Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.09.2007, 21:50:51
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

adica iubirea superioara trebuie sa biruie iubirea inferioara care ne asemuie necuvantattoarelor...hai ma ca nu este deloc greu.Canalizeaza-ti toate energiile pozitive asupra altor lucruri.persoane..la asta m-am referit cand am spus cui pe cui se scoate..te-ai suparat?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.09.2007, 22:00:14
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

de ce sa ma supar?
inseamna ca am tare multa energie pozitiva...ca pot sa mi-o consum pe orice, da chestia asta nu-mi trece, ba devine si mai mare:|
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.09.2007, 07:28:23
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

AnaMaria, hai sa iti explic ce am vrut sa spun. Daca nu exsita nici un impediment in relatia voastra si sunt doar motive oarecum copilaresti:rolleyes: atunci roga-te la Maicuta Domnului, spovedeste-te si urmeaza-ti inima. Dar daca cumva el sau tu aveti obligatii, inceraca sa iti pui in minte mereu ca il vei duce in iad cu relatia voastra chiar TU! Cand iti vine dor de el:p alunga dorul cu Doamne Iisuse milostiv fii mie pacatoasa, cand il vezi in fata incerca sa iti imaginezi ca se va chinui vesnic in iad din cauza ta! Asta am vazut eu si in versurile de mai sus ( pe care nu stiu cine le-a scris, le-am primit de la cineva de pe net) aceasta semnificatie am vazut-o in vresul:
Dragostea ne inalta dar...ne si crucifica..
deci nu cauta sa alungi cu ratinuni lumesti iubirea ca NU vei resusi. Incerca sa iti pui in minte mereu acest gand, Daca il iubesc cu adevarat atunci trebuie sa ma jerfesc sa mearga in rai nu in iad! Transforma-ti iubirea in rugaciune pentru el/ea. Poti incepe a citi zilnic pentru el un acatist sau o rug. scurta. Asa Maicuta Domnului vazand nevointa ta iti va ajuta sunt sigura. Nu te mai lasa prada melancoliei ca nu e bine! Fruntea sus si Nu alunga iubirea este cel mai pur si frumos sentiment, ci transforma-o in JERFA:)
hai la rugaciune...cu drag jenica
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.09.2007, 12:36:36
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
AnaMaria, hai sa iti explic ce am vrut sa spun. Daca nu exsita nici un impediment in relatia voastra si sunt doar motive oarecum copilaresti:rolleyes: atunci roga-te la Maicuta Domnului, spovedeste-te si urmeaza-ti inima. Dar daca cumva el sau tu aveti obligatii, inceraca sa iti pui in minte mereu ca il vei duce in iad cu relatia voastra chiar TU! Cand iti vine dor de el:p alunga dorul cu Doamne Iisuse milostiv fii mie pacatoasa, cand il vezi in fata incerca sa iti imaginezi ca se va chinui vesnic in iad din cauza ta! Asta am vazut eu si in versurile de mai sus ( pe care nu stiu cine le-a scris, le-am primit de la cineva de pe net) aceasta semnificatie am vazut-o in vresul:
Dragostea ne inalta dar...ne si crucifica..
deci nu cauta sa alungi cu ratinuni lumesti iubirea ca NU vei resusi. Incerca sa iti pui in minte mereu acest gand, Daca il iubesc cu adevarat atunci trebuie sa ma jerfesc sa mearga in rai nu in iad! Transforma-ti iubirea in rugaciune pentru el/ea. Poti incepe a citi zilnic pentru el un acatist sau o rug. scurta. Asa Maicuta Domnului vazand nevointa ta iti va ajuta sunt sigura. Nu te mai lasa prada melancoliei ca nu e bine! Fruntea sus si Nu alunga iubirea este cel mai pur si frumos sentiment, ci transforma-o in JERFA:)
hai la rugaciune...cu drag jenica
:( bine, sper sa pot...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.09.2007, 15:07:35
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poi daca te indragosteshti sau pofteshti un tip/tipa casatorit sau care are deja o relatzie sentimentala de iubire, adica este deja in relatzie cu altcineva, inseamna ca faci pacatul ce se numeshte adulter chiar daca doar il priveshti ca sa il/o pofteshti, dar este mai grav daca acestia sau cununat deja... ca este ispita de la diavol care desparte ce a legat Dumnezeu, shi o privire, o ocheada inclinata spre pofte este deja un pacat, asha ne spune Domnul "de se va uita cineva la o femei ca sa o pofteasca a shi savarshit pacatul in inima lui, shi cine face pacatul devine rob pacatului..." un citat aproximativ din memorie, nu stau prea bine la capitolul asta,

dar inainte ca el sa aiba grija, ai tu grija de tine, ca barbatzii mai calca shi stramb, au firi mai slabe cand e vorba de astfel de dulcegarii... shi avand tu grija de tine vei avea grija shi de el, shi asha chiar il vei iubi adevarat...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.09.2007, 20:32:46
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

:) :) :) Interesant ce semnatura mai noua ai. Mare figura esti...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.09.2007, 12:59:46
alinutza0707 alinutza0707 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2006
Mesaje: 24
Implicit

ola,
leac ptr dragoste nu exista decat rugaciunea aprinsa si curajul de a mai iubi din nou asa cum ai mai facut-o odinioara,Cel de sus va avea grija sa-ti trimita acea pers de care ai nevoie ,ce declaratie de dragoste ar fii mai frumoasa decat acel citat din Biblie de la Corintenii;si totusi iti pui o intrebare atunci cand esti trist si vezi ca ceea ce-ti doresti intarzie sa para oare de ce?dar nu vei stii decat atunci and vei fii pregatit
imi doresc ca fiecare dintre noi sa gaseasca sufletul pereche si sa luptam ptr ceea ce ne dorim dc nu luptam noi nu va lupta nimeni.ptr iubire merita si spini trandafirilor sa-i atingi dar in masura in care este reciproca ,iubitiva mult in Hristos
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.09.2007, 13:46:09
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

draga mea eu iti zic ceva care mi s-a intamplat chiar mie.eram indragostita nebuneste de cineva si ma rugam la bunul dumnezeu sa fie ca sa ma ajute sa fim impreuna.si culmea ca niciodat nu se intampla asta.cam dupa 3 ani ,ma macina... si intr-o zi m-am saturat si am stigat la Dumnezeu si i-am spus sa ma ajute si sa imi trimita El pe cineva.sa fie el trimisul Maicii Domnului.si ce crezi la numai cateva zile am cunoscut un baiat,l-am cunoscut in biserica si la 2 ani ne-am casatorit si acum avem un bebe de 3 luni.ne iubim mult si nu ne-am certat niciodata in 3 ani.

deci daca vrei sa vezi de unde vine dragostea roaga-te la Maica Domnului.


doamne ajuta si iertare.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.10.2007, 17:39:41
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Sa-ti spun din proprie experienta,aveam vre-o 17 ani si m-am indragostit de cineva,dar rau de tot,nu mai stiam ce-i cu mine,cand priveam acea persoana in ochi ma topeam,efectiv,parca sufletul si trupul nu-mi mai apartineau.Nu stiam ce sa fac,eram speriata si debusolata,nu ma mai simteam eu insami,si luptam,luptam mult sa ma-mpotrivesc acestor simtiri care ma acaparau din ce in ce mai mult,capatand forme si sensuri tot mai diverse.Luptam pentru ca relatia aceasta nu putea fi tocmai accesibila,nu era permisa statutului meu.
Mi se parea cea mai crancena lupta,cu mine si exteriorul,fiindca aceasta-mi acapara si atentia,imi perturba activitatea si nu in ultimul rand imi punea la incercare credinta in Dumnezeu.Astfel,luptam enorm de mult,cu detasarea de aceste sentimente si simultan cu dorinta si dulceata ei ispititoare care tindea sa ma traga indarat.
Eram un copil,dar unul constient de ceea ce trebuia sa fac,de indatoririle atribuite vremii aceleia.Tin minte ca ma rugam mult pentru izbavire,uneori ma intrebam oare ce are Dumnezeu in plan cu mine,in aceasta priviinta?!!Si iarasi ma rugam,cu lacrimi siroaie,siroaie...dar Dumnezeu ma lasa,ma-ncerca si ma lasa sa mai zac in propriul zbucium.Mergeam la manastire si inainte utrenie,la miezul noptii,ceream la o maicuta cheile de la biserica si intram acolo,erau luminile stinse,doar doua luminiti de la iconostase mai palpaiau un strop de lumina.Nu-mi era frica,totul era tacut si in acelasi timp fremata de mireasma de sfintenie.Plangeam si faceam rugaciuni,faceam canon pentru izbavire si ma rugam.Parca nu oboseam niciodata,dorinta de izbavire era prioritatea mea,era mai puternica decat propria-mi energie.Faceam in nestire metanii si inchinaciuni...dar tot asuprita de patima si simtire eram.Nu mai stiam ce sa fac.Sa nu intelegeti ca aceasta situatie potrivnica devenise pentru mine ca o psihoza,nicidecum,insa stiam ca trebuie sa lupt cu ea cu toate armele spirituale pe care le cunosteam,fiindca nu reprezenta pentru mine,si la modul etic,o cale demna de luata in consideratie.
Cand mai mergeam pe la manastire,stateam cu o maicuta in chilie,prietena,de altfel,iar ea avea soba in chilie,si focul era aprins.Tin minte ca la un moment dat mi se facuse atat de dor de persoana care-mi acaparase sufletul,incat ma durea pe dinauntru,si singura fiind in acea chilie,m-am dus la soba si-am deschis portita.Era foarte mult jar care trosnea aprins,emanand atata fierbinteala.Mi se parea ca acea fierbinteala nu e nimic pe langa ceea ce simteam eu,si-am indraznit sa intind mana deasupra jarului sa simt durere,dar durere fizica,sa simt ea ma asupreste,si nu cea sufleteasca,ca o purificare...
Dar,in zadar!simteam ca rugaciunile se epuizeaza,insa nu disperam,stiam ca Dumnezeu imi vede neputinta si nevrednicia,stiam ca in Intelepciunea Lui stie mai bine decat mine de ceea ce aveam nevoie cu adevarat,chiar daca uneori simtem ca nu mai pot,n-am incetat a lupta....imi era si foarte greu,fiindca persoana respectiva insista sa ma acapareze.
Scartaiau podelele de pe holurile chiliei manastirii,cand la 12 noaptea eu faceam canon pentru izbavire si iarasi izbavire.
Apoi,intr-o zi,pe cand ma aflam in orasul meu,trebuia sa ma duc sa ma-ntalnesc cu acea persoana,ma simteam foarte atrasa de ea,ma-necam in adoratia aceasta trecatoare,imi vibra fiecare celula din fiinta mea pamanteana,si fiecare acelasi motiv imi semnala,iubirea.M-am intalnit cu-acea persoana,m-am contopit in bratele ei,in suflarea ce i-o simteam,si ca un foc ce piere inpropria-i intensitate...dupa o zi,doua sau trei am simtit ca revin la viata,la viata care-mi era permisa sa o traiesc in liniste.Dupa cateva zile am simtit ca ma vindec,asa in mod misterios,ca si cum acea simtire mi se luase cu mana de pe suflet.N-am sa stiu niciodata ce factori mi-au determinat aceasta izbavire,insa stiu ca nu unii de natura rationala si eplicabile.Pentru ca aceasta raceala,brusca,de altfel,nu a parcurs acel traseu al gandurilor si analizelor practice a relatiei,sau poate ca in subconstient si acestea au contribuit.Insa,cu siguranta rugaciunile si nadejdea mea schiopatanda,dar continua a facut posibila aceasta,pentru mine,mare realizare.Realizare,care,de altfel,mi-a influientat viata intr-un mod pozitiv.
Acuma,depinde,de la caz la caz,depinde de trasaturile relatiei de care se doreste a scapa,sau a se vindeca,depinde de vointa Lui Dumnezeu,si ceea ce ne este noua de folos sa intampinam in viata.Fiindca,cu certitudine,uneori nu tot dceea ce ne dorim,chiar si cu ardoare,ne este neaparat si de folos,dar niciodata nu strica sa trecem si prin "botezul de foc al durerii".
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.10.2007, 20:11:31
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Buná... Si eu pe aici daca nu deranjez...despre dragoste!
Interesante opinii. "formula" data de Ovidiu dragostei etaleaza in cateva cuvinte ca exista doua genuri de iubiri, nu stiu insa cati o deosebesc pe cea buna din cea falsa, mincinoasa...
Din experienta stiu ca iubirea cea adevarat nu-ti creaza instantaneu "mancarici" pe la... ci o stare generala de plutire, stimulii sexuali fiind doar o parte adiacenta si nu primordiala. Pentru a gasi leacul, trebuie sa realizezi din care parte e dragostea pe care o simti. Daca simti din start implsuri cu tenta sexuala, astea sunt duhuri desfranate care te ispitesc sa te indragostesti stramb, iar solutia este sa te opui prin infranare, spovedanie. In timp stimulii dragostei (ispita)la care te opui cresc in intensitate pana la un punct max, dupa care daca ai reusit sa te infranezi si acesteia , scade treptat. Abia dupa ce ai in stapanire pe dracii astia vei simti dragostea cea curata... Dragostea indusa de draci e cea mai rea ca sunt duhuri care te ispitesc la inceput cu o asa zisa dragoste curata chiar prin persoana pe care zici ca o iubesti si care in timp se transforma treptat defapt intr-o sete desfranata cu aceeasi persoana ori chiar cu altele si pt asta trebuie timp si vointa tare de a te infrana ... Cealalta dragoste, cea curata, daca nu e sa fie cu persoana pe care ti-o doresti, se transforma usor in dragoste frateasca, fiindca aici, dupa cum am zis, partea sexuala e ceva adiacent dragostei sufltetesti (sa-i zic) si nu primordiala ca la cea pacatoasa ...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Paisie Aghioritul vol 1(din 5) -Cu durere si dragoste pentru omul contemporan bin000 Resurse ortodoxe on-line 13 07.04.2016 23:05:41
Ruga pentru dragoste Mtcrysty17 Generalitati 39 31.03.2014 21:34:12
nu am noroc in dragoste! ronaldo Intrebari utilizatori 19 14.08.2011 00:05:44
Adevarata dragoste Rodica50 Intrebari utilizatori 10 10.10.2010 09:11:25
Un dram de dragoste pentru o fiinta noua mihaela_maria Generalitati 4 20.11.2006 17:27:35