Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.08.2010, 11:19:05
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Convorbiri, și chiar sfătuire cu un preot catolic este oricând bine venită. Dar nu și spovadă. A te spovedi prin intermediul unui preot de altă credință, atâta timp cât sunteți ortodoxă, înseamnă relativism confesional (afară de situații de urgență, Doamne ferește). În toate cazurile de relativism confesional pe care le cunosc, s-a ajuns mai întâi la relativism dogmatic, iar de aici la relativism moral.

Altfel spus, în clipa în care cineva ajunge să creadă că a fi ortodox sau catolic e totuna, pasul următor este să spună că toate credințele sunt tot aia. De la "adevărul și falsul sunt tot aia" se ajunge foarte rapid la "binele și răul sunt tot aia", deoarece dogmatica este baza moralei, așa cum fundația este baza casei. Relativismul este un drum mai mult decât periculos pentru suflet și este principalul fel în care amăgitorul caută să rătăcească oamenii zilelor noastre.

Iată, am multă bucurie să vorbesc cu frați și chiar preoți ortodocși înaintați în credință și astfel de lucruri cred că sunt foarte de folos sufletului. Dar nu m-aș mai spovedi unui preot ortodox sau monofizit decât dacă aș ști că mâine mor și nu are nici cine să îmi dea dezlegare, nici cine să îmi ofere Sfântul Trup și Sânge.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 07.08.2010 at 11:26:34.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.08.2010, 16:10:58
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Trebuie sa te pregatesti de spovedanie. In liniste, le pui pe hartie, de la cea mai frageda varsta, sa omiti cat mai putine...Gasesti pe net un indrumar de spovedanie: http://biserica.org/Publicatii/1995/NoIV/05_index.html
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/ind...-de-spovedanie

Cum spuneau si cei dinaintea mea.Te-ai botezat ortodox, te duci la un preot ortodox...
Ti-au spus si cum sa te rogi, dar sa nu uiti sa aprinzi macar o lumanare daca n-ai candela.

Last edited by IonelS; 07.08.2010 at 16:16:24.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.09.2010, 21:27:17
ionutt ionutt is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.07.2010
Mesaje: 34
Implicit

citeste acatistul Sfantului Nectarie, el te indruma spre duhovnicul potrivit
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum se citesc acatistele? anisoara Generalitati 1 14.07.2012 16:59:40
Nu citesc tabloide costel Generalitati 20 19.06.2012 15:41:43
Exista slujbe in care se citesc rugaciuni, acatiste pt. Sf. Fecioara? sophia Biserica Ortodoxa Romana 7 09.11.2009 17:59:33
Ce psalmuri sa citesc ? andamiki Umanitare 3 14.02.2008 17:58:01