Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #421  
Vechi 22.11.2013, 11:22:04
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Mai exact irlandez. CS Lewis.
Da, asa este!
Insa desi este nascut in Irlanda, nu este irlandez. Familia lui este originara din Wales. Insa nu vorbea din cate stiu o limba celta, ci engleza, si era anglican.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #422  
Vechi 22.11.2013, 11:33:57
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Da, asa este!
Insa desi este nascut in Irlanda, nu este irlandez. Familia lui este originara din Wales. Insa nu vorbea din cate stiu o limba celta, ci engleza, si era anglican.
Mda, m-a pus ăla să corectez un fan Inkling....

Iată și ghicitoarea mea (ușoară):

"Fără îndoială că Dumnezeu rânduiește faptele noastre mai bine decât am putea-o face noi înșine."
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #423  
Vechi 22.11.2013, 15:06:14
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Citatul este din Tom Hanks, actorul american convertit la Ortodoxie.
Îmi cer scuze că n-am confirmat în timp util corectitudinea răspunsului.

Povestea convertirii lui Tom Hanks este foarte frumoasă. Acest mare actor, care l-a interpretat genial pe neverosimilul personaj Forrest Gump, a cunoscut ortodoxia prin soția lui, Rita Wilson, ea fiind descendentă dintr-o familie cu rădăcini în Grecia. Tom și Rita s-au întâlnit în anii '80 în tumultosul mediu hollywood-ian, pe când nici el nici ea nu erau star-uri din primul eșalon și alcătuiesc unul dintre cele mai stabile cupluri din lumea showbiz-ului american. Tom s-a botezat oarecum în virtutea inerției amoroase, fără să știe cu exactitate în ce se bagă, dar fascinat de calitatea umană a Ritei dobândită ca efect secundar al practicării credinței ortodoxe. Cum el nu prea avea convingeri religioase ferme, n-a avut obiecții să se convertească urmând dorinței ei de a construi o relație orientată spre desăvârșirea tainei cununiei. După ani și ani, Tom vorbește despre momentul acela ca despre cea mai importantă răscruce atât a vieții personale cât și a carierei. De ce și a carierei? Fiindcă, a spus-o oarecum pe înțelesul publicului american, n-ai cum să-l întrupezi pe Forrest Gump fără o înțelegere duhovnicească a persoanei, iar această cunoaștere tainică a fost posibilă datorită aprofundării credinței bisericești într-o iubire fecundă, binecuvântată de Domnul. Marile lui realizări în arta cinematografică și prestigiul uriaș dobândit ulterior sunt nemijlocit legate de descoperirea frumuseții ortodoxiei și a integrării ei în viața lui pe toate planurile. Iar prima persoană în care a sesizat lucrarea acestei frumuseți a fost, și este, soția lui despre care mărturisește că e tot mai îndrăgostit - rețineți vă rog, după 28 de ani de căsnicie.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #424  
Vechi 22.11.2013, 15:17:29
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Îmi cer scuze că n-am confirmat în timp util corectitudinea răspunsului.

Povestea convertirii lui Tom Hanks este foarte frumoasă. Acest mare actor, care l-a interpretat genial pe neverosimilul personaj Forrest Gump, a cunoscut ortodoxia prin soția lui, Rita Wilson, ea fiind descendentă dintr-o familie cu rădăcini în Grecia. Tom și Rita s-au întâlnit în anii '80 în tumultosul mediu hollywood-ian, pe când nici el nici ea nu erau star-uri din primul eșalon și alcătuiesc unul dintre cele mai stabile cupluri din lumea showbiz-ului american. Tom s-a botezat oarecum în virtutea inerției amoroase, fără să știe cu exactitate în ce se bagă, dar fascinat de calitatea umană a Ritei dobândită ca efect secundar al practicării credinței ortodoxe. Cum el nu prea avea convingeri religioase ferme, n-a avut obiecții să se convertească urmând dorinței ei de a construi o relație orientată spre desăvârșirea tainei cununiei. După ani și ani, Tom vorbește despre momentul acela ca despre cea mai importantă răscruce atât a vieții personale cât și a carierei. De ce și a carierei? Fiindcă, a spus-o oarecum pe înțelesul publicului american, n-ai cum să-l întrupezi pe Forrest Gump fără o înțelegere duhovnicească a persoanei, iar această cunoaștere tainică a fost posibilă datorită aprofundării credinței bisericești într-o iubire fecundă, binecuvântată de Domnul. Marile lui realizări în arta cinematografică și prestigiul uriaș dobândit ulterior sunt nemijlocit legate de descoperirea frumuseții ortodoxiei și a integrării ei în viața lui pe toate planurile. Iar prima persoană în care a sesizat lucrarea acestei frumuseți a fost, și este, soția lui despre care mărturisește că e tot mai îndrăgostit - rețineți vă rog, după 28 de ani de căsnicie.
Putem posta această ... realitate... și pe topicul meu "Frumusețea ortodoxiei"? :-)
Reply With Quote
  #425  
Vechi 22.11.2013, 15:19:58
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Putem posta această ... realitate... și pe topicul meu "Frumusețea ortodoxiei"? :-)
Desigur....!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #426  
Vechi 22.11.2013, 22:43:59
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Iată și ghicitoarea mea (ușoară):

"Fără îndoială că Dumnezeu rânduiește faptele noastre mai bine decât am putea-o face noi înșine."
Foarte frumos spune Sf. Vasile cel Mare.

P.S. : mi-a placut povestea lui Tom Hanks, ma bucur ca ai postat-o, chiar daca un pic mai tarziu.
Reply With Quote
  #427  
Vechi 22.11.2013, 23:34:00
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Foarte frumos spune Sf. Vasile cel Mare.

P.S. : mi-a placut povestea lui Tom Hanks, ma bucur ca ai postat-o, chiar daca un pic mai tarziu.
Răspuns corect, te rog acuma să ne pui la grea încercare, după caz, cultura sau abilitățile de a utiliza eficient google-ul....
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #428  
Vechi 23.11.2013, 00:20:36
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Foarte interesanta povestea convertirii lui Tom Hanks. Mi-a placut si mie foarte mult filmul Forrest Gump.

Imi permit da dau un citat desi iar ma bag peste rand. Un indiciu: de data asta nu este un Inkling si nici macar un englez (sau o englezoaica) ;-)

'Arta ne impaca cu viata. Arta este introducerea ordinei si a armoniei in suflet si nu a tulburarii si dezordinii... Daca artistul nu realizeaza minunea transformarii sufletului spectatorului in iubire si in iertare, arta sa nu este altceva decat o pasiune trecatoare.'
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 23.11.2013 at 00:33:04.
Reply With Quote
  #429  
Vechi 23.11.2013, 01:14:05
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Răspuns corect, te rog acuma să ne pui la grea încercare, după caz, cultura sau abilitățile de a utiliza eficient google-ul....
Mulțumesc de confirmare. Am să mă străduiesc să nu mai fie asa ușor. :) Dar una peste alta, e bine că merge Google-ul. Tot mai învățam câte ceva.
Reply With Quote
  #430  
Vechi 23.11.2013, 01:21:17
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Smile

"Trebuie să prindem și noi un pic de curaj, să putem citi în noi și chiar să dăm mărturie despre micile noastre bucurii, firavele noastre experiențe duhovnicești. Trebuie să avem curajul mărturisirii. O bucurie altfel decât cele lumești, o liniștire, un gând care nu este din lumea aceasta. Trebuie să avem curajul să le recunoaștem a fi de la Dumnezeu, de la Duhul lui Dumnezeu."


Ca să vă ajut, vă dau un indiciu.
Autorul este român, profesor la Facultatea de Teologie (București).

Last edited by mirela.t; 23.11.2013 at 04:13:08.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Recunoasteti persoana VladCat Generalitati 745 20.10.2016 17:32:52
Citatul din Biblie care v-a marcat viata florina_drossu Despre Sfanta Scriptura 51 24.04.2014 20:33:38
Ce intelegeti prin citatul acesta Marcel_Ionut Spiritualitatea ortodoxa 10 03.11.2012 16:24:26
Recunoasteti acest cantec? colaps Generalitati 4 22.06.2010 22:48:21