Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.03.2012, 10:09:26
ilinca_m ilinca_m is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2012
Mesaje: 5
Implicit Inchisa in intuneric

De ceva timp, cativa ani as putea spune, sunt inchisa in intuneric. M-am imprietenit cu frustrarea, ura, incapatanarea si patima; nu vad mai departe de ele. Toate acestea m-au adus intr-un punct mort, din care nu mai pot iesi. Sunt mandra si nu vad prea departe!

Sunt constienta ca daca nu ma trezesc la timp, casnicia mea ar avea de suferit, deja este destul de zdruncinata si asa. Am o relatie extraordinar de proasta cu socrii si sora sotului; ii urasc enorm si tot ce fac, de fapt, fac doar impotriva mea; am deja un suflet bolnav. Nu am avut destula intelepciune sa trec peste probleme atunci cand trebuia; am vrut sa-mi demonstrez mie si intregii lumi ca EU AM DREPTATE, cand de fapt, nu am facut decat sa agravez lucrurile; eu si sotul meu aproape ca nu mai vorbim cu ei; am rupt orice relatie (am si un copil care nici nu prea ii cunoaste ); dar nu am obtinut nimic din asta, decat multa durere. Sunt obsedata de ei, nu pot sa ma desprind de trecutul greu care ma incarca si acum; au fost multe batalii intre noi, soldate de cele mai multe ori cu esecuri; eu sunt mandra, ei la fel; iar sotul meu e la mijloc si sufera ca un caine.

Ajutati-ma sa ma trezesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.03.2012, 13:15:52
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilinca_m Vezi mesajul
De ceva timp, cativa ani as putea spune, sunt inchisa in intuneric. M-am imprietenit cu frustrarea, ura, incapatanarea si patima; nu vad mai departe de ele. Toate acestea m-au adus intr-un punct mort, din care nu mai pot iesi. Sunt mandra si nu vad prea departe!

Sunt constienta ca daca nu ma trezesc la timp, casnicia mea ar avea de suferit, deja este destul de zdruncinata si asa. Am o relatie extraordinar de proasta cu socrii si sora sotului; ii urasc enorm si tot ce fac, de fapt, fac doar impotriva mea; am deja un suflet bolnav. Nu am avut destula intelepciune sa trec peste probleme atunci cand trebuia; am vrut sa-mi demonstrez mie si intregii lumi ca EU AM DREPTATE, cand de fapt, nu am facut decat sa agravez lucrurile; eu si sotul meu aproape ca nu mai vorbim cu ei; am rupt orice relatie (am si un copil care nici nu prea ii cunoaste ); dar nu am obtinut nimic din asta, decat multa durere. Sunt obsedata de ei, nu pot sa ma desprind de trecutul greu care ma incarca si acum; au fost multe batalii intre noi, soldate de cele mai multe ori cu esecuri; eu sunt mandra, ei la fel; iar sotul meu e la mijloc si sufera ca un caine.

Ajutati-ma sa ma trezesc!
Primul pas l-ai facut: ai constientizat ca nu este bine, ca nu sunt bune toate cele ce le-ai amintit, si sa recunosti fata de tine si fata de altii (chiar daca internetul iti confera anonimat, asta nu conteaza acum...)

Ce pot sa te sfatuiesc eu?
Rugaciunea, rugaciunea, rugaciunea.

Din moment ce ai aratat necazul tau pe un site ortodox, consider ca esti ortodoxa. Cauta-ti preotul, povesteste, intreaba, cere sfat, si fa ceea ce dansul te indruma.

Cere mijlocirea Maicutei Sfinte, sa fie alaturi de tine, sa-ti arate tot ce ai de facut, sa-ti arate calea, vei intelege usor, ca si cum ar veni de la tine (dar e ajutorul Ei!), se vor asterne de la sine toate cele necesare ca lucrurile sa fie indreptate.


Dumnezeu sa iti ajute si Maicuta sa te tina sub Sfant Acoperamantul Sau!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.03.2012, 13:15:52
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu stiu ce vorbe te-ar ajuta sau te-ar indruma.
Stiu doar sa-ti spun ce banuiesc din experienta mea:

uneori, cand ma Spovedesc, pe langa pacatele savarsite, mai spun si necazurile, greutatile si neputintele pe care le am. De multe ori ma gandesc ca spunandu-le la Spovedanie, ele ajung direct la Dumnezeu si ca din clipa aceea inainte, nu le mai infrunt singura ci cumva alaturi de El. Se schimba dupa aceea si modul de a le privi si ele nu mai sunt de nesuportat

Daca doresti, spune la urmatoarea Spovedanie lucrurile pe care le simti. Sunt sigura sigura ca se va schimba situatia ta. Intotdeauna in bine.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.03.2012, 13:47:31
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mandria este mama multor pacate.
Cel mai mare inaintea lui Dumnezeu este cel care spune primul: ,,Iarta-ma!".

Nu e bine sa uram, caci ura este un sarpe veninos care musca si pe cel care uraste si pe cel care este urat. Cu timpul, cel plin de ura, chiar din motive foarte justificate, se imbolnaveste. De aceea, cauta pacea cu tine insati.
Iar pe ceilalti ii lasi in voia lui Dumnezeu.

Citeste cartea ,,Intoarcerea la Hristos"' de Ioan Ianolide si vezi cum isi mentineau linistea sufleteasca sfintii in inchisori. Atunci necazurile tale ti se vor parea mai mici.

Invata, asadar sa ierti, si , chiar daca nu vorbesti o vreme cu anumite persoane, macar sa nu le urasti. Iar daca te izolezi putin de lume, fa-o spre slava lui Dumnezeu. Nici nu e nevoie sa fii in centrul atentiei intotdeauna.

Deprinderea smereniei este cea mai mare podoaba pentru o femeie. Pacat ca invatam atat de tarziu acest lucru.

Lasa-te calauzita de un duhovnic intelept si socoteste-i pe toti mai buni in fata lui Dumnezeu decat pe tine. Repet: in fata lui Dumnezeu, nu in fata lumii. E sfatul parintelui Proclu din judetul Neamt, nu al meu. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.03.2012, 13:48:14
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilinca_m Vezi mesajul
De ceva timp, cativa ani as putea spune, sunt inchisa in intuneric. M-am imprietenit cu frustrarea, ura, incapatanarea si patima; nu vad mai departe de ele. Toate acestea m-au adus intr-un punct mort, din care nu mai pot iesi. Sunt mandra si nu vad prea departe!

Sunt constienta ca daca nu ma trezesc la timp, casnicia mea ar avea de suferit, deja este destul de zdruncinata si asa. Am o relatie extraordinar de proasta cu socrii si sora sotului; ii urasc enorm si tot ce fac, de fapt, fac doar impotriva mea; am deja un suflet bolnav. Nu am avut destula intelepciune sa trec peste probleme atunci cand trebuia; am vrut sa-mi demonstrez mie si intregii lumi ca EU AM DREPTATE, cand de fapt, nu am facut decat sa agravez lucrurile; eu si sotul meu aproape ca nu mai vorbim cu ei; am rupt orice relatie (am si un copil care nici nu prea ii cunoaste ); dar nu am obtinut nimic din asta, decat multa durere. Sunt obsedata de ei, nu pot sa ma desprind de trecutul greu care ma incarca si acum; au fost multe batalii intre noi, soldate de cele mai multe ori cu esecuri; eu sunt mandra, ei la fel; iar sotul meu e la mijloc si sufera ca un caine.

Ajutati-ma sa ma trezesc!

Multa suferinta mentala si emotionala este produsa pe fondul neglijarii virtutilor.

(De cele mai multe ori omul nu stie nici ca trebuie practicate si nici cum sa le aplice la experiente specifice)

Astfel, boala sufleteasca se instaleaza pe nesimtite pana se cronicizeaza, prolifereaza si devine insuportabila.

Virtutile sunt vitamine esentiale.

Virtutile trebuie practicate in primul rand preventiv, pentru a taia de fiecare data capul sarpelui cand incepe sa intre in inima.

Virtutile de baza (pana la dragoste) sunt curatenia si rabdarea.

Curatenia privirii si rabdarea "dusmanilor".

Acest intuneric care te impresoara poate fi risipit prin curatarea progresiva a sufletului si practicarea rabdarii.
__________________

Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.03.2012, 14:51:33
ilinca_m ilinca_m is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2012
Mesaje: 5
Implicit

Va multumesc pentru postari...intr-adevar, sunt foarte prinsa in aceasta valtoare; ceva nu ma lasa sa scap si de fiecare data cand incerc sa ies, tine sa imi reaminteasca tot ce s-a intamplat de demult sau recent; amintiri grele care ma inversuneaza si mai tare si ma orbesc. Sunt patimasa in trairile mele; azi gandesc ca-i iert, maine ca-i urasc si le fac rau; trebuie in primul rand sa ma eliberez de povara amintirilor negre si de tot ceea ce mi-au cauzat rau, voit sau nevoit.

Incerc sa ii privesc cu alti ochi si sa fiu mai maleabila; sper ca credinta intr-un Hristos si Bunul Dumnezeu ma va ajuta; stiu ca aceasta este calea. Intr-un moment dificil tot legat de ei, m-a ajutat foarte mult sa trec peste tot raul produs, dar acum nu stiu de ce nu mai reusesc. Probabil ca-i prea multa durere in mine; sunt si foarte inversunata, dar marea sarbatoare ce se apropie ma face sa imi doresc o liniste interioara pierduta demult si sa fac pace cu mine insumi si cu toti ceilalti. Totodata, sunt si foarte obosita.

Oh, cu spovedania stau cam prost si mi-e rusine sa recunosc; demult nu am mai facut-o, dar acum as face acest pas; stiu cat de mult m-ar ajuta. Dar oare, daca nu am tinut tot postul Pastelui as putea sa imi curat sufletul acum, inainte de marea sarbatoare? Pot sa tin post cateva zile inainte de a ma spovedi?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.03.2012, 14:59:03
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilinca_m Vezi mesajul
Dar oare, daca nu am tinut tot postul Pastelui as putea sa imi curat sufletul acum, inainte de marea sarbatoare? Pot sa tin post cateva zile inainte de a ma spovedi?
Negreșit da, poți să începi oricând, dar să începi. Poți să mergi chiar astăzi!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.03.2012, 15:01:57
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilinca_m Vezi mesajul
Dar oare, daca nu am tinut tot postul Pastelui as putea sa imi curat sufletul acum, inainte de marea sarbatoare? Pot sa tin post cateva zile inainte de a ma spovedi?
Sigur că da. De altfel, pentru spovedanie nici nu este necesar postul. Pentru a te împărtăși, însă, va trebui să ții măcar 3 zile sau o săptămână, după cum îți va spune duhovnicul.

Într-adevăr, spovedania pe care ai făcut-o aici, public, e necesar să o faci la duhovnic. Iar apoi, să-ți dea Domnul har ca să poți să birui mândria și să-ți odihnească sufletul ca să poți ierta mai ușor.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.03.2012, 15:02:21
ilinca_m ilinca_m is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2012
Mesaje: 5
Implicit

Ah, si inca ceva ce am uitat sa va intreb...chiar de as reusi sa trec peste acest impas; ei tot imi vor face in continuare multe rele, pentru ca asa este felul lor, nu imi fac numai mie rautati, ca sa nu ma intelegeti gresit; asa este firea lor, le mai fac si altora. Cum sa fac sa trec peste tot si sa nu mai dau atata importanta?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.03.2012, 15:05:41
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar oare, daca nu am tinut tot postul Pastelui as putea sa imi curat sufletul acum, inainte de marea sarbatoare? Pot sa tin post cateva zile inainte de a ma spovedi?

din Predica la Invierea Domnului de Sf. Ioan Gura de Aur

""..........
Cei ce au muncit cu ravna inca din cel dintai ceas,
Sa-si primeasca rasplata ce li se cuvine;
Cel care a venit dupa al treilea ceas,
Sa se bucure si acela de marea Sarbatoare!
Si cel ce a venit dupa al saselea ceas,
Sa nu se indoiasca; pentru ca nu va ramane pe dinafara!
Iar cel ce a sosit in cel din urma ceas,
Sa nu-i fie frica de intarzierea sa!

............

Cel ce a postit cat si cel ce nu a postit
sa se bucure azi de Masa cea plina de bunatati!
............""

Ar fi bine.... Oricum parintelui ii vei marturisi toate acestea.. De fapt nu parintelui...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Trei zile de intuneric Mihnea Dragomir Intrebari utilizatori 20 27.08.2011 21:04:23
Urgia justitiara , cele 3 zile de intuneric Mihai36 Din Vechiul Testament 7 22.07.2011 22:33:31
Vremea impacarii - Poarta definitiv inchisa 5s5t6e7f8 Intrebari utilizatori 3 01.03.2010 00:52:06
Icoane Speciale Luminoase in intuneric civt Stiri, actualitati, anunturi 15 31.08.2008 22:04:09