Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 12.10.2009, 21:26:53
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Elena, steriletul inseamna practic avort. Practic impiedica ovulul fecundat sa ajunga si sa se lipeasca de uter ca sa se poata hrani si creste, embrionul moare. De asta Costel a avut reactia aia. Vezi ca si tu judeci la repezeala?
Reply With Quote
  #42  
Vechi 12.10.2009, 21:27:45
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Link, te rog. 5 mi se pare peste limita de toleranta a corpului.
M-am documentat mai bine de fapt erau 4 , iertare fratilor .
http://www.tvr.ro/articol.php?id=69612
Reply With Quote
  #43  
Vechi 12.10.2009, 21:29:42
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aurel1211 Vezi mesajul
O statistica arata ca o femeie din Romania ajunge in timpul vietii sa faca 5 avorturi .
Sursa TVR1
RTA (rata total a avorturilor) a fost de 3,4 in 1993, de 2,2 in 1999 si a ajuns la 0,84 in 2004, conform unui studiu al Ministerului Sanatatii.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 12.10.2009, 21:30:11
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Atreides Vezi mesajul
Prostii?Ai argumente?Ai studii medicale ce contrazic afirmatiile mele(si ale altora)?
Nu am dar de afirmatii pot sa fac si eu rost . Statistici ,date , afirmatii de pe net in multe cazuri sunt doar pareri personale .
Reply With Quote
  #45  
Vechi 12.10.2009, 21:34:04
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Atunci clonarea?
Tot trebuie sa ia materialul genetic de undeva . Tot exista legatura trupeasca .
Reply With Quote
  #46  
Vechi 12.10.2009, 21:40:04
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aurel1211 Vezi mesajul
Tot trebuie sa ia materialul genetic de undeva . Tot exista legatura trupeasca .
Doar de la un maimutoi , vorba lui Cristi
Reply With Quote
  #47  
Vechi 12.10.2009, 21:44:53
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Elena, steriletul inseamna practic avort. Practic impiedica ovulul fecundat sa ajunga si sa se lipeasca de uter ca sa se poata hrani si creste, embrionul moare. De asta Costel a avut reactia aia. Vezi ca si tu judeci la repezeala?
ok daca eu am judecat la repezeala ,desi nu am judecat ,decat m-am aparat ,caci a fost foarte urat ce a zis Costel ( Asa ca daca vei indemna la sterilet, exista riscul sa fii lipsita toata viata de copil.),imi cer scuze ,dar nu am indemnat ,asa a dedus el.
in Pildele lui Solomon la cap.21 ,2 spune : 2. Toată calea omului este dreaptă în ochii lui, dar numai Domnul cântărește inimile
asa ca va las pe voi sa dezbateti metodele de evitare a unui posibil avort (sterilet,pastila ,prezervativ etc ) CRESTINESTE !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #48  
Vechi 12.10.2009, 22:50:53
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aurel1211 Vezi mesajul
Nu dau cu piatra .
Daca e avort spontan nu e vina femeii dar tot avort ramane si trebuie sa se caiasca pentru pacat .
Uite de exemplu daca un preot omoara pe cineva cu masina fara sa fie vina lui el nu mai poate sluji niciodata .
Avorturile spontane se produc foarte des, si de multe ori din cauza ca embrionul avea o tara genetica sau ca organismului ii lipseste ceva ca sa-l poata tine, sau din cauza vreunei boli, sau sau, nu din vreo vina a femeii.
Uneori da, se produce din neglijenta, asta ar fi o greseala de care sa ne caim.
O femeie care a pierdut o sarcina este deja intr-o stare de tristete si de haos hormonal (ca dupa o nastere, numai ca mult mai rau ca nu apar hormonii pentru alaptare, 'de mama'), atata mai lipseste sa o culpabilizam, sa ii spunem ca este pacatul ei.
Mai ganditi-va si la situatia cand o femeie piede copilul din cauza unei violente fizice sau a unui accident...

Nici intr-un accident in care nu a fost vina lui nu se poate spune ca din cauza pacatului nu mai are voie sa slujeasca. Este din cauza ca a fost implicat fara voia lui in moartea unui om, intr-o varsare de sange, si un preot trebuie sa fie departe de acestea. Sau poate din cauza ca pluteste o suspiciune de vina, caci nu se stie niciodata daca nu a fost si neatent si nu ar fi putut evita. Si mai este si problema familiei omului care a murit, poate ii va purta pica - un preut trebuie sa fie cat mai in pace cu semenii.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 13.10.2009, 09:19:23
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Fani71 ai dreptate ! eu una sunt secatuita de putere...poate ca e momentul sa nu mai ma gandesc la un copil ,poate parintele M are dreptate ...si Doamne ne va da copilul atunci cand ii vom multumi pt ceea ce avem ,si nu ne vom plange pentru ceea ce nu avem (eu mai mult,caci sotul meu ii multumeste mereu pt ca l-a ajutat sa fie un om mai bun ) !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #50  
Vechi 13.10.2009, 12:42:31
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
Fani71 ai dreptate ! eu una sunt secatuita de putere...poate ca e momentul sa nu mai ma gandesc la un copil ,poate parintele M are dreptate ...si Doamne ne va da copilul atunci cand ii vom multumi pt ceea ce avem ,si nu ne vom plange pentru ceea ce nu avem (eu mai mult,caci sotul meu ii multumeste mereu pt ca l-a ajutat sa fie un om mai bun ) !
Daca nu ai putea avea copii,ai adopta?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cele mai sarace tari din Europa sunt cele crestine(ortodoxe) cocacoc Generalitati 70 15.10.2010 12:10:26
Ce sunt cele 7 plansuri roman2010 Generalitati 3 13.07.2010 18:53:35
Pentru cei sau cele care poate sunt pe aici si vor alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 2 09.04.2009 10:36:14
(Cum) sunt informate femeile inainte de avort? andreicosmovici Generalitati 10 11.08.2008 08:29:04