Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 02.03.2007, 20:34:37
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
mathly24,
Deoarece sunteti impreuna de 4 ani si dormitzi impreuna si va iubitizi atunci continuatzi viata de acum, exact asha cum este in prezent, pana la anu si indraznitzi sa facetzi nunta asha cum v-atzi propus.
In pacatul desfranarii (a inshelarii nevestei/ pietenei) este trist daca se cade si pentru asta merita sa incerci sa te indreptzi, mai ales daca te si apasa, pana nu va fi prea tarziu.
Ovidiu, legat de raspunsul tau dat lui Mathly24...cred ca e o gluma putin deplasata gandind ca e plasata pe un forum ortodox si ca mai ne credem si dornici de mantuire. Nu te supara, dar cam asa vad.

Ovidiu, asta inseamna pentru tine desfranare? Inselarea nevestei sau a prietenei?! Hai sa vedem ce inteleg ceilalti forumisti despre desfranare.

Elena
Reply With Quote
  #52  
Vechi 02.03.2007, 21:46:44
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rld_mario
Ps:chiar daca uni preoti pun cununile la toata lumea cei incununati de Dumnezeu sunt tot doar cei CURATI!



ce spui, colega?! ia mai detaliaza un pic...
Reply With Quote
  #53  
Vechi 02.03.2007, 21:54:38
andrei.ierom andrei.ierom is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.02.2007
Mesaje: 42
Implicit

Problema e atat de adanca si de complexa incat cu greu am dezlega-o satisfacator pe un forum. Este limpede ca orice relatie trupeasca in afara nuntii este o boala dezastruoasa. Gravitatea desfranarii nu e doar de ordin moral. Asta nici n-ar fi mare lucru. E un dezastru la nivel fiintial!
Falsificarea relatiei cu trupul aproapelui conduce la o falsificare a relatiei cu Trupul lui Hristos: Biserica si Euharistia. Si invers. Daca astazi s-a ajuns la un pan-sexualism, poate fi si din cauza ca am pierdut Trupul lui Hristos. Si nu cred ca poate fi vorba de o intoarcere la curatie (gr.sophrosini = intreaga intelepciune) fara o alipire de Trupul lui Hristos, in duh si in adevar.
Asadar, fidelitatea trebuie sa fie mai intai fata de Dumnezeu. Iar "Dumnezeu dragoste este" (1 Ioan 4.8 si 4.16).
Reply With Quote
  #54  
Vechi 02.03.2007, 22:54:01
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei.ierom
Gravitatea desfranarii nu e doar de ordin moral. Asta nici n-ar fi mare lucru. E un dezastru la nivel fiintial!
Falsificarea relatiei cu trupul aproapelui conduce la o falsificare a relatiei cu Trupul lui Hristos: Biserica si Euharistia. Si invers. Daca astazi s-a ajuns la un pan-sexualism, poate fi si din cauza ca am pierdut Trupul lui Hristos. Si nu cred ca poate fi vorba de o intoarcere la curatie (gr.sophrosini = intreaga intelepciune) fara o alipire de Trupul lui Hristos, in duh si in adevar.
Intr-adevar, foarte frumos exprimat. Multi tineri (si nu numai tineri) nu cunosc bucuria de a fi in Biserica cea vie si de a trai prin Euharistie. Si multi merg astfel sa se spovedeasca si sa se impartasasca numai in posturi. Daca omul ar trai pentru vesnicie, atunci ar avea o viziune eshatologica asupra situatiei si s-ar pregati clipa de clipa pentru a pleca de aici.

Doi tineri dornici de mantuire, care si-ar dori sa se casatoreasca s-ar pregati pana in momentul cununiei pentru a ramane in comuniune cu Hristos, o comuniune in post si rugaciune. Altfel de ce s-ar mai canta "Sfintilor mucenici care bine v-ati nevoit...", daca cei doi ar trai nu in mucenicie pentru o viata curata, ci in namolul pacatelor?! Iar Dumnezeu, in afara de binecuvantarea din Taina Cununiei, le-ar da celor care traiesc in curatenie (sau care macar au avut o intoarcere prin pocainta, cu spovedanie, canon, etc) marele dar al Impartasirii cu Trupul si Sangele Fiului Sau si Mantuitorului nostru. Ce poate fi mai minunat?!

Elena
Reply With Quote
  #55  
Vechi 03.03.2007, 02:51:00
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreea_teo
Asadar cati dintre noi se mai pot numi feciorelnici?
Ai dreptate! Insa exista trepte ale pacatului: cu gandul, cu cuvantul si cu fapta.

Cred ca suntem de acord ca pierderea fecioriei datorata privirii "pofticioase" se poate repara prin pocainta (in sensul ei adevarat de metanoia)... mult mai usor decat pierderea fecioriei fizice... ireparabila (doar!) fizic!

In alta ordine de idei... spunea o data un parinte ca cele mai frumoase carti despre nunta le-au scris monahii. Cred ca Ieromonahul Andrei ne-o dovedeste! Asa inteleg eu, ca in Biserica nunta e o treapta spre unirea intru Hristos a mirilor.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 03.03.2007, 08:33:08
IC IC is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2007
Mesaje: 83
Implicit

Hai ca citesc si nu-mi vine sa cred ce a ajuns casatoria pentru unii.
Toata lumea vorbeste de nepotrivire la pat. Oare chiar numai atat sa insemne casatoria pentru tineri in ziua de azi? Hai, ca si incepe sa-mi fie frica sa ma gandesc la casatorie.
Chiar la inceput de an am primit un mesaj pe email, poate l-ati primit si unii dintre voi cu un tantra chinezesc. Ce mi-a ramas in minte este urmatorul lucru, nu mi-l mai aduc aminte exact, dar e ceva de genul: "Casatoreste-te cu o persoana cu care iti place sa vorbesti, pentru ca in timp placerea trupeasca trece si atunci ce ramane daca nu placerea de a vorbi?"

Reply With Quote
  #57  
Vechi 03.03.2007, 13:05:50
mathly24 mathly24 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2007
Mesaje: 15
Implicit

MULTUMESC PT SFATURI LA TOATA LUMEA!DAR CA SA NU SE INTELEAGA GRESIT NU AM DAT VINA PE PARINTI SAU PE EA.AM EXPUS FAPTUL CA PARINTII EI SI AI MEI, NU SUNT FOARTE CURIOSI DE BISERICA SI DACA AR FI O PIEDICA PT MINE IN CALEA MANTUIRII? SUNT DE ACORD CU CELE SPUSE DE UNII DINTRE MEMBRII CA AM O CREDINTA FOARTE SLABA SI NICI EU NU CRED CA REZIST SA TRAIESC IN CURATIE UN AN SI JUMATATE SI SUNT ATRAS SI DE LUMEA ASTA TRECATOARE.DAR AS VREA SA MA SCHIMB TOTAL SI SA GASESC UN OM CARE SA NE MISTE INIMA ASTA IMPIETRITA LA AMANDOI SI SA APUCAM SI NOI SA INTRAM PE CALEA CEA DREAPTA.VA MULTUMESC INCA O DATA SI DACA VOI CUNOASTETI PE CINEVA CARE SA FACA ASTA PT NOI VA ROG SA-MI SPUNETI.DOAMNE-AJUTA
Reply With Quote
  #58  
Vechi 03.03.2007, 13:38:45
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mathly24
DAR AS VREA SA MA SCHIMB TOTAL SI SA GASESC UN OM CARE SA NE MISTE INIMA ASTA IMPIETRITA LA AMANDOI SI SA APUCAM SI NOI SA INTRAM PE CALEA CEA DREAPTA.
Nu omul misca inima noastra, ci OMUL, adica Hristos Insusi, caci El "n-a venit ca sa piarda sufletele oamenilor, ci ca sa le mantuiasca". Daca sunteti sinceri, rugati-L direct pe Dumnezeu, ceva de genul: "Doamne, Tu vezi caderea noastra, Tu vezi cum am murdarit haina botezului pe care ne-ai dat-o, Tu vezi ca traim o viata in care Tu nu esti primit, Tu vezi indiferenta noastra fata de iubirea si jertfa Ta, dar dorim sa vii langa noi, dorim sa ne arati cum sa ne intoarcem spre Tine, cum sa facem voia Ta care inseamna eliberarea noastra din robia pacatului."

Iar un Preot care v-ar putea indruma veti gasi daca-l veti cauta. Poate dai mai multe detalii legate de locul unde te afli si vor fi forumisti care te pot indruma spre un Preot. Si sa nu uitati ca orice pacat se poate sterge prin pocainta, numai ca din ce pacatul e mai mare, din asta lupta de repunere a omului in normalitatea lui in care harul sa lucreze este mai mare. Dar, "Indrazniti!" spune Mantuitorul.

Ma gandesc ca daca ati lua Biblia si ati citi Evangheliile (ceva mai mult de 100 de pagini), ati intelege mai bine cum Dumnezeu iubeste atat de mult lumea incat pe Fiul Sau L-a dat ca sa se jertfeasca pentru mantuirea noastra, pentru a ne scoate pe noi din pacat. Nimeni nu e fara pacat, nimeni. Unii pacatuiesc cu gandul, altii cu cuvantul, altii cu fapta, dar pentru toti exista cale de intoarcere. Urmati calea spovedaniei, netinand cont ca va e rusine, ca va e teama, ca va nelinisteste ideea...toate astea sunt stari insuflate de cel rau. O carte minunata, care v-ar face sa intelegeti multe este "Spovedania - calea invierii sufletesti" de Arh. Nectarie Antonopoulos.

Domnul sa Se milostiveasca spre voi, asa cum o face cu fiecare dintre noi.

Elena
Reply With Quote
  #59  
Vechi 23.04.2007, 21:37:00
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

Daca ai cazut, te ridici si o iei de la capat cu lupta fara sa deznadajduiesti. Acum as vrea sa spun cateva cuvinte despre feciorie si intelesul ei dat de Mantuitorul. La popoarele pagane fecioria este una singura si anume cea trupeasca. Si la noi pe la sate am citit ca era un obicei cu purtatul cearsafului din noaptea nuntii spre dovedirea fecioriei. Eu nu am vazut asa ceva, doar am auzit. Dar Hristos a spus: Adevarat zic voua: De nu va veti întoarce si nu veti fi precum pruncii, nu veti intra in imparatia cerurilor. Acum oare la ce se referea? Ca a ne intoarce cu anii e clar ca nu se mai poate. Deci nu la ani se refera, evident, ci la starea de "pruncie", adica de nevinovatie a tuturor copiilor. Si ce este aceasta daca nu o curatie a sufletului? Si mai avem pilda celor 10 fecioare, 5 intelepte si 5 nebune. Iata ca se complica lucrurile deja. Din pilda aflam ca cele 5 fecioare nebune nu s-au mantuit. Deci nu fecioria trupului duce neaparat la mantuire. Evident, caci sufletul poate fi incarcat cu multe pacate si patimi si necuratit. Si se intampla si astazi ca cei ce alearga dupa cate o fecioara dupa nunta sa-i ia durerea de cap de la multele neintelegeri, caci alegerea sa fie dupa virtutile bune ale sufletului iar nu dupa fecioria trupului numaidecat.
Deci mathly24, n-am citit toate postarile, poate gresesc, dar ce poate fi mai frumos decat o logodna curata pana la o vreme stabilita, si asa mai mare va fi bucuria amandurora sa va uniti mai tarziu vietile intr-o cununie binecuvantata de Dumnezeu? Iar in ce priveste prostia cu "potrivitul", asta lasa grija pentru necredinciosi. Normal ca la ei legatura trupeasca se numeste "sex", iar casnicia devine un fel de contract social cu clauze si despagubiri. Puneti-va voi doi credinta in Hristos cu toata inima si iubiti-va curat si nu purtati alte griji izvorate doar din necredinta.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #60  
Vechi 23.04.2007, 22:49:14
alinutza0707 alinutza0707 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Mesaje: 24
Implicit

HRISTOS A INVIAT! as putea sa va spun ca si eu am 24 de ani sunt fecioara nu imi este rusine sa o spun,deoarece in pacat se ajunge foarte usor,acest mesaj este ptr( diaconua2003),dar daca am gresit sa incercam sa ne spovedim si sa ascultam glasul celui ce ne vorbeste dar sa si avem gija de noi ptr a nu mai pacatui ,iar dc sa intamplat k acel la care ai zice ca ti sa fie in asa fel sa fii numai a lui si prin casatorie.Este foarte greu sa gasesti pe altcineva care sa te accepte asa cum esti -este greu ca in ziua de azi majoritatea nu mai tin cont de ce spun sfintele biserici,si aici se vad urmarile de mai tarziu de se intreaba oare unde am gresit de sufar atat,Sincer imi dau seama ca vrei sa te casatoresti dar gandestete in primul rand dc esti fericita dc fortezi lucrurile,lasa ca totul sa vina de la sine,poate ca zici k nu mai ai rabdare si ai vrea sa fii la fel k prietenele tale dar ce este al tau este pus de-o parte si Dumnezeul stie de tine,uneori e bine sa nu insisti e ca si cum o presare si il fortezi,gandeste-te un pic te-ai casatorii iar dupa o perioada incep discutiile si reprosurile ai zice ca de ce ti se intampla,decat sa traiesti o viata un calvar mai bine astepti omul potrivit,pe acel care sa te iubeasca sa-l iubesti ,multumeste-i in fiecare zi lui Dumnezeu ca inca poti vedea realitatea,aici as aduce si cate ceva referiri ptr mine sa incerci sa vezi si alte lucruri-si eu sunt fecioara cum am mai spus imi doresc sa ma marit sa pot avea familie copii dar poate ca am un vis in care ma intreb dc sunt vrednica sau nu, sau poate ca astefel de intrebare nu se pune si Dumnezeul stie sa pot sa ma casatoresc k un vitor preot,din copilarie am avut acest vis,imi place foarte mult sa acult muzica bisericeasca ,parinti imi spun si in gluma poate k nu vrteau sa ma marit k un preot- si inca nu am renuntat la vis,e ca si cum as renunta sa mai traiesc ,aici dc se poate astept si comentariile voastre-dar pe la 21 de ani pana sa ma mut din localitate am avut un prieten care era student la teologie ne cunosteam familia(erau 4 fratii la fam-iar mama sa si-a dorit ca sa aibe o fata cu numele alina kum ma cheama pe mine-si totul a fost frums pana mi-a spus ca dorinta lui cea mai mare era sa devina preot -i-am spus totul e ok atata timp cat avem incredere unul in altul dar la el dorinta era alta de a deveni preot de manastire-ce pot sa va spun cand am aflat efectiv nu mai vb k nimeni a trebuit sa ne revedem de urgenta ptr a-mi cere aprobarea dar am avut o mare putere sa-l privesc in ochii k lacrimi si sa-i spun dute cu toate ca tineam unul la altul,cand a auzit raspunsul a ramas uimit de atata putere ptr mine de a trece peste lacrimi,dar i-am spus k asta era dorinta lui si nu puteam sa ma pun contra ,Dumnezeul stie cele mai adanci secrete pe care le timen ascunse,iar acum tin sa va spun ca am un amic tot student la teologie care vrea sa fim impreuna care pune accent pe feciorie ptr a putea avea binecuvantarea de la preot in momentul casatorie,imi doresc asta,dar stau si ma gandesc sunt vrednica .Dar as mai vrea sa va cer parerea in momentul actual am un prieten care are 30-eu 24 vb de cam 2 ani,isi doreste sa ma aive,nu pot sa zic nu tinem unul la altul dar cred ca in acest timp deja incepi sa iti faci o anumita ordine si privesti spre viitor,am incercat sa vb de noi si l-am intrebat dc ma iubeste -tacere totala-nu pot sa zic tine la mine,anumite lucruri le zice numai dc il intreb,dar uneori e bine sa si spui prietenei o iubesti,ce ma sfatuiti sa fac sa nu renunt la acel vis -sau sa continui sperand ca intr-o zi acest prieten imi va zice ca ma iubeste? va multumesc ca ati acordat timp citind aceste randuri -ASTEPT PARERILE
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fecioria Sf.Asteapta Generalitati 47 19.05.2010 22:25:20
fecioria ilieradu Nunta 6 28.08.2009 19:32:22