Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #481  
Vechi 28.06.2010, 14:42:32
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Cum adica nu se mai respecta? Stii tu crestini care s-au apucat de postit sambata si duminica?
Reply With Quote
  #482  
Vechi 28.06.2010, 14:45:31
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Cred ca am dreptate in ceea ce am spus,nu poate fi o lege care sa te oblige sa mananci de frupt.Doar sa nu faci asta in public,cand esti la masa cu alti frati,la asta se refera,ma mir ca nu intelegi acest aspect.
Daca vreau intr-o sambata sa mananc numai cartofi,nu fac nici un pacat,ia intreaba-ti duhovnicul de treaba asta.
Nu cumva tu vrei neaparat sa mananci cartofi sambata, doar ca sa nu fii sub acel Canon? Eu spre exemplu postesc de carne mai tot timpul pentru ca am ales sa mananc mai sanatos. Dar oricand pot, mananc peste.

Daca tu esti vegetarian, dezleaga macar la ulei in weekend, vorba textului, sa te bucuri de Invierea mortilor si de Invierea noastra a tuturor.


In anul 2010 trebuie sa fii tu insuti exemplu de vietuire sanatoasa. Eu nu ma ascund ca postesc cand o fac, pentru ca o fac pentru sanatate, nu pentru slabirea trupului, deci indemn pe oricine sa manance sanatos.

Postul adevarat, placut Lui Dumnezeu, este acela de la Isaia 58:

6. Nu știți voi postul care Îmi place? - zice Domnul. Rupeți lanțurile nedreptății, dezlegați legăturile jugului, dați drumul celor asupriți și sfărâmați jugul lor.
7. Împarte pâinea ta cu cel flămând, adăpostește în casă pe cel sărman, pe cel gol îmbracă-l și nu te ascunde de cel de un neam cu tine.
8. Atunci lumina ta va răsări ca zorile și tămăduirea ta se va grăbi. Dreptatea ta va merge înaintea ta, iar în urma ta slava lui Dumnezeu.
9. Atunci vei striga și Domnul te va auzi; la strigătul tău El va zice: Iată-mă! Dacă tu îndepărtezi din mijlocul tău asuprirea, amenințarea cu mâna și cuvântul de cârtire,
10. Dacă dai pâinea ta celui flămând și tu saturi sufletul amărât, lumina ta va răsări în întuneric și bezna ta va fi ca miezul zilei.
11. Domnul te va călăuzi necontenit și în pustiu va sătura sufletul tău. El va da tărie oaselor tale și vei fi ca o grădină adăpată, ca un izvor de apă vie, care nu seacă niciodată.
12. Pe vechile tale ruine se vor înălța clădiri noi, vei ridica din nou temeliile străbune și vei fi numit dregător de spărturi și înnoitor de drumuri, ca țara să poată fi locuită.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #483  
Vechi 28.06.2010, 14:46:35
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Nu sunt vegetarian,ti-am spus ca acel canon nu fuctioneaza asa cum crezi tu.
Reply With Quote
  #484  
Vechi 28.06.2010, 14:47:51
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Celebrul canon 66 Apostolic. Cred ca ar trebui un topic separat ca sa vorbim despre el. Nu se mai respecta cu toate ca el exista si nu a fost anulat de niciun sinod, din cate stiu eu.
Canonul se refera si la ambetele si duminicile din posturi:
,,Dacă vreun cleric s-ar afla postind în zi de duminică sau sâmbătă (afară
numai de una
"...., iar aceasta ,,una" era Sambata Mare. ultima sambata din Postul Mare.
Acesta e motivul pentru care se dezleaga la multe feluri de bucate in weekendurile care cad in cele patru posturi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #485  
Vechi 28.06.2010, 14:49:49
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Asa cum nici un mirean nu pacatuieste daca cere dezlegare de la duhovnic sa posteasca si sa se roage x zile pentru o problema anume.
Cred ca am zis-o de suficiente ori: sub ascultare nu exista pacat.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #486  
Vechi 28.06.2010, 15:15:05
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Deci cum vei trage matale concluzii, la cei 21 ani ani pe care se pare ca ii ai, cand nu cunosti amanuntele care alcatuiesc viata cuiva? Nu poti. Ai fost cumva maritata avand un sot eterodox? Stii cumva ce cruce duc acei oameni care incearca sa-si mantuiasca TOATA casa, nu numai pe ei insisi?! Nu stii. Tu citesti postari si concluzionezi. Si te smintesti de unii ca indraznesc sa gandeasca altfel decat tine - ai facut deja doua referiri la mine si la Traditie.

Daca insusi Pavel, apostolul neamurilor, nu indrazneste sa traseze linii concrete impunand sotilor reguli de activitate conjugala, cine va veni sa ne invete pe noi de cate ori avem voie si cand nu avem voie? Cat timp avem inelul pe deget si nu comitem fapte reprobabile, poate sa vina si cine-o veni sa caute sa impuna reguli stricte, ca n-o sa-l cred. Nici eu, nici altii care mai scriu pe aici.

Deci, pana cand o sa te mariti si o sa traiesti vreo cativa ani cu sotul tau (care ma gandesc ca n-o sa fie un Sfant, dar mai stii?...), nu mai veni te rog cu sfaturi care te depasesc.

Pana atunci, Doamne ajuta si toate cele bune.

Ionut cel rau
Sunt maritata cu un necredincios (nu indiferent, ci necredincios) de vreo 8 ani (ce trece timpul!) si am si copii... deci? Opinii in cunostinta de cauza?

E f f usor sa spui cuminecati-va saptamanal.. dar fara pocainta? Fara lepadare de pacate si patimi? Fara posturi?

Nu este adevarat ca nu ma impartasesc deloc, ci doar dupa ce consider ca am avut macar un strop de pocainta.
Dar tu ce spui: sa mearga toti sa se spovedeasca si sa se impartaseasca fara a se cerceta pe sine!
Ca poti trai cum iti place, fara infranare, doar sa nu comiti pacate mari. Dar iubirea de sine si de lume este pacat mic?
Iisus Hristos si ucenicii lui nu erau din lumea aceasta. Ei au fost (si sunt, cei de azi) doar straini si calatori pe pamant. Dar noi suntem din lumea aceasta si ne place. Si daca ne place si nu renuntam la ea, crezi sincer ca impartasirea deasa te va salva cat timp iubesti cele trupesti?

(In fine.. atata iubire de Hristos! In biserica doar eu si preoteasa avem batic. Postul.. cred ca este cum observa Mirelat: multi habar n-au/nu-i intereseaza ca este post. Deh, "dupa puteri". Rugaciune or face, nu stiu, dar multi nu stiu sa-si fac nici cruce cum trebuie.. Si tu spui sa se impartaseasca toti. La ce bun, daca nu vor sa traiasca intru Hristos?)

Postul este esential pentru un crestin. Este extraordinar de important si de benefic (nu ma refer la sanatatea trupeasca) pentru strunirea patimilor, pentru rugaciune etc. Imi pare rau ca vad ca sunt atati crestini care-l considera inutil.

Last edited by anna21; 28.06.2010 at 15:20:31.
Reply With Quote
  #487  
Vechi 28.06.2010, 15:22:07
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

In timpurile astea si eu recomand impartasitul saptamanal,sau cat mai des.Nu zic ca chiar obligatoriu,dar este spre binele nostru.Din pacate ispitele si lumea ne opresc de la acest lucru.Ferciti sunt cei care reusesc sa treaca peste ele si sa se impartaseasca cat mai des.
Reply With Quote
  #488  
Vechi 28.06.2010, 16:01:51
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Dar impartasitul saptaminal nu poate deveni o obisnuinta?
Nu e putin sa te impartasesti cu trupul si sangele Domnului.
E o zi mai deosebita.
Dupa Sf,Impartasanie trebuie sa umblam cu luare aminte ,macar in acea zi.
Inainte de sf.Impartasanie trebuie spovedanie cu min.3 zile de post.
De miercuri pina vineri ,apoi simbata post si duminica sf.Impartasanie.
Eu cred ca la 40 de zile cel mult e bine ,cel putin asa recomanda duhovnicul meu.
Pentru cei cu probleme dansul recomanda spovedanie mai deasa.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #489  
Vechi 28.06.2010, 16:07:08
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Asta e o regula care trebuie schimbata.Nicaieri nu se spune ca trebuie facuta o pauza de 40 de zile intre imparatsanii.Daca ascultam bine,la Liturghie spune : Luati dintru acestea toti.,acesta este Trupul Meu care se da pentru iertarea pacatelor.
Deci mi se pare ca chiar este o porunca sa te impartasesti,asta daca participi la Liturghie.
Lucrurile s-au schimbat ,si nu cred ca e bine,fiecare auzim la Liturghie acest indemn,dar nu ne impartasim.Apoi cantam: Sa se laude gurile noastre...ca ne-am impartasit ...
Inseamna ca mintim cand cantam ca ne-am impartasit...
Reply With Quote
  #490  
Vechi 28.06.2010, 16:08:25
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Scuzati: Care se frange pentru voi,pentru iertarea pacatelor.Deci pentru voi,adica pentru toti cei care participa la Liturghie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne impartasim saptamanal Daniel777 Impartasania (Taina Euharistiei) 433 23.05.2015 02:12:04
Cum sa ne impartasim? Adriana-Simona Impartasania (Taina Euharistiei) 21 09.01.2014 14:17:16