Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 23.03.2007, 05:45:53
mardum mardum is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.11.2006
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Vine postul...cu ce incepem pocainta? Care e primul pas spre intoarecerea la Dumnezeu, spre reapropierea de El?
Daca vrei intradevar sa tii postul, acum e trecut de jumatatea lui, dar vreau sa-ti spun ca pe linga postul de mincare trebuie sa postesti si de pacate (cu fapta, vorba sau gindul).
Dumnezeu sa ne ajute sa -l putem tine asa pina la sfirsit.
Dar pocainta trebuie avuta tot timpul; - asta e postirea de pacate permanenta, rugaciune mai multa,spovedit si impartasit ( cind ne lasa duhovnicul).
Reply With Quote
  #32  
Vechi 23.03.2007, 10:18:59
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeny
Citat:
În prealabil postat de vsovi
Citat:
În prealabil postat de jeny
"frate"las_o mai moale tu..dar oare constiinta ta te lasa???? sunt sigura ca in viata fiecarui om vine vremea cand ne putem vedea sufletul fie si pt o clipa...gandindu-ma cum vei suferi tu atunci....ma apuca plansul...cu drgasote jenica
jeni draga, cred ca ai intzeles ca mesajul meu se adresa tzie, nu este asha, l-am postat doar ca e foarte bun ce ai zis dumneata,
eu am scris ce am scris, ca sa zic si eu ceva despre pocaintza, dar se vede ca nu mi-a iesit nimic bun daca te-am amarit si pe tine, ma referam mai mult la mine, sau macar cum ar fi trebuit sa o fi facut eu...
Deci iarta-ma daca a iesit ca si cum m-ash fi referit la tine... ca e corect ce ne spui dumneata...
IARTA-MA TU PE MINE si te rog nu lasa un om prost ca mie sa te duca la deznadejde Doamne fereste !!!!!!!!!!curaj toti avem momente de "oboseala" cu dragsote jenica
Nu ai cum sa ma duci la deznadejde, deoarece mesajele pe care le-ai scris sunt corecte si asha ar trebui sa facem, sa fac, si cum ne spui ca faci tu, sau cum ne spui ca ar cam trebui, deci nu vad cum anume ai putea sa te consideri mai putzin instruita... Si apoi, aveai toate motivele sa crezi ca la tine se refera, ca desi nu asta am intentzionat sa ma refer la tine, ci e asha cum am afirmat anterior, totusi puteai sa-ti faci impresia ca despre tine vorbeam. Eu postasem si-ti luasem mesajul pentru ca il consideram bun pentru mine ... deci dandu-tzi impresia, chiar daca neintentzionat, peundeva am greshit... si ca o concluzie a ceea ce ai scris sper sa raman cu morala: "sa nu cadem in deznadejde cand ajungem uneori sa vina vremea sa ne dam seama ce suflet avem"
Reply With Quote
  #33  
Vechi 31.03.2007, 13:58:42
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

As vrea sa spun si eu ceva despre pocainta dar nu ma simt in stare???
Reply With Quote
  #34  
Vechi 01.04.2007, 12:09:31
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
As vrea sa spun si eu ceva despre pocainta dar nu ma simt in stare???
asta este pocainta laurentiu!!!!!!!!!!MAICA D SA TE AIBE IN PAZA..
Reply With Quote
  #35  
Vechi 01.04.2007, 18:41:47
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Si totusi, oamenii au nevoie sa stie cum sa se pocaisca, fratii mei. Primul pas spre pocainta este luminarea mintii, prin care ne dam seama ca, intr-adevar, gresim prin ceea ce face. Apoi, urmeaza rugaciunea staruitoare pentru iertarea pacatelor. La focul acestei rugaciuni se coace si constiinta pacatului si se intareste dorinta de spovedanie. In Sfanta Impartasanie rugaciunea de pocainta se desavarsete, pentru acolo gasim cu adevarat mangaierea definitiva.

Si, mangaiati cu Sfanta Euharistie, mergem mai departe pe drumul vietii, straduindu=ne sa urmam calea adevaratei impliniri.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 10.04.2007, 11:07:52
cris_s cris_s is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2007
Mesaje: 4
Implicit

Scuze ca ma bag si eu.
A te pocai vine din greaca :metanoeo-a-ti schimba gindirea,mentalitatea.
Subst metanoia.
Termenul a regreta nu apare niciodata in biblie.
Privind mentalitatea,ce am gasit eu in cuvintele lui Isus ar fi:nu judeca pe nimeni,iubeste
pe aproape,ajuta,iarta.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 10.04.2007, 15:18:19
andreea_teo andreea_teo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2007
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cris_s
Privind mentalitatea,ce am gasit eu in cuvintele lui Isus ar fi:nu judeca pe nimeni,iubeste
pe aproape,ajuta,iarta.
Mantuitorul Iisus Hristos isi incepe activitatea Sa cu urmatoarele cuvinte: "Pocaiti-va ca s-a apropiat imparatia cerurilor"(Matei 3,2;Marcu 1,15). asa ca primul lucru pe care Fiul lui Dumnezeu l-a propovaduit a fost pocainta, fara de care nu exista mantuire
Reply With Quote
  #38  
Vechi 10.04.2007, 16:52:47
cris_s cris_s is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2007
Mesaje: 4
Implicit

:) Asa-i.Eu ma refeream la modalitatile de schimbare a mentalitatii,care este un proces greut si de vointa proprie.
Mie mi-a fost greu sa nu mai judec oamenii,sa "ingadui " totul.Hm.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 12.04.2007, 11:29:52
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

e greu dar...nu cu neputinta!!! sa incercam fratilor impreuna sa invatam pocainta cea adevarata..rugati-va si pentru mine sa o invat ca sunt un suflet tare mandru..:(cu dragsote jenica
Reply With Quote
  #40  
Vechi 05.06.2007, 23:03:46
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Pocainta fara iertare nu exista. In procesul de vindecare sufleteasca, iertarea este esentiala. Asta am invatat participand la Seminarul online - Sa ne vindecam iertand! Este grozav, vi-l recomand cu toata caldura.

Seminarul este realizat de Centrul de formare Sfintii Arhangheli, de Maica Siluana.

www.sfintii-arhangheli.ro
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pocainta este schimbarea vietii brandusa Intrebari utilizatori 3 24.04.2013 19:00:39
pocainta=scimbare!!! Leinarius Generalitati 9 11.02.2013 15:49:40
POCAINTA ROMANIEI iosif Pocainta 90 16.08.2011 04:07:59
Pocainta Sf.Asteapta Generalitati 4 31.07.2010 20:42:29
pocainta nairda Pocainta 14 12.03.2008 22:26:22