Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 30.10.2007, 11:28:32
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

dar despre miresele care in prop.de 80%apar despuiate cu decolteuri pana la buric in fata preotului ce parere aveti..e scuzabila vestimentatia lor avand in vedere ca e o zi altfel decat toate celelalte?Mie mi se pare de prost gust cand se intampla asa taina mare sa para mirese transparente cu sanii goi in fata preotului si sa-i tulbure pe toti incepand cu nuntasii,cintinuand cu cantaretii bis.&co.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 30.10.2007, 14:31:12
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
e scuzabila vestimentatia lor avand in vedere ca e o zi altfel decat toate celelalte?
Pai sa zicem ca e scuzabila in aceeasi masura in care ar fi scuzabila aparitia mirelui intr-un "maieu cu muschi" care sa ii demonstreze masculinitatea (ca de obicei femeile justifica decolteurile prin faptul ca vor sa fie feminine).
Reply With Quote
  #63  
Vechi 30.10.2007, 19:16:29
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:thumbsup: nu cred ca masculinitatea sta in muschi, la fel cum nici feminitatea nu sta in decolteuri.

oricum, nu cred ca e bine sa generalizam si sa criticam miresele "just because", cine stie din ce motive apar ele in asemenea rochii... poate n-au gasit altceva! o sa radeti, dar cumnatei mele chiar i s-a intamplat asta, nu avea rochie de nunta si ptr ca era urgent s-a dus si si-a cumparat o rochie de seara alba, de gata, cei drept cam decoltata (mai ales ca ea nu e f. inalta si proportiile variaza functie de inaltime) asa ca toata slujba a stat cu buchetul la piept, ca sa evite privirile mai mult sau mai putin curioase.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 03.11.2007, 16:02:59
kvlr kvlr is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.09.2007
Mesaje: 78
Implicit

mai da ce tare sunt luate in vizor saracele mirese!ideea ca nu au gasit altceva de imbracat sare din schema din prima...cel putin la noi in tara unde magazinele de rochii pentru mirese au o oferta foarte variata si prospera la fel ca cele de pompe funebre:D poate cuvantul de ordine ar trebui sa fi simplu :"buna-cuviinta"... daca am avea mai multa frica de Dumnezeu si rusine fata de oamneni ne am ingriji mai mult de modul cum aparem in public si mai ales la biserica...dar cum asta lipseste oamenilor..normal ca avem patrte de exepmle ca cele de mai sus...am fost la numeroase nunti si la unele iti era jena tie de tinunata inedcenta a miresei asa cum la altele iti era mai mare dragul sa o privesti... Dumnezeu sa ne lumineze!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 04.11.2007, 13:42:14
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

..nu a fost prea elegant din partea mea sa le critic pe "sarmanele"mirese,de multe ori am stat in curtea Bisericii cu copiii, unde am putut privi nuntasii si miresele care urmau sa intre in Biserica.Eu nu cred ca nu exista modele frumoase, de bun simt in oras,cel putin in Bucuresti..toate rochiile pe care le-am vazut erau sfasiate,jumulite,pline ,incarcate ostentativ cu tot felul de paiete,broderii...cele care nu erau cu spqatele dezgolit erau cu bustul pe afara,cele care erau acoperite in partea de sus erau transparente sau dezgolite jos,puse la un loc din toate acele rochii faceai una buna:D.Nu ma pot abtine sa nu constat.Opulenta si prostul gust alaturi de lipsa bunului simt,a rusinii..iata ce caracterizeaza nuntile romanilor.Cat despre sarmanii porumbei tinuti captivi pentru poza de final,tiganii care canta in curtea Bisericii la acordeon..no comment.De ce oamenii se slutesc singuri?chiar nu ne putem da seama ca lucrurile simple sunt cele mai frumoase?de ce atatea artificii?atatea frizuri,coafuri caraghioase la nunti si botezuri cocuri in forma de cozonac,de rachete,banane ,sarmalute si frizuri uleioase..plus rujuri si unghii sangerii ochii incarcati ca Charlie Chaplin,ochi de clovn,si nelipsitul sclipici pus cu sprayul din cap pana in picioare?Stau si eu si ma minunez singura...de ce atata spoiala?
Reply With Quote
  #66  
Vechi 04.11.2007, 15:30:59
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Nunta e nunta doar nu ar fi frumos sa vedem mireasa intr-un sac nu?(desi daca e frumoasa si dintr-un sac va atrage atentia-asta aviz celor care sustin ca femeia trebuie sa se imbrace in fuste lungi si baticuri ca sa nu atraga atentia...daca e frumoasa o atrage oricum).
Una este despuiala, kitch-ul si alta eleganta.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 13.11.2007, 22:02:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Nunta e nunta doar nu ar fi frumos sa vedem mireasa intr-un sac nu?(desi daca e frumoasa si dintr-un sac va atrage atentia-asta aviz celor care sustin ca femeia trebuie sa se imbrace in fuste lungi si baticuri ca sa nu atraga atentia...daca e frumoasa o atrage oricum).
Una este despuiala, kitch-ul si alta eleganta.
Rochia traditionala de mireasa, nu-i cu nimic mai prejos nici macar acum la inceput de secol xx1.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tinuta barbatului in biserica Hartford Tinuta in Biserica 52 03.03.2023 18:30:18
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 15:47:33
tinuta in biserici marlene Tinuta in Biserica 203 21.04.2012 11:14:21
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
Spovedania trebuie tinuta costel Pocainta 10 29.01.2010 15:08:28