Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.05.2009, 17:26:47
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Ar fi tare frumos sa nu se termine legatura dintre soti odata cu moartea. Doar toata lumea vrea sa iubeasca vesnic.
Eu sunt convinsa ca nu se termina, Anna!
Noi credem in inviere.

Izmenuzza, tu insa incearca sa nu-ti faci griji.. Oricum lumea de dincolo e inimaginabila pentru noi aici. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.05.2009, 22:37:25
JaffaStar JaffaStar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2009
Mesaje: 4
Implicit Scuze ....

Voi aveti impresia ca atunci cand va venii momentul sa fim din nou treziti la viata , vom avea trupuri in carne si oase ? .... Eu sincer nu stiu cat de mult incercati sa aflati ceeace se ascunde dincolo de realitatea de fiecare zi ,dareu sunt ferm convins ca voi traiti dupa niste reguli date de niste oameni acum cateva sute de ani si nu ati mai inaintat nici cu stiinata ,filozofia sau chiar credinta ...
NIMIC DIN CE AVEM SAU STIM ACUM NU NE VA FI DE NICI UN FOLOS , ASTA DACA NE VOR GASI DESTUL DE BUNI CA SA TRAIM VIATA VESNICA .
Vom fi doar energie , atat si nimic mai mult ... vom putea merge si vedea orice ,oriunde ... Vom fi nemuritori cu puteri infinite ,asemeni ingerilor , de aceea selectia se va face foarte atent ... DOAR NIMENI NU VREA SA APARA UN NOU DIAVOL ,NU ?
Doar cei puri voravea ce cauta in acel loc SFANT , iar cei care cauta intr-una sa se scoata , sa ocoleasca calea cea dreapta ... vor fi stersi definitiv din CArtea Vietii ...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.05.2009, 23:38:38
ANIAVALI ANIAVALI is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Mesaje: 2
Implicit Anna asa a inteles, asa am inteles si eu.

Căci, când vor învia din morți, nici nu se mai însoară, nici nu se mai mărită, ci sunt ca îngerii din ceruri.
Nu stiu daca te multumeste raspunsul.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.05.2009, 23:43:24
JaffaStar JaffaStar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2009
Mesaje: 4
Implicit

Nu pemine trebiue sa ma multumeasca ... pe tine trebuie ...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.05.2009, 23:47:22
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JaffaStar Vezi mesajul
Voi aveti impresia ca atunci cand va venii momentul sa fim din nou treziti la viata , vom avea trupuri in carne si oase ? .... Eu sincer nu stiu cat de mult incercati sa aflati ceeace se ascunde dincolo de realitatea de fiecare zi ,dareu sunt ferm convins ca voi traiti dupa niste reguli date de niste oameni acum cateva sute de ani si nu ati mai inaintat nici cu stiinata ,filozofia sau chiar credinta ...
NIMIC DIN CE AVEM SAU STIM ACUM NU NE VA FI DE NICI UN FOLOS , ASTA DACA NE VOR GASI DESTUL DE BUNI CA SA TRAIM VIATA VESNICA .
Vom fi doar energie , atat si nimic mai mult ... vom putea merge si vedea orice ,oriunde ... Vom fi nemuritori cu puteri infinite ,asemeni ingerilor , de aceea selectia se va face foarte atent ... DOAR NIMENI NU VREA SA APARA UN NOU DIAVOL ,NU ?
Doar cei puri voravea ce cauta in acel loc SFANT , iar cei care cauta intr-una sa se scoata , sa ocoleasca calea cea dreapta ... vor fi stersi definitiv din CArtea Vietii ...
No, daca e asa apoi eu nu ma incadrez
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.05.2009, 00:17:07
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JaffaStar Vezi mesajul
Voi aveti impresia ca atunci cand va venii momentul sa fim din nou treziti la viata , vom avea trupuri in carne si oase ? .
Nu e asa. Noi crestinii credem in inviere. Nu vom avea trupuri ca acum, ci 'trupuri duhovnicesti' cum spune sf. Pavel in Corinteni 14. E o taina cum vor fi acele trupuri, dar vor fi un fel de trupuri, nu numai duhuri.
E adevarat ca Hristos a zis ca 'vom fi ca ingerii', dar in acelasi timp Biserica spune ca o cununie se face pentru eteritate, deci si dincolo vom fi casatoriti, intr-un fel misterios.
Casatoria oricum nu tine numai de trup. Nu vom avea acelasi fel de comuniune ca aici, probabil.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un raspuns va rog ! cristian98 Botezul 10 08.01.2013 01:11:14
intrebare. Caut raspuns Bogdan N Calugarul 24 15.02.2012 22:39:36
Caut un raspuns Mit_I Botezul 10 26.11.2007 00:53:33
raspuns pompi Vrajitoria 1 06.07.2006 15:20:47