Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.06.2012, 20:59:13
anisoara anisoara  is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 79
Implicit La fiecare 7 ani

As avea o intrebare:Ce se intampla dupa 7 ani din punct de vedere religios?
Exemplu:Mortii se pot dezgropa dupa 7 ani,blestemele se inlatura dupa 7 ani(am vorbit cu un preot si mi-a spus acest lucru,nu pot face nimic cu casa parintilor mei decat dupa 7 ani ,ei au murit),pacatele ne sunt iertate dupa 7 ani?!...Viata mea a trebuit sa o schimb total la fiecare 7 ani,nu puteam sa mai continui ceea ce faceam .Acum sunt in acesta situatie.Nu stiu cum sa mai schimb,de una singura nu mai pot.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.06.2012, 21:12:28
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
As avea o intrebare:Ce se intampla dupa 7 ani din punct de vedere religios?
Exemplu:
1. Mortii se pot dezgropa dupa 7 ani,
2. blestemele se inlatura dupa 7 ani(am vorbit cu un preot si mi-a spus acest lucru,
3. nu pot face nimic cu casa parintilor mei decat dupa 7 ani ,ei au murit),
4. pacatele ne sunt iertate dupa 7 ani?!.
1. daca exista motive....daca nu, de ce ar fi dezgropati?
2. e prima data cand aud asta...
3. de ce? ce nu se poate face decat dupa 7 ani la casa? succesiunea dureaza relativ putin
4. asta doar daca spovedania e facuta o data la 7 ani...

Last edited by Adriana Cluj; 17.06.2012 at 21:15:33.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.06.2012, 21:34:31
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Despre simbolistica numarului sapte puteti citi in Dictionarul de simboluri , la pagina 93 - http://www.scribd.com/doc/8033330/Di...puri-Culturale.

Stiu ca explicatia dezgroparii mortilor la sapte ani - asta, fireste, in cazul in care se doreste inhumarea altuia acolo - este legata, la nivel simbolic, de ciclul celor sapte zile ale Creatiei si, la nivel pragmatic, de faptul ca se socoteste ca atunci trupul e complet putrezit.

In ceea ce priveste parerea referitoare la blesteme care tin sapte ani, nu cred ca e fondata. Preotii nu sunt infailibili, parerile lor trebuie sa concorde si cu ce scrie in cartile de cult...

Sfestania se poate face oricand, pentru casa in care sunt vraji sau asupra carora apasa blesteme, trebuie si spovedanie... adica, lucrurile nu merg asa de la sine, ca trece timpul, trece un numar de ani si totul se uita. Nu, trebuie efort din partea omului, conlucrat cu harul dumnezeiesc, care se gaseste in Sfintele Taine.

Unele pacate nu se iarta niciodata, cele impotriva Sfantului Duh, scrie in Sfanta Scriptura. Stiu ca unii preoti spun ca dupa sapte ani cei sinuisi pot fi pomeniti la slujbe, probabil bazandu-se pe aceasta "superstitie" invocata mai sus, dar nu e asa, cartile de cult nu prevad acest lucru. Pentru iertarea pacatelor in timpul acestei vieti avem pocainta, rugaciunea, Sfanta Spovedanie, Sfanta Impartasanie,iar pentru iertarea pacatelor celor adormiti, avem pomenirea la Sfanta Liturghie, parastasele, rugaciunea, milostenia... dar nu asa, asteptam sa treaca sapte ani, cu gandul ca ni se vor ierta automat pacatele sau ca viata noastra se va schimba complet.

Aveti nadejde si cereti ajutorul Maicii Domnului si al sfintilor!
Daca putem face ceva pentru dvs. noi, forumistii, va rugam sa ne spuneti.


Despre dezgropatul la sapte ani:
Părinte, este bine ca să se dezgroape morții la 7 ani?
-Morții nu trebuie să se mai dezgroape pentru că a fost pecetluit mormântul la înmormântare. Majoritatea preoților pecetluiesc groapa mortului după ce acesta a fost lăsat în groapă, zicând formula de pecetluire: „Se pecetluiește groapa adormitului robului lui Dumnezeu (N) până la a Doua Venirea a Mântuitorului nostru Iisus Hristos, în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, Amin” însemnând groapa în formă de cruce cu hârlețul pe fiecare latură a mormântului. Rostirea acestei formule nu-i mai dă dreptul nimănui să mai umble la acel mormânt, niciodată. Pecetea mormântului nu se strică, așa cum nu a fost stricată pecetea mormântului Mântuitorului pusă de Pilat de nimeni și nici de Invierea Sa. In al doilea rând, dezgroparea morților poate fi interpretată un gen de profanare a mormântului. Este un canon al Sfinților Părinți care condamnă pe cei ce dezgroapă morții sau profanează mormintele. Dacă ar fi fost bine să se dezgroape morții s-ar fi trecut ca rânduială în cărțile de slujbă.
Pr. Ilarion Argatu
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 17.06.2012 at 22:08:19.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.06.2012, 22:43:46
anisoara anisoara  is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 79
Implicit

Doamne ajuta!Nu mi-am imaginat ca de la sine,trebuie multa rugaciune,credinta,rabdare.
Dar uneori e atat de grea incercarea prin care treci...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.06.2012, 23:29:54
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
As avea o intrebare:Ce se intampla dupa 7 ani din punct de vedere religios?
Exemplu:Mortii se pot dezgropa dupa 7 ani,blestemele se inlatura dupa 7 ani(am vorbit cu un preot si mi-a spus acest lucru,nu pot face nimic cu casa parintilor mei decat dupa 7 ani ,ei au murit),pacatele ne sunt iertate dupa 7 ani?!...Viata mea a trebuit sa o schimb total la fiecare 7 ani,nu puteam sa mai continui ceea ce faceam .Acum sunt in acesta situatie.Nu stiu cum sa mai schimb,de una singura nu mai pot.
Toate acestea sunt simple aiureli. Superstiții fără legătură cu credința. Este posibil ca totul să plece de la o rânduială din Vechiul Testament legată de anul sabatic.

Sanepid-ul permite exhumarea morților după 7 ani fără autorizare specială. Scoaterea morților din mormite este un lucru care nu ar trebui să se întâmple, în afară de împrejurări deosebite, spre exemplu faima de sfințenie. Ultimele cuvinte ale preotului la slujba de înmormântare, pe când ia lopata în mână, sunt (reproduc din memorie): "se sigilează mormântul acesta până la a Doua Venire". Sigur nu spune "până peste 7 ani".

Păcatele nu ne sunt iertate după 7 ani, ci, dacă ne pocăim, ne sunt iertate în chiar clipa în care preotul rostește formula de absolvire.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni pentru fiecare tigerAvalo9 Rugaciuni 10 06.09.2011 20:09:34
Rugaciune pentru fiecare zi tigerAvalo9 Rugaciuni 11 31.03.2011 08:52:25
Incursiune in eu, tu, noi, fiecare danyel Generalitati 10 11.02.2011 18:41:31
Lumina din fiecare om Hristofor_Ilie Din Noul Testament 1 21.04.2008 09:29:47