Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.09.2008, 14:33:55
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Deci, putem incerca sa gasim niste solutii accesibile pentru marea masa a utilizatorilor pe care nu-i dau banii afara din casa.

OpenOffice in loc de Microsoft Office;
Linux, orice distributie care e gratuita in loc de Windows; e bine de stiut ca un DVD cu Linux contine tot ce-ti trebuie pentru acasa, plus multe altele. MOCA!
Windowsuri mai ieftine in loc de cele scumpe si bune...

Sa mai vina si altii cu idei noi, pentru cei carora le pasa.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.09.2008, 14:44:57
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Oricum trebuie sa tinem cont de mai multe aspecte cand vorbim de piratare.De ex. Bill Gates-parintele windows-ului ,al microsoft-ulu e MASON ,face parte din organizatia Skull & Bones alaturi de David Rockefeller, familia Rotschild,etc.Deci daca folosim windows piratat il defovarizam pe un mason Bill Gates si eu zic ca nu e pacat.
Cred ca ar trebui sa privim lucrurile mai in profunzime.

Pt legiuitori si politicieni e ilegal sa iei ceva piratat sau fara licenta dar in unele tari nu e ilegal sa fie homosexual sau chiar sa infiezi copii (fiind homo).

Deci chestia cu ilegalitatea e relativa...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.09.2008, 14:58:31
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Incerc sa le am pe toate platite... toate in afara de muzica.

Facultatea ne da licente pentru aplicatii si platforme Microsoft si am schimbat multe programe cu programe open-source sau versiuni freeware. Am OpenOffice in loc de Microsoft Office, Winamp, AVG Free Edition, in loc de Photoshop am Gimp, in loc de Internet Explorer orice altceva, si altele.

La unele seriale (printre care House sau The Simpsons) poti sa te uiti gratis pe net, deci nu mai vad rostul downloadului.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.09.2008, 17:18:24
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Subiectu a mai fost discutat si in alte topice din aceasta sectiune, insa revin si aici cu parerea mea: da, eu cred ca este un pacat, nu stiu cat de mic sau mare, dar este. Si cand ma gandesc la cate jocuri m-am jucat eu downloadate de pe dc++ si Torenti, incepe sa ma ia constiinta la msutrat. Ce sa mai, suntem niste hoti virtuali, asta este un adevar. Insa ce e de facut? ca dependenta inca o avem, atunci cand iti aduci aminte de o melodie nu stai sa te mai duci la magazin ca dureaza timp si bani, pe cand cu dc++-u o iei repede si eficient. Asa si cu toate celelalte si cu tot "tacamu" ce tine de windows si programele de rulat in el.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.09.2008, 06:09:03
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism
De ex daca cineva din america are muzica simfonica pe care poate a cumparat-o pe bani si vrea sa o dea si altora asta nu mi se pare furt.Pt ca eu iau de pe calculatorul lui si el e constient de acest lucru.E la fel cum cineva m-ar ruga sa-i fac o copie dupa un cd pe care l-am cumparat.Si ii fac nu?:D Ca asa-i crestineste sa dau si altora si-mi ramane si mie :D
nu e chiar asa cum zici tu. de ex. de curand am cumparat un CD cu Acatistul "Slava lui Dumnezeu pentru toate" in lb. engleza, scos de parintii de la Misiunea Ortodoxa Antiohiana "Sf. Ignatius al Antiohiei" din Madison, staul Wisconsin (USA).

si uitandu-ma pe verso, iata ce scrie:

c 2002 St. Ignatius Mission, 2124 Shafer Drive, Madison, WI 53711

All rights reserved. Please support our work: do not make any unauthorized reproduction.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.09.2008, 08:40:16
fllorina fllorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2008
Mesaje: 80
Implicit

Daca nu are cineva bani de windows, sa invete linux! Nu as cumpara windows pt nimic in lume, fiind arhicunoscut ca ei sprijina comunitatea gay si avorturile cu milioane de dolari anual, din banii nostri! Daca voi cumpara, vor folosi banii mei la rele, asa ca mai bine vand pc-ul decat sa cumpar licenta windows!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.09.2008, 09:05:13
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Prin anii 70 Gates spunea ca , computerele vor elibera oamenii fiindca vor democratiza accesul la informatie. Nu cred ca e un om asa rau.

Folosirea de softuri piratate poate fi si rea dar poate fi si buna, pentru ca în cele mai multe cazuri dobândirea de cunostinte este benefica.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.09.2008, 11:29:18
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai soro Florina de unde ai scos-o mata ca Bill Gates sprijina comunitatea gay si avorturile?
Nevasta lui Bill Gates are o societate de binefacere unde merge foarte mult din profitul Microsoft.
Daca acea societate a donat bani pentru descoperirea unui leac pentru SIDA asta nu inseamna ca sprijina pe fratii nostri de ii mai biruie uneori vrajmasul prin pacatul sodomiei (numiti de unii peiorativ gay).
Mancare,haine,un adapost donezi oricui ca e bine-placut lui Dumnezeu indiferent de ce pacate mai e biruit uneori primitorul.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.09.2008, 11:53:25
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

"Asadar, dati cele ce sunt ale Cezarului, Cezarului si cele ce sunt ale lui Dumnezeu, lui Dumnezeu." Luca 20,25
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.09.2008, 13:25:56
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
nu e chiar asa cum zici tu. de ex. de curand am cumparat un CD cu Acatistul "Slava lui Dumnezeu pentru toate" in lb. engleza, scos de parintii de la Misiunea Ortodoxa Antiohiana "Sf. Ignatius al Antiohiei" din Madison, staul Wisconsin (USA).

si uitandu-ma pe verso, iata ce scrie:

c 2002 St. Ignatius Mission, 2124 Shafer Drive, Madison, WI 53711

All rights reserved. Please support our work: do not make any unauthorized reproduction.
Aici este un caz mai special pt ca banuiesc ca ei nu prea au bani si normal ca tb sa vanda cd-uri.

Dar si in acest caz daca tu imi faci o copie dupa acest cd nu cred ca pacatuiesti deloc:D.La urma urmei licenta este o chestie lumeasca,comerciala inventata de oameni.
Cata muzica psaltica nu exista gratis pe site-uri crestine,plus carti scanate (pe arhiva-ortodoxa.info vreo 300 de carti),asta nu inseamna ca cei care au facut site-ul sau care descarca de pe el pacatuiesc.

Cati calugari si cate maici nu folosesc calculatorul fara licenta windows,office sau alte licente pt a tehnoredacta carti crestine sau a face bine.Si acestia pacatuiesc?

Cineva mi-a zis ca Bartolomeu Anania a aflat ca biblia ortodoxa publicata de el se gaseste "piratata " pe net si chiar s-a bucurat si a incurajat copierea si distribuirea ei.(in format digital)



Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre furtul sfintelor moaste dan73 Moaste 8 07.06.2010 00:37:52
Televiziunea Patriarhiei Române are o nouă grilă de programe cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 06.10.2009 18:39:34
Furtul ... o formalitate mirelat Generalitati 13 17.11.2007 11:13:14