Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.10.2008, 00:55:34
mehiel mehiel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2008
Mesaje: 16
Implicit

As dori sa va povestesc o intamplare la care as dori daca este posibil un raspuns.
Acum 4 ani in urma eram foarte indragostita de un barbat. El este cu 14 ani mai mare decat mine. Desi impartaseam acelasi sentiment nu reuseam niciodata sa stam impreuna, parca destinul nostru nu ne permitea acest lucru.Il consideram sufletul meu pereche...si desi incercam din rasputeri sa ma apropii de el nu reuseam niciodata. In ce sens: nu reuseam sa-i vorbesc, nu reuseam sa spun ceea ce simpt si eram intr-atat de agitata incat sufletul meu vibra, atat de intens incat nu reuseam sa mai pronunt nici un cuvant. Va jur ca niciodata in viata mea nu am avut ocazia sa simpt ceea ce simpteam pt el. Il cunosteam din totdeauna...si nu am confundat niciodata sentimentele! Pana aici nimic de neobijnuit. M-am rugat la Dumnezeu sa-mi dea puterea sa depasesc acest lucru, aceasta emotie neobisnuita...dar pentru un timp nu mi s-a intamplat nimic. Sufeream mult pentru ca il vedeam din ce in ce mai rar!!Atunci bunica mea mi-a dat o carte despre viata Sfintei Xenia. M-am rugat Sfintei timp de mai multe saptamani si o imploram sa ma ajute cu lacrimi in ochi, sa pot sta langa barbatul pe care il iubeam mai mult decat orice. Si intr-o seara de august mi s-a intamplat un lucru foarte neobisnuit...pe care nu o sa-l uit niciodata.Imi amintesc ca era luna plina si ca era o noapte foarte luminoasa! Am dormit cu carticica Sfintei sub perna sperand intr-o minune.Si ceva in noaptea aceea s-a intamplat...
In acea perioada in vizita la mine sa vina matusa mea.Am dormit amandoua in aceeasi camera!
Pe la vreo 3.30 m-am trezit.Nu stiu de ce...si am observat in dreptul ferestrei 2 lilieci!Care in momentul in care m-am ridicat au venit spre mine si din zbor mi-au atins parul.M-am speriat tare si am inceput sa strig.Am trezit-o si pe matusa mea! Lilieci zburau se obreau pe usa sifonierului din camera si apoi veneau din nou spre mine! Nu ar fi fost neobisnuit acest lucru daca nu mi-as fi dat seama ca defapt doar eu ii vedeam,matusa mea nu vedea numic!Si nu erau un vis sau o fantezie! Ii auzam ma atingeau...erau acolo!!De trei ori au facut acest zbor si din lilieci s-au transformat in porumbei albi.Va jur ca ceea ce va povestesc nu am mai spus la nimeni! Pana si matusa mea a ramas uimita,ea nu a vazut si nu a auzit nimic!Dupa ce au zburat pe fereastra am simptit o mana care ma mangaia pe spate ca si cum m-ar fi linistit!Dupa cateva zile am iesit impreuna cu barbatul pe care il iubeam: ne plimbam si la un moment dat deasupra noastra la distanta foarte mica a zburat un porumbel alb! Nu am sa uit niciodata ceea ce mi s-a intamplat!Eu si cu el nu suntem impreuna nici azi! Inca mai sper ca ceea ce mi s-a intamplat a fost un semn care intr-o buna zi o sa se adevereasca! Voi ce credeti??
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.10.2008, 01:17:34
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Biserica ne invata sa nu ne punem increderea in vise pentru ca ne pot insela.Dragostea dintre doua persoane trebuie sa fie reciproca,ca relatia lor sa mearga.Cere sfat duhovnicului tau.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.10.2008, 01:22:14
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Recomand www.dexonline.ro .

In rest, nu te increde prea usor in semne, fiindca, bune sau rele, ne pot indeparta de bunul Dumnezeu. Tu roaga-te in continuare, dar fi si realista. Pari foarte acaparata de acest barbat. Insa cum puteti sa fiti suflete pereche, daca se pare ca el nu-ti impartaseste sentimentul?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.10.2008, 01:22:44
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Dracii în numar de mii (poate chiar milioane) zboara nevazut în vazduh si nu au alta treaba decât amagirea oamenilor.

Multi cred ca acestea sunt povesti dar calugarii si alti asceti i-au vazut si auzit.

Sunt aproape sigur ca acele animale erau draci. Minunile de la Dumnezeu au semnificatie teologica efectul lor e smerirea martorilor si cainta pentru pacate.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.10.2008, 10:53:46
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mehiel
As dori sa va povestesc o intamplare la care as dori daca este posibil un raspuns.
Acum 4 ani in urma eram foarte indragostita de un barbat. El este cu 14 ani mai mare decat mine. Desi impartaseam acelasi sentiment nu reuseam niciodata sa stam impreuna, parca destinul nostru nu ne permitea acest lucru.Il consideram sufletul meu pereche...si desi incercam din rasputeri sa ma apropii de el nu reuseam niciodata. In ce sens: nu reuseam sa-i vorbesc, nu reuseam sa spun ceea ce simpt si eram intr-atat de agitata incat sufletul meu vibra, atat de intens incat nu reuseam sa mai pronunt nici un cuvant. Va jur ca niciodata in viata mea nu am avut ocazia sa simpt ceea ce simpteam pt el. Il cunosteam din totdeauna...si nu am confundat niciodata sentimentele! Pana aici nimic de neobijnuit. M-am rugat la Dumnezeu sa-mi dea puterea sa depasesc acest lucru, aceasta emotie neobisnuita...dar pentru un timp nu mi s-a intamplat nimic. Sufeream mult pentru ca il vedeam din ce in ce mai rar!!Atunci bunica mea mi-a dat o carte despre viata Sfintei Xenia. M-am rugat Sfintei timp de mai multe saptamani si o imploram sa ma ajute cu lacrimi in ochi, sa pot sta langa barbatul pe care il iubeam mai mult decat orice. Si intr-o seara de august mi s-a intamplat un lucru foarte neobisnuit...pe care nu o sa-l uit niciodata.Imi amintesc ca era luna plina si ca era o noapte foarte luminoasa! Am dormit cu carticica Sfintei sub perna sperand intr-o minune.Si ceva in noaptea aceea s-a intamplat...
In acea perioada in vizita la mine sa vina matusa mea.Am dormit amandoua in aceeasi camera!
Pe la vreo 3.30 m-am trezit.Nu stiu de ce...si am observat in dreptul ferestrei 2 lilieci!Care in momentul in care m-am ridicat au venit spre mine si din zbor mi-au atins parul.M-am speriat tare si am inceput sa strig.Am trezit-o si pe matusa mea! Lilieci zburau se obreau pe usa sifonierului din camera si apoi veneau din nou spre mine! Nu ar fi fost neobisnuit acest lucru daca nu mi-as fi dat seama ca defapt doar eu ii vedeam,matusa mea nu vedea numic!Si nu erau un vis sau o fantezie! Ii auzam ma atingeau...erau acolo!!De trei ori au facut acest zbor si din lilieci s-au transformat in porumbei albi.Va jur ca ceea ce va povestesc nu am mai spus la nimeni! Pana si matusa mea a ramas uimita,ea nu a vazut si nu a auzit nimic!Dupa ce au zburat pe fereastra am simptit o mana care ma mangaia pe spate ca si cum m-ar fi linistit!Dupa cateva zile am iesit impreuna cu barbatul pe care il iubeam: ne plimbam si la un moment dat deasupra noastra la distanta foarte mica a zburat un porumbel alb! Nu am sa uit niciodata ceea ce mi s-a intamplat!Eu si cu el nu suntem impreuna nici azi! Inca mai sper ca ceea ce mi s-a intamplat a fost un semn care intr-o buna zi o sa se adevereasca! Voi ce credeti??
Foarte frumos vis.Stii,ma gandesc ca Sf Xenia a vrut sa-ti spuna ceva simplu,si anume ca dragostea dintre voi,a facut din doi lilieci,adica animale oarbe,egoiste,doi porumbei nevinovati.Foarte frumos vis,sincer eu am o mare dragoste pt Sf Xenia,si eu ma rog ei de cate ori ma simt deznadahduit de indifernata oamenilor de langa mine.
Sa nu te iei dupa cei de aici,care zic ca totul vine de la draci,de parca noi crestinii suntem slugile diavolului.Astia sunt in stare sa-l nege si pe Hristos,neaga orice este frumos si bun,si vad peste tot draci.
Ma bucur tare mult ca ai povestit acest vis.Dumnezeu sa-ti ajute,si sa ne vedem in Rai,la un loc cu Sf Xenia.:D
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.10.2008, 00:06:56
isaia's Avatar
isaia isaia is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.08.2008
Mesaje: 46
Implicit După Canoane

Diferența de vârstă acceptată de canone este de 7 ani. Mai mult de atât este socotiă relația ca pentru desfrânare. Mai citiți și voi Canoanele că nu mușcă. Harul și izbăvirea vine doar dacă te-ai spovedit cu această problemă la duhovnic pentru ca să știe și Hristos că vrei să nu greșești. Doamne ajută și vei vedea că, chiar El ajută când și cum știe mai bine.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.10.2008, 15:59:29
mehiel mehiel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2008
Mesaje: 16
Implicit Va multumesc din suflet

Va multumesc din suflet pentru aceste sfaturi. Mi'au fost foarte de folos.
Dumnezeu sa va ajute.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.10.2008, 16:07:40
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de isaia Vezi mesajul
Diferența de vârstă acceptată de canone este de 7 ani. Mai mult de atât este socotiă relația ca pentru desfrânare. Mai citiți și voi Canoanele că nu mușcă. Harul și izbăvirea vine doar dacă te-ai spovedit cu această problemă la duhovnic pentru ca să știe și Hristos că vrei să nu greșești. Doamne ajută și vei vedea că, chiar El ajută când și cum știe mai bine.
Canoanele nu musca,da unii le folosesc ca sa muste din carnea omului.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.10.2008, 22:44:07
maria63 maria63 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2008
Mesaje: 36
Implicit

Ma scuzati ca ma bag si eu dar nu inteleg ce vrea de fapt mehiel?

Si iata de ce:
  1. [COLOR=red]pe data de 02.10.2008 deschide acest topic la sectiunea "Nunta"[/COLOR]
Citat:
În prealabil postat de mehiel Vezi mesajul
As dori sa va povestesc o intamplare la care as dori daca este posibil un raspuns.
Acum 4 ani in urma eram foarte indragostita de un barbat. El este cu 14 ani mai mare decat mine. Desi impartaseam acelasi sentiment nu reuseam niciodata sa stam impreuna, parca destinul nostru nu ne permitea acest lucru.Il consideram sufletul meu pereche...si desi incercam din rasputeri sa ma apropii de el nu reuseam niciodata. In ce sens: nu reuseam sa-i vorbesc, nu reuseam sa spun ceea ce simpt si eram intr-atat de agitata incat sufletul meu vibra, atat de intens incat nu reuseam sa mai pronunt nici un cuvant. Va jur ca niciodata in viata mea nu am avut ocazia sa simpt ceea ce simpteam pt el. Il cunosteam din totdeauna...si nu am confundat niciodata sentimentele! Pana aici nimic de neobijnuit. M-am rugat la Dumnezeu sa-mi dea puterea sa depasesc acest lucru, aceasta emotie neobisnuita...dar pentru un timp nu mi s-a intamplat nimic. Sufeream mult pentru ca il vedeam din ce in ce mai rar!!M-am rugat Sfintei timp de mai multe saptamani si o imploram sa ma ajute cu lacrimi in ochi, sa pot sta langa barbatul pe care il iubeam mai mult decat orice. Si intr-o seara de august mi s-a intamplat un lucru foarte neobisnuit...pe care nu o sa-l uit niciodata.Imi amintesc ca era luna plina si ca era o noapte foarte luminoasa! Am dormit cu carticica Sfintei sub perna sperand intr-o minune.Si ceva in noaptea aceea s-a intamplat...
In acea perioada in vizita la mine sa vina matusa mea.Am dormit amandoua in aceeasi camera!
Pe la vreo 3.30 m-am trezit.Nu stiu de ce...si am observat in dreptul ferestrei 2 lilieci!Care in momentul in care m-am ridicat au venit spre mine si din zbor mi-au atins parul.M-am speriat tare si am inceput sa strig.Am trezit-o si pe matusa mea! Lilieci zburau se obreau pe usa sifonierului din camera si apoi veneau din nou spre mine! Nu ar fi fost neobisnuit acest lucru daca nu mi-as fi dat seama ca defapt doar eu ii vedeam,matusa mea nu vedea numic!Si nu erau un vis sau o fantezie! Ii auzam ma atingeau...erau acolo!!De trei ori au facut acest zbor si din lilieci s-au transformat in porumbei albi.Va jur ca ceea ce va povestesc nu am mai spus la nimeni! Pana si matusa mea a ramas uimita,ea nu a vazut si nu a auzit nimic!Dupa ce au zburat pe fereastra am simptit o mana care ma mangaia pe spate ca si cum m-ar fi linistit!Dupa cateva zile am iesit impreuna cu barbatul pe care il iubeam: ne plimbam si la un moment dat deasupra noastra la distanta foarte mica a zburat un porumbel alb! Nu am sa uit niciodata ceea ce mi s-a intamplat!Eu si cu el nu suntem impreuna nici azi! Inca mai sper ca ceea ce mi s-a intamplat a fost un semn care intr-o buna zi o sa se adevereasca! Voi ce credeti??
[COLOR=red]2. Iar pe data de 13.10.2008 posteaza acest topic la sectiunea "Vrajitoria":[/COLOR]

[SIZE=2]#[/SIZE][SIZE=2]1[/SIZE][SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE][SIZE=2] 2008-10-13, 1525 [/SIZE]
[SIZE=2]mehiel[/SIZE][SIZE=2] [/SIZE]
[SIZE=2]Junior Member[/SIZE]
[SIZE=2]Data înregistrării: 2008-10-02[/SIZE]
[SIZE=2]Mesaje: 4 [/SIZE]


[SIZE=2] Barbati se pricem la magie [/SIZE]
[SIZE=2]Buna ziua[/SIZE]

[SIZE=2]acum cativa ani in urma treceam printr'o perioada foarte dificila din viata mea. Mi s-au intamplat foarte multe lucruri la care, dupa tot acest timp inca nu am gasit un raspuns. In acea perio Am cunoscut un barbat mai mare decat mine. Era un prosper om de afaceri si isi putea permite orice dorea. Cand ne-am cunoscut nu m-a impresionat prea mult. L-am cunoscut in casa unor prieteni comuni. Imi era uneori teama de el. Parea tipil de persoana care nu are multe sentimente si vroiam sa scutesc o eventuala suferinta care ar fi putut interveni mai tarziu. Dar usor usor a reusit sa ma cucereasca. Vorbea chiar de casatorie. Eram prea mica si poate pre putin interesata de o legatura stransa cu un barbat. Poate de foarte multe ori cand inca nu avem experienta de viata sau cand cineva doreste sa intre repede in viata ta fara sa fi pregatit ai intotdeauna instinct de aparare, de conservare. In fine....[/SIZE]
[SIZE=2]Nu a fost o relatie prea reusita se vedea diferenta de ani. Uneori parea mai mult un frate mai mare decat un iubit. Dupa mai mult timp, o seara cand ne'am intalnit mi-a facut un "dar" mai ciudat: mi'a daruit 7 lumanari de culori diferite dintre care una era arsa , si un vas de ceramica in care se ard esente care se vedea ca fusese deja folosit! Mi le'a dat intr'o punga. Abia cand am ajuns acasa am vazut despre ce era vorba. In acea seara am aprins lumanarile. Ma simteam total ametita si eu dar si mama mea. Nu pot sa imi dau seama ce se intampla! Le'am aruncat dar mai intai am ars singura poza pe care o aveam cu el la focul acelor lumanari. Dupa vreo saptamana mi'a cazut un smoc de par din cap de marimea unei unghi de la degetul mic. M'am speriat ingrozitor. Am mers la doctor am cheltuit multi bani pe tratamente, dar problema nu a disparut. Nu stiam ce sa fac... Sufeream si de o depresie adanca. Nu reuseam sa ies din casa, sa'mi fac un prieten, sufeream ingrozitor fara motiv, ma simteam singura si obosita mai mereu,si parea ca traiesc pe o alta lume. Aveam nevoie de singuratate si ma inchideam in camera mea. Uneori plangeam fara motiv,...dar niciodata nu am reustit sa fac o legatura intre lumanari si ceea ce mi se intampla. In cele din urma am mers la preotul Argatu! El mi'a citit ceva si astfel am reusit sa'mi rezolv problemele. Parul mi'a crescut ca prin minune si am inceput sa vad lumea cu occhi sperantei. Imi este frica de el acum, sunt luni de cand nu'l mai zaresc...si cred ca este mai bine asa! Acum sunt impreuna cu o persoana de aproape 2 ani. Ne gandim sa ne casatorim in viitor... Totusi uneori ma gandesc si la Stefan si nu inteleg ce l'a determinat sa faca asta! Poate nu a inteles ca [/SIZE]
[SIZE=2]Binele invinge intotdeauna! [/SIZE]

[SIZE=2]Mehiel[/SIZE]




Ce mi s-a parut ciudat e ca , cele doua postari parca nu sunt scrise de una si aceeasi persoana .
Daca va uitati la ortografie ,in primul mesaj foloseste cratima(liniuta de unire) acolo unde e cazul ,iar in al doilea foloseste in mod frecvent apostoful??!! Ortografie folosita in perioada interbelica!!
Continutul celeor doua mesaej e cam cotradictoiru.In unu zice ca nu se poate apropia de sufletul ei pereche , in celalat ca era prea mica si prea putin interesata de o legatura cu un barbat!
Meihel esti sincera? E vorba despre tine? Chiar te intereseaza un sfat?Sau te-ai gandit sa-ti postezi blogurile pe acest site?
Sper macar tu sa te amuzi!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.10.2008, 23:01:12
maria63 maria63 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2008
Mesaje: 36
Implicit

Pentru achimovjan si mehiel , auziti ce spune bunul parinte Cleopa :

[COLOR=red]Asa fugeau sfintii de vedenii. Dar ai sa ma intrebi : " Parinte, poate a vrut Dumnezeu in viata mea sa-mi arate o vedenie ceva, un vis, n-ar fi pacat ca eu nu am crezut ? Poate sa fie ceva adevarat. Oare nu-i pacat ca eu refuz un semn de la Dumnezeu ? "
Nu-i pacat. Doamne fereste ! Dumnezeu, care fericeste pe cei smeriti, niciodata nu se supara cand si fac lucruri din smerenie, ca nu se socotesc vrednici de a vedea ingeri. Ai vazut Sfantul Isaac Sirul ce spune ? Mai de folos iti este, omule, sa-ti vezi pacatele tale, de mii de ori, decat sa vezi ingeri. Si mai departe : mai de folos iti este sa plangi un ceas penrtu pacatele tale, decat sa vezi ingeri si sa invii morti cu rugaciunea, sau sa faci minuni ! Sa avem smerenia aceea de care zicea marele Prooroc David : Ca faradelegea mea eu o cunosc si pacatul meu inaintea mea este pururea. Sa ne vedem pacatele si sa le plangem ! Asta-i pozitia care nu te duce la cadere niciodata. Iar cei ce-au vazut ingeri, i-au inselat diavolii, i-au dus in pierzare.
Sfantul Ioan Scararul spune asa in cuvantul trei din " Scara " : Dracii slavei desarte, pe cei slabi de minte, i-a facut prooroci - ca el o sa se laude ca este prooroc, ca a vazut vedenii -, [/COLOR][COLOR=red]iar cela[/COLOR] [COLOR=red]ce tutror visurilor si vedeniilor nu crede, filosof duhovnicesc este.[/COLOR]

Si cine a fost parintele Cleopa!!!Ce bogatie duhovniceasca a ramas in inima multora !
Voi cine sunteti?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce minuni vi s-au intamplat andreea9 Intamplari adevarate 127 04.07.2015 12:40:36
ce s-a intamplat pana la urma? victortiti89 Din Noul Testament 1 20.05.2011 09:49:05
Miracol in Muntele Athos andreicozia Calugarul 27 13.08.2010 21:46:46
va rog!!!spuneti-mi ce sa intamplat !!! Klapeman Intamplari adevarate 9 28.07.2010 12:47:06