Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.04.2010, 13:36:19
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit Cuib de randunele daramat -e pacat?

Ajutor ! sunt speriata

Primavara trecuta, randunelelor care-si facusera cuib 2,3 primaveri la rand la geamul meu le-a fost inchisa usa casei cu scoci ;dupa ce saptamana de saptamana apoi zi de zi faceau o mizerie de nedescris atat pe pervaz cat si de-a lungul geamului de sus pana jos. Doamna care se ocupa de curatenie m-a intrebat odata daca sa le strice cuibul. Cunoscand o vorba din batrani cum ca nu e bine sa strici cuibul pasareleor , ne-am gandit noi sa intrebam preotul cat este de adevarata povestea respectiva ca sa nu ne expunem la o actiune riscanta , facand aceasta. Intalnirea cu preotul a mai avut loc insa intrebarea nu a mai fost pusa ptr ca doamna gasi-se o solutie intre timp . I-a trecut prin gand sa lipeasca intrarea in cuib cu scoci . Zis si facut. Asta s-a intamplat primavara trecuta.

Astazi , revenind la curatatul geamurilor ,vazand ca scociul dupa o iarna lunga s-a mai dezlipit , am spus ca ar fi bine sa-l intarim. dar... din neatentie si din cauza pozitiei proaste de pe scara la o apasare mai puternica cuibul a cedat si s-a spart. Atunci a zis doamna ca-l da jos cu totul iar eu am consimtit. In timp ce-l desfacea bucatica cu bucatica , am gasit si o pasarica moarta in el

Ce-mi puteti spune legat de aceasta vorba veche din batrani?
Azi cautand pe google dupa un raspuns am mai dat si peste un articol in care scria ,cum ca ,acele case la a caror geam isi fac cuib pasarele sunt binecuvantate de Dumnezeu -- asta a fost cireasa de pe tort.
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.04.2010, 14:01:13
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
Ajutor ! sunt speriata

Primavara trecuta, randunelelor care-si facusera cuib 2,3 primaveri la rand la geamul meu le-a fost inchisa usa casei cu scoci ;dupa ce saptamana de saptamana apoi zi de zi faceau o mizerie de nedescris atat pe pervaz cat si de-a lungul geamului de sus pana jos. Doamna care se ocupa de curatenie m-a intrebat odata daca sa le strice cuibul. Cunoscand o vorba din batrani cum ca nu e bine sa strici cuibul pasareleor , ne-am gandit noi sa intrebam preotul cat este de adevarata povestea respectiva ca sa nu ne expunem la o actiune riscanta , facand aceasta. Intalnirea cu preotul a mai avut loc insa intrebarea nu a mai fost pusa ptr ca doamna gasi-se o solutie intre timp . I-a trecut prin gand sa lipeasca intrarea in cuib cu scoci . Zis si facut. Asta s-a intamplat primavara trecuta.

Astazi , revenind la curatatul geamurilor ,vazand ca scociul dupa o iarna lunga s-a mai dezlipit , am spus ca ar fi bine sa-l intarim. dar... din neatentie si din cauza pozitiei proaste de pe scara la o apasare mai puternica cuibul a cedat si s-a spart. Atunci a zis doamna ca-l da jos cu totul iar eu am consimtit. In timp ce-l desfacea bucatica cu bucatica , am gasit si o pasarica moarta in el

Ce-mi puteti spune legat de aceasta vorba veche din batrani?
Azi cautand pe google dupa un raspuns am mai dat si peste un articol in care scria ,cum ca ,acele case la a caror geam isi fac cuib pasarele sunt binecuvantate de Dumnezeu -- asta a fost cireasa de pe tort.
Clementia, sunt multe alte pacate in viata noastra asupra carora trebuie sa luam seama, si, de asemenea, sunt si multe alte semne ale binecuvantarii lui Dumnezeu, in viata noastra de zi cu zi, pe care trebuie sa le constientizam.

Insa, in intamplarea ta precum si in maniera in care o prezinti, am recunoscut parca aceeasi noblete sufleteasca pe care a aratat-o Sfantul Dimitrie Basarabov, atunci cand, fara sa vrea, a calcat peste un cuib.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.04.2010, 14:17:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Adica sa-l strici este pacat dar sa nu lasi pasarile sa-l foloseasca n-ar fi?

Mi se pare mai degraba superstitie decat o judecata morala sanatoasa.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.04.2010, 14:43:04
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Adica sa-l strici este pacat dar sa nu lasi pasarile sa-l foloseasca n-ar fi?

Mi se pare mai degraba superstitie decat o judecata morala sanatoasa.
Si tu ai dreptate. Si chiar de asta mi-e team : sa nu cred intr-o superstitie!
Adevarul este ca in Ghidul de spovedanie printre cele peste 300 de pacate nu se aminteste si de acesta. Sau se incadreaza la a face rau cuiva voit?
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.04.2010, 16:04:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
Si tu ai dreptate. Si chiar de asta mi-e team : sa nu cred intr-o superstitie!
Adevarul este ca in Ghidul de spovedanie printre cele peste 300 de pacate nu se aminteste si de acesta. Sau se incadreaza la a face rau cuiva voit?
Nu stiu, mie mi se pare o fapta de cruzieme, adica cred ca mizeria se poate tolera dar daca e mai importanta decat fiintele respective..era tot una daca le stricai de la inceput cuibul, poate ca una era si acum in viata, daca nu cumva o fi fost pui si oricum n-ar fi putut zbura..

Delicatetea sufleteasca e un atribut al sfinteniei, avem marturii despre sfinti care traiau impreuna cu animalele, fie ele chiar si insecte si se straduiau sa nu faca rau la nici una.

Nu cred ca spovedania ar trebui sa se faca dupa "lista de pacate" care in nici un caz nu se rezuma la 300, ci dupa ceea ce constiinta noastra spune, constiinta cu care ar trebui sa comunicam si sa ne asiguram ca este vie..

Pana la urma, daca constiinta ta nu zice nimic pentru faptul ca nu le-ai lasat sa-si faca cuib acolo, intreaba duhovnicul..
Cred ca se pot spovedi si pacatele pentru care nu simtim neaparat parere de rau daca totusi constientizam sau macar ni se spune ca a fost o greseala..
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.04.2010, 16:26:26
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

dar cine spune ca nu-mi pare rau sau ca nu as fi ezitat ;credeti ca am stiut ca una din pasarele a ramas acolo ? si daca as fi stiut va imaginati ca as mai fi lipit inca vreo 2 straturi de scoci peste? asa va imaginati?

ideea este ca am facut ceva si vreau sa aflu daca am gresit in fata lui Dumnezeu. am alergat speriata la niste "prieteni " ptr ai intreba cat de tare am gresit si am gasit niste judecatori .

oare nu stiti ca fecalele de pasari contin escheria -coli sau cicocul /penele lor poarta microbi cum ar fi poate helicobacter pilori ! sau altii ..microbi adusi de peste mari si tari !! deci chiar trebuie sa-l ispitim pe Dumnezeu ?- hai sa vad cat rezista sistemul meu imunitar? ca doar Dumnezeu e cu mine...

Deci daca-mi puteti da sfat bun si ziditor faceti-o , daca nu sa va ierte Dumnezeu ptr pacatele care mi le-am facut enervandu-ma.

alinb - referitor la cele scrise de tine ,daca constiinta nu-mi spunea nimic, nu veneam pe forum (unde m-am gandit c-am sa gasesc oameni de treaba cu credinta in Dumnezeu )sa pun intrebari
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)

Last edited by clementia; 28.04.2010 at 16:29:26.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.04.2010, 16:58:40
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Clementia, nu vreau sa te supar in plus. Dar asta cred ca trebuie sa iti serveasca drept invatatura de minte in legatura cu superstitiile. Daca nu erai superstitioasa ai fi distrus pur si simplu acel cuib de pasari, pasarile si-ar fi facut cuib in alta parte, si tu ai fi avut acum constiinta linistita si impacata. Din simpla superstitie te-ai gandit sa pui scotch pe cuib (???? de unde ideea asta??) in ideea ca ceea ce aduce ghinion nu este alungarea pasarilor, ci distrugerea unui lucru absolut banal. Hmmm.

In mod normal, noi, oamenii, am fost pusi stapani peste lume si vietuitoare. Desi avem datoria sa tratam natura cu respect si dragoste ca si creatie a lui Dumnezeu, in acelasi timp Dumnezeu ne-a dat voie sa o transformam si sa o modificam dupa cum credem de cuviinta, bineinteles cu anumite limite. De exemplu, iarba si buruienile sunt bune, dar nu cand cresc pe straturile noastre. Deci, desi in general nu ai voie sa iti bati joc de plante, ai voie sa smulgi iarba care creste si innabusa munca ta. La fel si cu randunelele alea. Daca asa de mult nu le placeai, toamna sau iarna, dupa ce plecau, puteai pur si simplu sa le distrugi cuibul, fara nici un pacat si fara sa risti sa le omori sau sa le impiedici viata in vreun fel. Bineinteles, daca nu erai superstitioasa.

Deci pacatul de care ar trebui sa te ingrijorezi nu este ca ai distrus un cuib de randunele, sau ca ai omorat vreo randunica. Pe cat de crud pare, nu este un pacat asa de grav, nefiind nici cu intentie. Dar superstitia si credinta in tot felul de obiceiuri care nu au legatura cu Dumnezeu este pacat destul de serios care trebuie sa te ingrijoreze.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.04.2010, 14:40:34
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Clementia, sunt multe alte pacate in viata noastra asupra carora trebuie sa luam seama, si, de asemenea, sunt si multe alte semne ale binecuvantarii lui Dumnezeu, in viata noastra de zi cu zi, pe care trebuie sa le constientizam.

Insa, in intamplarea ta precum si in maniera in care o prezinti, am recunoscut parca aceeasi noblete sufleteasca pe care a aratat-o Sfantul Dimitrie Basarabov, atunci cand, fara sa vrea, a calcat peste un cuib.
Maniera in care o prezint poate ma ajuta sa ma pun intr-o luminma mai putin proasta ....Nu cunosc povestea Sf Dimitrie de Basarov.Daca exista si o poveste....
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.04.2010, 14:45:18
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
Maniera in care o prezint poate ma ajuta sa ma pun intr-o luminma mai putin proasta ....Nu cunosc povestea Sf Dimitrie de Basarov.Daca exista si o poveste....
Intamplarea la care am facut referire este consemnata in viata sfantului. Iata adresa unde o poti citi: http://www.crestinortodox.ro/sfinti/...nou-72958.html
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.04.2010, 14:55:01
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Intamplarea la care am facut referire este consemnata in viata sfantului. Iata adresa unde o poti citi: http://www.crestinortodox.ro/sfinti/...nou-72958.html
Sunt si mai speriata de istorioara. se vede bine ca sfantul si-a facut canononul singur ptr fapta sa.
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
E pacat? ToaderValentin Intrebari utilizatori 5 18.12.2012 22:39:38
Pacat sau nu? Darkanian Pocainta 33 13.08.2010 23:19:44
e pacat? Valy76 Calugarul 23 22.03.2010 22:30:06
pacat? omosapiensi Teologie si Stiinta 3 25.01.2010 13:30:20
pacat sau nu? pisi Generalitati 34 18.06.2008 23:11:07