica, etc.

Dar, sunt si unele lucruri care le stiu si cu ajutorul ratiunii. Ex: cunosc multe despre Dumnezeu prin cercetarea Cuvantului Sau sau prin contemplarea minunatei Sale creatii. De asemenea, Sfantul Apostol Iacov ne spune ca ne putem arata credinta si intr-un mod rational: prin fapte.

Se pot spune multe despre impletirea dintre ratiune si credinta. Crestinul este un om care gandeste si crede; nu o persoana sedusa prin mijloace mistice.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.09.2009, 11:54:19
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Se pot spune multe despre impletirea dintre ratiune si credinta. Crestinul este un om care gandeste si crede; nu o persoana sedusa prin mijloace mistice.
Da, sunt spui bine, insa cu ratiunea nu se poate crede in sfinti, ci cu inima.
Doar o inima simtitoare poate ajunge sa iubeasca Sfintii si saruta cu toata bucuria Sfintele lor Moaste.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.09.2009, 12:11:20
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Iubirea cere traire. Ea nu te loveste in cap, nu-ti ia mintile, incat sa ajungi inconstient. Iubirea te loveste in inima. Iar dupa ce ai fost lovit, inima ta incepe sa bata si pentru altii. Numai asa, te poti apropia de sfinti.

Nu e cazul sa invoci argumente. Trebuie sa-i spui simplu: iubeste. Si iubind va simti ca este iubit. Iar cand va ajunge sa simta si iubirea altora, sfintii nu vor mai fi departe de el.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.04.2023, 21:31:00
George R. George R. is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2012
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Credinta nu e intemeiata pe argumente. Argumentele sunt temelia ratiunii.
Iar credinta depaseste cu mult ratiunea. Uneori chiar incepe acolo unde se termina ratiunea.

Sfintii sunt bunatatea impinsa la maxim pe acest pamant. Noi abia putem face cate o fapta buna sau cate o mica jertfa pentru aproapele. Oare cat de limitati si orbi sa fim pentru a nu vedea cum, la sfinti, bunatatea nu incepe si nu se termina, ci se intinde de'a lungul intregii lor vieti.
asa este, sfintii sunt bunatatea... exemplul clasic de sfant pe care il caracteriza bunatatea, cine altul, daca nu stefan cel mare? si deloc preacurvar, dar deloc. se pare ca a murit virgin. de unde si sfintirea sa de catre bor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca sunt pe forum persoane care cauta de munca sau vor sa faca un ban in plus andrutza151 Generalitati 17 18.04.2011 13:49:30
Ia uitati ce prostii spune un actor care se crede mare in Romania, Mihai Bendeac Delirul Generalitati 9 11.05.2010 02:26:32
Sfinti care au luptat impotriva ereziilor gata cu joaca Despre Biserica Ortodoxa in general 49 03.05.2010 14:10:12
cum pot aduce bucurie in viata unei persoane cu handicap Carine Generalitati 8 14.10.2008 14:12:41