Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 17.08.2013, 00:32:44
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Dragoș,

Mă bucur că ai dat atenție articolului lui Schmemann.

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Perfect de acord cu titlul spune așa:
”Îndemnul la o împărtășanie deasă fără conștientizarea credincioșilor asupra importanței Sfintei Euharistii în viața noastră, fără a-i crește duhovnicește ca să-și dorească ei înșiși cât mai des împărtășania, va rămâne un act liturgic exterior, care nu va produce schimbarea mult dorită a întregii lor ființe.”
Trebuie să pricepem un lucru simplu: Însuși Hristos și Sfinții Apostoli ne-au lăsat Liturghia și Canoanele care ne obligă, în calitate de creștini, să ne împărtășim de fiecare dată cînd participăm la Jertfa nevăzută de pe Altar. A refuza să ne apropiem înseamnă că:

- nu înțelegem sensul central al Liturghiei și scopul Jertfei nesîngeroase care ni Se aduce, nouă, pentru noi
- participăm la Liturghie doar pentru rugăciune
- ignorăm Canonul 9 Apostolic, generalizat, dar și alte Canoane locale
- ne autoexcludem temporar din Biserică, neredevenind membri activi ai Trupului Lui Hristos prin neparticipare la comuniunea cu El și cu Trupul Lui

Deci nu vorbim despre Împărtășirea ”mai deasă” decît cea ”rară”, ci despre Împărtășirea ”de fiecare dată”. E o cu totul altă noțiune, absolută, prin antiteza cu relativizarea în statistici a numărului de Împărtășiri pe an.
”Din epistola întreagă adresată de Arhiepiscopul Cezareii Capadociei se desprinde ideea că împărtășania zilnică era recomandată doar anumitor persoane, iar nu întregii comunități, probabil în funcție de nevoile duhovnicești ale acesteia, ori spre vindecarea unor patimi sau boli trupești.”
M-aș mira foarte tare să fie așa cum scrie părintele Daniliuc. Trebuie să citim acea epistolă și să vedem dacă ajungem la aceeași concluzie ca și dînsul. Pentru că afirmația asta contrazice flagrant ceea ce toți Sfinții glăsuiesc la unison: Împărtășirea trebuie să fie de fiecare dată!
”Căci timpul de împărtășire nu-l hotărăște sărbătoarea și praznicul, ci conștiința curată și viața fără vină, iar dacă cineva vrea să participe la această jertfă, trebuie să se curețe cu multe zile înainte prin pocăință, rugăciune, milostenie, și prin cugetarea la cele duhovnicești și să nu se mai întoarcă la rele. Așa că, după Sf. Ioan și după dumnezeiescul Apostol să se cerceteze fiecare dintre noi pe sine și așa să mănânce din Pâine și Potir”.”
Conștiința curată, exact. Dar viața fără vină? Ce-i asta, perfecțiunea ca și condiție fără de care nu te poți cumineca? Cine e acela care e ”fără vină” care să îndrăznească să se apropie, fie și o dată pe an? Eu știu că Unul este Sfînt, Unul Domn Iisus Hristos...

”Mai multe zile de curățire”. Nu știu dacă să zîmbesc sau să plîng de-a dreptul. Și după aceea gata, sîntem vrednici să ne apropiem, după care urmează o perioadă de relaxare duhovnicească pînă peste vreo 3 luni, la următorul post? Eu știu că pocăința trebuie să fie continuă, faptele bune să fie cît de multe, rugăciune zilnică - asta e viața unui creștin ortodox! Pocăința e azi și în fiecare zi, pentru ca oricînd să ne putem împărtăși, oricînd să fim gata să trecem la cele veșnice dacă Domnul hotărăște așa.
”Așadar, Biserica nu a creat o regulă care să specifice de câte ori are voie să se împărtășească un credincios, dar a precizat că fiecare se poate împărtăși de câte ori dorește numai cu permisiunea duhovnicului său, ce trebuie să-l cerceteze atent la scaunul Sfintei Spovedanii, pentru ca nu cumva acesta, îndrăznind să se apropie de Sfintele Taine, să-și câștige, în loc de viață veșnică, pedeapsă și moarte veșnică. Astfel, mărturisirea și pregătirea reprezintă singurele condiții impuse de către Biserică privind împărtășirea credincioșilor[...]”
O, ba chiar a creat o regulă, bazată pe invitația originală a Lui Hristos, care ne îmbie cu dragoste să acceptăm Jertfa Sa, să bem și să mîncăm. Regulă care e ignorată de majoritatea preoților (care nu-i învață pe credincioși lucrurile fundamentale și esențiale ale credinței ortodoxe) și a credincioșilor: Canonul 9 Apostolic.

Toți credincioșii care intră (în biserică) și ascultă scripturile, dar nu rămân la rugăciune (slujbă) și la Sfânta împărtășanie, aceia trebuie să se afurisească, ca făcând neorânduială în biserică.

Da, trebuie să avem binecuvîntarea duhovnicului, bineînțeles. El trebuie să ne cunoască bine și noi să ținem o strînsă legătură cu el.

Mărturisirea nu a fost o condiție pentru primirea Împărtășaniei la începutul creștinismului. A fost adoptată ulterior, cum mai mulți teologi ortodocși, competenți și de talie mondială au găsit scris. Au fost și mai multe metode de Spovedire, știm și asta. Cum a fost posibilă Împărtășirea fără Spovedire înainte? Prin înțelegerea corectă a noțiunii de păcat de moarte, despărțitor de Hristos și, deci, de Biserică. Păcatele acestea nici astăzi nu sînt comise de creștinii ortodocși practicanți, care frecventează biserica, au o conștiință trează, țin legătura cu duhovnicul, se roagă zilnic pentru iertarea păcatelor și dau slavă și mulțumesc Lui Dumnezeu de multe ori pe zi. Noi nu ucidem, nu ne batem, nu acceptăm avalanșa de erezii, nu înjurăm, nu lipsim de la Liturghii, nu oprim plata lucrătorilor, nu furăm, nu ne batem joc de oameni, nu ne învoim ușor cu păcatul deși mai cădem uneori în mîndrie, mînie, lăcomie, lene sau alte păcate care NU sînt de moarte șamd.

Uitați că Înseși Sfintele Daruri au calitatea de a șterge păcatele (cele mici, neopritoare de la Împărtășire), ele fiindu-ne oferite atît spre tămăduirea sufletului, cît și a trupului și spre viața de veci. Lucru neglijat total de apologeții Împărtășirii rare și de cei ce așează obligatoriu Spovedania înainte.
”Concluzionând, aș vedea o ieșire din impas în strădania preoților de a trezi în inimile credincioșilor dorința de a se împărtăși mai des, de a râvni mai mult să se unească cu Hristos prin dumnezeiasca Euharistie.”
O, bine ar fi! Unde sînt scrisorile Episcopilor, Mitropoliților și ale Patriarhului care să dea deșteptarea cu putere prin preoți enoriașilor?...
”Cuvintele Sfântului Ioan Gură de Aur să ne fie tuturor pilduitoare atunci când dorim să ne împărtășim: „nici cei ce o dată, nici cei ce de multe ori, nici cei ce de puține ori, ci cei ce au știința gândului curată, cei ce au inima curată, cei ce au viață neprihănită. Cei ce sunt întru acest fel, totdeauna să se apropie; iar cei ce nu sunt întru acest fel, nici măcar o dată. Pentru ce? Pentru că își iau judecată, osândă, muncă și pedeapsă”.
Aceste cuvinte NU relativizează frecvența Împărtășirii creștinilor, ci subliniază importanța căinței continue, a viețuirii cît mai aproape de cazul ideal. Neprihănirea la care se referă Sfîntul nu poate fi echivalentă cu viața perfectă și fără de păcate - lucru imposibil oricărui om din orice veac al creștinismului. Ci creștinii trebuie să aibă atenția trează, să fie paznici ai gîndurilor și ai gurii, să fie mereu cu conștiința împăcată nu crezînd că sînt sfinți, ci conștientizînd starea de păcătoșenie și de nevrednicie în care sînt aruncați pînă ce moartea va trage linie. Prin păcătoșenie mă refer la păcatele mici și accidentale, nu la delăsarea nevolnică și comodă a unui tip de ”creștinism” căldicel care tolerează aceste păcate în loc să lupte împotriva lor.

Deci, fraților! Sper ca toți ortodocșii ”să-și dorească ei înșiși cât mai des împărtășania”, vorba arhimandritului. Pentru asta trebuie să stați de vorbă cu duhovnicii voștri pe tema asta, nu să vă dezvinovățiți Împărtășirea rară punînd-o pe seama părinților voștri duhovnicești. Că una e să nu știi și să greșești, iar alta e să știi și să ignori, care înseamnă păcat. Mare păcat că Hristos Se jertfește numai pentru clerici și pentru cîțiva copilași!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 17.08.2013 at 00:47:50.
Reply With Quote
  #222  
Vechi 19.08.2013, 19:07:42
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Adrian Cocoșilă scrie un articol scurt despre Neparticiparea la impartasire.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #223  
Vechi 20.08.2013, 19:55:22
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Mai multe articole prezentate aici:

http://ortodoxiatinerilor.ro/euharis...istia-continua

__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare