Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.03.2024, 23:33:27
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Ai auzit de Biserica Ortodoxa din Etiopia? Sunt multi crestini acolo in Africa. Dar multi sunt asupriti de musulmanii extremisti, iar aici deschid subiectul cu extremismul.
Irelevant în discuție și dacă s-ar converti toată Africa nu înseamnă că trebuie distrus specificul european.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Da, iti ajuti aproapele chiar daca e musulman. Esti in Damasc, de exemplu, singur pe strazi te intorci la hotel eu stiu. Daca vezi o mamaie cu voal pe cap, pica pe jos pe strada, se loveste la cap, are nevoie de un prim ajutor. Nu e nimeni langa tine, tu nu te duci sa o ajuti pentru ca e musulmana? Normal ca trebuie sa o ajuti. Daca nu stii elemente de baza de prim ajutor, suni te duci la cineva, chemi ajutor imediat.
Nu mă interesează să merg în Damasc sau în zona islamică, de aceea nu-mi doresc nici să se exporte islamul, în România sau Europa de Est și de Vest e foarte simplu.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Singurii care chiar nu merita ajutati (nu sunt numiti aproape), sunt acei musulmani care fac RAU decat bine, aceia sunt extremistii musulmani zis si teroristi. E o diferenta dintre un musulman normal, si un musulman extremist.
Toți musulmanii sunt puși pe rău când sunt majoritari, cât sunt minoritari nu forțează dar sunt mult mai răi și li se permit mult mai multe, decât li se permit creștinilor care sunt minoritari în țările islamice.

Aici nu e vorba de curtoazie diplomatică sau de milă creștină e un soi de prostie și frică de violența lor, combinată cu răutatea elitelor care vor să distrugă creștinismul cu niște elemente capabile de implozie.
Simplu fapt că religia lor îi învață să pună taxă creștinului minoritar sau cucerit ca să-și practice religia e ceva toxic în gândire.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Extremistii, inca din istorie, au omorat pentru religie si alte lucruri. Mentalitatea islamului din imperiul turc dar si mai dinainte era bazat pe extremism cu un procent mai mare. Acum lumea a evoluat, chiar daca mai sunt secte extremiste in Orient, cum ati auzit de cazul cu sectele extremiste din Palestina care au atacat un festival, au rapit tineri si i-au omorat. Da, aici nu ai de ce sa ajuti pe acestia (extremisti), din contra stai departe de ei.
Islamul e cea mai tânără religie și a făcut rău tuturor creștinilor, evreilor, budiștilor, hindușilor, sunt cei mai răi pt că scrierea lor sfântă poate justifica orice crimă.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Am prieteni musulmani, si chiar lucrez cu cineva care e musulman in industria muzicala. Trebuie sa ai respect fata de ei (la musulmanii normali, nu extremistii), chiar daca nu se bate religia lor cap la cap cu a noastra.
Păi ai prieteni musulmani pt că ăsta e încă simbolul dominării Dobrogei vreo 1.000 de ani de către turci.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.03.2024, 23:54:49
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Islamul e cea mai tânără religie și a făcut rău tuturor creștinilor, evreilor
Legionarii tai nu au facut chiar niciun rau evreilor?

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Toți musulmanii sunt puși pe rău când sunt majoritari, cât sunt minoritari nu forțează dar sunt mult mai răi
Musulmanii e rai cand sunt majoritari si sunt si mai rai cand sunt minoritari!
Iorest dixit!

Rasism legionar criminal curat murdar.
Nimic altceva.

Last edited by Penticostalul Traditional; 12.03.2024 at 23:58:15.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.03.2024, 23:55:27
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Toți musulmanii sunt puși pe rău când sunt majoritari, cât sunt minoritari nu forțează dar sunt mult mai răi și li se permit mult mai multe, decât li se permit creștinilor care sunt minoritari în țările islamice.

Aici nu e vorba de curtoazie diplomatică sau de milă creștină e un soi de prostie și frică de violența lor, combinată cu răutatea elitelor care vor să distrugă creștinismul cu niște elemente capabile de implozie.
Simplu fapt că religia lor îi învață să pună taxă creștinului minoritar sau cucerit ca să-și practice religia e ceva toxic în gândire.

Păi ai prieteni musulmani pt că ăsta e încă simbolul dominării Dobrogei vreo 1.000 de ani de către turci.
Doar ce am separat extremismul, de omul normal. Musulmanii normali si maturi sunt PASNICI! Extremistii sunt cei care au facut rau. Nu poti ajuta pe un extremist, dar un musulman normal cum am dat exemplu cu Damascul si baba poti.

Damascul e doar un exemplu, nu ca trebuie sa mergi acolo, ca puteam sa zic Ierusalimul.

Cam asa e in Dobrogea, da. Am rude care lucreaza cu patroni turci, dar sunt alba-neagra asa. Ba te ajuta, ba sunt nemultumiti///
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.03.2024, 00:09:06
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Legionarii tai nu au facut chiar niciun rau evreilor?
Nu crezi că-ți permiți tu cam multe în raport cu mine, vezi că nu mai tolerez mizeriile tale.
Deja e un abuz șablonarea asta de progresistă pe care tu o faci


Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Musulmanii e rai cand sunt majoritari si sunt si mai rai cand sunt minoritari!
Iorest dixit!

Rasism legionar criminal curat murdar.
Nimic altceva.
Sunt mai răi decât creștinii minoritari în țările majoritar musulmane, asta am zis se vede clar ce am zis.
De altfel nici nu e termen de comparație creștinii minoritari în țările musulmane sunt terorizați, pe când musulmanii minoritari abuzează de drepturi, ajutoare, corectitudine politică și încearcă să impună doctrina lor deși nu au forță ca atunci când acaparează și pârghiile statului.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.03.2024, 00:14:42
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Doar ce am separat extremismul, de omul normal. Musulmanii normali si maturi sunt PASNICI! Extremistii sunt cei care au facut rau. Nu poti ajuta pe un extremist, dar un musulman normal cum am dat exemplu cu Damascul si baba poti.
Tocmai islamul are în el sămânța extremsimului, învățătura alimentează extremismul.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Damascul e doar un exemplu, nu ca trebuie sa mergi acolo, ca puteam sa zic Ierusalimul.

Cam asa e in Dobrogea, da. Am rude care lucreaza cu patroni turci, dar sunt alba-neagra asa. Ba te ajuta, ba sunt nemultumiti///
Ierusalimul e altceva, a fost ocupat de musulmani, dar nu au niciun merit pt geneza lui.


Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Cam asa e in Dobrogea, da. Am rude care lucreaza cu patroni turci, dar sunt alba-neagra asa. Ba te ajuta, ba sunt nemultumiti///
Și-au luat mulți țepe de la musulmani, au stat neplătiți, li s-a tăiat nejustificat din salariu, chiar în Germania s-a întâmplat, nu sunt un model.

La ei nu e păcat strigător la cer neplata muncitorului, religia lui îl învață să escrocheze creștinul și să trăiască din sudoarea frunții lui.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.03.2024, 00:46:50
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Cred ca cea mai mare pedeapsa pentru Hitler ar fi sa fie inviat si pus sa se plimbe de exemplu prin Hamburg.
Sau prin Stuttgart unde un prieten tocmai imi spunea cum se inchid saloanele de prezentare a Mertanelor unul dupa altul.
Cred ca duap un soc initial Hitler ar fi tras deoparte si i s-ar explica de catre globalisti ca situatia spre care ne indreptam dicteaza aceste inlocuiri masive de populatie europeana cu cele tribale. Cred ca ar intelege pe loc care-i treaba. Se va convinge ca hotararea este luata de aceeasi reprezentanti ai Harvard-elor, Yale, UCLA ca si inainte( pe vremea lui) unde rentabilitatea si eficienta primeaza in sistemele economice de tip iudaic, axate pe profit, extrem de bine gindite de ei.

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Ma gandesc ce forte i se opun acelui om care se naste musulman intr-o tara islamica si se vrea sa se converteasca la crestinism. Va fi batjocura tuturor, a familiei, a comunitatii si a autoritatilor. Va fi la un pas sa piarda totul, libertatea si chiar viata. E mai complicata situatia.
Este foarte complexa situatia care se va derula.
La un moment dat vom intra in incidenta acestei necesitati globale si anume:

"14 Evanghelia aceasta a Împărăției va fi propovăduită în toată lumea, ca să slujească de mărturie tuturor neamurilor. Atunci va veni sfîrșitul. " Mat 24 14

Cred, si sunt convins ca propavaduirea nu va fi oferita prin mari eforturi misionare ci va fi solicitata de nevoie Inca nu stim in ce consta acea infricosata nevoie, strans legata de venirea sfirsitului, pentru ca toate religiile, ca la un semnal, sa tabare pe noi, sa ne solicite noua crestinilor ortodocsi, suportul in a-i crestina. Momentul acela va veni cu siguranta.
Eu asa vad aceasta atentionare data de Mantuitor, ca doar stia ca mai ales acum in ultimele decenii, suta de ani, toata planeta deja are o idee despre Crestinism si despre Hristos. Deci clar este vorba de ceva mare, absolut coplesitor si fara precedent in istorie care va ingrozi pe toti cei 8-10 miliarde de oameni care nu vor mai pierde vremea cu imbunatatirile lor personale din om rau- in om mai bun( caracteristic tuturor celorlalte crezuri), ci vor veni la crestinismul care invie mortii!

"...ca să slujească de mărturie tuturor neamurilor"
Clar este vorba de un "pasaport"(marturie) universal!!.

Last edited by cozia; 13.03.2024 at 00:54:56.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.03.2024, 04:37:10
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
...
Este foarte complexa situatia care se va derula.
La un moment dat vom intra in incidenta acestei necesitati globale si anume:

"14 Evanghelia aceasta a Împărăției va fi propovăduită în toată lumea, ca să slujească demărturie tuturor neamurilor. Atunci va veni sfîrșitul. " Mat 24 14

Cred, si sunt convins ca propavaduirea nu va fi oferita prin mari eforturi misionare ci va fi solicitata de nevoie Inca nu stim in ce consta acea infricosata nevoie, strans legata de venirea sfirsitului, pentru ca toate religiile, ca la un semnal, sa tabare pe noi, sa ne solicite noua crestinilor ortodocsi, suportul in a-i crestina. Momentul acela va veni cu siguranta.
Eu asa vad aceasta atentionare data de Mantuitor, ca doar stia ca mai ales acum in ultimele decenii, suta de ani, toata planeta deja are o idee despre Crestinism si despre Hristos. Deci clar este vorba de ceva mare, absolut coplesitor si fara precedent in istorie care va ingrozi pe toti cei 8-10 miliarde de oameni care nu vor mai pierde vremea cu imbunatatirile lor personale din om rau- in om mai bun( caracteristic tuturor celorlalte crezuri), ci vor veni la crestinismul care invie mortii!

"...ca să slujească de mărturie tuturor neamurilor"
Clar este vorba de un "pasaport"(marturie) universal!!.
Să slujească de MĂRTURIE tutror neamurilor, NU DE MÂNTUIRE; deci nu e vorba să treacă ”EN GROSS” oamenii cu ”pașaportul” dintr-o ”dimensiune” în alta, ci să le fie demonstrat la judecată oamenilor(caprelor) că le-a fost propovăduită întâlnirea cu Evanghelia pe care, într-un fel sau altul, cei mai mulți au ignorat-o, iar ignoranța este subiectivă, mărturie a iresponsabilității personale.

Mă bucur că ai citat chiar tu versetul (Matei24,14), din care mă mir incontinuu cum ai dedus ”setea universală” de încreștinare, fiindcă ”de-a dreapta” vor fi prea puțini chiar și dintre ”practicanții” Evangheliei, iar ”de-a stânga” toți ceilalți, căci la stânga e ”fără viză”(pașaport).
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.03.2024, 12:45:01
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Cred, si sunt convins ca propavaduirea nu va fi oferita prin mari eforturi misionare
Nu pot să te contrazic pentru ca si astazi Biserica este lenesa si apatica. Subliniez doar ca e foarte trist. Mantuitorul Hristos ne-a poruncit sa mergem in toata lumea si sa propovaduim Evanghelia la orice faptura. Propovaduirea ar trebui sa se realizeze prin mari eforturi misionare.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.03.2024, 12:47:14
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Tocmai islamul are în el sămânța extremsimului, învățătura alimentează extremismul.
Probabil doar 15-20% dintre musulmani sunt fundamentalisti/ radicali. Ceilalti, o mare multime, sunt oameni normali, la fel ca tine. Vor sa traiasca in pace, sa aiba un job stabil, o familie frumoasă, etc. Oameni obisnuiti cu puncte forte si puncte slabe. Cu nimic diferiti de crestini.


Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Să slujească de MĂRTURIE tutror neamurilor, NU DE MÂNTUIRE
Da, unii din cei ce vor auzi se vor mantui, altora le va sluji drept marturie.

Last edited by Penticostalul Traditional; 13.03.2024 at 12:51:04.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.03.2024, 13:46:14
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
Citat:
În prealabil postat de cozia
Cred, si sunt convins ca propavaduirea nu va fi oferita prin mari eforturi misionare
Nu pot să te contrazic pentru ca si astazi Biserica este lenesa si apatica. Subliniez doar ca e foarte trist. Mantuitorul Hristos ne-a poruncit sa mergem in toata lumea si sa propovaduim Evanghelia la orice faptura. Propovaduirea ar trebui sa se realizeze prin mari eforturi misionare.
Asa v-a trimis Dumnezeu pe voi erecticii precum i-a trimis pe musulmani sau pe lorzii englezi.
Poate de asta va si infratiti...
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 13.03.2024 at 13:49:49.
Reply With Quote
Răspunde