Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #741  
Vechi 21.04.2015, 23:37:25
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Teatru ieftin, Mihai !

Faci teatru ieftin.

La cât de grav e acest topic blestemat, cât de subtilă manipulare face, pierzând turma lui Hristos, îndemnând-o la gropi comune, în războaie "de apărare" câtă propagandă a legionarilor blestamați de Dumnezeu, a lui Corneliu Zelea Codreanu, slujitorul satanei, și de alte tipuri de fapte împotriva poruncilor lui Dumnezeu, face acest topic, tu, Mihai G., nu întâmplător credincios franco-latin, ai timp și îți permiți luxul, nu spre mirarea mea, să faci teatru ieftin...

No comment...

Ai înțeles din postul anterior, din punctele A și B, cât nuca-n perete...

Na... ce să-ți fac eu? M-am silit... păcat nu am, mi-a păsat de tine... Încă-mi pasă.

Să fi sănătos. Să te ierte Dumnezeu. Să ne ierte. Și să mă ierți.

OPRIȚI ACEST TOPIC !

Pentru Dumnezeu, dar opriți odată acest topic.

Admin-ul nu vede oare aceste postări, de instigare la ură contra altor oameni, numiți "dușmani" ? Sau vrea și el, poate, să se omoare oamenii unii pe alții, Doamne ferește...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 21.04.2015 at 23:47:53.
  #742  
Vechi 22.04.2015, 00:32:57
bluelight bluelight is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2015
Mesaje: 24
Implicit

Daca as fi in locul tau, Igor, mie mi-ar fi rusine sa scriu asemenea aberatii. Urasti Armata Romana? Ii numesti pe militari unelte ale Satanei? Gandeste-te ce vei spune atunci cand, in fata lui Dumnezeu, te vei intalni cu cei care si-au dat viata, de-a lungul veacurilor, pentru apararea fiintei nationale a poporului roman, din care faci si tu parte. Ii vei vedea pe toti luptatorii de la Rovine, Vaslui, Razboieni, Calugareni, Grivita, Plevna, Jiu, Marasti, Marasesti, Oituz, cotul Donului, muntii Tatra etc. Le datorezi libertatea, inclusiv aceea de a scrie tampenii precum "Nu vrem sa aparam Romania! Nu vrem!". Nu topicul trebuie oprit, ci postarile tale talibane prin care batjocoresti jertfa lor de sange. Habar nu ai ce inseamna respectul fata de Armata Romana, inclusiv preotii militari. Fata de cei care, in orice clipa, sunt gata sa moara pentru ca tu sa traiesti si sa-i faci unelte ale Satanei. Ia mergi la un cimitir militar si spune-le celor ingropati acolo: "Ba, fraierilor, sunteti niste unelte diavolesti, iar eu n-am sa-mi apar Tara, ca nu mi-a cerut Sfantul Sinod". Ai nerusinarea sa faci asta?

Last edited by bluelight; 22.04.2015 at 01:39:59.
  #743  
Vechi 22.04.2015, 03:30:45
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluelight Vezi mesajul
Daca as fi in locul tau, Igor, mie mi-ar fi rusine sa scriu asemenea aberatii. Urasti Armata Romana? Ii numesti pe militari unelte ale Satanei? Gandeste-te ce vei spune atunci cand, in fata lui Dumnezeu, te vei intalni cu cei care si-au dat viata, de-a lungul veacurilor, pentru apararea fiintei nationale a poporului roman, din care faci si tu parte. Ii vei vedea pe toti luptatorii de la Rovine, Vaslui, Razboieni, Calugareni, Grivita, Plevna, Jiu, Marasti, Marasesti, Oituz, cotul Donului, muntii Tatra etc. Le datorezi libertatea, inclusiv aceea de a scrie tampenii precum "Nu vrem sa aparam Romania! Nu vrem!". Nu topicul trebuie oprit, ci postarile tale talibane prin care batjocoresti jertfa lor de sange. Habar nu ai ce inseamna respectul fata de Armata Romana, inclusiv preotii militari. Fata de cei care, in orice clipa, sunt gata sa moara pentru ca tu sa traiesti si sa-i faci unelte ale Satanei. Ia mergi la un cimitir militar si spune-le celor ingropati acolo: "Ba, fraierilor, sunteti niste unelte diavolesti, iar eu n-am sa-mi apar Tara, ca nu mi-a cerut Sfantul Sinod". Ai nerusinarea sa faci asta?
Ce știi tu despre rușine, suflete?

Cum definești rușinea, suflete, după toată literatura creștină ce ai citit-o tu până acum și câtă o crezi, cum definești tu rușinea?

Gândește-te tu, nu eu, ce vei spune atunci când, în fața lui Dumnezeu, te vei întâlni cu națiunea Împărăției Cerurilor..., națiunea lui Dumnezeu...

Răspunde te rog, înainte de-a citi mai departe.

Dar te vei întâlni și cu oamenii mințiți de draci, din iad, începând cu Cain, fratele lui Abel, și toți din istorie, care au mai ucis oameni, toți cei "de la Rovine, Vaslui, Razboieni, Calugareni, Grivita, Plevna, Jiu, Marasti, Marasesti, Oituz, cotul Donului, muntii Tatra"...

Te vei întâlni și cu cei de la Stalingrad, Moscova, Waterloo, Paris, Normandia, Guadalcanal, Kursk, cu indienii din America, cu aztecii, mayașii, toți din Africa, din Asia, Europa, în luptele navale, pirații, conquiztadorii, legiunile imperiilor: romane, macedoniene, grecești, egiptene, etc., și TOȚI CARE AU TRĂIT VREODATĂ PE PĂMÂNT, și au ucis oameni... cu toți te vei întâlni, când vei vizita iadul, nu doar cu românii, urmașii daco-romanilor, ci cu TOȚI de-a lungul istoriei omenirii...

Cu toții vom vizita Raiul și Iadul, și apoi Dumnezeu și sfinții vor hotărâ, unde rămânem, în așteptarea Împărăției Cerurilor, la Judecata de Apoi, vom fi la nunta Mirelui Ceresc, în haine curate de nuntă... Ce nuntă va fi aceea ! Doamne... Unde nimeni, nu se ma căsătorește, nu mai face copii, nu mai moare, nu se mai îmbolnăvește, nu mai suferă...

Doamne... ce nuntă va fi aceea...

Iar apoi...

Te vei întâlni cu națiunea Împărăției Cerurilor... dintre care nu amintesc decât pe cei care contează în acest context:

TOȚI Sfinții Martiri, de la Ierusalim, Antiohia, Alexandria, Constantinopol, Roma, Calatis, Axiopolis, Sciția Minor, Sciția Major, Ulpia Traiana, Sarmisegetuza, Milano, Cartagina, Londra, Paris, Lyon, Aiud, Moscova, Suceava, Timișoara, Egipt, Libia, Liban, Siria, unde numai între anii 2011-2015, au mers Acasă, la Hristos, peste 160.000 de sirieni, ortodocși...

Cu toți Sfinții Martiri, de la Roma, sau Cartagina, sau Alexandria, sau Ierusalim, care se ascundeau în catacombe, în grote, în peșteri, înafara cetăților, se ascundeau de soldații imperiului roman, care îi vânau și odată ce îi găsea, îi aresta, îi legau și și îi ducea la Coloseum, să fie clănțăniți de lei, tigri, leoparzi, și așa mai departe, sau erau duși și erau uciși la petrecerile romane private ale patricienilor, după ce mai erau și necinstite femeile creștinilor, acolo, sau până acolo de soldați...

Ce-ar fi fost dacă, toți aceștia, s-ar fi răsculat contra imperiului roman, să-și apere... credința?
Răspunde-mi, te rog.

Da, afirm și știu ce vorbesc: toți militarii, morți, pentru un petec de pământ, sau care trăiesc și azi, și toți cei care vor veni în următorii ani, și toți militarii și armatele tuturor țărilor, până la sunarea trâmbiței îngerilor lui Dumnezeu, veștind sfârșitul lumii păcătoase, TOȚI aceștia, care au omorât, omoară, sau au omorât un alt om, sub indiferent ce motiv, toți aceștia, slujesc lui satana, și dacă nu vor apuca să facă o pocăință majoră, serioasă, o schimbare radicală a vieții lor, întoarcerea la Hristos, și dacă îi v-a prinde moartea în complacere cu starea lor, toți au ajuns, ajung și vor ajunge în iadul cel gătit diavolului și îngerilor lui, a căror voință au slujit-o.

Postările mele NU sunt talibane, ci sunt mărturisitoare a Adevărului, în nevrednicia mea, dar îndrăznesc, că așa m-a învățat Hristos, dacă noi tăcem, pietrele vor striga.
Nu batjocoresc jertfa lor, ci fapta lor, idioată, slujitoare dracilor, de a ucide alți oameni, chipurile, apărând un petec de pământ, care oricum peste 100-200 de ani, va trebui să moară altă serie, pentru același pământ. Aceia care ucid alți oameni pentru pământ, NU SUNT sfinți, și mai ales nu sunt Sfinți Martiri, ci sunt eroi. Eroii nu slujesc lui Dumnezeu, ci demonilor. Dumnezeu nu vrea ca un creștin să ucidă pe nimeni, sub indiferent ce motiv, pretext, circumstanță, niciodată.

Și-acum că ai citit acestea toate... spune-mi... te rog...

Ce știi tu despre rușine, suflete?

Cum definești rușinea, suflete, după toată literatura creștină ce ai citit-o tu până acum și câtă o crezi, cum definești tu rușinea?

Gândește-te tu, nu eu, ce vei spune atunci când, în fața lui Dumnezeu, te vei întâlni cu națiunea Împărăției Cerurilor..., națiunea lui Dumnezeu...

Ce le vei spune, când te vei prezenta în fața lor, cu credința că e bine să omori alți oameni, apărând un petec de pământ, sau poate vei fi și omorât pe cineva, ce le vei spune ?

Spuneau Sfinții, în Patericul Egiptean, că un creștin, dacă are o vedenie, sau primește a arătare, sau un vis, a unui înger, sau arhanghel, sau așa, și acel înger are lumini colorate, acela e demon, să nu credem nimic din ce spune, iar dacă are o lumină albă, odihnitoare, mai bine să-i cerem să se roage pentru noi, că nu suntem vrednici să-l primi.

Deci tu, ai numele "bluelight", lumină albastră, adică acea lumină colorată, de care Sfinții Părinți, spuneu să ne ferim... nimic nu e întâmplător...

În încheiere:

OPRIȚI ACEST TOPIC ! OPRIȚI PROPAGANDA ANTIHRISTICĂ A ACESTUI TOPIC ! OPRIȚI MASACRAREA MINȚILOR TURMEI LUI HRISTOS !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 22.04.2015 at 03:44:05.
  #744  
Vechi 22.04.2015, 08:24:40
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Credinta in Dumnezeu nu exclude dragostea pentru patrie si atasamentul fata de un anumit popor , natiune sau stat!

De-a lungul istoriei, pe Glob, au existat si razboaie nedrepte, de cucerire sau subjugare a altor popoare sau state, dar au fost si razboaie drepte, de aparare!

Ori Tarile Romane, in perioada medievala, sau Romania moderna dupa 1862, nu au dus nicioadata razboaie de cucerire sau de agresiune (poate doar in contextul discutabil al continuuarii participarii la al doilea razboi mondial dupa eliberarea Basarabiei si nordului Bucovinei), toate conflictele militare la care au participat Tarile Romane vizând apararea identitatii nationale impotriva agresiunilor turcilor otomani, Regatului Ungariei sau Poloniei.

Iar in privinta conflictelor militare la care a participat statul modern Romania, acestea au fost

-Razboaiele Balcanice (1912-1913), când Romania a raspuns cererii de ajutor militar a Greciei, atacata de Bulgaria

-Primul razboi mondial (1916-1918), in care Romania a vizat eliberarea stravechilor teritorii romanesti din Transilvania, Banat si Bucovina, aflate sub ocupatie Austro-Ungara

-Interventia impotriva regimului agresiv comunist maghiar a lui Bela Kun (1919-1920), dupa ce armata comunista maghiara atacasera atat Cehoslovacia cat si Romania

-Desi aliatii vestici, in 1919, (Franta in special) au solicitat participarea Romaniei la interventia militara antisovietica, guvernul roman a refuzat acest lucru, nedorind a se amesteca in treburile interne ale altui stat. Din pacate aceasta atitudine corecta a Romaniei nu a fost apreciata de guvernul sovietic.

-Al doilea razboi mondial (1941-1945), când Romania a vizat si a reusit intr-o prima faza eliberarea Basarabiei si nordului Bucovinei de sub ocupatia sovietica (din pacate ajunse apoi din nou sub ocupatie sovietica), iar apoi eliberarea nord-vestului TRansilvaniei de sub ocupatie maghiara.

-In fine, in 1968, atunci când Romania si conducatorii ei de atunci au condamnat ferm agresiunea tarilor Tratatului de la Varsovia asupra Cehoslovaciei, Romania asumandu-si atunci riscul de a fi si ea victima unei interventii militare a tarilor Tratatului de la Varsovia.

Asadar, cinste tuturor militarilor romani care au luptat si au murit in aceste razboaie drepte, de aparare a fiintei nationale si a poporului si statului roman!
  #745  
Vechi 22.04.2015, 12:10:07
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Spune-mi, Florine, de ce îi urăști pe unguri ?

De ce urăști oamenii ?

Îi urăști și pe țigani probabil, sau pe evrei ?

Vai de tine și de capul tău, demonul...

Ști că ORTODOXIA, este cea mai mare, mai adâncă, mai înaltă cale de VINDECARE ce a fost dată oamenilor, de-a lungul tuturor timpurilor?
Cum îi vindeci tu pe oameni, dacă tu însuți nu ești vindecat? Cum oare?

Da, Florine, cinste militarilor/ucigașilor, din orice țară, din orice secol, cinste, dar nu mântuire, niciodată mântuire.

Nu te poți mântui, când mori cu conștiința că ai făcut bine, omorând alți oameni, când nu te căiești, pocăiești cu adevărat, adică călugărindu-te cel puțin, pentru crimele săvârșite.
Mă refer la cei uciși în război, care credeau că bine dacă mor acolo, ucigând pe alții !

Vai lor, slujitorii satanei, toți, din orice țară, din orice timp ! Vai lor !

Dragostea pentru țară/neam/patrie, cum mai vrei s-o numești, NU ESTE CREȘTINEASCĂ.

Sfânta Treime Dumnezeu, nu ne-a cerut așa ceva, nici în Biblie, nici prin Sfinții Părinți, Sfintele Canoane, Sfintele Sinoade, NICIUNDE, NICIODATĂ !

Martirii din Colosseum, când erau răpiți de acasă, soție, copii, toți mergeau bucuroși la martiriu, nu strigau, nu țipau, nu se apărau, nu ripostau, pentru că știau că merg la Hristos, merg Acasă.

ÎMPĂRĂȚIA CERURILOR, este adevărata ȚARĂ a creștinilor, nu România, America, Rusia, etc. NU! NIciodată acestea nu trebuie apărate.

Iar ÎMPĂRĂȚIA CERURILOR, fi sigur, că nu are nevoie de apărare. Nu are nevoie de puștin, de tancuri, de gropi comune.

Pur și simplu nu are și nu va avea vreodată nevoie de așa ceva. Înțelegi?

Și crede-mă, nu mă refer la războaiel de subjugare.

Ci mă refer ce trebuie să facă creștinii, la atitudinea agresivă care o au alți oameni față de ei. Ce să facă?
Exact ce au făcut și creștinii, din primele 3 secole ale creștinismului, care erau luați de acasă și duși la Coloseum și uciși, de lei, tigri, sau gladiatori.


Exact acest lucru să facă !

Creștinii, nu încalcă porunca lui Dumnezeu, care spune SĂ NU UCIZI. Fiindcă nu spune: păi știi, dacă te atacă nu-știu-cine, atunci, daaa, poți să ucizi, doar îți aperi țaraaa, nu?

Vai și amar de toate ARMATELE de pa pământ, ele există și scopul lor este numai să ucidă pe alții.

Citește și celelalte postări din acest topic pe care le-am mai scris, sunt zeci, poate sute de versete, care NE OPRESC de la a ucide pe cineva, SUB INDIFERENT CE MOTIV; CIRCUMSTANȚĂ.

Înțelege !

Pace ție, pace vouă !

Hristos a înviat !

SEMNAL DE ALARMĂ !

* * * OPRIȚI ACEST TOPIC SATANIST. * * * ACEST TOPIC ESTE ANTIHRISTIC ! * * * PROPAGANDĂ. INSTIGARE LA URĂ ***

SEMNAL DE ALARMĂ !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 22.04.2015 at 12:15:36.
  #746  
Vechi 22.04.2015, 13:44:30
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

In primul rand, nu-i urasc nici pe unguri, nici pe tigani si nici pe evrei si in general nu urasc nici un popor sau natiune de pe Glob!
La natiunea maghiara, din pacate, unii lideri ai acestora viseaza inca fantome demult apuse ale istoriei, si anume creearea asa-zisei Ungarii Mari, prin subjugarea si ocuparea unor teritorii apartinand de drept si de fapt altor popoare (romani, sarbi, slovaci).
In privinta tiganilor, nu contest ca printre ei sunt sau au fost si oameni de mare valoare (Stefan Banica senior, Faramita Lambru, Romica Puceanu, Madalin Voicu, etc), insa astazi din pacate multe din infractiunile grave din Romania (crime, violuri, proxenetism, trafic de droguri, etc) sunt comise de tigani!

In privinta idee de apartenenta la o tara, natiune si stat si de apararea a acesteia (la nevoie inclusiv prin forta militara), inteleg ca aveti o opinie diferita, insa as dori sa va intreb- in cazul vietii personale, si in situatii extreme, de a apara viata sau integritatea fizica a dumneavoastra sau a celor apropiati (sotie/partenera, copii, parinti, etc), ati folosi forta fizica sau inclusiv- in ultima instanta- ati lua viata unui agresor ?

Eu cred ca da, si sunt cazuri cu totul exceptionale când inevitabil un om poate lua viata altui om! Aceste situatii ar fi- legitima aparare (pentru inlaturarea unui atac iminent , care pune in pericol viata sau integritatea fizica , neprovocat asupra noastra sau a celor apropiati), pentru cei care lucreaza in politie sau jandarmerie si folosesc in conditii legale si justificate armamentul din dotare.

De asemenea, sunt de acord cu introducerea pedepsei cu moartea, pentru infractiuni deosebit de grave, care pun in pericol siguranta statului sau reprezinta un pericol social major (tradare de tara, pedofilie, proxenetism, viol, crima, trafic de droguri sau furturi din instalatiile de siguranta feroviara).
  #747  
Vechi 22.04.2015, 15:19:43
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Teatru ieftin, Mihai !

Faci teatru ieftin.
Emiliane, tomosul de canonizare mmi se pare a fi scris într-un limbaj destul de simplu. Totuși, pentru că văd că te încăpățânezi să nu vezi evidența, voi încerca să simplific și mai mult. Deci:

Prin asemenea fapte virtuoase a strălucit dreptcredinciosul Voievod Ștefan cel Mare, care a cârmuit Țara Moldovei 47 de ani, înarmat cu platoșa credinței în Dumnezeu, cu cea a postului și rugăciunii și cu multe fapte ale dragostei creștine închinate Bisericii și poporului său; a zidit un foarte mare număr de biserici și mânăstiri, înzestrându-le cu cele necesare sfintelor slujbe, ca un purtător de biruință a luptat cu prețul vieții sale până la jertfelnicie pentru apărarea hotarelor țării și a credinței strămoșești fiind numit apărător al creștinătății, a miluit pe săraci și a răsplătit pe luptătorii oșteni, a arătat îndurare și pe cei greșiți i-a îndreptat.


Avem deci, în primul rând, o referire la FAPTE VIRTUOASE, FAPTE ALE DRAGOSTEI CREȘTINE ÎNCHINATE BISERICII ȘI POPORULUI SĂU.

Și urmează enumerarea acestor fapte virtuoase, ale dragostei creștine închinate Bisericii și poporului. Iar în această enumerare găsim, printre altele: ca un purtător de biruință a luptat cu prețul vieții sale până la jertfelnicie pentru apărarea hotarelor țării și a credinței strămoșești fiind numit apărător al creștinătății

Deci a luptat, până la jertfelnicie, cu prețul vieții (pentru că știm că moartea i s-a tras de la o rană primită în război), pentru apărarea hotarelor țării și a credinței strămoșești.

Ca să rezumăm, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române arată că a lupta pentru apărarea hotarelor țării și a credinței strămoșești este o faptă virtuoasă, de dragoste creștină, închinată Bisericii și poporului.

Dacă tu ai o altă părere, e dreptul tău, dar măcar recunoaște că ești în răspăr cu Biserica. Nu te mai da ortodox. Când mă gândesc la cei autointitulați creștini, care susțin sus și tare că un creștin n-are voie să ia arma în mână, primii care îmi vin în minte sunt Martorii lui Iehova.
  #748  
Vechi 22.04.2015, 15:47:47
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Avem deci, în primul rând, o referire la FAPTE VIRTUOASE, FAPTE ALE DRAGOSTEI CREȘTINE ÎNCHINATE BISERICII ȘI POPORULUI SĂU.
Exact, Marian, acele fapte, le-am amintit și eu, dar probabil nu ai citit tot, sau nu ai fost atent.

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Și urmează enumerarea acestor fapte virtuoase, ale dragostei creștine închinate Bisericii și poporului. Iar în această enumerare găsim, printre altele: ca un purtător de biruință a luptat cu prețul vieții sale până la jertfelnicie pentru apărarea hotarelor țării și a credinței strămoșești fiind numit apărător al creștinătății
nu, astea sunt fapte de rușine, că a ucis alți oameni. nu pentru asta a fost canonizat.

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Deci a luptat, până la jertfelnicie, cu prețul vieții (pentru că știm că moartea i s-a tras de la o rană primită în război), pentru apărarea hotarelor țării și a credinței strămoșești.
Da, dar și "sfânta" inchiziție a luptat cu însăși poporul ei, și i-a torturat și a ucis sute de mii, care nu acceptau să devină franco-latini.
Dar blestemata inchiziție, nu a făcut faptele de pocăință, pe care le-a făcut Sfântul Ștefan cel Mare, după crimele abominabile ale lui.

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Ca să rezumăm, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române arată că a lupta pentru apărarea hotarelor țării și a credinței strămoșești este o faptă virtuoasă, de dragoste creștină, închinată Bisericii și poporului.
Am spus deja, nu pentru asta era canonizat, e doar deducția ta logică și greșită, că pentru crimele lui a fost canonizat. Ești în adâncă înșelare.
Ci pentru pocăința lui, și zidirea unei Biserici sau a unei Mănăstiri, ca Dumnezeu să-l ierte pentru crimele sale. Asta e una din acele fapte virtuase. Dar și faptul că în ultimii ani de viața, nu a mai curvit, nu a mai ucis și nu a mai băut, ci s-a vindecat, s-a despătimit și s-a luminat, în întreaga conștiința sa.

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Dacă tu ai o altă părere, e dreptul tău, dar măcar recunoaște că ești în răspăr cu Biserica. Nu te mai da ortodox. Când mă gândesc la cei autointitulați creștini, care susțin sus și tare că un creștin n-are voie să ia arma în mână, primii care îmi vin în minte sunt Martorii lui Iehova.
N-am cum pot fi în răspăr cu Biserica. Am mărturisit Adevărul.
Nici Biserica nu îndeamnă la crime. Știe și Biserica zecile de versete care osândesc omorul altor oameni, sub indiferent ce motiv, mai ales în Noul Testament, faptul că are o relație bună cu armata, e tocmai, ca să-i ajute să înțeleagă că nu fac bine fiind în postura de a ucide alți oameni. Dar statul nu lasă Biserica să abolească, să desființeze armata. Și cum cele ale cezarului sunt a lui și cele ale lui Hristos, ale lui Hristos, Biserica e datoare să adune fiii ei, să-i învețe binele, să-i ferească de rău și mai departe face ce crede de cuviința pentru a sa mântuire.

E limpede.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #749  
Vechi 22.04.2015, 16:20:48
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
In primul rand, nu-i urasc nici pe unguri, nici pe tigani si nici pe evrei si in general nu urasc nici un popor sau natiune de pe Glob!
Slavă Domnului. Felicitări. Te laud și te apreciez pentru iubirea cu care iubești pe toți oamenii. Așa fac creștinii. Pe cei care ne greșesc, îi iertăm, îi iubim.

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
In privinta idee de apartenenta la o tara, natiune si stat si de apararea a acesteia (la nevoie inclusiv prin forta militara), inteleg ca aveti o opinie diferita, insa as dori sa va intreb- in cazul vietii personale, si in situatii extreme, de a apara viata sau integritatea fizica a dumneavoastra sau a celor apropiati (sotie/partenera, copii, parinti, etc), ati folosi forta fizica sau inclusiv- in ultima instanta- ati lua viata unui agresor ?

Eu cred ca da, si sunt cazuri cu totul exceptionale când inevitabil un om poate lua viata altui om! Aceste situatii ar fi- legitima aparare (pentru inlaturarea unui atac iminent , care pune in pericol viata sau integritatea fizica , neprovocat asupra noastra sau a celor apropiati), pentru cei care lucreaza in politie sau jandarmerie si folosesc in conditii legale si justificate armamentul din dotare.
Cine-a spus că avem nevoie de armată? Hristos? Sfinții Părinți? Sfinții Apostoli? Sfintele Sinoade? Sfintele Canoane? Nici unu, niciodată, în aproape două milenii de creștinism.
În cel mai rău caz, la nevoie, pentru situații neprevăzute, și pentru căderile în cursele demonilor, a unor oameni, avem nevoie de poliție, de jandarmerie, și în cazuri extreme, de forțele speciale, care pot fi tot poliția și jandarmii, eventual angajați oameni ai poporului, care să completeze nevoile slujitorilor creștinilor, eventual fiecare să devină, poliție și jandarm, de față cu cei oficiali. Atât. Și să nu omoare niciodată nimeni, pe nimeni. Spray-uri paralizante, pistoale electrice, da, sau pușcărie pe viață, pentru cazurile extrem de violente, dar niciodată armată, cu scopuri și fapte blestemate de Dumnezeu, pe care Dumnezeu le urăște spune Biblia, cum și noi trebuie să urâm păcatul.

*** ATENȚIE ! ***


ȚINEȚI MINTE, TOȚI CARE CITIȚI ACESTE RÂNDURI, VEȚI FI ÎNTREBAȚI LA JUDECATĂ. AFIRM :


Viața mea, nu e a mea, e a lui Hristos. El mi-a dat-o, El o ia, când crede El de cuviință.
De cine să mă tem, decât de Dumnezeu, de cine altcineva?
Toate sunt trecătoare.
Sfințenia, însă, e veșnică. Împărăția Cerurilor, există cu adevărat, la fel ca și iadul. Eu aleg, unde vreau să ajung.
De cine să mă tem?
"Nu vă temeți de cei ce ucid trupul" - Matei 10, 28. Deci dacă Hristos îmi spune asta, eu sunt nebun să nu cred și să nu ascult?
Doamne ferește.
Integritatea mea, este doar până acolo când ajung, eu personal, sau altcineva îmi cere, să încalc poruncile lui Hristos. Acolo mă opresc și nu mai fac nimic, pentru că iubesc. Îmi iubesc dușmanii, și pe toți oamenii. Iar oricine orice îmi zice, împotriva învățăturilor lui Hristos, nu are putere mai mare ca dragostea mea pentru Hristos.

Mint cu ceva în ce spun ?

Soția mea, nu e a mea, e a lui Hristos, El mi-a dat-o în dar, și eu sunt darul ei.
Copii sunt darurile noastre, de la Hristos. Ei nu ne aparțin, nu suntem stăpânii lor, nici ei ai noștrii.
Cu toții, sau pe rând, oricând, putem fi luați de Hristos, înapoi la El, suntem ai Lui, de la El venim și înapoi la El mergem, oricând consideră El de cuviință că e acel moment: boală, accident, sau uciși de slugile demonilor, demoni care, Dumnezeu le-a permis să intre în unii oameni și să-i folosească, spre ai mântui sau întări pe alții, dovedindu-le Domnul tuturor, chiar și demonilor, care cred că luptă împotriva lui Dumnezeu, că acei oameni ai Lui, sunt pe drept Sfinții Lui, exemplele universului.
Dumnezeu, le-a permis să facă asta, precum a permis în Biblie, la cartea Iov, Dreptului Iov.
Aici e un subiect vast, oarecum delicat, dar putem vorbi despre el, dacă vrei, Sfinții Părinți, l-au tratat din belșug, prin Duhul Sfânt.

Deci, oricine vine să-mi ucidă familia, FI SIGUR că Dumnezeu știe de asta, vede, a luat aminte și dacă EL îngăduie asta, înseamnă că este spre mântuirea familiei mele, și a mea. Datoria mea este a urma poruncilor lui Hristos, iar ei, "prin aceasta vor cunoaște toți că sunteți ucenicii Mei, dacă ve-ți avea dragoste unii față de alții", toți oamenii de e pământ.

Să-mi spui dacă mint cu ceva... Te rog !

Mai mult decât atât, nici noi, nu suntem ai noștrii.
Ne spune Biblia: "nu știți oare, că nici voi nu sunteți ai voștrii? Ci a-ți fost răscumpărați cu un preț."
Deci trupul nostru, nu este al nostru, deci ce pretenții să am eu, să mă apăr? De cine? Când știu că un om vrea să mă facă Sfânt Martir, eu de ce să nu îl iubesc și să încerc încă să îl omor eu pe el? Să-mi pierd mântuirea? Niciodată ! Ai auzit? Niciodată!
Spune Biblia: "Cine ne va despărți pe noi de dragostea lui Hristos? Doar o inimă rea și necredincioasă."
Ai auzit ce ne desparte de dragostea lui Hristos?

Ia aminte.

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
De asemenea, sunt de acord cu introducerea pedepsei cu moartea, pentru infractiuni deosebit de grave, care pun in pericol siguranta statului sau reprezinta un pericol social major (tradare de tara, pedofilie, proxenetism, viol, crima, trafic de droguri sau furturi din instalatiile de siguranta feroviara).
La începutul postării, te-am felicitat în zadar. Se pare că ești slujitorul satanei, poate fără să-ți dai seama, dar tare cred că îți dai seama prea bine de asta, dar de bună voie și nesilit de nimeni, lupți împotriva Mielului, a Mirelui Ceresc, Creatorului Universului, Cuvântul-Logosul Tatălui.

Dumnezeu să te ierte, și să te ajute să ieși de sub ghearele morții. Și pe noi pe toți.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 22.04.2015 at 18:43:06.
  #750  
Vechi 22.04.2015, 18:49:53
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
nu, astea sunt fapte de rușine, că a ucis alți oameni. nu pentru asta a fost canonizat.
Emiliane, cum să fie fapte de rușine, când în tomos sunt descrise drept fapte virtuoase. Tu nu știi să citești românește, nu vrei să vezi, sau vezi și încerci să îți bați joc de noi ?!!!

Pe de altă parte, ia citește aici, iehovistule:

Rânduiala binecuvântării ostașilor și a armelor la vreme de apărare a Patriei

Se face mai întâi sfințirea cea mică a apei.



Apoi arhiereul îmbrăcat cu epitrahilul, omoforul mic și cu camilafca, sau preotul cu epitrahilul și cu sfita, tămâind, face începutul obișnuit:

Binecuvântat este Dumnezeul nostru…, Împărate ceresc…, Sfinte Dumnezeule…, Preasfântă Treime…, Tatăl nostru…, Că a Ta este Împărăția…, Doamne miluiește… (de 12 ori), Slavă…, Și acum…, Veniți să ne închinăm… (de 3 ori) și



PSALMUL 34

Judecă, Doamne, pe cei ce‑mi fac mie strâmbătate; luptă împotriva celor ce se luptă cu mine. Apucă arma și pavăza și scoală‑Te întru ajutorul meu. Scoate sabia și închide calea celor ce mă prigonesc; spune sufletului meu: Mântuirea ta sunt eu. Să fie rușinați și înfruntați cei ce caută sufletul meu; să se întoarcă înapoi și să se rușineze cei ce gândesc rău de mine. Să fie calea lor întuneric și alunecare, și îngerul Domnului să‑i prigonească. Că în zadar au ascuns de mine groapa lațului lor, în deșert au ocărât sufletul meu. Să vină asupra lor lațul pe care nu‑l cunosc, și cursa pe care au ascuns‑o să‑i prindă pe ei; și chiar în lațul lor să cadă. Iar sufletul meu să se bucure de Domnul, să se veselească de mântuirea Lui. Toate oasele mele vor zice: Doamne, cine este asemenea Ție? Cel ce izbăvește pe cel slab din mâna celor mai tari decât el, și pe sărac și pe sărman de cei ce‑l jefuiesc pe el. S‑au sculat martori nedrepți și de cele ce nu știam m‑au întrebat. Răsplătit‑au mie rele pentru bune, și au vlăguit sufletul meu. Iar eu, când mă supărau ei, m‑am îmbrăcat cu sac și am smerit cu post sufletul meu și rugăciunea mea în sânul meu se va întoarce. Ca și cu un vecin, ca și cu un frate al nostru, așa de bine m‑am purtat; ca și cum aș fi jelit și m‑aș fi întristat, așa m‑am smerit. Dar împotriva mea s‑au veselit și s‑au adunat; adunatu‑s‑au împotriva mea cu bătăi și n‑am știut; risipiți au fost și nu s‑au căit. M‑au ispitit, cu batjocură m‑au batjocorit, au scrâșnit împotriva mea cu dinții lor. Doamne, când vei vedea? întoarce sufletul meu de la fapta lor cea rea; de la lei, viața mea. Lăuda‑Te‑voi, Doamne, în adunare mare, întru popor numeros Te voi lăuda. Să nu se bucure de mine cei ce mă dușmănesc pe nedrept, cei ce mă urăsc în zadar și fac semn cu ochii. Că mie de pace îmi grăiau, și asupra mea vicleșuguri gândeau. Lărgitu‑și‑au împotriva mea gura lor; zis‑au: bine, bine, văzut‑au ochii noștri. Văzut‑ai, Doamne, să nu taci; Doamne, nu Te depărta de la mine. Scoală‑Te, Doamne, și ia aminte spre judecata mea, Dumnezeul meu și Domnul meu, spre pricina mea. Judecă‑mă după dreptatea Ta, Doamne, Dumnezeul meu, și să nu se bucure de mine. Să nu zică întru inimile lor: Bine, bine, sufletului nostru; nici să zică: L‑am înghițit pe el. Să fie rușinați și înfruntați deodată cei ce se bucură de necazurile mele; să se îmbrace cu rușine și ocară cei ce se laudă împotriva mea. Să se bucure și să se veselească cei ce voiesc dreptatea mea, și să spună pururea: Slăvit să fie Domnul, Cel ce voiește pacea robului Său. Și limba mea va grăi dreptatea Ta, în toată ziua, lauda Ta.



Diaconul: Domnului să ne rugăm.

Arhiereul sau preotul citește această



Rugăciune

(letrină două rânduri) Doamne, Dumnezeul nostru, Dumnezeul oștirilor, Cel puternic și tare în războaie, Care de mult ai dăruit putere preaminunată robului Tău David, spre biruirea potrivnicului hulitor Goliat, Tu și acum cu milostivire primește rugăciunile noastre cele umilite și trimite binecuvântarea Ta asupra ostașilor și armelor acestora; și dă putere și tărie robilor Tăi acestora, care doresc a le purta spre întărirea și apărarea țării și a Bisericii Tale celei sfinte, a orfanilor și a văduvelor; și fă‑i cu ele înspăimântători și înfricoșători la toată întrarmarea vrăjmașilor, și totdeauna îi arată purtători de biruință spre slava Ta. Că Tu ești tăria și întărirea noastră și Ție slavă înălțăm, Tatălui și Fiului și Sfântului Duh, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.



Rugăciune pentru autoritatea de stat și pentru oastea țării în timp de războaie și de neliniște

Făcută de Calist, patriarhul Constantinopolului.

Domnului să ne rugăm.

(letrină două rânduri) Doamne, Dumnezeul nostru, Care întru înțelepciune ai făcut toate numai cu cuvântul și le‑ai adus din neființă în ființă, și într‑un tot le‑ai adunat și le‑ai unit cu puterea și cu lucrarea Ta cea negrăită, Ție toate‑Ți sunt cu putință, și nimic cu neputință; pentru aceea întocmind și unind vremurile și anii și anotimpurile cu porunca Ta, ai împodobit ceea ce se arată și se vede; Care ai întins cerul și l‑ai împodobit ca și pe cortul cel făcut de Moise, și mulțimea cea nenumărată a neamului evreilor ai așezat‑o în rânduială și înțelegere, și cu dreapta Ta și brațul Tău cel tare ai rânduit pe Moise cârmuitor poporului, căruia dându‑i o singură stăpânire l‑ai păzit nevătămat sub acoperământul și sub mâna Ta cea tare; Cel ce ai așezat soarele spre a lumina în timpul zilei și luna spre a îndruma în timpul nopții; Cel ce, prin rânduiala Ta cea de nepătruns, ai așezat mulțimea stelelor cele dese pe cer și le‑ai pus în mișcare neîntreruptă și cu porunca Ta le‑ai orânduit să păstreze calea hotărâtă lor, ca să nu ne vatăme pe noi și întreaga fire, ci să se miște cu alergare repede și cu mișcare fără încetinire, după planul Tău; Cel ce pământul care l‑a început nu se vedea și era ascuns l‑ai făcut să fie, după aceea l‑ai adus la lumină și l‑ai prefăcut în podoabă pentru neamul omenesc; Care odinioară cu puterea Ta cea dumnezeiască ai venit în ajutor lui Avraam și ai supus lui pe dușmanii lui; Care ai făcut puternic pe Ghedeon și ai frânt și nimicit cu totul pe potrivnicii lui; Cel ce ai dat putere împăratului și proorocului David împotriva uriașului Goliat și cu totul l‑ai strivit pe acesta; Cel ce prin robul Tău Moise ai slobozit neamul evreiesc din robia cea amară, și cu puterea Ta cea nebiruită și cu mâna Ta cea tare ai afundat pe faraon cu toată oastea lui și l‑ai aruncat în adâncul mării; apoi ai arătat stâlp de foc călăuzitor evreilor, ca să nu se împiedice pașii lor, însuți și acum, Sfinte împărate al slavei, trimite din locașul Tău cel sfânt și de la tronul slavei împărăției Tale, stâlp luminos și strălucitor spre călăuzire împotriva vrăjmașilor văzuți și nevăzuți, și biruință asupra vrăjmașilor dăruiește poporului nostru. Întărește‑l pe dânsul și pe toți ostașii cu mâna Ta cea dreaptă. Dă‑i lui viață pașnică, netulburată și ferită de orice răzvrătire și război lăuntric. Așa, Doamne Dumnezeule al milei, auzi‑mă pe mine umilitul și nevrednicul robul Tău, în ceasul acesta, și întărește‑l pe dânsul cu puterea Ta cea nebiruită și neînfrântă. Iar pe ostașii noștri fă‑i puternici pretutindeni și împrăștie dușmanii și răzvrătirile ce se ridică asupra lor. Unește tot poporul într‑un gând și în dreaptă ascultare față de conducătorii lui. Dăruiește poporului nostru pace adâncă și netulburată pe pământ, pe mare și în aer, și‑i înlesnește toate cele de folos. Ca înfrângând întâmplătoarele războaie și tulburări, cu o gură și cu o inimă să Te slăvim pe Tine, Dumnezeul minunilor, că Tu ești împăratul păcii și Mântuitorul sufletelor noastre și Ție slavă înălțăm, Tatălui și Fiului și Sfântului Duh, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.

După aceea, luând apă sfințită, preotul stropește armele, zicând:

Binecuvântarea lui Dumnezeu, Celui slăvit în Sfânta Treime, a Tatălui și a Fiului și a Sfântului Duh, prin stropirea cu această apă sfințită, să se pogoare și să fie asupra armelor acestora, și asupra celor care le vor purta, spre păzirea și apărarea adevărului lui Hristos. Amin.



Și stropind și pe ostași, zice:

Îmbărbătați‑vă și să se întărească inimile voastre, ca să biruiți pe vrăjmașii voștri, având nădejde în Domnul, în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh. Amin.



Și, dându‑le să sărute cinstita cruce, face obișnuitul sfârșit al zilei.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutati o famile aflata intr-um mare necaz!! gadescum Umanitare 1 24.01.2009 19:48:25