Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.04.2010, 10:54:54
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit Iertati-ma ptr iesire.

Am fost la preot de dimineata.
Parintele a crezut ca am sa-i prezint o problema serioasa la cat de grav i-am spus "trebuie sa vorbesc cu dumneavoastra, am o problema" .

Mi-a raspuns cu blandete "..nu trebuie sa le stricam cuiburile dar nici nu este o problema care trebuie sa ne preocupe in mod principal. Oamenii sunt problema , nu pasarile.Cat despre faptul ca a murit, probabil ca acesta a fost firul vietii ei''

Initial cand am intrat pe forum intentionam sa rog adminul sa inchida topicul, apoi m-am gandit ca poate exista persoane care ar dori sa afle totusi parerea unui preot..deci am postat ;sa fie de folos ca am facut asta.

Si da, am fost superstitioasa , m-am luptat din greu sa scap de problema aceasta. Ce sa-i faci , asta este viata si babismele inoculate la varste fragede uite cum iti tulbura judecata chiar adult responsabil fiind . Ala rau de-abia asteapta sa ne prinda cate o slabiciune ca apoi sa ne invaluie in mrejele lui.

Referitor la nivelul de cultura sau intrebarile infantile la care faceai referire voxday mai sus - multumeste-I draga /dragul meu lui Dumnezeu ca te-a inzestrat sau te-a binecuvantat cu mai multa intelepciune sau mai multi neuroni .Vezi , ce dar frumos ti-a dat Dumnezeu? nu trebuie sa fii dispretuitor pentru asta si nici sa dialoghezi decat daca vrei, cu persoanele care tu le consideri inferioare ca nivel de cultura, pozitie sociala, etc . Tu singur poti sa alegi , insa Lucifer pentru mandrie a fost alungat din imparatia cerurilor.deci iarta-ma daca ti-am deranjat existenta.

o_tzaranca :sa speram ca sfarsitul lumii nu te va gasi ironizandu-ma pe mine .... Doamne fereste !!!. .. " sa nu fiti pricina de sminteala ptr aproapele vostru" ... si pe tine te rog sa ma ierti pentru acelasi deranj

Deci ideea este ca majoritatea celor care au raspuns intrebarii mele "infantile" sunt mai mult... sau mai putin superstitiosi. Toti spun ca nu e bine sa stricam /deranjam acele cuiburi dar nici unul nu are dovada nici argumentul concret. Deci haideti sa ne spovedim fratilor ca suntem superstitiosi. Nu glumesc.

Sa aveti o zi buna binecuvantata de Dumnezeu
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.04.2010, 13:36:14
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

mai clementina,stii ce canon trebuia sa-ti dea preotul ?sa incerci cu manutele tale sa faci un cuib de pasare.
sa aduni crengute,pene ...sa le modelezi a.i. sa iasa acel cuib
au incercat copii mei o vara intreaga ..cu scoci,cu super glue..degeaba.

pasarea face asta ..in cateva luni ..si cu ciocul,nu cu 2 maini

vecina mea de la tara are in prispa casei ..3 cuiburi .Are 70 ani,se urca pe scara ,le sterge mizeriile lasate,le curata cuibul..si spera sa se intoarca iar la anul ...(si e f.rea:D..ca nu a vrut sa ne dea si noua un cuib )

ce as vrea eu sa am un cuib de pasare la fereastra mea...dar nu am .O fi de la blestemele lor..nustiu ..ca intr-o vara la tara ,fetita mea a luat puiul din cuib, sa se joace cu el. Seara ,cand pasarea a venit la cuib ..nu mai era puiul ..il mancase pisica.Sentimentul care il ai cand vezi pasarea care se intoarce la cuib si nu-si mai gaseste puiul...e cumplit.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.04.2010, 14:19:25
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
mai clementina,stii ce canon trebuia sa-ti dea preotul ?sa incerci cu manutele tale sa faci un cuib de pasare.
sa aduni crengute,pene ...sa le modelezi a.i. sa iasa acel cuib
au incercat copii mei o vara intreaga ..cu scoci,cu super glue..degeaba.

pasarea face asta ..in cateva luni ..si cu ciocul,nu cu 2 maini

vecina mea de la tara are in prispa casei ..3 cuiburi .Are 70 ani,se urca pe scara ,le sterge mizeriile lasate,le curata cuibul..si spera sa se intoarca iar la anul ...(si e f.rea:D..ca nu a vrut sa ne dea si noua un cuib )

ce as vrea eu sa am un cuib de pasare la fereastra mea...dar nu am .O fi de la blestemele lor..nustiu ..ca intr-o vara la tara ,fetita mea a luat puiul din cuib, sa se joace cu el. Seara ,cand pasarea a venit la cuib ..nu mai era puiul ..il mancase pisica.Sentimentul care il ai cand vezi pasarea care se intoarce la cuib si nu-si mai gaseste puiul...e cumplit.
Hai sa nu exageram. Asta e viata pasarilor. Viata oamenilor e alta.
Mai bine ar face lumea un efort sa renunte la superstitii.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.04.2010, 14:45:08
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Hai sa nu exageram. Asta e viata pasarilor. Viata oamenilor e alta.
Mai bine ar face lumea un efort sa renunte la superstitii.
Corect!
Doamne Isuse Hristoase fiul lui Dumnezeu milueste-ma pe mine pacatoasa!
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.04.2010, 17:33:02
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
O fi de la blestemele lor..nustiu .
aici a fost ironie..recunosc
nu sunt superstitioasa ..sunt taranca ,TARANUL NU DISTUGE NICIODATA CUIBURILE (asta nu e ironie)

A fost bun threadul ..acum stiu ce fac de 1 Mai.Merg in padure sa ascult pasarile cum canta .Am mai fost odata si a fost minunat.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.05.2010, 01:35:52
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Ajutor ! sunt speriata

Primavara trecuta, randunelelor care-si facusera cuib 2,3 primaveri la rand la geamul meu le-a fost inchisa usa casei cu scoci ;dupa ce saptamana de saptamana apoi zi de zi faceau o mizerie de nedescris atat pe pervaz cat si de-a lungul geamului de sus pana jos. Doamna care se ocupa de curatenie m-a intrebat odata daca sa le strice cuibul. Cunoscand o vorba din batrani cum ca nu e bine sa strici cuibul pasareleor , ne-am gandit noi sa intrebam preotul cat este de adevarata povestea respectiva ca sa nu ne expunem la o actiune riscanta , facand aceasta. Intalnirea cu preotul a mai avut loc insa intrebarea nu a mai fost pusa ptr ca doamna gasi-se o solutie intre timp . I-a trecut prin gand sa lipeasca intrarea in cuib cu scoci . Zis si facut. Asta s-a intamplat primavara trecuta.

Astazi , revenind la curatatul geamurilor ,vazand ca scociul dupa o iarna lunga s-a mai dezlipit , am spus ca ar fi bine sa-l intarim. dar... din neatentie si din cauza pozitiei proaste de pe scara la o apasare mai puternica cuibul a cedat si s-a spart. Atunci a zis doamna ca-l da jos cu totul iar eu am consimtit. In timp ce-l desfacea bucatica cu bucatica , am gasit si o pasarica moarta in el

Ce-mi puteti spune legat de aceasta vorba veche din batrani?
Azi cautand pe google dupa un raspuns am mai dat si peste un articol in care scria ,cum ca ,acele case la a caror geam isi fac cuib pasarele sunt binecuvantate de Dumnezeu -- asta a fost cireasa de pe tort.
Aha, si esti suprinsa ca ai gasit o pasare moarta intr-un cuib pe care l-ai inchis cu scoci? Scuza-ma, ce credeai ca se va intampla? Ca va gasi mama randunica o forfecutza cu care va taia scociul, si vor trai dupa aia happily ever after?

Sa inteleg ca ai nevoie de popa, sau pareri de la colegi (crestini) forumisti care sa iti spuna ca nu, e ok, sunt doar niste pasari? Ce ai facut mi se pare de doi lei, si o sa iti zic de ce. Nu ma consider a fi un tree hugger, si nu am o problema in a omori gandaci de bucatarie, de exemplu. Nah, nu imi place mie sa umble ei pe unde mananc eu.

Dar sa consideri OK sa inchizi un cuib de randunele cu scoci, doar pentru ca faceau mizerie, mi se pare... mizerabil. Mai ales cat pasarile alea foloseau inca respectivul cuib. Era asa de greu sa cureti? Mai ales, ca stai, de fapt, nici nu curatai tu, parca era o femeie care facea asta. Si daca vroiai sa distrugi cuibul ala, chiar nu puteai astepta pana puii aia cresteau si migrau?

Sunt ateu, deci mi se rupe daca e pacat sau nu, din punct de vedere al unei doctrine religioase, oricare ar fi ea. As face eu ce ai facut tu? In mod clar nu, nu m-ar deranja sa pun mana si sa curat dupa pasarile alea, doar pentru placerea de a le vedea crescandu-si puii sub geamul meu.

Dar dormi linistita, popa a zis ca e ok. Sa le fereasca dzeu pe randunicile alea sa aiba vreun gand sa isi faca cuib iar acolo la anul, presupun ca nu vei ezita sa bagi un scoci din nou, avand in vedere ca nu iti ca impiedica intrarea in rai. Succesuri!
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.04.2012, 13:14:07
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

putea sa lase cuibul acela de randunele ca nu deranjau pe nimeni, dimpotriva.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.04.2012, 14:35:04
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

In traditia crestina exista o povestioara despre rindunele, pe care probabil ca multi o si stiu .
Am sa o reamintesc acum :
intr-o zi de simbata Iisus statea in fata casei , linga niste copii care se jucau, si din pamin , din lut, a modelat 3 rindunele.
Cind si cea de a treia a fost terminata de modelat , rabinul sinagogii s-a apropiat de el , trecind pe linga casa, si vazind ce face i-a reprosat :
ce evreu esti tu ? nu sti ca in ziua simbetei nu ai voie sa faci nici un lucru cu miinile. Copilul a ridicat privirea si i s-a uitat tinta in ochi. Rabinul deranjat de indrasneala privirii a ridicat piciorul si a vrut sa calce si sa striveasca figurinele . Iisus , inspaimintat de gest a intins miinile spre rindunele , a plesnit din palme si le-a strigat : zburati !

In clipa aceea figurinele din lut au devenit fapturi adevarate, albe ca zapada si imediat si-au luat zborul .
Cind Iisus si-a dat duhul pe cruce , din inaltul cerului a aparut un stol de rindunele , care s-au invirtit in jurul acesteia , si-au imbracat haina de doliu luind culoarea neagra pe spate si dosul aripilor si s-au ridicat din nou de unde venisera. La a doua venire a lui Mesia , rindunele il vor insoti si vor fi dinnou albe complet ,ca la ,,facere" .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 21.04.2012 at 14:38:34.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.04.2012, 14:39:22
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
In traditia crestina exista o povestioara despre rindunele, pe care probabil ca multi o si stiu .
Am sa o reamintesc acum :
intr-o zi de simbata Iisus statea in fata casei , linga niste copii care se jucau, si din pamin , din lut, a modelat 3 rindunele.
Cind si cea de a treia a fost terminata de modelat , rabinul sinagogii s-a apropiat de el , trecind pe linga casa, si vazind ce face i-a reprosat :
ce evreu esti tu ? nu sti ca in ziua simbetei nu ai voie sa faci nici un lucru cu miinile. Copilul a ridicat privirea si i s-a uitat tinta in ochi. Rabinul deranjat de indrasneala privirii a ridicat piciorul si a vrut sa calce si sa striveasca figurinele . Iisus , inspaimintat de gest a intins miinile spre rindunele , a plesnit din palme si le-a strigat : zburati !

In clipa aceea figurinele din lut au devenit fapturi adevarate, albe ca zapada si imediat si-au luat zborul .
Cind Iisus si-a dat duhul pe cruce , din inaltul cerului a aparut un stol de rindunele , care s-au invirtit in jurul acesteia , si-au imbracat haina de doliu luind culoarea neagra pe spate si dosul aripilor si s-au ridicat din nou de unde venisera. La a doua venire a lui Mesia , rindunele il vor insoti si vor fi dinnou albe complet ,ca la ,,facere" .
o povestioara foarte frumoasa.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.04.2012, 15:05:31
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Aha, si esti suprinsa ca ai gasit o pasare moarta intr-un cuib pe care l-ai inchis cu scoci? Scuza-ma, ce credeai ca se va intampla? Ca va gasi mama randunica o forfecutza cu care va taia scociul, si vor trai dupa aia happily ever after?

Sa inteleg ca ai nevoie de popa, sau pareri de la colegi (crestini) forumisti care sa iti spuna ca nu, e ok, sunt doar niste pasari? Ce ai facut mi se pare de doi lei, si o sa iti zic de ce. Nu ma consider a fi un tree hugger, si nu am o problema in a omori gandaci de bucatarie, de exemplu. Nah, nu imi place mie sa umble ei pe unde mananc eu.

Dar sa consideri OK sa inchizi un cuib de randunele cu scoci, doar pentru ca faceau mizerie, mi se pare... mizerabil. Mai ales cat pasarile alea foloseau inca respectivul cuib. Era asa de greu sa cureti? Mai ales, ca stai, de fapt, nici nu curatai tu, parca era o femeie care facea asta. Si daca vroiai sa distrugi cuibul ala, chiar nu puteai astepta pana puii aia cresteau si migrau?

Sunt ateu, deci mi se rupe daca e pacat sau nu, din punct de vedere al unei doctrine religioase, oricare ar fi ea. As face eu ce ai facut tu? In mod clar nu, nu m-ar deranja sa pun mana si sa curat dupa pasarile alea, doar pentru placerea de a le vedea crescandu-si puii sub geamul meu.

Dar dormi linistita, popa a zis ca e ok. Sa le fereasca dzeu pe randunicile alea sa aiba vreun gand sa isi faca cuib iar acolo la anul, presupun ca nu vei ezita sa bagi un scoci din nou, avand in vedere ca nu iti ca impiedica intrarea in rai. Succesuri!
Excelenta postare, plina de bun-simt (deh, mai putin ironiile anticlericale inevitabile, date fiind convingerile semnatarului)a colegului konijiro. Deseori, unii nu vad padurea din cauza enervantilor alora de copaci. Are loc ceea ce eu numesc "folclorizarea credintei" sau "bisericisme". Adica intrebi preotul, greseste nu greseste, pentru toate lucrurile, si iei ce spune ca infailibil.
E atat de greu sa ne intre in cap ca sfintii, copiii mici si necuvnatatoarele de orice soi sunt singurele creaturi fara pacat, alaturi de ingerii ramasi fideli Domnului? (Ma refer la copiii botezati, carora pacatul ancestral le-a fost sters). Daca stai sa socotesti, unde e inteligenta, este/poate fi maleficitate. Cine s-a razvratit? Unii ingeri. Cine a cazut? Protoparintii speciei umane. Adica fiinte "inteligente" (hm!!!...). Cele doua acte de disidenta fata de voia Domnului fac un rau enorm, vizibil cu ochiul liber.
Cand o sa pot eu crea, cum o face Domnul Dumnezeu, vieti, lumi si legi pentru ele, atunci o sa imi permit sa omor. Pana atunci, nu!

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 21.04.2012 at 15:07:56.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
E pacat? ToaderValentin Intrebari utilizatori 5 18.12.2012 22:39:38
Pacat sau nu? Darkanian Pocainta 33 13.08.2010 23:19:44
e pacat? Valy76 Calugarul 23 22.03.2010 22:30:06
pacat? omosapiensi Teologie si Stiinta 3 25.01.2010 13:30:20
pacat sau nu? pisi Generalitati 34 18.06.2008 23:11:07