Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.06.2010, 19:09:50
yawbaj yawbaj is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2010
Mesaje: 23
Implicit Ascetismul

"Scopul predicii ascetismului consta in deprinderea celor nefericiti si flamanzi cu gandul ca ei vor trebui sa fie vesnic flamanzi si sa se bucure ca aceasta e soarta lor"
N.G. Cernisevski
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.06.2010, 19:22:25
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de yawbaj Vezi mesajul
"Scopul predicii ascetismului consta in deprinderea celor nefericiti si flamanzi cu gandul ca ei vor trebui sa fie vesnic flamanzi si sa se bucure ca aceasta e soarta lor"
N.G. Cernisevski
Si ce te faci cu cei care sunt fericiti si indestulati si aleg ei insisi, de bunavoie si nesiliti de nimeni, sa se lipseasca de unele fericiri lumesti? :)
Ascetismul este practicat de catre calugari, cu precadere - si intr-o oarecare masura, de mireni. Care aleg ei sa depuna voturile de castitate si saracie si ascultare desi inainte poate au trait cum au dorit (si puteau continua) si isi faceau voia (si puteau continua).

Eu stiu chiar mireni a caror nefericire e ca nu traiesc o asceza mai aspra, din cauza neputintelor si tentatiilor - pe care mind you, si le pot satisface insa atat ca le este in putinta, aleg sa nu o faca.

Deci domnul Cernisevski se afla in eroare.

Insa am putea spune cel mult ca acel citat se potriveste mai curand castelor din India.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 26.06.2010 at 19:24:26.
Reply With Quote
Răspunde