Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 22.07.2011, 19:28:58
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valer.cosma Vezi mesajul
citeam pe Octavian Paler, si cineva mi-a reprosat :tu nustii sa citesti si altceva?, si m-am gandit ca orice ai citi, exista in jurul tau oameni care iti reproseaza ca nu ai ales bine cartea pe care o citesti. Spunea Noica odataca omului ii sunt suficiente lecturi din Biblie si din Sfintii Parinti,si cred aceasta, dar daca vrem sa cunoastem si ce gandesc altii, ce rau poate fi in aceasta?
care ... Noica?
Reply With Quote
  #72  
Vechi 22.07.2011, 19:34:29
valer.cosma valer.cosma is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Mesaje: 59
Implicit pt.glykys

in vacanta se citesc carti care te relaxeaza , ca de exemplu:Stieg Larsson,"castelul din nori s-a sfaramat" si urmatoarele doua volume din colectia Milenium 3,
Reply With Quote
  #73  
Vechi 22.07.2011, 19:35:50
valer.cosma valer.cosma is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Mesaje: 59
Implicit

Constantin Noica
Reply With Quote
  #74  
Vechi 23.07.2011, 21:06:27
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Recitecs o carte de Agatha Christie, The secret of Chimneys.

Sunt o mare amatoare a cartilor de Agatha Christie. Cred ca le-am citit pe toate si unele le-am recit.

Poate unii or sa se mire, dar eu vad un aspect metafizic in cartile politiste de acest gen (adica, unde ti se prezinta un numar relativ mic de persoane si fapte si se cauta criminalul; nu violenta este pusa in prim plan, ci enigma si aspectul psihologic si uman). De ce? pentru ca si in lume, realitatea este adesea altfel decat pare si adevarul trebuie cautat ci luciditate, fara a da la o parte nici un amanunt care ar putea parea banal. Pentru ca si in viata, 'primii vor fi ultimii', cei care par nevinovati sunt poate 'criminali' si invers.
(Nu degeaba Chesterton, unul din autorii mei preferati, a scris cateva carti 'politiste' in care detectivul este un preot catolic, fr. Brown.)

Si imi place si atmosfera englezeasca din cartile astea, ca si din cele ale lui Wodehouse, un autor comic care a creat personajul Jeeves, un butler mai inteligent decat stapanul lui, un tanar cam zevzec dar bun la inima.
Cum spunea Steinhardt, este ceva din rai acolo. Ca la Dickens... (vorba tot a lui Chesteron, de fapt)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #75  
Vechi 25.07.2011, 03:26:40
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dupa un sir de lecturi din Graham Greene mi-a picat in mana "Puterea si gloria".
Doar Panait Istrati m-a mai impresionat atat de mult, candva, in adolescenta (cu Jurnalul unui scriitor, apoi Mos Anghel, Nerantzula etc.).
O carte crunta. Nici un sirop, nici un strop. Amatorii de iluzii pe tema vietuirii crestine vor fi desigur dezamagiti. Am fost si eu un pic, imi dau seama, dar acum cred ca e unul din cele mai bune romane pe care le-am citit in ultimii ani.
Pesemne lui G.G. nu-i placeau deloc caldiceii.
Va place Graham Greene? Eu as face un club de fani...
Reply With Quote
  #76  
Vechi 25.07.2011, 08:49:07
planoristul's Avatar
planoristul planoristul is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.09.2009
Mesaje: 37
Post

Forma iubirii,Viata secreta a apei,Adevarata putere a apei,Miracolul apei toate de Masaru Emoto.Le-am inceput pe toate ....sper sa le si termin.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 27.07.2011, 13:33:12
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cheile imparatiei

O carte pe care o recitesc cu mare placere de fiecare data. Scrisa de A. J. Cronin.
Pare simpluta, in aparenta, datorita maiestriei autorului de a avea scrierea usoara si cursiva, in realitate extrem de profunda.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 27.07.2011, 16:02:41
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cararera Imparatiei - Parintele Arsenie Boca
Tinerii, Familia si copiii crescuti in lanturi - Parintele Arsenie Boca (recomandabila celor casatoriti dar si tinerilor necasatoriti)
Ridicara casatoriei la rang de taina - Parintele Arsenie Boca (recomandabila celor casatoriti)
Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie
Parintele Paisie mi-a spus - ed. "Evanghelismos" Buc. 2006 (foarte placuta, pilde din viata parintelui - de mare ajutor)
Reply With Quote
  #79  
Vechi 28.07.2011, 22:55:20
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Cool sf

momentan citesc a thousand sons de Graham Mcneill.nu oi fii eu acum in rand cu lumea aici,citind carti teologice,desi imi face cu ochiul o carte de Petre Tutea din biblioteca,dar imi place universul warhammer 40000 si chapterul(de fapt legiunea,dar nu va plictisesc cu detalii sf) e interesant si cu un destin tragic la urma.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 29.07.2011, 09:16:38
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citesc cu plăcere A DOUA NAȘTERE-Iubire înțelepciune adevăr de Omraam Mikhael Aivanov
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ati citit... timeea89 Generalitati 11 23.01.2015 11:36:59
Ne-a citit la morti! bitaionela Vrajitoria 21 20.06.2011 21:24:41
Merită citit ! cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 20 26.04.2010 10:07:36
Ce carti de misiologie-sectologie ati citit? Mirean Secte si culte 22 14.04.2009 12:56:42
Daca a citit cineva truthtostone Generalitati 0 22.11.2008 13:23:27