Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #34  
Vechi 27.02.2010, 06:58:47
 Remus 's Avatar
Remus  Remus  is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Subscriu la mesajul #4 al lui Albertinio - te indoiesti de existeantza Liberului Arbitru te indoiesti de Dumnezeire
Subscriu si la mesajul #38 Iana - Tot timpul avem posibilitatea sa alegem , Absolut Tot Timpul!!!
Cozia frate sunt doua teme DIFERITE ,
una e manipularea sau mai exact tendintza de manipulare (prin reclama agresiva radio TV mass media panouri etc) spun tendintza caci nu e obligatoriu sa te lasi manipulat ai posibilitatea sa sa ignori toate reclamele , modele , trendurile si sa te imbraci , sa te incaltzi
sa mananci dupa propriile tale gusturi SAU esti snob si te lasi dus de val si te imbraci ,te incaltzi,mananci la fel ca gloata! Nu are NICI o legatura manipularea social economica politica a societatii in care traim cu Divinul Liber Arbitru!

si alta tema e contextul social si geografic in care te nasti(aici e Voia Domnului),cresti te formezi si iti duci crucea cu cea mai mare abilitate de care esti tu capabil(aici e Voia ta!) adica esti liber sa alegi in contextul social si geografic dat de Bunul Dumnezeu daca ramai la credintza initiala sau gasesti una si mai apropiata tie , daca iti depasesti conditia,rangul, sau ramai pe loc sau degenerezi ,daca iti pui cipul in degetzel sa nu mori de foame sau alegi calea muceniciei si traiesti in munti cu radacini,daca o iei pe drumul clasic drept, sau cautzi o scurtatura care de cele mai multe ori nu duce la nimic bun!Intotdeauna alegi! Ca intampinam greutatzi si uneori suntem siliti sa facem niste alegeri neconvenabile, asta nu mai tine de Liberul Arbitru !Pai de ce intampinam greutati? pt pacatele noastre si ale stramoshilor nostri!
cat despre ideea "revolutionara" a lui ORY cu dezlegare la prezervativ poate doar la mormoni s-o obtii ca aia au pana in 8 neveste si implicit de 8 ori mai multe riscuri,,, dar de la un Preot Ortodox niciodata frate caci e un mare pacat aproape la fel ca avortul!Daca am avea credintza mai puternica nu ne-am mai face griji nici cati copii facem ,nici unde stam cu ei ,nici ce le dam sa manance,ar avea grija Bunul Dumnezeu de Toate! dar pt ca avem credintza schioapa ne indoim cam de tot ce ne inconjoara si traim intr-o perpetua frica...
iti inteleg nelinistea Ory , si eu sunt dintre nenorocitii care folosesc prezervativul pt ca sunt necasatorit,de ce sunt necasatorit? pt ca ma incapatinez sa caut o fata frumoasa si cuminte!...;P stiu sunt inconstient...
Doamne Iarta-ma
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credinta in zodii vs. dogma liberului arbitru laurastifter Alte Religii 21 23.06.2013 16:54:57
Liberul arbitru diador Generalitati 29 03.08.2011 09:21:50
liberul arbitru fanietta Generalitati 15 24.05.2011 11:30:54
liberul arbitru gd1859 Despre Sfanta Scriptura 33 18.10.2009 12:57:25
Liberul arbitru silverstar Generalitati 13 08.01.2007 15:13:17