Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.02.2010, 21:02:33
5s5t6e7f8 5s5t6e7f8 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2009
Locație: galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit Vremea impacarii.

Am spus persoanei care m-a ranit cumplit ca o iert,i-am spus Domnului ca o iert, am ajuns sa-i inteleg neputinta,dar,tot trista si innegurata sint.Nu reusesc sa ma eliberez cu adevarat si o cansider o tema pe care Domnul mi-a dat-o de rezolvat.Nu vreau sa abandonez lupta cu mine dar mi-e teama de cit voi reusi in viitor in aceasta lupta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.02.2010, 22:12:20
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de 5s5t6e7f8 Vezi mesajul
Am spus persoanei care m-a ranit cumplit ca o iert,i-am spus Domnului ca o iert, am ajuns sa-i inteleg neputinta,dar,tot trista si innegurata sint.Nu reusesc sa ma eliberez cu adevarat si o cansider o tema pe care Domnul mi-a dat-o de rezolvat.Nu vreau sa abandonez lupta cu mine dar mi-e teama de cit voi reusi in viitor in aceasta lupta.
Sa te rogi asa: "Doamne, iarta-mi pacatele mele, asa cum le iert si eu acestei persoane care m-a ranit atat de mult". Sa-L luam exemplu pe Mantuitorul. Cata batjocura n-a suferit El, si i-a iertat pe toti, si mai mult decat atat, i-a iubit. Vorbeste si cu parintele tau duhovnic. Dumnezeu sa te ajute sa scapi de aceasta cumplita stare de a nu ierta pe altii.
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.03.2010, 00:17:07
5s5t6e7f8 5s5t6e7f8 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2009
Locație: galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

Am vorbit cu parintele duhovnic si mi-a lasat posibilitatea de a alege cum sa procedez. Apoi m-a sfatuit sa merg la un mare duhovnic ,ceea ce am si facut. Aici am primit deplina dezlegare din pct. de vedere bisericesc si duhovnicescsa ma eliberez din viata ce o suport. Am mai cerut sfatul Macii Siluana de unde eu cred ca nu mi-a raspuns maica personal ci alte maici care o ajuta si am fost sfatuita sa ma eliberez in acest fel putind sa-mi traiesc viata conform dorintelor mele,iar persoana respectiva in acest fel se va mintui mai usor.Dar cum ramine cu "iubirea de aproapele" si de asemeni cu "purtati-va sarcinile unii altora"in conditiile in care persoana este si bolnava fizic.Ce o sa-i raspund eu Domnului? Dar tot trista sint.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.03.2010, 00:52:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 5s5t6e7f8 Vezi mesajul
Am spus persoanei care m-a ranit cumplit ca o iert,i-am spus Domnului ca o iert, am ajuns sa-i inteleg neputinta,dar,tot trista si innegurata sint.Nu reusesc sa ma eliberez cu adevarat si o cansider o tema pe care Domnul mi-a dat-o de rezolvat.Nu vreau sa abandonez lupta cu mine dar mi-e teama de cit voi reusi in viitor in aceasta lupta.
Pai ce te mai apasa? Mai ai inca resentimente?
Respectivul si-a cerut iertare? Sau l-ai iertat din oficiu si de fapt nu a inteles ca a gresit?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rămas bun! Sa ne vedem la Poarta Raiului! geo.nektarios Stiri, actualitati, anunturi 32 13.01.2013 18:59:29
Inchisa in intuneric ilinca_m Generalitati 22 03.04.2012 16:43:24
Moastele SF.Gheorghe aduse definitiv in Romania carmina Moaste 0 09.12.2010 08:51:54
sa ne vedem la poarta raiului! lore86 Generalitati 11 31.08.2010 21:29:54
Poarta de Aur patinina34 Despre Sfanta Scriptura 17 03.05.2009 01:20:27