Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.02.2009, 14:47:49
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izmenuzza Vezi mesajul
m-am ingrozit ca si crestin la ce e bine si ce e pacat chiar asta m-a facut sa scriu si pe forum...si chiar domnule danyel,nu inteleg dumneavoastra un pic mai devreme i-mi spuneati ca nu poti sa te imparti in doua ori traiesc cu ale lumii ori ma dedic total lui Dumnezeu iar acum i-mi spuneti ca trebuie sa le imbin pe amandoua...
nu trebuie sa imbini nimic, ce este rau si spurcat arunca, ce este bun pastreaza, a fi cu Dumnezeu nu inseamna interdictia de a asculta o muzica buna, a citi o carte buna, etc

Lucrurile care te robesc te fac sa il pui deoparte pe Dumnezeu si sa le slujesti lor, sunt unii "crestini" care merg si la biserica, dar mai merg si la birt, mai zic un Tatal Nostru da mai si dracuie si blestema numele lui Dumnezeu mai si curvesc, mai si fura, mai si insala...nu zic ca e cazul dumneavostra, departe de mine gandul, dar dadeam un exemplu de ceea ce inseamna a sluji la doi domni

Cand esti cu Hristos nu te mai targuiesti cu El ca de ce nu te lasa sa faci aia sau aialalta, Dumnezeu si Biserica nu or dat legi de dragul legilor ci pentru zidirea noastra

cat despre "interdictii" spune-ne te rog mai clar ce anume din bucuriile curate ale vietii pe care doresti sa le faci ti le interzice Hristos?

Doamne ajuta
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.02.2009, 15:20:19
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pana cand inima noastra nu se va curati, pentru ca Duhul Sfant sa se salasluiasca in ea, vom fi atrasi de tot felul de lucruri placute, dar nefolositoare si daunatoare.

Izzmenuta, faptul ca iti pui acum aceste intrebari, denota ca Dumnezeu bate la usa inimii tale; dar diavolul nu sta nici el pasiv, caci nu-i place sa piarda nici un suflet. E o lupta care se da si preferabil pentru tine e sa te castige Dumnezeu. Cu totii am simtit aceasta lupta, care se da o viata intreaga. Cu timpul vei prefera aceasta lupta, numai sa nu te paraseasca Dumnezeu, asa cum se indeparteaza de cei, care cu buna stiinta le fac pe cele rele.
Ai rabdare in a cauta raspunsurile cele bune, spre folosul tau.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.02.2009, 16:36:06
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izmenuzza Vezi mesajul
m-am ingrozit ca si crestin la ce e bine si ce e pacat chiar asta m-a facut sa scriu si pe forum...si chiar domnule danyel,nu inteleg dumneavoastra un pic mai devreme i-mi spuneati ca nu poti sa te imparti in doua ori traiesc cu ale lumii ori ma dedic total lui Dumnezeu iar acum i-mi spuneti ca trebuie sa le imbin pe amandoua...
Intr-o zi tu sau sotul tau nu vati mai putea sa aveti relatii intime.Va iubiti dar ...unul trebuie sa se sacrifice.Ce faci ?
Intr-o zi nu mai auzi sau nu mai vezi.Trebuie sa renunti la a te uita la lucruri care iti placeau.Ce faci?
Din cauza unor probleme de sanatate nu mai poti manca ce-ti place acum atat de mult. Tii regim sau postesti de nevoie.
Si exemple sunt multe.
Dumnezeu ne ofera alternativa la toate acestea.Unii aleg asceza, este alegerea lor altora le este impusa de necazuri.
Sunt ei oare fericiti (cei dintai)?
Eu (si nu numai eu) iti spun ca da,sunt fericiti dar au o fericire pe care tu inca nu o poti pricepe.
"Toate ne sunt permise dar nu toate ne sunt de folos" spunea un sfant
parinte.
Este multa sinceritate si bun simt in cele scrise de tine.
Ca cetatean ai toata stima si respectul meu!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.02.2009, 17:05:09
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

[SIZE=4]"Doi oameni s-au suit la templu, ca să se roage: unul fariseu și celălalt vameș. Fariseul, stând, așa se ruga în sine: Dumnezeule, Îți mulțumesc că nu sunt ca ceilalți oameni, răpitori, nedrepți, adulteri, sau ca și acest vameș. Postesc de două ori pe săptămână, dau zeciuială din toate câte câștig.
Iar vameșul, departe stând, nu voia nici ochii să-și ridice către cer, ci-și bătea pieptul, zicând: Dumnezeule, fii milostiv mie, păcătosului.
Zic vouă că acesta s-a coborât mai îndreptat la casa sa, decât acela. Fiindcă oricine se înalță pe sine se va smeri, iar cel ce se smerește pe sine se va înălța."
(Luca 18, 10-14)[/SIZE]

[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Fratii mei, iubiti crestini! [/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]A fi un crestin ADEVARAT este sa AI BUN SIMT fata de Dumnezeu! De aici pleca SMERENIA, pleaca ASCULTAREA DE CUVINTELE SI PORUNCILE SALE, de aici pleaca IUBIREA pentru El, de aici pleaca RESPECTUL si SERIOZITATEA fata de El... A fi un bun crestin este sa TE STRADUI SA NU IL SUPERI CU NIMIC = asta este FRICA DE DUMNEZEU!!! Sa te temi sa nu cumva sa Il superi!!! Sa te doara si sa te pocaiesti daca L-ai suparat!!![/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Azi multi oameni se inseala amarnic crezandu-si propriile pareri, nemaiascultand de Biserica, nemaiascultand de Sf.Evanghelie!!! Ne inselam crezand ca daca suntem oameni simpli e de ajuns pt MANTUIRE! [/SIZE]
[SIZE=4]NU exista sa fii un bun crestin NEASCULTAND de Dumnezeu!!! [/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Ne plangem mereu ca nu avem ce pune pe masa, sau ca nu avem cum sa tinem post, nu avem timp de rugaciune, nu avem timp de Biserica: NU AM TIMP DE TINE DOAMNE, desi EU CRED IN TINE!!! La primul NECAZ: Doamne UNDE ESTI???? DECE MI SE INTAMPLA MIE UNA CA ASTA??? CU CE AM GRESIT EU DOAMNE??? Si uite asa NESIMTIREA din om creste tot mai mult! Nerecunosttinta la fel... nemultumirea la fel... necredinta la fel... [/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]DAI VOINTA IEI PUTERE!!! in loc sa strigam la Dumnezeu sa ne trimita Harul Sau sa ne ajute sa postim, sa ne aratam efortul ca VREM si TINEM post, ca NE PASA de Dumnezeu si nu suntem indiferenti fata de El... ne ascultam "saracutu" de pantec... Tot viermii o sa il manance! Nu vrem sa tinem de Dumnezeu??? NU MA MAI NUMESC CRESTIN!!![/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]A fi "crestin" inseamna a fi "Hristofor" - PURTATOR DE DUMNEZEU!!!! "christianus" (lat.) - crestin; "hristofor" (gr.) - crestin, purtator de Hrsitos! Cum Il port eu pe Hristos daca eu NU IL ASCULT PE HRISTOS??? Daca EU nu fac ce zice EL, cum mai am obraznicia sa ma numesc "HRISTOFOR"??? PT NUMELE ASTA DE "CHRISTIANUS", "HRISTOFORI" mureau CRESTINII!!! Oricine marturisea ca este CRESTIN era prins si pus la chinuri sa se lepede de acest SFANT nume!!! Dar ei FACEAU ce spune Domnul Hristos! Nu aveau conditile de LIBERTATE ca AZI, dar ASCULTAU de Dumnezeu! NU faceau NIMIC potrivnic Lui... [/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Azi avem atatea POSIBILITATI sa tinem post, avem ATATA TIMP SA NE RUGAM, AVEM ATATA TIMP SA MERGEM LA BISERICA!!! [/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Nu bem, nu furam, nu chefuim, nu injuram... suntem oameni de treaba!!! Dar astea le facem SPRE SLAVA LUI DUMNEZEU??? Le facem ca sa avem folos sufletesc??? sau le facem numai asa ca ne este din fire??? NU AJUNGE!!! Trebuie sa ne unuk cu Hristos prin FAPTE BUNE!!! Asa cum nu este albina fara stup, tot asa nu este Crestin fara BISERICA!!![/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Nu avem posibilitatea sa luam mancare de post??? Da nu-mi iau carne si imi iau ceapa si ardei si morcovi si imi fac o salata de numa... si e mai sanatos si pt ficat... ca de aia ne plangem de stari de boala si greoi... sau ca nu suntem binedispusi si plini de moliciune etc...[/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Nu avem timp de Rugaciune??? Ia sa stingem televizorul si sa pastram linistea in casa si sa vezi cum avem si timp de rugaciune!!! TV ne ia cel mai mult timp de COMMUNICARE cu Dumnezeu!!! [/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]DECi, NU AVEM VOINTA SA PLACEM LUI DUMNEZEU!!! Ne place mai mult sa fim COMOZI si sa ne vedem numai de cele ale trupului si asa sa ne asumam IADUL!!![/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Va rog sa ma iertati cei care NU sunteti de acord cum INVATA Sf.EVANGHELIE A FI UN BUN CRESTIN!!![/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Dumnezeu sa va BINECUVINTEZE!!![/SIZE]
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.02.2009, 17:12:16
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit iertare de greseala

[SIZE=4]....Nu bem, nu furam, nu chefuim, nu injuram... suntem oameni de treaba!!! Dar astea le facem SPRE SLAVA LUI DUMNEZEU??? Le facem ca sa avem folos sufletesc??? sau le facem numai asa ca ne este din fire??? NU AJUNGE!!! Trebuie sa ne UNIM cu Hristos prin FAPTE BUNE!!! Asa cum nu este albina fara stup, tot asa nu este Crestin fara BISERICA!!!....[/SIZE]
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.02.2009, 21:55:35
izmenuzza izmenuzza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2009
Locație: galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit ai dreptate

ai dreptate in proportie de 80%prin ceea ce scrii pentru ca esti tanar absolvent la teologie,nu stii ce inseamna viata si i-ti urez putere si credinta pe viitor sa poti urma aceste invataturi,peste 10 ani cel putin te-as ruga sa dai sfaturi cand ai sa prinzi un pic de experienta a vietii cand te uiti inapoi la trecutul tau si ti-l analizezi. daca totul e ok atunci judeci pe altii pentru ca sa dai sfaturi sau sa judeci e usor...mai ales ca esti in domeniu dar daca ai fi un muncitor obisnuit care vine de pe santier ud in spate dupa 12 ore e mai greu ...toti il iubim pe Dumnezeu si fiecare in felul lui...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna a fi crestin? costel Generalitati 24 09.02.2011 11:59:41
Ce inseamna sa fii crestin? maria-luisa Generalitati 31 12.02.2010 23:18:19
Cetatean vs Crestin-Ortodox eclat_de_lune Generalitati 28 19.10.2009 12:11:02
sfat crestin radup Rugaciuni 15 09.04.2009 18:08:33
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58