Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #321  
Vechi 23.12.2009, 21:05:46
rozerin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Multumesc pentru cuvintele frumoase, dar exista o explicatie, de fapt doua:
1. sefii sotului meu de la fabrica sunt musulmani si ne respecta sarbatorile, ne ureaza "Cristos a inviat!" si "Craciun fericit!", inteleg ce inseamna post si biserica, desi se tin deoparte, iar sotiile lor sunt femei decente, cu bun simt, respectuoase (una dintre ele este romanca) si

2. intr-un moment de mare cumpana pentru noi, o familie de evrei din tribul lui Levi ne-a ajutat imediat, fara sa stea pe ganduri, fara sa se uite la bani sau la efortul pe care il faceau, si asta doar din dragoste catre Dumnezeu...

Asa ca, atatea zile cate voi avea de la Dumnezeu, n-o sa mai judec pe nimeni, niciodata!!!
Doamna ELIZABET la noi nu se tine cont ce religie ai cind vine vorba sa ajutam pe cineva.noi respectam crestini si religia lor.dar totusi si noi cerem sa fim citusi de putin respectatii. iar ce ati scris ultima oara va respect si mai mult ca totusi mai exista oameni cu bunul simt si frica de ALLAH -DUMNEZEU
  #322  
Vechi 23.12.2009, 21:06:28
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Eh, asta e chiar foarte bine, dar ma intreb daca situatia este valabila in toate tarile islamice. Si spun asta, pentru ca am vazut un documentar despre Afganistan si, sincer, am ramas cu o cu totul alta impresie. In alta ordine de idei, am inteles ca, de exemplu, la Teheran, jumatate dintre cursanti sunt fete.
Acuma o sa sar de la una la alta: in islam fata trebuie sa aibe zestre?
"Fiecare padure are si uscaturile ei" in tarile islamice si oriunde...si nu peste tot situatia femeilor este tocmai buna dar asta nu tine de religie,ci de lipsa de cultura a unora.

Femeia nu trebuie sa aiba zestre ci barbatul este cel care ii da zestre femeii:P
  #323  
Vechi 23.12.2009, 21:07:36
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rozerin Vezi mesajul
Doamna ELIZABET la noi nu se tine cont ce religie ai cind vine vorba sa ajutam pe cineva.noi respectam crestini si religia lor.dar totusi si noi cerem sa fim citusi de putin respectatii. iar ce ati scris ultima oara va respect si mai mult ca totusi mai exista oameni cu bunul simt si frica de ALLAH -DUMNEZEU
Asa este,postarea ei este foarte frumoasa si merita tot respectul nostru.Daca toti am fi asa,lumea ar fi mult mai frumoasa:)
  #324  
Vechi 23.12.2009, 21:08:44
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

da ce suntem, doamna atotstiutoare? deocamdata esti un forumul unui site crestin-ortodox!!! sotul tau unde este ? plecat cu afaceri?????

mda, musulman care ureaza hirstos a inviat??????????????????? ala nu e musulman !!! ca si multi altii , care traiesc in romania si alte tari arabe si au sf cruce la gat..'ca-i protejeaza ' ...


tu habar n-ai coranul, si daca stam fata in fata cu un imam, iti arat ca stiu mai multe despre religia ta decat crezi tu ca stii !!

ceea ce tu insinuezi e HARAM !!!!


apropos de copii, la 6 ani sa fi avut copil, intram in cartea recordurilor !!!!


inainte de a scoate un cuvint gandeste de 10 ori, tu te auzi ce ineptii scoti pe gura?


cat despre laialy ar tb sa inveti sa fi mai blanda ca ea, si sa nu mai judeci, si mai ales sa-mi spui tu cine crezi ca is eu.....ar fi de apreciat , daca ai avea bunul simtz sa recunosti toate citatele din coran scrise aici pe forum!!


Citat:
În prealabil postat de rozerin Vezi mesajul
mirabela si traditii noi musulmani nu va deranjam!!nu va impunem sa treceti la islam !!! Tu mirabela o intrebi pe laialy ce cauta pe acest forum ?aici sint subiecte legate de islam si trebuie sa va dam cit putem explicatii cit putem.dar parerea mea mirabela si traditii nu sint nici ordodox cauta numai sa arunce cu pietre si in tabara ortodoxa cit si cea musulmana!cred mai degraba ca sinteti alte religii.cit despre aceasta doamna elizabet se vede caci este o doamna care respecta si alti oameni din alte religii ,
  #325  
Vechi 23.12.2009, 21:14:52
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laialy Vezi mesajul
"Fiecare padure are si uscaturile ei" in tarile islamice si oriunde...si nu peste tot situatia femeilor este tocmai buna dar asta nu tine de religie,ci de lipsa de cultura a unora.
Da, este vorba de o intreaga societate, dar in mod normal, familia de origine dar si barbatul are obligatia de a avea grija de femeie, nu? Cu tot ce inseamna acest lucru - educatie...etc
O femeie musulmana care a divortat se poate recasatori? In ce conditii? Conteaza daca a divortat ea sau daca a fost repudiata de sot?
  #326  
Vechi 23.12.2009, 21:32:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laialy Vezi mesajul
Nu ar trebui sa fim inversunati impotriva nimanui Mirabela.De ce ne-ar fi frica de dialog?Ca pana la urma..eu tot musulmana o sa fiu si Elizabeta tot crestina ramane,fiecare crede in ce vrea.Cand o persoana da dovada de toleranta,da dovada si de inteligenta si de iubire fata de Dumnezeu in acelasi timp.

Nu iti place islamul,iudaismul sau oricare religie..foarte bine..nu se termina lumea daca nu avem cu toti aceeasi religie.Cand ajungem in fata lui Dumnezeu..el e cel care ne va judeca.

Am fost crestina dar crezi ca imi pierd timpul criticand crestinismul?De ce as face-o cand religia mea ma invata sa ma port frumos cu cei de alte religii?
Exact , El le va judeca pe toate ! Imi place atitudinea ta si mai ales ca nu ai intrat pe tot forumul , ci ai respectat topicul rezervat celor de alta credinta . Sa fiti binecuvantati orcine a-ti fi si sa va bucurati alaturi de noi de Nastera Domnului Nostru Iisus Hristos ! Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #327  
Vechi 23.12.2009, 21:37:51
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Smile

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Da, este vorba de o intreaga societate, dar in mod normal, familia de origine dar si barbatul are obligatia de a avea grija de femeie, nu? Cu tot ce inseamna acest lucru - educatie...etc
O femeie musulmana care a divortat se poate recasatori? In ce conditii? Conteaza daca a divortat ea sau daca a fost repudiata de sot?
Barbatul este responsabil cu absoulut totul dupa casatorie...inclusiv de educatia ei daca ea isi doreste sa mearga mai departe.

Da,o femeie divortata se poate casatori dupa ce trec 3 menstruatii..nu conteaza cine a initiat divortul..daca exista un sot pt ea..se poate casatori fara probleme
  #328  
Vechi 23.12.2009, 21:40:40
rozerin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
da ce suntem, doamna atotstiutoare? deocamdata esti un forumul unui site crestin-ortodox!!! sotul tau unde este ? plecat cu afaceri?????

mda, musulman care ureaza hirstos a inviat??????????????????? ala nu e musulman !!! ca si multi altii , care traiesc in romania si alte tari arabe si au sf cruce la gat..'ca-i protejeaza ' ...


tu habar n-ai coranul, si daca stam fata in fata cu un imam, iti arat ca stiu mai multe despre religia ta decat crezi tu ca stii !!

ceea ce tu insinuezi e HARAM !!!!


apropos de copii, la 6 ani sa fi avut copil, intram in cartea recordurilor !!!!


inainte de a scoate un cuvint gandeste de 10 ori, tu te auzi ce ineptii scoti pe gura?


cat despre laialy ar tb sa inveti sa fi mai blanda ca ea, si sa nu mai judeci, si mai ales sa-mi spui tu cine crezi ca is eu.....ar fi de apreciat , daca ai avea bunul simtz sa recunosti toate citatele din coran scrise aici pe forum!!
imi pare rau dar cred ca faci mare confunzie!eu sint nascuta musulmana si sotul meu ,iar sotul meu linga mine si chiar a ramas socat .si el are prieteni ortodoxi care ii respecta si chiar mia spus poate faci parte din alta secta caci nu prea pari a fii ortodoxa,si daca esti asa desteapta ai observa ca in coran nu scrie ca trebuie sa va silim sa treceti la islam,apropo daca asa spui ca noi obligam crestini sa treaca la islam dece cel mai mare preot al ortodoxilor nu a trecut la islam ,ma refer la biserica din constantinopol -turcia,in africa in ultimul timp au inceput sa treca la islam dece nu sint toti?in europa sint foarte multi musulmani dece nu forteaza sa se treaca la islam ?noi nu fortam pe nimeni sa treaca la islam !dar cine intra in islam este bine venit!!
  #329  
Vechi 23.12.2009, 21:40:45
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Exact , El le va judeca pe toate ! Imi place atitudinea ta si mai ales ca nu ai intrat pe tot forumul , ci ai respectat topicul rezervat celor de alta credinta . Sa fiti binecuvantati orcine a-ti fi si sa va bucurati alaturi de noi de Nastera Domnului Nostru Iisus Hristos ! Doamne ajuta !
Multumesc mult..nu am intrat pe tot forumul pentru ca intentia mea nu este sa arunc cu noroi in dumneavoastra nici sa convertesc pe nimeni.Am si eu familie crestine,maine eu si sotul meu o sa ii sunam sa le facem urari de sarbatori..Dumnezeu sa va ajute si pe dumneavoastra,sa aveti sarbatori fericite,multa sanatate si sa aveti parte de toate cele bune!
  #330  
Vechi 23.12.2009, 21:43:01
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
da ce suntem, doamna atotstiutoare? deocamdata esti un forumul unui site crestin-ortodox!!! sotul tau unde este ? plecat cu afaceri?????

mda, musulman care ureaza hirstos a inviat??????????????????? ala nu e musulman !!! ca si multi altii , care traiesc in romania si alte tari arabe si au sf cruce la gat..'ca-i protejeaza ' ...


tu habar n-ai coranul, si daca stam fata in fata cu un imam, iti arat ca stiu mai multe despre religia ta decat crezi tu ca stii !!

ceea ce tu insinuezi e HARAM !!!!


apropos de copii, la 6 ani sa fi avut copil, intram in cartea recordurilor !!!!


inainte de a scoate un cuvint gandeste de 10 ori, tu te auzi ce ineptii scoti pe gura?


cat despre laialy ar tb sa inveti sa fi mai blanda ca ea, si sa nu mai judeci, si mai ales sa-mi spui tu cine crezi ca is eu.....ar fi de apreciat , daca ai avea bunul simtz sa recunosti toate citatele din coran scrise aici pe forum!!

Asta inseamna ca cine nu e cu noi este impotriva noastra sau ce?Draga mea,asa e viata,nu toti gandim la fel.Ce inseamna "musulmanca adevarata"?Si eu si musulmancele acelea din statele islamice avem aceeasi religie si aceeasi carte sfanta asa ca nimeni nu e mai presus.Sa te intreb si eu ceva...daca cineva se converteste la crestinism..va putea persoana aceea sa fie o"crestina adevarata"?

Si hai sa zicem ca sunt femei care vor aur,mai guralive cum zici tu etc..care-i legatura cu religia?

Si nu te obliga nimeni sa discuti cu mine dar macar sa ne respectam si sa ne acceptam pt ca atitudinea ta nu este deloc frumoasa

Si de unde stii tu cat cunoaste Rozerin Coranul?Hai sa nu facem afirmatii pe care nu le putem sustine.

Si apropo..forumul acesta crestin-ortodox are o sectiune dedicata religiei noastre

Sa ai o noapte frumoasa!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunele relatii crestini-musulmani exemplificate! mihailt Generalitati 5 09.09.2009 08:59:24
Despre relatii bobby Nunta 15 21.03.2008 12:55:49
Relatii posibile pe net? viviana Generalitati 13 11.01.2008 10:17:39
relatiile crestini-musulmani loredana Religia Islamica 175 23.05.2007 01:39:19