Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.09.2010, 08:49:30
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
... Ca a ajuns credinta sa insemne credinta in niste canoane, la voi!

Credinta din cate stiu eu inseamna credinta in Dumnezeul Treime, in intruparea Fiului, in moartea pentru pacatele noastre si Inviere, in Evangheile si altele asemenea.

Afla frate Zaharia ca noi astia care critisam anumite canoane sau aplicarea lor orbeasca suntem tot credinciosi. Macar sa stim ca ne certam pentru o masura de marar si de chimen, nu pentru dreapta credinta.
1. ,, Oamenii se judeca dupa fapte si nu dupa vorbe; din vorbe toti suntem deosebiti dar din fapte nici pe departe "

2. ,,Pomul bun se cunoaste dupa roade ... si nu dupa flori , caci florile se pot scutura fara a ajunge sa fie roade vreodata"

Last edited by zaharia_2009; 11.09.2010 at 08:51:46.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.09.2010, 09:13:50
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
1. ,, Oamenii se judeca dupa fapte si nu dupa vorbe; din vorbe toti suntem deosebiti dar din fapte nici pe departe "

2. ,,Pomul bun se cunoaste dupa roade ... si nu dupa flori , caci florile se pot scutura fara a ajunge sa fie roade vreodata"
Da, dupa fapte, fapte adevarate, nu chestii din astea ca menstruatia, baticul si alte amanunte.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.09.2010, 09:21:02
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Da, dupa fapte, fapte adevarate, nu chestii din astea ca menstruatia, baticul si alte amanunte.

,,In parte primim, in parte vedem , in parte sporim, in parte ne desavirsim"
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.09.2010, 11:07:11
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Mie mi s-a intamplat sa fiu in perioada c.m. si parintele a venit in pronaos si m-a spovedit (i-a spus prietena mea care e problema).
Parintele meu duhovnic e si prof. la facultatea de teologie, e un fin psiholog si un duhovnic f bun si am discutat cu el despre acest aspect).
(Teoretic femeile nu au voie sa intre in biserica, dar practic multe femei vin la biserica in perioada c.m. si stau in pronaos si pridvor. Nu saruta icoane, nu se miruiesc, de fapt nu intra in naos. Decat sa mearga in alta parte sa savarseasca cine stie ce pacatea, e de preferat sa vina la biserica).

De impartasit intr-adevar e interzis in perioada c.m. (pt ca trebuie sa fim curati si sufleteste si trupeste), dar daca daca s-a intamplat din nestiinta, pacatul nu e f mare, caci nu e considerata sfidare.

Cel mai bine e sa discuti cu parintele duhovnic.
__________________
"Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea unește la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenței." (Parintele D. Staniloae)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.09.2010, 11:32:42
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Intreb si eu ca prostu': care scurgere e mai necurata, cea
de sange sau cea de vorbe? Probabil cea de sange, ca n-am
auzit pe nimeni vaitandu-se de cealalta!
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.09.2010, 11:34:28
claudelina claudelina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Va multumesc tuturor pentru sfaturi!
__________________
"Eu sunt vița, voi sunteți mlădițele. Cel ce rămâne întru Mine și Eu în el, acela aduce roadă multă, căci fără Mine nu puteți face nimic. " (Ioan 15,5)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.09.2010, 17:52:29
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

[quote=Mihnea Dragomir;287389]Nu am auzit de vreun canon care să interzică spovada în vremea menstruației. Nici nu am auzit de vreun canon care să oblige preotul care s-ar tăia la degețel să iasă din biserică.

În schimb, am auzit de un canon, care pare a fi încă în vigoare în Biserica Ortodoxă, potrivit căruia prezența menstruației este impediment la primirea Sfintei Euharistii.

Încălcarea poruncilor Bisericii este păcat de moarte. Pe de altă parte, pentru ca un păcat să fie de moarte este necesară deplina intenție și deliberarea.

În concluzie:
-spovada a fost validă, neexistând impediment canonic.
-cuminecarea nu a fost spre osândă, căci unde nu este păcat cu voie nu este nici sacrilegiu. Situația e oarecum comparabilă cu a cuiva care, din nebăgare de seamă, scapă Sf Trup din gură pe jos. Este un lucru de nedorit, dar nu este un sacrilegiu. Totuși, ar fi bine ca acest păcat fără voie (bazat pe informare incompletă asupra canoanelor) să fie mărturisit la viitoarea spovadă.

Sa-mi fie cu iertare dar cum vine asta, "am auzit de un canon,care pare a fi încă în vigoare în Biserica Ortodoxă, potrivit căruia prezența menstruației este impediment la primirea Sfintei Euharistii".? vreti sa spuneti cumva ca este un canon "cam vechi" care ar fi trebuit anulat?
Nu indrazanesc sa mai vorbesc de Sf. Impartasanie (Sf. Trup si Sange la ortodocsi, la catolici doar Sf. Trup din cate stiu) in cazul in care ar fi "scapata " pe jos......
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.09.2010, 17:58:52
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Intreb si eu ca prostu': care scurgere e mai necurata, cea
de sange sau cea de vorbe? Probabil cea de sange, ca n-am
auzit pe nimeni vaitandu-se de cealalta!
Har, smerenie si jertfa de sine.
De luat aminte!!!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.09.2010, 20:20:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floricica Vezi mesajul
Sa-mi fie cu iertare dar cum vine asta, "am auzit de un canon,care pare a fi încă în vigoare în Biserica Ortodoxă, potrivit căruia prezența menstruației este impediment la primirea Sfintei Euharistii".? vreti sa spuneti cumva ca este un canon "cam vechi" care ar fi trebuit anulat?
Nu indrazanesc sa mai vorbesc de Sf. Impartasanie (Sf. Trup si Sange la ortodocsi, la catolici doar Sf. Trup din cate stiu) in cazul in care ar fi "scapata " pe jos......
Este cert că acest canon este foarte vechi, el se bazează pe un canon vetero-testamentar. Părerea mea personală este că ar fi preferabil ca Biseria Ortodoxă să îl abroge. Dar, părerea mea contează mai puțin, eu fiind 1) laic și 2) în afara Bisericii Ortodoxe.

În cazul Sf Împărtășanii care este scăpate pe jos, dacă acest lucru este un accident, nu e sacrilegiu și este un păcat MULT mai mic decât cuminecarea cu nevrednicie sau cu "credința" că ceea ce luăm este pâine și vin.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.09.2010, 22:16:10
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudelina Vezi mesajul
Va multumesc tuturor pentru sfaturi!
Claudelina, mergi si te spovedesti. Si parintele meu se conformeaza acestor canoane, si mie mi s-a intamplat sa mai calc ... asta e, faci ascultare, iti pare rau si te spovedesti.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Portret de femeie Pelerin spre Rasarit Despre Sfanta Scriptura 7 03.10.2014 10:39:39
Despre femeie Simply_me Generalitati 67 19.07.2012 13:37:58
Femeie in moarte clinica alt_inceput Generalitati 18 04.01.2011 16:22:35
Mama sau femeie de cariera? daliapantelimon Generalitati 121 31.05.2010 15:04:57
femeie insarcinata in post ginabadea Postul 26 24.03.2010 10:59:50