Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.06.2007, 14:13:21
georgeta1000 georgeta1000 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.06.2007
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut
si sa le dea sanatate tuturor celor care au incercat sa rupa oasele homosexualilor. vor exista parade probabil pana cand va inceta acest sentiment de scarba. pana cand bunii crestini ortodocsi vor invata de la homosexuali sa isi iubeasca aproapele. se pare ca biblia si biserica a esuata sa faca asta, poate vor reusi acesti "bolnavi pshici, animale, bolnavi sufleteste, invertiti, satanici, creaturi cazute in pacat" sa ii invete pe iubiti si adorati buni crestin un pic de buna cuviinta.

este curios cum aceste panarame aveau lozinci de iubire si toleranta in timp ce grupul noua dreapta legionaro - ortodox aveau niste lozinci de ura.

daca martuiesc in public ca il iubesc pe dzeu atunci cu siguranta pot sa urasc legitim si in gura mare pe oricine pentru sufletul meu este oricum salvat?
nu trebuie sa cedam si nici sa acceptam homosexuali oro cat ar spune ei ca asa ia lasat dumnezeu ,eu nu cred asta dumnezeu a creat barbat si femeie ,asa ca pot sa spuna cat or vrea noi nu ar trebui sa cedem
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.06.2007, 14:55:23
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Maria55,CU SIGURANTA!Inclinatia spre un anumit pacat ESTE influentata de si de neam...???.
Cele care au facut avorturi si au murit in aceste pacate,de ex,au o mare influenta asupra celor vii...???.Dar cum incepi sa botezi in numele ei niste prunci,cum te si linistesti...:).Cum ne explicam acest lucru?
Sunt mai multe de zis,dar din pacate acum nu mai am timp...???.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.06.2007, 22:30:49
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
Citat:
În prealabil postat de romandragut
si sa le dea sanatate tuturor celor care au incercat sa rupa oasele homosexualilor. vor exista parade probabil pana cand va inceta acest sentiment de scarba. pana cand bunii crestini ortodocsi vor invata de la homosexuali sa isi iubeasca aproapele. se pare ca biblia si biserica a esuata sa faca asta, poate vor reusi acesti "bolnavi pshici, animale, bolnavi sufleteste, invertiti, satanici, creaturi cazute in pacat" sa ii invete pe iubiti si adorati buni crestin un pic de buna cuviinta.

este curios cum aceste panarame aveau lozinci de iubire si toleranta in timp ce grupul noua dreapta legionaro - ortodox aveau niste lozinci de ura.

daca martuiesc in public ca il iubesc pe dzeu atunci cu siguranta pot sa urasc legitim si in gura mare pe oricine pentru sufletul meu este oricum salvat?
Nici un crestin nu incurajeaza violenta... Ceea ce trebuie insa sa intelegi tu, romandragut, este ca NU POTI SA MA OBLIGI SA TE ACCEPT - si de fapt, nu pe tine, ci homosexualitatea. Adica, tu vrei ca intreaga societatea sa considere homosexualitatea o normalitate. Lucrul asta nu este posibil, din simplu motiv ca nu este o normalitate. Trebuie sa faci distinctie intre etica si morala. Deosebirea esentiala este ca moralitatea are baze divine... Etica este un `trend` al unei anumite societati intr-o anumita perioada. Etic, homosexualitatea poate fi privita de o societate (mai devreme sau mai tarziu) drept normalitate. Moral, niciodata. De ce? Pt. ca Biserica nu este o societate... Biserica este Imparatia. Nu poti sa ceri aici ca homosexualitatea sa fie normalitate. Asta este. In momentul cand ai ales sa stai cu fundul intors, te-ai rupt de de aceasta Biserica. Ea te asteapta, te primeste... insa nu asa cum vrei tu, ci asa cum vrea ea... Daca nu poti, nu vrei, asta e... Nu incerca insa sa IMPUI acolo unde asa ceva nu este dorit. Asuma-ti responsabilitatea deciziei... Esti homosexual, esti rupt de normalitatea Bisericii... Asta este... Nu veni la mine si incerca sa ma convingi sa imi schimb notiunea de normalitate... Respecte-mi decizia.... Am dreptul asta, nu? Sunt liber sa consider homosexualitatea o imporalitate... Tu vrei sa ma faci sa zic ca nopatea e zi, in virtutea iubirii aproapelui... ca nu cumva sa nu il supar, ofensez etc.

Fii `barbat` (:p) si asuma-ti responsabilitatea... Vorba aia: `Si cu s**a in c*r, si cu sufletul in rai`... Asta e.. ori una, ori alta... Decizia este a ta (nu a mea).
este posibil sa accepti. este posibil sa tolerezi. si homosexualitatea este normalitate. majoritatea societatilor europene dovedesc asta. este nevoie inainte de toate de buna-vointa.

insa buna-vointa nu poate exista daca ne raportam la prejudecati.

odin, de ce crezi ca sunt eu homosexual?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.06.2007, 22:35:06
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sylvie
Romandragut,tu ai inteles ca SUNT DE ACORD cu ceea ce faci din sfaturile mele...????
Eu ti-am propus decat sa te intorci la Dumnezeu,sa-ti arati bunatatea,BUNUL SIMT,ca sa poata lucra Dumnezeu in tine.
Nici eu nu sunt de acord cu aceste parade pe cere le faceti mai mult "IN BATAIE DE JOC" ,altfel lumea nu ar fii atat de revoltata pe voi...???.Nu-mi place cum va manifestati la acestea(glume proaste,rusinoase,faptul ca umblati dezbracati,travestiti).Intr-un fel VA BATETI JOC DE CHIPUL LUI DUMNEZEU...???.Cine ar putea accepta asa ceva?Daca v-ati fi manifestat intr-un mod "mai civilizat" nu zic ca ar fi fost de acord lumea cu voi,pt. ca NU ESTE POSIBIL,dar nu ati fi atras catre voi atata REPULSIE...???.
Bine ar fii sa te desparti de aceste grupuri care iti aduc O MOARTE SUFLETEASCA si sa te intorci la acea LUME,care este de fapt ADEVARATA...:), si nu falsa creata de niste MINTI BOLNAVE,NEBUNE...???.
hmmm. ai exagerat. crted ca sunt o persoana destul de ok pentru a primi de la tine jignirile astea.

consider ca esti orbit de ura pe care mi-o porti si intelegand aceasta atitudine este imposibil de a purta un dialog.

silviu, pentru ca esti inca tanar, incearca sa eviti vidul din argumentare prin"esti prost tampit si te urasc". nu iti aduc o imagine pozitiva.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.06.2007, 22:44:35
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

cred ca notiunea de pacat este una complexa si felul in care oameni au interpretat pacatul a evoluat de la o perioada la alta. mi se pare totusi periculos sa evaluam fiecare act al nostru prin perspectiva "pacatului".

de exemplu pe acest forum mai multi crestini au diferite atitudini cu privire la pacat. silviu legitimeaza ura (nu este pacat) insa nu legitimeaza homosexualiatea. iosif accepta ca o femeie sa fie batuta insa nu accepta un divort.

pacatul este evaluat in functie de cunostiintele pe care le avem, de experienta de viata si uneori de normele sociale. de exemplu: o femeie poate considera ca este inadminisbil sa se dezbrace in fata unui alt barbat. o alta femeie nu ar avea probleme in a desface picioarele in fata ginecologului. ginecologul poate deveni necurat in acceptiunea unor pentru ca umblu in locuri necurate, iar de altii este scuzat pentru ca asta este meseria.

pentru unii "bataia este rupta din rai" pentru altii bataia reprezinta de asemnea un mare pacat.

chiar daca religia prezinta pacatul ca si o norma generala de reglementare etologica, aplicarea lui in functie de specificitatile personale este dificila.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.06.2007, 23:10:18
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Nu m-ai inteles, romandragut. Iti inteleg punctul de vedere - dintr-o perspectiva complet lipsita de religiozitate. Intr-un sistem in care Dumnezeu nu exista, relativitatea notiunii de pacat aspectul schimbator etc sunt lucruri perfect normale. Insa sistemul nostru - al celor de pe acest forum (in general), dar si al Bisericii, relativitatea dispare. Poti respecta asta? Poti respecta ideea ca avem un sistem de valori diferit? Imi poti acorda libertatea de a crede in ceva? Daca da, nu veni in acest sistem, incercand sa introduci in el (desi tu nu ti-l insusesti) o valoare pe care noi o respingem. Asta nu intelegi tu.... Asta este casa mea... In casa mea, lumea vorbeste frumos sa spunem... asta este regula casei... Poti respecta lucrul asta? Daca da, esti binevenit... Daca nu, de ce ma jignesti si incerci sa ma convingi ca in casa mea se poate vorbi si urat fiindca nu e nimic anormal... Sper ca intelegi la ce ma refer...

Asta incercam sa spun: comunitatea Bisericii nu are in mod necesar aceleasi valori cu cele ale unei tari europene. Am libertatea asta, nu? Ca atare, nu veni sa imi vorbesti mie de `normalitate` si de `pacat` cand de fapt, comunitatea mea (a Bisericii) este cea care reglementeaza notiuni precum `normalitate` sau `pacat`.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.06.2007, 10:18:04
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Romandragut,GANDESTI NORMAL,DECI ESTI NORMAL...:).ANORMAL este pacatul pe care-l faci...???.Cred ca ai inteles asta,nu?
Si iarta-ma daca vreodata nu ma port cum trebuie,si te simti jignit,dar acesta este felul meu de a fii:SUNT SINCERA SI DIRECTA...???.Nu ma pricep sa dau sfaturi "pe ocolite".
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.06.2007, 15:32:57
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Probabil ca Romandragut el ca persoane este OK. Dar in spatele lui este vrajmasul. As dori sa nu i se mai raspunda pentru ca in general el incearca sa faca valuri. Nu vrea decat sa contrarieze. Nu cred ca isi cauta raspunsuri. Poate linistea il va linisti.

Credeti ca putem discuta fara sa`i luam in seama parerile???
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.06.2007, 17:44:57
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
Nu m-ai inteles, romandragut. Iti inteleg punctul de vedere - dintr-o perspectiva complet lipsita de religiozitate. Intr-un sistem in care Dumnezeu nu exista, relativitatea notiunii de pacat aspectul schimbator etc sunt lucruri perfect normale. Insa sistemul nostru - al celor de pe acest forum (in general), dar si al Bisericii, relativitatea dispare. Poti respecta asta? Poti respecta ideea ca avem un sistem de valori diferit? Imi poti acorda libertatea de a crede in ceva? Daca da, nu veni in acest sistem, incercand sa introduci in el (desi tu nu ti-l insusesti) o valoare pe care noi o respingem. Asta nu intelegi tu.... Asta este casa mea... In casa mea, lumea vorbeste frumos sa spunem... asta este regula casei... Poti respecta lucrul asta? Daca da, esti binevenit... Daca nu, de ce ma jignesti si incerci sa ma convingi ca in casa mea se poate vorbi si urat fiindca nu e nimic anormal... Sper ca intelegi la ce ma refer...

Asta incercam sa spun: comunitatea Bisericii nu are in mod necesar aceleasi valori cu cele ale unei tari europene. Am libertatea asta, nu? Ca atare, nu veni sa imi vorbesti mie de `normalitate` si de `pacat` cand de fapt, comunitatea mea (a Bisericii) este cea care reglementeaza notiuni precum `normalitate` sau `pacat`.
ok. reformulez. di,n punct de vedere crestin de ce crezi ca sunt homosexual?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.06.2007, 17:46:06
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Citat:
În prealabil postat de krabu
Probabil ca Romandragut el ca persoane este OK. Dar in spatele lui este vrajmasul. As dori sa nu i se mai raspunda pentru ca in general el incearca sa faca valuri. Nu vrea decat sa contrarieze. Nu cred ca isi cauta raspunsuri. Poate linistea il va linisti.

Credeti ca putem discuta fara sa`i luam in seama parerile???
de iti este frica de mine?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pacatul cristiboss56 Pocainta 176 08.08.2013 21:54:08
Ce e pacatul? culianu Pocainta 34 18.12.2010 21:02:30
Pacatul patinina34 Despre Sfanta Scriptura 27 25.05.2009 16:11:34
Pacatul global si pacatul personal patinina34 Din Noul Testament 3 28.12.2008 01:50:58
pacatul? Annamarria Generalitati 4 11.02.2008 12:53:26