Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.11.2011, 17:05:26
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Am fost la părintele Ciprian la București la biserica de vis-a vis de hotel Meriot. Este o biserică nouă, foarte frumoasă. Am avut marea bucurie să mă închin la racla cu moaștele Sfântului Ioan Gură de Aur. Am simțit un har deosebit de bogat în această bisericuță iar disponibilitatea părintelui duhovnic Ciprian Grădinaru de la Sihăstria este de nedescris.
În acea bisericuță ce are hramul Învierea Domnului și Sfântul Ioan Gură de Aur în fiecare zi este deschis și este o atmosferă de evlavie și de rugăciune. Ferice de cei care sunteți din București.

Vineri 19, sâmbătă și duminică (cred că și luni) părintele mi-a spus că va fi la Sihăstria.
Dorina,parintele poate fi gasit si la Bucuresti?Si daca da ai idee in ce perioada?Eu imi doresc de multa vreme sa il vad,insa Sihastria e foarte departe de mine,o deplasare in Bucuresti mi-ar fi mult mai usor sa fac!!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.11.2011, 00:41:29
enculescunicoleta enculescunicoleta is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 37
Implicit Parintele Ciprian de la Man Sihastria

Doamne-ajuta!
Si pe mine ma intereseaza cand il pot gasi pe Parintele, la biserica aceasta. Sper sa mai am prilejul sa pot vorbi cu Sfintia Sa!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.11.2011, 02:27:45
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

am fost pe 16. am ajuns la pranz acolo si dupa trei ore de stat la coada am putut schimba doua vorbe cu parintele. ma bucur ca m-am dus. am inteles ca poate fi gasit intre noua si cinci.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.11.2011, 10:48:52
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru cei interesati, Parintele Ciprian s-a reintors la Sihastria pentru perioada Postului Mare. Cu voia lui Dumnezeu, ieri am ingenunchiat in chilia sfintiei-sale si m-am umplut de pace. Apoi, dupa-amiaza am ingenunchiat in fata parintelui Iustin Parvu si i-am multumit lui Dumnezeu ca inca il mai avem printre noi. Desi mai fusesem acolo odata, cu cateva luni in urma, nu eram cu desavarsire convins de harul sau, dar il respectam din toata inima mea fie si numai pentru chinurile la care a fost supus in vremurile trecute. Ieri, totusi m-a uimit si m-a coplesit, intrebandu-ma lucruri pe care n-ar fi avut cum sa le stie. Nu cred ca am stat de vorba mai mult de 2-3 minute, si nu ma dusesem sa-l rog ceva, ci doar sa-I multumesc lui Dumnezeu ca mai e printre noi... Iar el stia mai mult de-atat... Cred ca majoritatea dintre noi nici nu constientizam ce fel de oameni sunt acestia. Dam navala cu tot felul de probleme si problemute (unele poate doar inchipuite), avem in minte doar realizarea unor scopuri materiale sau - mai grav - de razbunare pentru cineva care ne-a nedreptatit, si nu intelegem ca trecem pe langa sanse uriase de a ne dezlega de patimi, de a ne curati sufletele mocirlite in ura si mandrie. Asteptam sa se roage altii pentru noi, fiindca noi suntem mult prea (pre)ocupati cu "telenovela" vietii superficiale... Nu intelegem ca Dumnezeul fiecaruia este in el insusi, la o apasare de "clic" pe fereastra "smerenie", "rabdare", "dragoste"... Priveam ieri pe coridorul plin pana la refuz de lume si ma intrebam: "Doamne, cati dintre noi te cautam pe Tine si cati suntem stapaniti de altcineva si orbecaim toata viata in intunericul nebuniei noastre, fara sansa la mantuire?"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.11.2011, 12:44:18
Elenaalexa Elenaalexa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2011
Mesaje: 10
Implicit Parintele Ciprian, de la Sfanta Manastire Sihastria

Bodaproste, Om Bun, Dumnezeu sa va rasplateasca osteneala, ca ne-ati binevestit intoarcerea acasa a Parintelui Ciprian!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.11.2011, 13:13:05
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Pentru cei interesati, Parintele Ciprian s-a reintors la Sihastria pentru perioada Postului Mare. Cu voia lui Dumnezeu, ieri am ingenunchiat in chilia sfintiei-sale si m-am umplut de pace. Apoi, dupa-amiaza am ingenunchiat in fata parintelui Iustin Parvu si i-am multumit lui Dumnezeu ca inca il mai avem printre noi. Desi mai fusesem acolo odata, cu cateva luni in urma, nu eram cu desavarsire convins de harul sau, dar il respectam din toata inima mea fie si numai pentru chinurile la care a fost supus in vremurile trecute. Ieri, totusi m-a uimit si m-a coplesit, intrebandu-ma lucruri pe care n-ar fi avut cum sa le stie. Nu cred ca am stat de vorba mai mult de 2-3 minute, si nu ma dusesem sa-l rog ceva, ci doar sa-I multumesc lui Dumnezeu ca mai e printre noi... Iar el stia mai mult de-atat... Cred ca majoritatea dintre noi nici nu constientizam ce fel de oameni sunt acestia. Dam navala cu tot felul de probleme si problemute (unele poate doar inchipuite), avem in minte doar realizarea unor scopuri materiale sau - mai grav - de razbunare pentru cineva care ne-a nedreptatit, si nu intelegem ca trecem pe langa sanse uriase de a ne dezlega de patimi, de a ne curati sufletele mocirlite in ura si mandrie. Asteptam sa se roage altii pentru noi, fiindca noi suntem mult prea (pre)ocupati cu "telenovela" vietii superficiale... Nu intelegem ca Dumnezeul fiecaruia este in el insusi, la o apasare de "clic" pe fereastra "smerenie", "rabdare", "dragoste"... Priveam ieri pe coridorul plin pana la refuz de lume si ma intrebam: "Doamne, cati dintre noi te cautam pe Tine si cati suntem stapaniti de altcineva si orbecaim toata viata in intunericul nebuniei noastre, fara sansa la mantuire?"
Și eu îți mulțumesc Culai pentru această veste. Știam că s-a întors acasă (la Sihăstria dar nu știam pentru cât timp). Mă rog la bunul și milostivul Dumnezeu să ajung și eu în curând la Sfinția Sa, la Sihăstria cea mult iubită.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.11.2011, 15:49:22
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca ar trebui sa mai adaug ceva, important - zic eu. Oameni buni, sfatul meu, pentru toti cei care doriti sa ajungeti la Parintele Ciprian, sau la Parintele Iustin Parvu, sau la orice Parinte cu mare har, cercetati-va cu multa luare-aminte sufletul, inainte toate. Desigur, fiecare doreste sa fie privilegiatul unei binecuvantari minunate, fiecare vrea sa gaseasca cu mare usurinta acea "minune" din viata lui. Asta nu-i rau si cu siguranta, fiecare dintre noi are dreptul la asa ceva, dar nu oricum. Nu va pregatiti scenarii din timp cu ce veti spune si ce veti face cand veti fi acolo fiindca e inutil si sunteti in oarecare inselare. Cel mai important gand care trebuie sa va stapaneasca este cel indreptat catre Dumnezeu. O carte de rugaciuni (nu de impresie artistica!...) sau un siret de matanii pe care sa-l folositi in timp ce asteptati sa intrati, va este mult mai de folos. Fiti blanzi, smeriti si rabdatori, oricate veti vedea si la orice incercare veti fi supusi. Raspundeti in gand cu un "Doamne, Iisuse..." pentru sine si pentru cel ce va provoaca, iar "minunea" vi se va intampla. Daca insa mergeti acolo si va lasati antrenati in tot felul de ganduri (judecata asupra celor din jur care ni se par mult mai pacatosi decat noi, sau discutii legate de politica, de alte secte si religii, sau atatea alte ispite) e greu de crezut ca Dumnezeu se va indura si va va bucura asa cum v-ati astepta. Mai degraba sa va spuneti ca nu sunteti vrednic de o astfel de bucurie, decat sa o asteptati in mod special pentru ca... o meritati. La drept vorbind, nimeni nu e vrednic cu adevarat, dar pentru unii, Dumnezeu se milostiveste. In plus, am observat de fiecare data ca, nu atat vizita la acel Parinte e importanta, ci TOT ce ne inconjoara. Cu cine conversam, ce mai aflam, ce atitudine avem, etc. Pentru ca mult timp dupa aceea, anumite discutii ne vor urmari si ne vor folosi in viata. Sau, poate, sfatul nostru dat intr-un moment cheie, ajuta pe cineva sa se "trezeasca" inainte cu putin timp de a intra la Parintele cu har si sa se foloseasca intr-adevar de "audienta" lui, fara sa mai fie stapanit de ura si razbunare...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.12.2011, 23:40:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Am fost la părintele Ciprian la București la biserica de vis-a vis de hotel Meriot. Este o biserică nouă, foarte frumoasă. Am avut marea bucurie să mă închin la racla cu moaștele Sfântului Ioan Gură de Aur. Am simțit un har deosebit de bogat în această bisericuță iar disponibilitatea părintelui duhovnic Ciprian Grădinaru de la Sihăstria este de nedescris.
În acea bisericuță ce are hramul Învierea Domnului și Sfântul Ioan Gură de Aur în fiecare zi este deschis și este o atmosferă de evlavie și de rugăciune. Ferice de cei care sunteți din București.

Vineri 19, sâmbătă și duminică (cred că și luni) părintele mi-a spus că va fi la Sihăstria.
Eu am aflat din anuntul lui Cristiboss de pe acest forum ca de ziua Sfantului Andrei va fi adusa in aceasta bisericuta sfintita acum o saptamana o particica din moastele Sfantului.
Mi-a ajutat Dumnezeu sa ajung acolo, dupa-amiaza, ca, altfel, la cat puhoi de lume era la Patriarhie de Sf. Dimitrie... E adevarat, este micuta si cocheta, se simte har, e liniste, dar ceea ce nu mi-a placut nimeni a fost ca am vazut caraghios de putina lume la moastele Sf. Ioan Gura de Aur si Sf. Andrei, vreo 5-6 persoane,taman in zi de praznuire. In partea stanga, la icoana maaaare si splendida a Maicii Domnului, numai vreo doua persoane. In rest, o coada de vreo 20-30 de oameni pe mijloc, asteptand sa le vina randul la parinte. Cum intra lumea in biserica, se aseza la coada de mijloc. Eu nu zic, o fi avand har mare parintele acela (nu stiu daca era par. Ciprian sau nu; o persoana spunea ca dansul e), se pare ca este si ctitorul bisericutei aceleia, dar intai ne inchinam la moaste, mai ales ca nu avem privilegiul chiar in fiecare an, apoi la icoane, iar mai apoi lasam si acatiste si cerem sfaturi duhovnicilor, nu venim la ei ca la duhul din lampa lui Aladin.

Oricum, pentru cine doreste sa vina, in program scrie ca acolo se face slujba in fiecare zi (acatist si vecernie), iar sambata, duminica si in sarbatori, Sfanta Liturghie, iar preotul (nu se spunea care) este in biserica dimineata, pana in 12 si seara pana in ora 20 sau 21.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.01.2012, 11:14:49
Raquel Raquel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2012
Mesaje: 4
Implicit Parintele Ciprian

Vreau sa va spun ca si eu am fost la parintele Ciprian, la Bucuresti, vis-a-vis de hotel Marriott, chiar ieri. Iar acum stau si plang. Vroiam sa stiu daca relatia mea actuala se va finaliza printr-o casatorie, sau pur si simplu daca voi fi in continuare cu prietenul meu. Mi-a spus ca nu, nu voi fi cu el. Oare asa o fi ? Chiar stie, vede parintele Ciprian lucruri despre oameni? Sincer, nu stiu ce sa cred...poate ca asa va fi. Oricum credinta mea in Dumnezeu ramane, de lucrul asta sunt sigura si va fi cum doreste El. Totusi consider ca nu e corect sa stim ceva legat de viitorul nostru. E mai bine sa ne rugam, sa mergem la biserica si sa avem speranta. Voi ce parere aveti? Sau daca ati avut si voi astfel de experiente...astept pareri.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.01.2012, 11:18:29
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raquel Vezi mesajul
Vreau sa va spun ca si eu am fost la parintele Ciprian, la Bucuresti, vis-a-vis de hotel Marriott, chiar ieri. Iar acum stau si plang. Vroiam sa stiu daca relatia mea actuala se va finaliza printr-o casatorie, sau pur si simplu daca voi fi in continuare cu prietenul meu. Mi-a spus ca nu, nu voi fi cu el. Oare asa o fi ? Chiar stie, vede parintele Ciprian lucruri despre oameni? Sincer, nu stiu ce sa cred...poate ca asa va fi. Oricum credinta mea in Dumnezeu ramane, de lucrul asta sunt sigura si va fi cum doreste El. Totusi consider ca nu e corect sa stim ceva legat de viitorul nostru. E mai bine sa ne rugam, sa mergem la biserica si sa avem speranta. Voi ce parere aveti? Sau daca ati avut si voi astfel de experiente...astept pareri.
ai incredere in bunul Dumnezeu. El stie ceea ce este bine pt tine. Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
bolnav, ciprian, parinte, sihastria

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Ciprian Gradinaru de la Man Sihastria tinutza Mari Duhovnici si predicile lor 5 09.04.2017 16:07:55
Moliftele Sf. Ciprian cristeaalin Rugaciuni 1 27.01.2012 22:32:01
Mesaj,propunere TEOLOGUL Generalitati 45 08.01.2011 12:16:34
un mesaj frumos The_Fallen Generalitati 1 14.07.2010 22:22:29