Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #561  
Vechi 29.11.2013, 10:05:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Confirmi de fapt ce am spus: in Romania, adica probabil in Timisoara, unde chiar fostul Mitropolit s-a impartasit la catolici, iar Peru si Italia sunt tari catolice. Iar eu am spus ca e o influenta de la catolici.
Sa nu uitam ca preotul are harul preotiei si daca e pacatos, noi nu suntem preoti.
Și grecii sînt influențați de catolici? Duhovnicul meu a stat vreo 8 ani în Atena și vreo 2 ani la Athos.

Voi încerca să-mi extind statisticile și în afara Banatului, ca să elimin și ”influențele catolice”. Deși va fi mai greu...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #562  
Vechi 29.11.2013, 10:30:42
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Care "fost" frate? E și acum.
Acum am aflat si eu, ramasesem la demisia de anul trecut: "La 11 iulie 2012, Corneanu a anunțat Patriarhia printr-o scrisoare că se retrage din funcție, motivele invocate fiind cele de sănătate, însă imediat s-a afirmat că s-ar fi răzgândit." E ca o telenovela activitatea Mitropolitului in toti anii acestia. Aici se ajunge daca nu se actioneaza din timp cu fermitate. Se stia ca a avansat in ierarhie cu sprijinul securitatii (chiar securitatea a scris in dosarul sau), s-a sustras pentru ca si-a cerut scuze. Normal era scuze si demisia, avand in vedere ca nu era doar un informator constrans de securitate, lua bani din notele informative si chiar securistii ii laudau excesul de zel. Dupa revolutie a retrocedat topate bisericile greco-catolicilor, desi probabil 90% din fostii greco-catolici si urmasii lor erau ortodocsi acum, practic si-a lasat credinciosii fara biserici, impingadu-i spre greco-catolici. Atat Mitropolitul Ardealului, cat si Patriarhul au fost in Mitropolia sa inainte de alegerea ca mitropoliti, posibil sa fi facut lobby pentru influentarea membrilor Sinodului, pentru a avea o ierarhie mai putin conservatoare (de aceea s-a opus si Mitropolitul Bartolomeu Anania). Se impartaeste apoi la catolici, ca sa dea un exemplu credinciosilor (vazand probabil ca nu se inghesuie sa devina greco-catolici, desi le luase bisericile). Scapa din nou pentru ca spune in cadrul Sinodului ca regreta gestul facut. La cateva saptami declara la un radio catolic ca nu ii pare rau si nu se pocaieste, bine ca a pacalit Sinodul. Apoi Sinodul Banatului cateriseste un preot pentru ca a slujit cu un preot greco-catolic, banuiesc ca Mitropolitul i-a ridicat pedeapsa, pentru ca e aratat ca slujea iar. Probabil din aceasta cauza Sfantul Sinod ii retrage dreptul de semnatura pe motiv de boala, domnia sa spune la scurt timp ca e sanatos tun. Acum se retrage, dar la scurt timp nu se mai retrage, e ca Piturca, pe care daca il pui antrenor nu mai pleaca nici fortat. E interesant de urmarit ce se mai poate intampla, banuiesc ca nu e ultimul episod.

Asadar, revenind la subiectul topicului, nu e greu de inteles de ce preoti si credinciosi din Mitropolia Banatului vor sa ii copieze pe catolici si sa nu se mai spovedeasca inainte de impartasanie.
Reply With Quote
  #563  
Vechi 29.11.2013, 10:35:56
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Dvs constientizati cat de mult puteti sminti pe altii lasand sa se inteleaga ca omul s-ar putea invrednici vreodata pe sine de Sf Euharistie?
Lasati duhovnicii sa isi pastoreasca credinciosii dupa harul investit la hirotonie! Nu mai judecati dvs cine este vrednic sau nu sa primeasca Sfanta Impartasanie si in ce conditii! Numai preotii sint pusi de Dumnezeu sa se ocupe de impartasirea credinciosilor si pastorirea lor.
Nu cred ca ai urmarit toata discutia, acum nu mai e vorba de impartasirea deasa sau rara, s-a trecut la a nu mai fi necesar sa ne spovedim inainte de Impartasanie, decat atunci cand credinciosul crede ca a facut un pacat. Adica la fel ca la catolici.
Reply With Quote
  #564  
Vechi 29.11.2013, 11:25:49
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Nu este normal sa spui altora canonul tau primit de la duhovnic (sau sa-l discuti cu altii, poate mai rau - si aici nu ma refer la dvs pt ca nu va cunosc, ci la acea practica nefericita intre unii credinciosi, prin care s-a ajuns la aceasta situatie nefireasca de a se da sfaturi intre ei despre ce randuiala trebuie tinuta inainte de Impartasanie - iscodind ce canoane au primit altii pt aceleasi pacate, sau pt o falsa si inselatoare aparenta a unor "niveluri" similare de viata) si nu e normal sa sugerezi o generalizare cum ca "asa se face" ca sa te invrednicesti de Sfanta Impartasanie. Dvs constientizati cat de mult puteti sminti pe altii lasand sa se inteleaga ca omul s-ar putea invrednici vreodata pe sine de Sf Euharistie?
Lasati duhovnicii sa isi pastoreasca credinciosii dupa harul investit la hirotonie! Nu mai judecati dvs cine este vrednic sau nu sa primeasca Sfanta Impartasanie si in ce conditii! Numai preotii sint pusi de Dumnezeu sa se ocupe de impartasirea credinciosilor si pastorirea lor.
Frate Adam, daca cele spuse de mine aduc sminteala, sa-mi dea mie Dumnezeu dupa inima. Nu e nimeni vinovat pentru asta, ci doar eu! Despre canoane, iscodire si toate cate le spui, imi cer iertare, dar chiar nu inteleg unde bati? Eu vorbesc de oranduiala Bisericii Ortodoxe din Romania. Preotii STIU ca nu pot impartasi fara cele trei zile obligatorii de post, decat in cazuri cu totul speciale, care nu se pune problema sa se repete saptamanal. Ca a venit mos Gheorghe la manastire fara sa tina post si dupa ce s-a spovedit, Parintele (Arsenie Papacioc) i-a dat dezlegare la Sf Impartasanie, nu atat pentru batranetea lui, cat pentru faptul ca sotia lui era de multi ani trecuta la sectari, in timp ce el a ramas in sanul bisericii ortodoxe, este spre exemplu, un caz special... Ortodoxia nu e "Bau-Bau", dar nici nu amesteca sf. euharistie cu mizeriile omului modern, numai asa, ca vrea el sa se curateasca. Pentru astfel de curatire, este apa si sapun. Pentru Dumnezeu, e nevoie de smerenie si jertfa.
Dar vad ca se dau interpretari, nu doar diferite ci mai ales tendentioase, punandu-se pe seama unora, vorbe sau ganduri pe care cei vizati nu le-ar avea pentru nimic in lume. Pana la urma, daca fiecare face ascultare de duhovnicul lui, n-are decat sa se impartaseasca in orice conditii. Poate ca tocmai de aceea se spune ca iadul are mai multi preoti decat mireni. Bietii de ei, sunt cei mai expusi ispitelor grele, iar caderile lor nu prea au scuze fiindca zilnic sunt pe buze cu Adevarul lui Dumnezeu: "Cele nearatate si cele ascunse ale intelepciunii Tale, mi-ai aratat mie!" - Ps. 50
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #565  
Vechi 29.11.2013, 12:55:46
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Pe un incepator, care vine pe acest forum ca sa afle mai multe despre ce inseamna crediinta si ce trebuie sa faca, Moshul il poate sminti cu usurinta (sa creada ca trebuie sa tina post in alte zile decat cele randuite de biserica, sa isi formeze falsa opinie cum ca el trebuie sa se invredniceasca pe sine sa primeasca Sf Euharistie tinand post 3 zile si sa ajunga sa creada ca o primeste pe merit, sa se raporteze la ceilalti din jur ca la "mirenii obisnuiti" in loc sa nazuiasca cu ravna spre Dumnezeu si sa se raporteze la poruncile lui Dumnezeu si exemplul sfintilor, etc).

Ori putin probabil ca un incepator sa fie interesat sau f ravnitor sa se impartaseasca saptamanal, deci e mai putin probabil sa fie smintit de Florin.

Invers, pe unul care e indelung mers pe la biserica, nu il mai poate sminti nici Florin, nici Mosul, pt ca are opinaia deja formata si practica deja stabilita de a se raporta la duhovnicul sau, nu la ce spun cei de pe forumuri.
Este al nu stiu catelea fir in care se discuta la infinit niste aspecte si nici acum nu sunt lamurite. De ce?
Pentru ca nici preotii in biserici nu spun clar, nu gasesti undeva scris clar si despre forumuri ce sa mai spun. Fiecare spune altceva si nici un preot nu intra sa aduca lumina.

Iti spun si tie din nou ceea ce se intelege din toate discutiile si scripturile. Eu una am cautat si incercat sa ma lamuresc si n-am reusit.
Deci: teoretic zilele de post ale mireanului sunt miercurea si vinerea. La manastire este si lunea.
Nu vorbim aici acum despre posturile mari din an, cand se posteste (cine poate) in fiecare zi.
Acum vorbim de postul obisnuit si de pregatirea pentru Sf. Impartasanie.
Deci avem miercuri si vineri.
Dar, si aici intervine zapaceala: daca e vorba sa ne impartasim la Sf. Liturghie trebuie sa tinem post pana ce o primim. Macar 3 zile inainte si se spune ca si macar 1 zi dupa.
Deci automat sambata si duminica devin de post, daca ne pregatim sa ne impartasim. Daca ne mai ducem la o Sf. Liturghie in timpul saptamanii (la vreo sarbatoare), atunci trebuie sa postim si inainte de ea, ca sa ne impartasim.

Eu vad asta la mine la biserica. Sunt cateva persoane care se impartasesc la fiecare slujba, inlcusiv la Craciun si pe 1 Ianuarie. Nu stiu cum pot. Dintre ele sunt si casatoriti.

Nu stiu cum fac ele (ca inseamna ca nu mananca nici de sarbatori de dulce, sau au dezlegare de la preot).

Asa ca nu Florin sau Mosu sunt cei care smintesc, ci lipsa unor reguli clare.
Eu indraznesc sa spun ca amandoi au dreptate in felul lor.

In plus exista aici mai multe aspecte care se amesteca si a cam iesit ghiveci:

1. Canonul acela se refera la a ramane pana la sfarsitul slujbei, dar nu arata obligativitatea impartasirii. Aceasta obligativitate nu poate exista, din moment ce unii nu au voie (dezlegare).

2. Despre impartasirea deasa sau rara exista multe discutii si in diverse link-uri citate aici am vazut ca exista tabere si opinii si nu exista unitate.
Fiecare preot sau monah recomanda altfel. Fiecare considera Sf. Impartasanie in alt fel.

3. Exista si discutia pregatirii pentru impartasire si legatura cu spovedania. Nici aici nu exista claritate (nici in biserica), in primul rand din cauza lipsei regulilor si apoi din cauze practice.

4. As vrea sa-i raspund lui Adam la inca un aspect mentionat de ea: nici omul care merge timp indelungat la biserica, regulat si are o oarecare experienta (sa zicem) in ale bisericii nu este mai breaz, mai luminat. Nu este o regula.
Multi se duc si fac ceea ce vad la altii, dar nu sunt lamuriti. Cine sa ne lamureasca?
Ar trebui ca preotii sa-si ia timp dupa slujba si sa se poarte discutii, sa poata intreba lumea, exact problemele pe care le ridicam aici.
Dar sunt ei lamuriti la randul lor?

Cred si eu ca preotii au regulile lor bine stabilite. Macar ei trebuie sa le aibe. Nu le stim noi. Pe unele le mai gasim in carti de liturgica (Braniste). Acolo scrie cum se pregatesc ei pentru Sf. Liturghie. In rest ii stie episcopul de care apartin.
Si nu cred ca trebuie sa ne comparam cu ei, sau sa avem aceleasi reguli. Ei trebuie sa aibe reguli mai stricte prin profesia lor. Au in mod obligatoriu duhovnic si se spovedesc si discuta cu acesta.

Noi nu avem toti duhovnici. Si aici apare prima diferenta.

Suntem milioane de mireni ortodocsi si sunt numai cateva mii de preoti!
Si din acestia, fiecare are parerea lui si sfatuieste pe fiecare in alt fel.

Revenind la problema firului:
Raspunsul la aceasta intrebare trebuie sa si-l dea fiecare impreuna cu duhovnicul sau, cine are.

Ceea ce pot eu sa spun:

Sf. Impartasanie este Sangele si Trupul lui Iisus Hristos. Deci trebuie sa le respectam.
Se pune mai intai intrebarea pentru ce le luam.
As vrea sa-mi spuna cineva daca scrie undeva cum era la inceputuri, sau cum faceau apostolii, sau daca scrie undeva ca trebuie luate la fiecare slujba.

Mantuitorul insusi spune asa: "Luati si mancati... Luati si beti..."
Nu spune nimic de pregatire inainte, sau cat de des. Esste singura sursa directa de informare.

Exista trei variante (si am mai spus-o):

- ori ne impartasim pentru ca suntem pacatosi si ne-buni (scriu intentionat asa, nu e vorba de nebunie) si atunci trebuie sa o primim mereu si fara pregatire speciala si fara oprire. Ca pe un leac. Impartasire deasa.

- ori ne impartasim pentru ca meritam (ne-am pregatit in prealabil) si atunci o luam numai cei care merita si s-au pregatit (post si iertare de pacate). Impartasire rara.

- ori o luam ca pe o bombonica, tot timpul, ca e buna si noi am fost cuminti

Mai apare si problema respectului totusi: este trupul si sangele Lui. Si atunci trebuie sa o luam cu mult respect, mai rar si bine pregatiti inainte. Parerea mea.

Pregatirea inseamna: post de minimum 3 zile inainte (nu sunt lamurita de ce trebuie si dupa), pregatire spirituala: rugaciune, curatirea sufletului, impacare cu cei din jur de ex., anumite lucruri care trebuie facute tot timpul (mers regulat la biserica, fapte bune, cat mai putine pacate). Spovedania este cumva stampila ca suntem pregatiti spiritual.

Acum cei care se impartasesc des nu cred ca aduna ceva la activ intre doua slujbe. Daca da se duc si spun preotului. Daca nu, cred ca spovedania poate fi facuta mai rar.

Practic oamenii (multi dintre ei) ar vrea sa se impartaseasca mai des, dar nu pot din cauza pregatirii necesare: postul si pregatirea spirituala.

Tot practic nici nu prea se poate: nu se pot spovedi (ca lumea) toti enoriasii de la o biserica, in fiecare saptamana. Nu are cum sa cuprinda preotul.
Observ si eu ce probleme sunt in perioada posturilor mari de peste an cand multi doresc sa se spovedeasca. Preotul are si slujbe , spoveditul nu se poate face pe banda, dureaza.

Deci trebuie gasita la nivel de BOR o solutie practica.

Legat de post: am citit la parintele Cleopa ca inainte de Sf. Impartasanie trebuie 1 saptamana de post, sau "3 zile inainte si 3 dupa" (cam tot aia ar fi). Deci practic numai post (alimentar si trupesc).
Pe de alta parte si sfintia sa spune ca sotii au dezlegare marti si joi. Dar cum se impaca una cu alta, n-am inteles.

Undeva citeam ca grecii se impartasesc toti la fiecare slujba. Deci nu pun asa pret pe pregatire. Dar macar au o regula clara.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 29.11.2013 at 13:02:00.
Reply With Quote
  #566  
Vechi 29.11.2013, 13:39:51
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Sophia, din cate am inteles eu, postul este cerut inainte si se refera la infranare, post, rugaciune curata, milostenie, smerenie, etc. In ziua in care primim Sf Impartasanie, "postul" are o alta conotatie. Oricum, pana la sfarsitul Sf Liturghii, nu ne putem impartasi decat din motive speciale. Iar la biserica nu mergem dupa ce ne-am servit cafeaua. Cele 3 zile de post de dupa, nu sunt sub aceleasi ingradiri. Trebuie sa ne bucuram, sa traim sarbatoarea in felul in care se asteapta Dumnezeu de la noi, dar asta nu inseamna ca facem sex, avand inca pe buze sf euharistie. De asemenea, oasele care raman (de la peste sau carne) nu se arunca la animale sau la gunoi, ci se infasoara frumos in servetel si se pun pe foc, cu prima ocazie apropiata, iar daca nu, se ingroapa intr-un loc curat. Rugaciunea va ramane in continuare in sufletul nostru, dar ne vom axa mai mult spre multumire pentru binefaceri si mila, si mai putin pentru iertarea pacatelor, fiindca se presupune ca, odata ce ne-am impartasit, ne-am si curatit! La asta se refera postul de dupa aceea, nicidecum ca ma intorc acasa in ziua de Craciun sau de Paste, si mananc tot fasole trei zile, ca abia m-am impartasit. Daca Mantuitorul spune femeilor mironosite "Bucurati-va!", deci si noua in aceiasi masura, atunci sa ne bucuram, dar sa o facem dupa cuviinta, nicidecum dezmat!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)

Last edited by Mosh-Neagu; 29.11.2013 at 13:55:00.
Reply With Quote
  #567  
Vechi 29.11.2013, 15:58:10
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asadar, revenind la subiectul topicului, nu e greu de inteles de ce preoti si credinciosi din Mitropolia Banatului vor sa ii copieze pe catolici si sa nu se mai spovedeasca inainte de impartasanie.
Și Petru Pruteanu, și Ioan Ică Jr. vor să-i copieze pe catolici? Și grecii de la Athos?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #568  
Vechi 29.11.2013, 16:10:36
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu cred ca ai urmarit toata discutia, acum nu mai e vorba de impartasirea deasa sau rara, s-a trecut la a nu mai fi necesar sa ne spovedim inainte de Impartasanie, decat atunci cand credinciosul crede ca a facut un pacat. Adica la fel ca la catolici.
Cătălin, există multe metode prin care primim iertarea de păcate, nu numai prin Spovedanie. Dar asta ne-au învățat preoții, asta știm, asta predicăm și noi, nu?

Printre altele, însăși participarea la Liturghie ne curăță de păcate atît pe noi, cît și pe preoții care iată că se împărtășesc neținînd 3 zile de post înainte și nu mai știu cîte după și nespovedindu-se înainte de fiecare împărtășire. Vezi la Nicolae Cabasila - ”Tîlcuirea dumnezeieștii Liturghii” și nu numai la el.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #569  
Vechi 02.12.2013, 13:03:47
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Anita,

Dacă vei aștepta să fii mai întîi sfințenia ca abia mai apoi să îndrăznești să te apropii de Potir, atunci faci o dublă greșeală. Prima e că nu pentru vrednicie / merite ni Se oferă Hristos în Împărtășanie și a doua deoarece niciodată un creștin nu va considera că nu pătătuiește măcar cu gîndul ca abia după acel nivel să aibă curajul să se apropie de Sfintele din Potir.

Dacă e cum zici tu, atunci NICIODATĂ nu ai voie să te împărtășești, indiferent dacă duhovnicul îți dă dezlegare. Pentru că, da, cu toții sîntem repetenți la păcate.
Ionut ,a spune rugaciunea lui Iisus cu buzele nu inseamna sfintenie ,ci e o conditie daca vrei sa nu pacatuiesti.
Tu ce tot sustii sa ne impartasim fara spovedanie ,daca duhovnicul nu da dezlegare ?
Din cate spui tu numai arh.Pruteanu sustine aceste idei si Nicolae Cabasila .
Sf.Ioan Gura de Aur spune altceva si restul preotilor duhovnici din vremurile noastre.
Ispitele sunt prea multe si nu cred ca acela care se impartaseste cum spui tu nu are parte de ispite.
Tu crezi ca esti mai sporit daca te impartasesti des ?
Automat te sfintesti impartasindu-te , daca nu ai un pic de smerenie sa treci mai intai pe la preot sa iti spui pacatele ,alea mici care zici tu ca nu trebuie spuse ?
Reply With Quote
  #570  
Vechi 02.12.2013, 13:08:58
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Și Petru Pruteanu, și Ioan Ică Jr. vor să-i copieze pe catolici? Și grecii de la Athos?
Grecii de la sf.Munte ,nu Athos ,sunt calugari care stau acolo ,nu mireni.
Uite eu am incredere in ortodocsii rusi ,citeste acest articol :
http://www.ortodoxia.md/articole-pre...11-14-17-27-55
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne impartasim saptamanal Daniel777 Impartasania (Taina Euharistiei) 433 23.05.2015 02:12:04
Cum sa ne impartasim? Adriana-Simona Impartasania (Taina Euharistiei) 21 09.01.2014 14:17:16