Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #19  
Vechi 21.04.2012, 16:21:31
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

o neputinta, un suflet slab, superstitii... Iata ingredientele care alcatuiesc tabloul de aici.
Eu vad treaba mai simplu: important e sa te stresezi mai tare ca il ranesti cu un cuvant pe fratele tau, ca ii spui o vorba nepotrivita, ca ii provoci o durere sufletasca. Intristezi pe acela ptr care Hristos a murit. Oare cati prieteni, vecini, cunoscuti nu am intristat si nu ne-am mai facut mustrari de constiinta?
2. vietuirea animalelor impreuna cu omul face parte din tabloul paradisiac. Datorita starii de pacat, unele animale ne-au devenit dusmani. Altele ne-au ramas in continuare prieteni. Daca am fi mai ingaduitori fata de aceste fiinte necuvantatoare, am vedea ca vietuirea alturi de ele ar deveni o bucurie. Am avea ocazia sa ne bucuram la tot pasul de maretia creatiei lui Dumnezeu. Nu le-am mai ditruge cuiburile ca e rau, ci pentru ca bucuria de a le vedea zilnic, a ne bucura de cantecul lor va fi mai mare

daca ceilalti ziceau ca e rau sa strici cuibul, nu o ziceau din superstitie, ca vezi Doamne cine stie ce blesteme te asteapta, ci ptr ca e un lucru rau sa provoci suferinta cuiva, fie el om, animal, pasare . Nu asta ii invatam pe copiii nostri de mici?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
E pacat? ToaderValentin Intrebari utilizatori 5 18.12.2012 22:39:38
Pacat sau nu? Darkanian Pocainta 33 13.08.2010 23:19:44
e pacat? Valy76 Calugarul 23 22.03.2010 22:30:06
pacat? omosapiensi Teologie si Stiinta 3 25.01.2010 13:30:20
pacat sau nu? pisi Generalitati 34 18.06.2008 23:11:07