Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #341  
Vechi 23.12.2009, 23:31:22
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Dragele mele doamne, Laialy si Rozerin, sper sa ne ajute pe toti bunul Dumnezeu sa trecem cu bine peste toate problemele - de sanatate si de orice alta natura. Eu o sa ma rog pentru voi, asa cum pot si stiu.....Restul? - depinde de El. Romanul are o vorba: "Omul propune, Dumnezeu dispune!"...
  #342  
Vechi 24.12.2009, 11:50:34
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Question Vreau sa stiu

Buna ziua,lucrez in Spania si intamplator am intanlit un profesor de religie musulmana,din Maroc.Acest om mi-a spus ca in Coran,Mahoma spune ca singura cale de a ne mantui sufletul este sa-i urmam pe crestini,e adevarat?Am citit multe Biblii insa Coranul nu, pentru ca nu am avut posibilitatea sa-l cumpar in limba romana,deci nu cunosc nimic despre el.
  #343  
Vechi 24.12.2009, 12:45:40
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Buna ziua,lucrez in Spania si intamplator am intanlit un profesor de religie musulmana,din Maroc.Acest om mi-a spus ca in Coran,Mahoma spune ca singura cale de a ne mantui sufletul este sa-i urmam pe crestini,e adevarat?Am citit multe Biblii insa Coranul nu, pentru ca nu am avut posibilitatea sa-l cumpar in limba romana,deci nu cunosc nimic despre el.
Buna ziua..noi ca musulmani credem in cartile sfinte relevate inaintea profetului Mohammed dar consideram ca au existat anumite schimbari in acestea.
Se zice ca nu esti un adevarat musulman daca nu crezi in cartile relevate inainte si profetii veniti inaintea profetului islamului.
Quranul nu se cumpara..ci se poate lua gratis de la moschee:)

Sunt foarte grabita asa ca sper ca m-am facut inteleasa;
  #344  
Vechi 24.12.2009, 12:46:12
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Smile politiste in Irak

http://libertatea.ro/stire/asa-arata...ak-269798.html
  #345  
Vechi 24.12.2009, 13:04:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laialy Vezi mesajul
Da, intradevar in Irak e nevoie de ordine dupa atata si atata haos !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #346  
Vechi 24.12.2009, 13:08:09
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit pentru laialy

Multumesc,cand o sa vin acasa o sa merg la o moschee.Un an bun!
  #347  
Vechi 24.12.2009, 13:49:25
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Multumesc,cand o sa vin acasa o sa merg la o moschee.Un an bun!
Un an bun si dumneavoastra.Daca nu ajungeti acasa curand si totusi vreti quranul,va dau un link..puteti posta acolo spunand ca va doriti sa aveti un quran..si probabil se va gasi cineva de la moschee care sa citeasca postarea si sa vi-l trimita..stiu ca l-au mai primit romani care locuiesc peste hotare.

http://www.islamulazi.ro/forum/
  #348  
Vechi 29.12.2009, 12:16:51
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

imi permiteti sa intervin in aceasta sectiune...si mentionez ca am citit cam in graba toate postarile pe acest thread
si tot in graba incerc sa fac cateva observatii
discutia dintre laialy si elizabeta e similara catorva situatii reale
in dobragea noastra crestinii isi fac cruce cand trec pe langa o moschee
musulmani din siria la grele incercari ale vietii lor merg in biserici ortodoxe si se roaga Fecioarei Maria
sau musulmani din Egipt(in special din Sinai) merg la preoti cu har ,si viziteaza biserici in care pe fresca (nu icoana,ca sa nu lase loc de interpretari)din ochii Maicii Domnului curg lacrimi de sange
as vrea sa spun ceva si despre Liban ,dar din pacate musulmanii au ajuns acolo sa fie un pic suparati pe crestini ...
iar despre musulmanii din palestina,care nu numai ca nu neaga minunile care se petrec acolo (Lumina Sfanta,norul din Tabor,apele Iordanului...) mai si lupta pentru pastrarea lor...dupa formarea statului Israel ,o manastire nu a reusit sa fie cucerita timp de 20 fiind aparata si de musulmanii din Palestina
acum mentionez ca nu sunt blonda cu ochii albastri iar despre cunoasterea lumii islamice din interiorul ei ...un sigur lucru stiu cert...ca femeile se roaga

acum imi permiteti sa pun o singura intrebare musulmanilor de pe forum
atata timp cat coranul recunoaste cartile vechiului testament...paranteza.un musulman invata din clasele primare toata istoria vechiului testament...si da clasa unui elev crestin
si recunoaste si Psaltirea,
UNDE IN CARTILE VECHIULUI TESTAMENT SE PROROCESTE DESPRE VENIREA PROFETULUI MOHAMED?
atat
  #349  
Vechi 29.12.2009, 16:59:51
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

adica trebuia intreb ca o tzaranca
daca musulmanii vorbesc mereu de profeti,profeti
Unde in Vechiul Tstament,se PROFETESTE despre profetul Mohamed ?
  #350  
Vechi 29.12.2009, 18:51:32
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
imi permiteti sa intervin in aceasta sectiune...si mentionez ca am citit cam in graba toate postarile pe acest thread
si tot in graba incerc sa fac cateva observatii
discutia dintre laialy si elizabeta e similara catorva situatii reale
in dobragea noastra crestinii isi fac cruce cand trec pe langa o moschee
musulmani din siria la grele incercari ale vietii lor merg in biserici ortodoxe si se roaga Fecioarei Maria
sau musulmani din Egipt(in special din Sinai) merg la preoti cu har ,si viziteaza biserici in care pe fresca (nu icoana,ca sa nu lase loc de interpretari)din ochii Maicii Domnului curg lacrimi de sange
as vrea sa spun ceva si despre Liban ,dar din pacate musulmanii au ajuns acolo sa fie un pic suparati pe crestini ...
iar despre musulmanii din palestina,care nu numai ca nu neaga minunile care se petrec acolo (Lumina Sfanta,norul din Tabor,apele Iordanului...) mai si lupta pentru pastrarea lor...dupa formarea statului Israel ,o manastire nu a reusit sa fie cucerita timp de 20 fiind aparata si de musulmanii din Palestina
acum mentionez ca nu sunt blonda cu ochii albastri iar despre cunoasterea lumii islamice din interiorul ei ...un sigur lucru stiu cert...ca femeile se roaga

acum imi permiteti sa pun o singura intrebare musulmanilor de pe forum
atata timp cat coranul recunoaste cartile vechiului testament...paranteza.un musulman invata din clasele primare toata istoria vechiului testament...si da clasa unui elev crestin
si recunoaste si Psaltirea,
UNDE IN CARTILE VECHIULUI TESTAMENT SE PROROCESTE DESPRE VENIREA PROFETULUI MOHAMED?
atat
Hmm..nu stiam ca sunt musulmani care se roaga fecioarei Maria si as vrea sa iti spun numai ca acest lucru nu este islamic deoarece noi nu avem voie sa ne rugam decat la Dumnezeu.Noi nu avem voie sa ne rugam nici macar profetului Mohammed.

E adevarat ce ai spus tu..ca sunt musulmani care viziteaza biserici si nu vad nimic rau in asta.Pana la urma,fie ca se cheama biserica,fie ca se cheama moschee sau sinagoga,in aceste locuri oamenii il slavesc pe Dumnezeu.

Musulmanii care nu ii accepta si nu ii respecta pe crestini..nu sunt musulmani iar cum am mai spus..in islam trebuie sa credem si in cartile sfinte relevate inaintea Coranului.

Off..in Palestina din pacate situatia este foarte grea si pt crestini si pt musulmani in aceeasi masura...Sa dea Dumnezeu ca ei sa isi gaseasca linistea.O sa iti dau 2 video-uri care arata situatia oamenilor de acolo:

http://www.youtube.com/watch?v=tfj_G...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=GjRQh...eature=related

In legatura cu intrebarea ta..iti dau o carte care abordeaza subiectul atins de tine..nu este foarte lunga dar probabil o sa gasesti raspunsul acolo:)

http://islamulazi.ro/colectia/pdf/Mu...n%20Biblie.pdf

Toate cele bune!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunele relatii crestini-musulmani exemplificate! mihailt Generalitati 5 09.09.2009 08:59:24
Despre relatii bobby Nunta 15 21.03.2008 12:55:49
Relatii posibile pe net? viviana Generalitati 13 11.01.2008 10:17:39
relatiile crestini-musulmani loredana Religia Islamica 175 23.05.2007 01:39:19