Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 23.12.2009, 20:17:58
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Mda, nu prea inteleg treaba asta cu separarea, dar ... asta este!
Da, sunt de acord ca decenta este importanta, dar standardele in materie difera... cum sa spun, ceea ce pentru mine ar fi un dezastru, unei alte femei i s-ar putea parea absolut normal.
Farduri? Vopsea de par? Presupun ca sunt permise, sau ma insel?
Din cate stiu eu,fardurile nu sunt permise cand esti pe strada si aici vreau sa o rog me Rozerin sa ma corecteze daca imi vede postarea,dar purtate in timp ce esti cu sotul,prietenele nu e nici o problema.Vopseaua de par desigur este permisa
  #312  
Vechi 23.12.2009, 20:18:56
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Draga Traditie1, as avea si eu cateva intrebari elementare:
1. esti fata sau baiat (femeie sau barbat)?
2. ai si un nume de botez crestin, sau doar un substantiv comun si un numar, ca sa ma pot adresa ca de la crestin la crestin...
3. ma bucur ca vezi paiul din ochiul meu, dar prefer sa gresesc iubindu-i pe altii, decat taindu-le capetele; in plus, pentru noi e Craciunul, sau ai uitat?... cred ca nu... sper ca nu...si, in fine,
4. fiecare dintre noi se va prezenta de unul singur in fata Mantuitorului - tu vei raspunde de greselile tale, eu de ale mele; iti multumesc pentru ca mi-ai atras atentia, este parerea ta... din punctul tau de vedere ti-ai facut datoria fata de mine si fata de Mantuitor, dar atat, acuma lasa-ma te rog, in pace si nu ma mai supara.
Crezi ca poti sa faci asta, frate sau sora crestin(a)?
Nu înteleg rostul întrebarilor elementare, mai ales daca termini prin a ma ruga sa te las în pace.

Nu esti pe forumul tau, asa ca o sa ma refer la mesajele tale de câte ori cred de cuviinta.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
  #313  
Vechi 23.12.2009, 20:22:18
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Nu esti pe forumul tau, asa ca o sa ma refer la mesajele tale de câte ori cred de cuviinta.
Ai dreptate, nu sunt pe forumul meu, dar cata vreme te ascunzi in spatele acestui pseudo-nume, o sa te ignor, pe tine si mesajele tale pline de ura. Cand o sa-ti vad fata, adica numele de botez, mai vorbim...
  #314  
Vechi 23.12.2009, 20:23:59
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laialy Vezi mesajul
Din cate stiu eu,fardurile nu sunt permise cand esti pe strada si aici vreau sa o rog me Rozerin sa ma corecteze daca imi vede postarea,dar purtate in timp ce esti cu sotul,prietenele nu e nici o problema.Vopseaua de par desigur este permisa
Da, nu vad de ce n-ar fi...
Femeile musulmane pot sa munceasca, pot avea o cariera, daca vor? Pot conduce o firma? Pot intra in politica?
  #315  
Vechi 23.12.2009, 20:25:09
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
observ ca esti inversunata impotriva unui crestin, si mieroasa cu un eretic....cere bunului dumnezeu sa te lumineze ca nu cumva sa te pierzi pe cale.

doamne ajuta
Nu ar trebui sa fim inversunati impotriva nimanui Mirabela.De ce ne-ar fi frica de dialog?Ca pana la urma..eu tot musulmana o sa fiu si Elizabeta tot crestina ramane,fiecare crede in ce vrea.Cand o persoana da dovada de toleranta,da dovada si de inteligenta si de iubire fata de Dumnezeu in acelasi timp.

Nu iti place islamul,iudaismul sau oricare religie..foarte bine..nu se termina lumea daca nu avem cu toti aceeasi religie.Cand ajungem in fata lui Dumnezeu..el e cel care ne va judeca.

Am fost crestina dar crezi ca imi pierd timpul criticand crestinismul?De ce as face-o cand religia mea ma invata sa ma port frumos cu cei de alte religii?
  #316  
Vechi 23.12.2009, 20:36:25
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Da, nu vad de ce n-ar fi...
Femeile musulmane pot sa munceasca, pot avea o cariera, daca vor? Pot conduce o firma? Pot intra in politica?
Sigur ca pot sa munceasca,sa studieze.Eu am o prietena in Syria care conduce o firma destul de mare,in Anglia iarasi cunosc musulmance care au pozitii importante.

In Romania iarasi am o prietena care este si ea translator si mai tot timpul pleaca in strainatate ..avand o cariera mai mult decat frumoasa.Megawati Sukarnoputri este o femeie ce a fost aleasa ca presedinte in Indonezia,Benazir Bhutto,prim-ministru in Pakistan.Dar in general femeile nu prea sunt pasionate de politica:P

Femeile musulmane sunt mai emancipate decat ne imaginam
  #317  
Vechi 23.12.2009, 20:40:00
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laialy Vezi mesajul
Sigur ca pot sa munceasca,sa studieze.Eu am o prietena in Syria care conduce o firma destul de mare,in Anglia iarasi cunosc musulmance care au pozitii importante.

In Romania iarasi am o prietena care este si ea translator si mai tot timpul pleaca in strainatate ..avand o cariera mai mult decat frumoasa.Megawati Sukarnoputri este o femeie ce a fost aleasa ca presedinte in Indonezia,Benazir Bhutto,prim-ministru in Pakistan.Dar in general femeile nu prea sunt pasionate de politica:P

Femeile musulmane sunt mai emancipate decat ne imaginam
Eh, asta e chiar foarte bine, dar ma intreb daca situatia este valabila in toate tarile islamice. Si spun asta, pentru ca am vazut un documentar despre Afganistan si, sincer, am ramas cu o cu totul alta impresie. In alta ordine de idei, am inteles ca, de exemplu, la Teheran, jumatate dintre cursanti sunt fete.
Acuma o sa sar de la una la alta: in islam fata trebuie sa aibe zestre?
  #318  
Vechi 23.12.2009, 20:45:20
rozerin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laialy Vezi mesajul
nu ar trebui sa fim inversunati impotriva nimanui mirabela.de ce ne-ar fi frica de dialog?ca pana la urma..eu tot musulmana o sa fiu si elizabeta tot crestina ramane,fiecare crede in ce vrea.cand o persoana da dovada de toleranta,da dovada si de inteligenta si de iubire fata de dumnezeu in acelasi timp.

Nu iti place islamul,iudaismul sau oricare religie..foarte bine..nu se termina lumea daca nu avem cu toti aceeasi religie.cand ajungem in fata lui dumnezeu..el e cel care ne va judeca.

Am fost crestina dar crezi ca imi pierd timpul criticand crestinismul?de ce as face-o cand religia mea ma invata sa ma port frumos cu cei de alte religii?
mirabela si traditii noi musulmani nu va deranjam!!nu va impunem sa treceti la islam !!! Tu mirabela o intrebi pe laialy ce cauta pe acest forum ?aici sint subiecte legate de islam si trebuie sa va dam cit putem explicatii cit putem.dar parerea mea mirabela si traditii nu sint nici ordodox cauta numai sa arunce cu pietre si in tabara ortodoxa cit si cea musulmana!cred mai degraba ca sinteti alte religii.cit despre aceasta doamna elizabet se vede caci este o doamna care respecta si alti oameni din alte religii ,
  #319  
Vechi 23.12.2009, 20:50:58
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rozerin Vezi mesajul
mirabela si traditii noi musulmani nu va deranjam!!nu va impunem sa treceti la islam !!! Tu mirabela o intrebi pe laialy ce cauta pe acest forum ?aici sint subiecte legate de islam si trebuie sa va dam cit putem explicatii cit putem.dar parerea mea mirabela si traditii nu sint nici ordodox cauta numai sa arunce cu pietre si in tabara ortodoxa cit si cea musulmana!cred mai degraba ca sinteti alte religii.cit despre aceasta doamna elizabet se vede caci este o doamna care respecta si alti oameni din alte religii ,
Multumesc pentru cuvintele frumoase, dar exista o explicatie, de fapt doua:
1. sefii sotului meu de la fabrica sunt musulmani si ne respecta sarbatorile, ne ureaza "Cristos a inviat!" si "Craciun fericit!", inteleg ce inseamna post si biserica, desi se tin deoparte, iar sotiile lor sunt femei decente, cu bun simt, respectuoase (una dintre ele este romanca) si

2. intr-un moment de mare cumpana pentru noi, o familie de evrei din tribul lui Levi ne-a ajutat imediat, fara sa stea pe ganduri, fara sa se uite la bani sau la efortul pe care il faceau, si asta doar din dragoste catre Dumnezeu...

Asa ca, atatea zile cate voi avea de la Dumnezeu, n-o sa mai judec pe nimeni, niciodata!!!
  #320  
Vechi 23.12.2009, 20:57:12
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

nu e vb de inversunare, asa cum tu respecti regulile islamului, asa avem si noi reguli...nu stiu cum am putea avea noi o discutie toleranta din moment ce tu l-ai negat pe iisus, si eu cred in el, ai negat sf cruce, si eu cred in ea, negi sf treime, si eu cred in ea....ai trecut la islam, e alegera ta, tu dai socoteala, dar niciodata nu ai sa poti sa fi o musulmanca adevarata ca cele din statele arabe...iti si spun de ce, ele sunt guralive, tu esti blanda, alea vor aur, tu vrei dragostea sotului tau, ei(musulmanii) vor sa sa faca dragoste mult, ele sunt mai tot timpul obosite.....imi dau seama ca vrei sa fi o foarte buna musulmanca...raiul nu e doar pt ortodocsi.

ce am putea noi discuta cum faci tu kafta si cum o fac eu? sau wow ce minunata e hena?


Citat:
În prealabil postat de laialy Vezi mesajul
Nu ar trebui sa fim inversunati impotriva nimanui Mirabela.De ce ne-ar fi frica de dialog?Ca pana la urma..eu tot musulmana o sa fiu si Elizabeta tot crestina ramane,fiecare crede in ce vrea.Cand o persoana da dovada de toleranta,da dovada si de inteligenta si de iubire fata de Dumnezeu in acelasi timp.

Nu iti place islamul,iudaismul sau oricare religie..foarte bine..nu se termina lumea daca nu avem cu toti aceeasi religie.Cand ajungem in fata lui Dumnezeu..el e cel care ne va judeca.

Am fost crestina dar crezi ca imi pierd timpul criticand crestinismul?De ce as face-o cand religia mea ma invata sa ma port frumos cu cei de alte religii?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunele relatii crestini-musulmani exemplificate! mihailt Generalitati 5 09.09.2009 08:59:24
Despre relatii bobby Nunta 15 21.03.2008 12:55:49
Relatii posibile pe net? viviana Generalitati 13 11.01.2008 10:17:39
relatiile crestini-musulmani loredana Religia Islamica 175 23.05.2007 01:39:19