Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.01.2012, 10:08:06
mihaitzaneicu mihaitzaneicu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2011
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru mihaitzaneicu
Implicit De ce oamenii de geniu mor de tineri

Intrebarea mea nu se leaga de partea spirituala ci mai mult de cea psihologica a omului...
De multe ori am auzit ca geniile nu traiesc foarte mult... Stiind de Iulia Hajdeu sau de Mihai Eminescu (un caz mai deosebit), dar in acelasi timp stiind si de alti multi oameni de geniu care au trait o viata mai indelungata, va intreb : e un paradox sau e realitate faptul ca geniile mor tinere si daca da care este motivul ?

Va multumesc !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.01.2012, 10:20:19
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaitzaneicu Vezi mesajul
Intrebarea mea nu se leaga de partea spirituala ci mai mult de cea psihologica a omului...
De multe ori am auzit ca geniile nu traiesc foarte mult... Stiind de Iulia Hajdeu sau de Mihai Eminescu (un caz mai deosebit), dar in acelasi timp stiind si de alti multi oameni de geniu care au trait o viata mai indelungata, va intreb : e un paradox sau e realitate faptul ca geniile mor tinere si daca da care este motivul ?

Va multumesc !
Si oamenii obisnuiti nu mor unii tineri si unii la varste inaintate? Nu e nici un paradox. E adevara ca, cel putin pe la inceputurile "cunoasterii lumii" pentru mine geniul cel mai pregnant era Eminescu si de aceea o perioada si eu am avut aceeasi parere, dar cand lucrurile s-au mai asezat parerea s-a schimbat. Deci moartea prematura a unor genii nu este determinata de acesta caracteristica. Parerea mea.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.01.2012, 10:26:07
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Cred ca viata ar fi bine sa fie valorizata in functie de calitatea ei,nu neaparat numarul anilor petrecuti pe pamant.
Adica,poti trai in 30-40 de ani,mai intens si roditor decat au facut-o altii in o suta.
Ca o parere proprie,insa,cred ca conteaza si daca omul,daruit de Dumnezeu in mod deosebit,mentine legatura cu Creatorul sau,pentru ca in caz contrar,se arde,se consuma pur si simplu pe el insusi.
Se spune ca daca mult ni s-a dat,mult ni se va cere,insa in acelasi timp,poate ca pentru unii oameni,o viata de doar cativa zeci de ani este suficient pentru a implini lucrarea pentru care au venit aici.Sunt taine,pe care numai Dumnezeu le stie in parte cu fiecare suflet al sau,noi neputand decat sa ne dam cu parerea intr-un mod mai mult sau mai putin subiectiv.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.01.2012, 10:29:57
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaitzaneicu Vezi mesajul
Intrebarea mea nu se leaga de partea spirituala ci mai mult de cea psihologica a omului...
De multe ori am auzit ca geniile nu traiesc foarte mult... Stiind de Iulia Hajdeu sau de Mihai Eminescu (un caz mai deosebit), dar in acelasi timp stiind si de alti multi oameni de geniu care au trait o viata mai indelungata, va intreb : e un paradox sau e realitate faptul ca geniile mor tinere si daca da care este motivul ?

Va multumesc !

Aceste 2 cazuri nu fac regula!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.01.2012, 10:50:42
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaitzaneicu Vezi mesajul
Intrebarea mea nu se leaga de partea spirituala ci mai mult de cea psihologica a omului...
De multe ori am auzit ca geniile nu traiesc foarte mult... Stiind de Iulia Hajdeu sau de Mihai Eminescu (un caz mai deosebit), dar in acelasi timp stiind si de alti multi oameni de geniu care au trait o viata mai indelungata, va intreb : e un paradox sau e realitate faptul ca geniile mor tinere si daca da care este motivul ?

Va multumesc !
Grecii spuneau: "Pe cei pe care îi iubesc, zeii îi cheamă devreme". Dar nu a fost mereu așa. Pe Praxitele zeii l-au chemat devreme, la patruzeci și ceva de ani. Pe Arhimede l-au lăsat să trăiască mai mult: 75 de ani. Pe Platon, încă și mai mult: marele înțelept a murit în jurul vârstei de 80 de ani.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.01.2012, 16:30:32
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

In general geniile traiesc putin. Uitati-va si la Pruteanu...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.02.2012, 21:27:15
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Raspuns la titlu.

Unii, poate de asta: http://filmedocumentare.com/mihai-em...sinat-politic/, l-am regasit aici; http://www.youtube.com/watch?v=Lf2z296cYXE, si partea a treia ; http://www.trilulilu.ro/video-divert...nescu-partea-3
si un film realizat in 1914: http://filmedocumentare.com/primul-d...escu-din-1914/

Last edited by Adriana Cluj; 19.02.2012 at 21:35:53.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.11.2016, 23:13:06
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit Geniul

Cuvântul geniu, după cum știm, înseamnă la origine duh, spirit (personificat). În vechime, cel care avea acces la înțelesuri ieșite din comun era socotit inspirat de către un duh, în ultimă instanță de Dumnezeu.

Într-un film biografic, Ramanujan este un matematician genial. De fapt, este impropriu spus matematician, întrucât el a ajuns la Cambridge fără a beneficia anterior de instruirea într-o școală. Avea, însă, un dar cu totul deosebit, acela de a intui răspunsuri la probleme extrem de complicate. El percepea aceste informații pe care le primea în minte ca fiind gânduri ale lui Dumnezeu, motiv pentru care a ținut foarte mult ca ele să fie cunoscute public.

Profesorul care îl primește la Cambridge, un matematician de renume, este ateu declarat, însă constată că el însuși (matematicienii în general) se ocupă cu observarea, cu gândirea, cu deducerea unor formule care nu sunt inventate, ci existente în realitatea infinită pe care matematica pură o explorează. Diferența este că ei fac asta prin multă muncă de cercetare, prin calcule complicate și dificile, deductiv așadar, în timp ce Ramanujan avea acces prin inspirație, intuitiv.

Este un argument în plus pentru Logosul care a întemeiat lumea, Rațiunea dumnezeiască, raționalitatea de care știința (matematica, în cazul de față) omenească nu face decât să ia cunoștință, fie printr-o muncă asiduă, punând crămidă pe cărămidă, fie prin inspirație de la Dumnezeu.

P.S. Deși cuvântul geniu a fost cel pentru care am ales acest topic, iar nu moartea, ca o confirmare a nedumeririi din titlu, și Ramanujan a murit de tânăr.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 20.11.2016 at 00:04:55.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.11.2016, 00:52:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

E interesant de observat ca intre diferitele "tipuri de genii" exista diferente cu privire la durata medie a vietii.
Filosofii traiesc, ca regula generala, cel mai mult. Muzicienii mor la varste foarte diferite, aici dispersia valorilor sperantei de viata este, poate, cea mai mare. Poetii mor tineri, prozatorii mai incolo. Pictorii de geniu rezista destul de mult timp la boli, chiar si incurabile (Andreescu, Luchian), insa sculptorii, ca regula generala, traiesc mai mult. Michelangelo a murit la o varsta matusalemica.
Aceste diferente ar putea fi influentate si de varsta consacrarii. Filosof de geniu nu poti fi inainte de 40 de ani. Nici sculptor de geniu. Dar romancier poti fi la 30 si poet poti fi la 20. Muzician si pictor poti fi la orice varsta.

Este de observat ca durata de viata mai pare corelata cu orientarea artistica sau filosofica. O pleiada de poeti romantici (incluzand curentele din trena romantismului) au murit la varste neobisnuit de tinere. Nu e numai Eminescu, mai sunt Byron, Puskin, Petöfi Sandor, Leopardi, Baudelaire, Poe. Prea multi ca sa nu vorbim, deja, de o regula. Aproape sistematic au trait mai putin decat clasicii dinaintea lor. Aceasta diferenta s-ar putea datora unor trasaturi specifice romantismului: primatul afectelor asupra intelectului sau obsesia mortii. Pana ce nu aduce vorba despre pasiune ca patima, disperare, mormant si tintirim, romanticul nu se lasa. Dimpotriva, clasicismul (si curentele din trena lui) cultiva armonia, primatul intelectului, al datoriei si vointei asupra afectelor.

Sau, poate ca totul depinde de alte circumstante. Cand ai situatia si banii lui Goethe, iti permiti sa traiesti mai mult decat Eminescu fiindca in primul caz esti ingrijit de cei mai buni Medici ai Imperiului, pe cand in al doilea incapi pe mana rebuturilor medicinii occidentale instalate la Bucuresti, cu clinici de doi bani, si aia platiti de Maiorescu si junimisti. Pe de alta parte, razboiul da mortii cu aceeasi eficienta si pe romanticul Petofi Sandor, si pe clasicul Apollinaire. La razboi, ca la razboi.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 20.11.2016 at 09:23:11. Motiv: stilistica
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.11.2016, 13:41:36
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Un alt gând, în continuarea celor de mai sus: Ramanujan nu primea pur și simplu iluminări, fără propria lui participare. El era preocupat intens de acele probleme.

Interesant este că atunci când ne gândim, accentul cade pe noi înșine, pe când atunci când suntem preocupați folosim diateza pasivă, acțiunea exercitându-se asupra noastră de către Cineva.

Există o conlucrare permanentă cu Dumnezeu, care este inițiată de El, chiar și atunci când nu ne dăm seama: ne gândim la ceva, dar și „suntem gândiți” atunci când mintea se ridică mai sus decât ceea ce poate descoperi prin puteri proprii; ne rugăm, dar de la un punct încolo, Dumnezeu Se roagă în noi, și abia atunci putem spune că ne rugăm cu adevărat.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
TINERI CASATORITI saccsiv Nunta 9 14.01.2008 19:15:19
Cuvant catre tineri cos Generalitati 0 15.09.2007 11:00:56
o asociatie de tineri ortodoxi? daniella87 Resurse ortodoxe on-line 1 11.05.2006 18:08:57